Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Δύσκολη απόφαση heads up με 200 big blinds! Fold ή All in?


deminio25

Recommended Posts

Ο αντίπαλος μου είναι ένας πολύ καλός παίκτης, regular σε αυτά τα stakes και έχω παίξει αρκετά μαζί του. Είναι tight aggressive αλλά ικανός να κάνει μεγάλες μπλόφες όπου το θεωρεί αναγκαίο.

Hero (SB): $403.70 (201.9 bb)

BB: $397.05 (198.5 bb)

Preflop: Hero είμαστε SB με :Jspade::Jclub:

Hero raises $6, BB calls $4

Flop: ($12) :9diamond::Qclub::Theart:

BB checks, Hero bets $9.20, BB raises $26, Hero calls $16.80

Turn: ($64) :7heart:

BB bets $52, Hero calls $52

River: ($168) :Aspade:

BB bets $128, Hero ??

Είναι ο άσσος εδώ ένα φύλλο που μπορούμε να παρουσιάσουμε και να μπουμε all in ; Το flat call δεν μου αρέσει ούτε νομίζω ότι κερδιζουμε πολλα με το call ! Μήπως καλύτερα fold και next hand ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγώ πιστεύω πως θέλει 4 βετ στο φλοπ πρώτων για να δούμε π είμαστε κ δεύτερον γτι έχουμε πολλά outs αν βεβαια απαντήσει με 5 βετ αλλ ιν χάνομε τα draws μας αλλά λογικά θα το πασσαρα σε τέτοια πίεση μέχρι το river

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

άσχετα με την έκβαση της παρτίδας, δεν θα ήταν προτιμότερο ένα 4bet στο flop ;

Για πιο λόγο?

γιατί με το flat τι κερδίζουμε ; κάναμε call για το draw μας η για value μιας και δεν πιστευουμε ότι έχει q ; σε τι range βάζουμε τον v ; σε τι range μας βάζει αυτός με το flat αν όχι πρώτα σε draw ;

εγώ βασικά ρωτάω σε αυτήν την παρτίδα ... δεν είμαι σίγουρος για το τι είναι καλύτερο, εμένα πάντως ακόμα μου φαίνεται καλύτερο το 4bet

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποτέ 3bet στο flop, δεν βγάζει κανένα νόημα. Δε διώχνουμε τίποτα καλύτερο που κάνει value raise, βάζουμε τον αντίπαλο σε θέση να παίξει ιδανικά της μπλόφες του και έχουμε πολύ equity + δύο blockers για τα nuts.

Το "για να δούμε που βρισκόμαστε" δε το σχολιάζω καν.

Αντιθέτως, θα μπορούσες να κανείς check behind το flop, ειδικότερα αν ο αντίπαλος κάνει αρκετό check / raise.

Στο river δεν ξέρω για ποιο ακριβώς λόγο θεωρείς ότι ο άσσος είναι καλή κάρτα για να μετατρέψεις το χέρι σου σε μπλόφα. Αν είχες AQ 'η ακόμα και AA θα έκανες value shove με αυτό το action ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνώ και εγώ με τον woundy ... το 4bet δεν βγάζει κανένα νόημα... αν και τις περισσότερες φορές cbetaro μου άρεσε πολύ to check behind που προτείνει ο woundy λόγο του ότι και κρύβουμε την δύναμη του φύλλου μας κάνουμε pot control και παίρνουμε και free card για να χτυπήσουμε τα draws μας....επιπλέον αποφεύγουμε το check raise και του δίνουμε την δυνατότητα να bluffarei η να ποντάρει στο turn κάποιο 10αρι ...

ο Α για μένα δεν είναι καλό φύλλο γιατί χτυπάει το range οπότε δεν bluffaro στο river γιατί τα καλύτερα δύσκολα φεύγουν και τα χειρότερα δεν μας δίνουν αξία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το "για να δούμε που βρισκόμαστε" δε το σχολιάζω καν.

+1

check behind για pot control λόγο των stacks δεν είναι άσχημο και σπάνια να γίνεις outurn αν έχεις το winning hand .. δεν είναι board στο οποίο πας για max value ούτως η άλλως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο τύπος μας παίζει από θέση.. έτσι όπως είναι το χέρι πηγμένο δείχνουμε για σχετο draw έτσι μας παιζει τη θέση του κ ο άσσος είναι η καλύτερη κάρτα να μας μπλοφάρει..4bετ φλοπ για να δούμε π είμαστε κύριοι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο τύπος μας παίζει από θέση.. έτσι όπως είναι το χέρι πηγμένο δείχνουμε για σχετο draw έτσι μας παιζει τη θέση του κ ο άσσος είναι η καλύτερη κάρτα να μας μπλοφάρει..4bετ φλοπ για να δούμε π είμαστε κύριοι...

/thread

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο τύπος μας παίζει από θέση.. έτσι όπως είναι το χέρι πηγμένο δείχνουμε για σχετο draw έτσι μας παιζει τη θέση του κ ο άσσος είναι η καλύτερη κάρτα να μας μπλοφάρει..4bετ φλοπ για να δούμε π είμαστε κύριοι...

3 λαλούν και 2 χορευουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχήν αν είναι δυνατόν σε τέτοιο flop να κάνουμε check behind ... χάνουμε value 200 bb έχουμε

εγώ δεν κατάλαβα γιατί έγινε το flat στο flop ... πάμε για draws η θεωρούμε ότι είμαστε μπροστά και σκοπεύουμε να πάρουμε 2 πονταρίσματα ακόμα ; αν θεωρούμε ότι είμαστε μπροστά γιατί να μην φουσκώσουμε και άλλο το pot ; και γιατί σκεφτόμαστε αν θα κάνουμε call αφού έχουμε πάρει την απόφαση μας από το flop ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον ή να το παίξω καλός παίκτης, για μένα θα ήταν καλύτερο να διαβάσετε κανά βιβλίο πρώτα , τουλάχιστον για cash , γιατί αν δεν καταλαβαίνετε αυτά που λέει ο w0undy πως να συνεχίσουμε. Εννοώ τα βλέπετε πολύ διαφορετικά και λάθος γενικότερα , όχι μόνο για το χέρι. Συγνώμη αν είναι ειλικρινής αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το παρουσιάσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον ή να το παίξω καλός παίκτης, για μένα θα ήταν καλύτερο να διαβάσετε κανά βιβλίο πρώτα , τουλάχιστον για cash , γιατί αν δεν καταλαβαίνετε αυτά που λέει ο w0undy πως να συνεχίσουμε. Εννοώ τα βλέπετε πολύ διαφορετικά και λάθος γενικότερα , όχι μόνο για το χέρι. Συγνώμη αν είναι ειλικρινής αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το παρουσιάσω.

+1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον ή να το παίξω καλός παίκτης, για μένα θα ήταν καλύτερο να διαβάσετε κανά βιβλίο πρώτα , τουλάχιστον για cash , γιατί αν δεν καταλαβαίνετε αυτά που λέει ο w0undy πως να συνεχίσουμε. Εννοώ τα βλέπετε πολύ διαφορετικά και λάθος γενικότερα , όχι μόνο για το χέρι. Συγνώμη αν είναι ειλικρινής αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το παρουσιάσω.

κανείς δεν λέει ότι ξέρει , συζήτηση κάνουμε, forum είναι για να αλλάζουμε απόψεις... μπορούσες να μας αναλύσεις και την δική σου αν θες

εγώ σε 2 σημεία στέκομαι, στο ποστ του woundy διαφωνώ κάθετα στο να κάνουμε check behind στο συγεκριμένο χέρι , νομίζω είναι εντελώς λάθος και όλο το forum να με κράξει δεν αλαζω γνώμη... cbet 100%

το δεύτερο είναι η ερώτηση προς τον poster , αν έκανε flat για να κυνηγήσει το draw του η αν σκοπεύε να κάνει αλλά 2 call θεωρώντας ότι είναι μπροστά .. δεν μου απάντησε και θα ήθελα να ξέρω τι σκέφτηκε εκεί γιατί για εμένα εκεί παίρνεις την απόφαση για το line που θα ακολουθήσεις έως το telos

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον ή να το παίξω καλός παίκτης, για μένα θα ήταν καλύτερο να διαβάσετε κανά βιβλίο πρώτα , τουλάχιστον για cash , γιατί αν δεν καταλαβαίνετε αυτά που λέει ο w0undy πως να συνεχίσουμε. Εννοώ τα βλέπετε πολύ διαφορετικά και λάθος γενικότερα , όχι μόνο για το χέρι. Συγνώμη αν είναι ειλικρινής αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το παρουσιάσω.

κανείς δεν λέει ότι ξέρει , συζήτηση κάνουμε, forum είναι για να αλλάζουμε απόψεις... μπορούσες να μας αναλύσεις και την δική σου αν θες

εγώ σε 2 σημεία στέκομαι, στο ποστ του woundy διαφωνώ κάθετα στο να κάνουμε check behind στο συγεκριμένο χέρι , νομίζω είναι εντελώς λάθος και όλο το forum να με κράξει δεν αλαζω γνώμη... cbet 100%

το δεύτερο είναι η ερώτηση προς τον poster , αν έκανε flat για να κυνηγήσει το draw του η αν σκοπεύε να κάνει αλλά 2 call θεωρώντας ότι είναι μπροστά .. δεν μου απάντησε και θα ήθελα να ξέρω τι σκέφτηκε εκεί γιατί για εμένα εκεί παίρνεις την απόφαση για το line που θα ακολουθήσεις έως το telos

γι αυτό δν θα πας ποτέ μπροστά στο πόκερ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γι αυτό δν θα πας ποτέ μπροστά στο πόκερ.

ίσως

hu , 200bb deep , με jj σε flop 10-9-q rainbow ... και no cbet ; σοβαρά τώρα, ανοίγει ένα flop στο οποίο στις 5 φορές κερδίζω τις 4 σε hu και δεν θα κάνω cbet ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το 200bb deep τη το κοπανάς συνέχεια?πας για max value και θα το χάσεις αν δώσεις check στο flop ?η λέξη pot control γι αυτές της καταστάσεις επινοήθηκε !να κανείς cbet για ποιον λόγο τον ξέρεις?για να πάρεις value ? για να πάρεις το ποτ?αν δώσεις check τη φοβάσαι?να κανείς 4bet flop για να σε δουν μόνο καλύτερα χέρια και μετά να λες δε πειράζει πάω να χάσω 200bb αλλά είμαι πάνω κάτω τουλάχιστον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατί να κάνω cbet ρε souramaliki ; σοβαρά μιλάς ; αν δεν πάρω value στα χέρια που είμαι μπροστά ποτέ θα πάρω ;

και pot control σε αυτήν την παρτίδα ; για αυτό το γράφω το 200bb , δεν παίζουμε με 30bb ... ανοίγει ένα flop στο οποίο έχω 78% equity και δεν θα κάνω cbet ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατί να κάνω cbet ρε souramaliki ; σοβαρά μιλάς ; αν δεν πάρω value στα χέρια που είμαι μπροστά ποτέ θα πάρω ;

και pot control σε αυτήν την παρτίδα ; για αυτό το γράφω το 200bb , δεν παίζουμε με 30bb ... ανοίγει ένα flop στο οποίο έχω 78% equity και δεν θα κάνω cbet ;

Είσαι 100% σίγουρος πως είσαι μπροστά σε αυτό το flop φίλε μου ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατί να κάνω cbet ρε souramaliki ; σοβαρά μιλάς ; αν δεν πάρω value στα χέρια που είμαι μπροστά ποτέ θα πάρω ;

και pot control σε αυτήν την παρτίδα ; για αυτό το γράφω το 200bb , δεν παίζουμε με 30bb ... ανοίγει ένα flop στο οποίο έχω 78% equity και δεν θα κάνω cbet ;

δεν υπάρχει πρόβλημα φίλε μου απλά έχεις ταβάνι και μέχρι εκεί φτάνεις...

όταν έχεις 30bb κάνε pot control για να μη τα χάσεις στο cash !ΓΙΑ ΝΑ ΧΕΙΣ ΆΠΛΕΤΑ ΝΑ ΧΆΝΕΙΣ ΜΕ ΤΑ 200!θα κάτσουμε να μάθουμε πόκερ σε ξύλα !

με αυτά που λες μην νομίζεις πως θα σε πάρει σοβαρά κανένας αν ξαναποστάρεις την άποψη σου!γίνομαι επιθετικός και αλλαζονας γιατί νυσάφι πια με την κάθε randomia .σε λίγο θα καταλήξετε 5-10 κουλούρια να αλλάζετε απόψεις γιατί όλοι οι σοβαροί άνθρωποι που είχαν κάτι να πουν κάτι σε κάποιο forum αντιμετωπίζουν αυτές της randomies !κ δεν εννοώ τον εαυτό μου το λέω γενικά ...κάντε χώρο για τα trolls !μπενω στο mute και δεν ξαναασχολουμε ..

@giorgoskey τι να πρωτοσχολιάσει κανείς σ αυτά που λες δεν ξέρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...