Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Donk all in απο fish με Α-Α σε dry flop! (150 BB Deep)


Nickakis!

Recommended Posts

Το τραπέζι ειναι 6-max και ο αντίπαλος μας εχει μπει με 50 big blinds, τα οποια εχει καταφέρει να διπλασιάσει δύο φορές και έτσι πλέον κάθεται με 150 big blinds.

Εμείς από το small blind κάνουμε min raise με Α-Α και ο αντίπαλος στο big blind κάνει call. Το flop ανοίγει Q-7-3 και κανουμε κανονικα c-bet όμως ο αντίπαλος μπαινει all in. Έχουμε τα ίδια stacks στην αρχή της παρτίδας (150 Big blinds) και το flop είναι rainbow.

Τι κανουμε εμείς με τους Α-Α σε αυτό το αδιάφορο board; Είναι μεγάλα τα stacks και ο αντίπαλος δεν εχει παιξει κάποια αλλη παρτιδα εκτος απο τις δυο που διπλασίασε. Είναι σχετικά tight!

Θα άλλαζε η απόφαση σας αν ξέρατε ότι ο αντίπαλος μας έσπασε τους Κ-Κ του UTG σε προηγούμενη παρτίδα όταν έκανε 3-bet all in με Α-5 offsuit από το big blind μετά από raise?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το range του είναι kq,aq,kk,q7,77,33,qq

To aq ,qq είναι λιγότερο πιθανό γιατί υπάρχουν blockers . To kk, δεν μπορούμε να ξέρουμε εάν το κάνει 3bet ,το πιο πιθανό είναι να το έκανε γιατί το image του θα τον βοηθήσει να πάρει αρκετά call λόγο του προηγούμενου shove. Άρα τί κερδίζουμε? καθαρή μπλόφα , κq,aq,kk και χάνουμε από τα υπόλοιπα. Το οτί είναι fish με κάνει να το σκέφτομαι παραπάνω αλλά όπως και νά χει 150ββς είναι αρκετά για να τα παίξω με ένα ζεύγος ενώ έχω δώσει μόλις 7

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ. Βεβεα εδώ θα πρέπει να αναρωτηθείς και τι fold equity έχει για σένα. Αν όμως είναι όντος tight όπως λες Q 7, Q 3 βγαίνουν από το range του. Από το all in καταλαβαίνω τα εξής.

Oτι χτύπησε σετ και θέλει να πληρωθεί από κάποιον με Α Q η overpair .

Έχει ΑQ/KQ/JQ και πιστεύει ότι έχει το καλύτερο χέρι στο flop .

Εγώ πάντα fold πάω εδώ εναντίων tight /rock χωρίς draws το flop .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπαρχει καποιο fd στο board ? ο αντίπαλος είναι fish ? έψαξες καθόλου stats ?

Γενικά είναι πολύ δύσκολη απόφαση κυριως λογο stacks ... είναι εντελώς fish θεωρώ ότι και όχι nit θεωρώ ότι το range του εδώ είναι αδύναμο για τον λόγο ότι εδώ αν είναι nuts θα προσπαθήσει να σε ψιρίσει όπως νομίζουν ότι κάνουν τα περισσότερα fish .... είναι μια κατάσταση που την έχω αντιμετωπίσει και εγώ αρκετές φορές και πάντα είναι ανάλογα με τα notes που έχεις ... γενικά αν ξέρω ότι ο αντίπαλος θα συνεχίσει να παίζει call και note .... δεν μου δείχνει κάτι nuts πιο πολύ θεωρώ ότι προσπαθεί να σε βγάλει από το χέρι και να μην παίξει postflop ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα άλλαζε η απόφαση σας αν ξέρατε ότι ο αντίπαλος μας έσπασε τους Κ-Κ του UTG σε προηγούμενη παρτίδα όταν έκανε 3-bet all in με Α-5 offsuit από το big blind μετά από raise?

Snap call κ αν έχει 73 έχουμε πολλά outs για suckout

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βεβεα εδώ θα πρέπει να αναρωτηθείς και τι fold equity έχει για σένα.

????

http://en.wikipedia.org/wiki/Fold_equity

auto call με χαρά. Είναι fish , μπορεί να εμπνευστήκε με πολύ χειρότερα φύλλα και τα φύλλα που χάνουμε είναι ουσιαστικά μόνο δύο : 33, 77. Πολύ μικρό range για να πάμε πάσο εναντίον ενός fish .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...