Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

flush draw στο flop.


grigorisxxx

Recommended Posts

χαιρετω παιδες. παιζω στο the big 55 εχω μπει στις θεσεις που πληρωνονται εχω stack 86000 περιπου με το average 35000 περιπου. στο τραπεζι μου οι περισσοτεροι εχουν 15000-35000 μαρκες και ενας 69000 μαρκες. η πασα ειναι η εξης= ειμαι button με Α8 μπαστουνια. δυο θεσεις μετα το bb ειναι αυτος με τις 69000 και κανει raise 1450 σε blinds 250-500, όλοι πάσο εγω call , sb bb πάσο. flop 529 με το 59 μπαστουνια. μου κανει bet 12000 του λεω ότι ειναι βλαμενος δειχνοντας τα φυλλα μου και παω πασο. θεωρειται οτι επρεπε να ακολουθησω? αν και ημουν πολυ καλος πιστευω οτι ηταν καλο πασο με το σκεπτικο οτι επενδυσα μονο 1500 και εμπλεκα με ενα αλλο μεγαλο stack , να πληρωσω 12000 για ενα μπαστουνι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρώτον είναι λάθος το preflop παιχνίδι σου. Εκεί είσαι είτε 3bet, είτε fold, αναλόγως το στυλ του αντιπάλου. Με τι στατιστικά έπαιζε ο Villain; Αν δεν είναι tight εγώ κάνω πολλές φορές 3bet από το button με αυτό το φύλλο σε τουρνουά με τέτοιο buy in.

Επίσης τι σημαίνει ότι κάνει τόσο μεγάλο raise preflop; Έκανε πάντα x3;

Τέλος, έχεις κάποιο read για το overbet στο flop ή ήταν η πρώτη φορά που το έκανε;

Υ.Γ. Μη ξαναδείξεις τα φύλλα σου εκτός κι αν είσαι σε showdown.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε λεω, θα μπορουσα να κανω και reraise ανετα. απλα και δεν ηθελα να σφαχτω με το δευτερο μεγαλυτερο stack του τραπεζιου κι απο την αλλη κανει το χαζο bet 12000 για 3500-3700 κατω? δε στεκει το bet του, περα απο το πως το επεξα το φυλο μου εκεινη τη στιγμη το πασο μου καλο δεν ηταν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ'εκεινο το τραπεζι δε καθομουν πολυ ωρα κανα 2-3 γυρες, γενικα εγω επαιζa πολυ tight . αλλά δεν ειναι νορμαλ δηλαδη δε μπορω να σκεφτω τον λογο γιατι να πονταρει καποιος 12κ σε ποτ 3.7κ? να κλεψει θελει με τι θα πιστευε οτι θα τον πληρωσω πληρωσω σε φλοπ 5 2 9? ποσο μαλλον τοσα πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν ήθελες να μπλέξεις με το 2ο μεγαλύτερο stack τότε πας πάσο preflop, δε flatareis ποτέ. Από τη στιγμή που έκανες call είναι σωστό το πάσο από πλευράς odds (αν έχει overpair το οποίο κάνε represent imo), αλλά εξαρτάται η απόφασή σου από το πόσο fold equity πιστεύεις ότι έχει ο αντίπαλος αν πας all in.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ρε φιλε μου δεν φλαταρα με καμια βουρτσα, Α8s εχω και θεση και παιζουμε οι δυο μας, εγω προσπαθω να καταλαβω τον αντιπαλο γιατι το παιξιμο του δε στεκει ετσι οπως εξελιχθηκε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως θα βοηθούσε να ξέραμε κάποια πράγματα που σου ζήτησα.

1) Άνοιγε συχνά ο Villain; Από early position είχε ξανανοίξει;

2) Όταν άνοιγε έκανε 3x raise;

3) Έκανε συχνά c-bet από μπροστά; Όταν το έκανε είχε κάτι;

4) Τον έχεις ξαναδεί να κάνει overbet;

Ακόμα και με 20-30 χέρια στο τραπέζι θα πρέπει να ξέρεις αυτά τα λίγα στοιχεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου αποτι θυμαμαι ηταν καπως tight . 2 3 φορες μπηκε σε καποια παρτιδα και παλι στο φλοπ πηγαιναν πασο οι αλλοι αλλα τετοιο bet δεν εκανε σιγουρα , θα το θυμομουν. τεσπα κανα μισαωρο αργοτερα πεταχτηκε, ( οχι στο τραπεζι μου). ο villain τί είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...