Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

eprepe na paiktoun diaforetika ta draw hands apopse?


vkiller

Recommended Posts

αποφευγω να μπλέκω σε drawhands στα τελικά στάδια των τουρναμεντ αλλά απόψε εμπλεξα και στα 3 τουρναμεντ.

1 χαντ πριν τα λεφτά ..

ίσως έπρεπε να το καθαρίσω πριν το φλοπ.. μετά ο φλοπ έπρεπε να παικτεί διαφορετικά? Πόσο εύκολο είναι όμως , με τόσο μεγάλα μπλαιντς να πετάξεις σε αχτύπητο χαντ high pair και flushdraw σε σποτ SMALL vs big BLIND ?

TEXAS_HOLDEM, NO_LIMIT, T5-209500004-97

played at "Table #26" for USD TC from 2012-01-20 20:07 until 2012-01-20 20:08

Seat 1: Big Leesa (10,682 in chips)

Seat 2: bpsl1 (8,400 in chips)

Seat 3: kormusking2 (19,517 in chips)

Seat 4: KingKier (1,490 in chips)

Seat 5: Zocknix (6,824 in chips)

Seat 7: _Dr.Hannibal (27,390 in chips)

Seat 8: mpookis (9,630 in chips)

Seat 10: 696squiddly (33,633 in chips)

ANTES/BLINDS

_Dr.Hannibal posts ante (50), mpookis posts ante (50), 696squiddly posts ante (50), Big Leesa posts ante (50), bpsl1 posts ante (50), kormusking2 posts ante (50), KingKier posts ante (50), Zocknix posts ante (50), _Dr.Hannibal posts small blind (250), mpookis posts big blind (500),

PRE-FLOP

696squiddly folds, Big Leesa folds, bpsl1 folds, kormusking2 folds, KingKier folds, Zocknix folds, _Dr.Hannibal calls 500, mpookis checks.

FLOP [board cards: 3H,KH,QH ]

_Dr.Hannibal bets 1,000, mpookis raises to 2,750, _Dr.Hannibal raises to 6,500, mpookis raises to 9,080 and is all-in, _Dr.Hannibal calls 9,080.

TURN [board cards: 3H,KH,QH,AC ]

RIVER [board cards: 3H,KH,QH,AC,7D ]

SHOWDOWN

mpookis shows [ 8H,KS ]

_Dr.Hannibal shows [ QC,3S ]

_Dr.Hannibal wins 19,560.

2 χαντ σε τελικό τραπέζι 55ρι 9 άτομα μέσα είμαι μπήκ μπλάιντ δέχομαι μικρό raise ,ετοιμάζομαι να πασάρω αλλά το κολλ 3 ου παίκτη με κάνει να κάνω κολ τελευταία στιγμή..

στο φλοπ θεώρησα πως θα είχαμε τριπλό ολλ ινν και τελικά έκανα κολλ λόγο ποτ odds

μήπως όμως η σωστή επιλογή ήταν το πάσο? είχα average στακ σε ένα τραπέζι που το έλεγχα με επιλεγμένα move απολαμβάνοντας και το ρεσπεκτ τον αντιπάλων , οι οποίοι αν και είχαν πολλά κέρδη από τουρναμεντ μου φάνηκαν πολύ μέτριοι.ακόμα και ένας με όνομα simpson555 με 300000 κέρδη μετριότατα έπαιζε με vpip 27% και πρέ φλοπ raise μόνο 9% .. στατιστικά που δείχνουν πως κάνει λίμπ !!! να το χαντ.

TEXAS_HOLDEM, NO_LIMIT, T5-209500444-204

played at "Table #13" for USD TC from 2012-01-20 21:57 until 2012-01-20 21:58

Seat 1: prebzzz (28,095 in chips)

Seat 2: mpookis (38,850 in chips)

Seat 3: hirnrotz (47,354 in chips)

Seat 5: simpson555 (23,168 in chips)

Seat 6: mustbetdogss (75,302 in chips)

Seat 7: tosswitz (57,938 in chips)

Seat 8: manabakos (40,077 in chips)

Seat 9: LegitDegen (57,302 in chips)

Seat 10: Jarppe12 (27,914 in chips)

ANTES/BLINDS

prebzzz posts ante (250), mpookis posts ante (250), hirnrotz posts ante (250), simpson555 posts ante (250), mustbetdogss posts ante (250), tosswitz posts ante (250), manabakos posts ante (250), LegitDegen posts ante (250), Jarppe12 posts ante (250), prebzzz posts small blind (1,250), mpookis posts big blind (2,500),

PRE-FLOP

hirnrotz folds, simpson555 folds, mustbetdogss raises to 5,155, tosswitz folds, manabakos folds, PLAYER_USED_TIME_BANK

, LegitDegen folds, Jarppe12 folds, prebzzz calls 5,155, mpookis calls 5,155.

FLOP [board cards: 2C,5S,7C ]

prebzzz checks, mpookis checks, mustbetdogss bets 6,755, prebzzz raises to 22,690 and is all-in, mpookis raises to 33,445 and is all-in, mustbetdogss folds.

TURN [board cards: 2C,5S,7C,8D ]

RIVER [board cards: 2C,5S,7C,8D,4S ]

SHOWDOWN

mpookis shows [ 4C,JC ]

prebzzz shows [ 9C,8C ]

prebzzz wins 69,850.

στο 3 χαντ στο 22ρι λίγο πριν τα λεφτά ( δυστυχώς σβήστηκε και θα το περιγράψω)

είχα q κ στο μπήκ μπλάιντ. δέχτηκα μικρό raise από σχετικά επιθετικό αντίπαλο και έκανα κολλ. είχαμε από 12000 περίπου στο μέσω στακ έκανα κολλ 1000 σε μπλαιντς 200-400 και έβγαλε χάμω 10 j 3 . είχα straightdraw και οβερ καρτς .προτίμησα το check raise πιστευοντας πως θα πέταγε αρκετά φύλλα όπως ασοδαμα ασοδεκα και μικρά ζευγάρια. όντος έβαλε μπέτ 2500 και μετά το ολλ ινν μου έκανε κολλ με ΑΣΟΔΑΜΑ!!

άρα δεν είχα fold equity όπως νόμιζα αφού με το checkraise που επέλεξα θα είχε πια 30% ποτ odds να κάνει κολλ. και δεν πετάνε ευκολλα φύλλο εκειμεσα.

μηως έπρεπε να κάνω κάτι άλλο όπως ξέρω ολλ ινν από μπροστά στο φλοπ για να μην έχει τα odds η πιο παθητική στάση όπως check κολλ η ακόμη check φολδ?

ΠΟΙΑ Η ΓΝΏΜΗ ΣΑΣ? ΈΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΊΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΆ ΤΑ DRAWHANDS ΑΥΤΆ ΚΑΙ ΠΩΣ?

Η ΈΤΣΙ ΕΊΜΟΥΝ ΑΝΑΓΚΑΣΜΈΝΟΣ ΜΑ ΤΑ ΠΑΊΞΩ ΚΑΙ ΑΠΛΆ ΔΕΝ ΈΚΑΤΣΑΝ?

Η πλάκα είναι πως σπάνια μπλέκω αγοράζοντας κεντες η χρώματα αλλά απόψε έχασα 3 σημαντικά τουρναμετ μπλεγμένος με draw και είπα να δώσω τροφή να σχολιαστούν πως πρέπει να αντιμετωπίζονται παρόμοιες katastaseis

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1ο χερι λαθος παιγμενο.Δεν υπαρχει λογος για raise flop αλλα ακομα και αν κανεις raise τοτε σιγουρα πασο στο 3bet που δεχεσαι στο flop.Eπισης το all in ειναι μια επιλογη pre εισαι πολυ μπροστα απο το range του αλλα καποιες φορες το κανει και για trap και snapaρει.

2o χερι κανεις τραγικο call preflop και τιποτα παραπανω δε μας ενδιαφερει που μπλεκεις κλπ μετα.

3ο χερι Λες οτι δεχτηκες μικρο raise αλλα στην πραγματικοτητα δεχτηκες 2.5x raise που ειναι το normal μη σου πω και μεγαλο πλεον.Δεν μας λες τη θεση του raiser γιατι αναλογα με την θεση μπορει να ηθελε απο fold preflop μεχρι 3bet η shove.

Γενικα πρεπει να καταλαβεις ποια χερια παιζεις λαθος και γιατι να προσπαθησεις να βελτιωθεις γενικοτερα και να βγαλεις απο το μυαλο σου συνωμοσιες περι stars κλπ.

Στη stars εισαι χαμενος και θα εισαι χαμενος γιατι πολυ απλα το επιπεδο ειναι πολυ καλυτερο απο την ongame.Στην ongame κερδιζεις γιατι πολυ απλα εισαι καλυτερος απο το μεσο ορο των παιχτων εκει.

Οποτε stick to ongame or get better and start winning στη stars.

Τοσο απλα στα ειπα ελπιζω να εγιναν κατανοητα.

Φιλικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνώ έκανα τραγικό καλλ στο μπήκ μπλάιντ μου με βάλε τέσσερα σπαθιά στο μικρό raise του αντιπάλου . (έπρεπε να πασάρω πριν το φλοπ άσχετα αν ήξερα πως θα με πλήρωναν οι 2 συγκεκριμένοι αντίπαλοι αν χτύπαγα μεγάλο χαντ. ίσως έπρεπε να πασαρο ακόμα και στο φλοπ παρά τα μεγάλα potodds --άσχετα αν συγκυριακά έπαιξα το ολλ ινν με 82% πλεονέκτημα --αφού είχα αρκετές μάρκες και παικτικως έλεγχα το τραπέζι.)

Τα αλλά 2 χαντ τώρα που τα βλέπω ίσως δεν μπορούσα να τα αποφύγω .....με ολλ ινν πριν το φλοπ με κ8 στο λίμπ του αντιπάλου και με πάσο την QK πριν το φλοπ στο άλλο χαντ θα είχα πάρει το μέγιστο ώφελος , αλλά κατόπιν εορτής είναι εύκολο να το λέμε....αφού γελάστηκα και είδα φλοπ , μάλλον το αλλ ινν εκεί ήταν αναπόφευκτο και στα 2 χέρια..

Ανεξαρτήτως των 3 αυτών χαντ που έκανα κολλ πριν το φλοπ , αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό το παιγνιδιού μου ... έχω VPIP 17% PFRaise 12% και 3Bet 6% όταν ο παικταράς simpson555 στο ίδιο τραπέζι σε 171 χέρια είχε 28/11/3 !!! λες και ήταν ψάρι!! οπότε σπάνια κάνω κολ η λίμπ . συνήθως μπαίνω με raise είτε με 3mpet στα χαντ για να exw τον έλεγχο...Έχω βέβαια αρκετές αδυναμίες ακόμη και δουλεβω σταθερά για να της βελτιώνω μια μια ( όπως τώρα που βλέπω χέρια που έπαιξα από το 2009 μέχρι σημμερα και ευτυχώς κάθε χρόνο μειώνονται τα λάθη σε παρόμοιες καταστάσεις όπως δείχνει ο χαντ replayer ..

το πόκερ MIND SET το έχω διαβάσει και με βοήθησε πολύ στην ψυχολογία ( τώρα μπορώ να παίζω το ίδιο καλά χωρίς να επηρεάζομαι από οτιδήποτε χαλά τη διάθεση είτε αφορά πόκερ είτε όχι)

Αυτή τη στιγμή άρχισα να διαβάζω το GET THERE ΒΕ RANGE ( κανονικά κοστολογείται $1800)

Τώρα για το επίπεδο της σταρς και της ongame κανείς μεγάλο λάθος ..ευτυχώς η δυστυχώς --μάλλον ευτυχώς το επίπεδο των παικτών στα μικρά και μεσαία buy inn είναι και στις 2 εταιρίες για τα πανηγύρια !!! πριν φύγουν οι αμερικανοί το επίπεδο ήταν όντος πιο ψηλό στην σταρς. τώρα όμως είναι πολύ χαμηλό και εκεί!!!!

Δεν είμαι εγωιστής αλλά ξέρω πως ο λόγος που δεν κέρδισα το 2011 στη σταρς ενώ έπαιζα εμφανώς καλύτερα από το 95% των παικτών στα midlestakes είναι ότι έχασα καμία δεκαριά κρίσιμα ολλ ινν πριν το τελικό τραπέζι τα μισά κρατώντας ΑΑ εναντίων Αχ η εναντίων suited connectors που έμπαιναν ολλ ινν και δικαιώνονταν , σε τουρναμεντ με 3000 με 6000 παίκτες... ένα να σηκώνα θα ήταν αλιως...ίσως φταίει το variance λόγο των πολλών παικτών αλλά όχι η ποιοητα τους. όταν κάνουν 4 μπέτ με 45 πάνω στους ΑΑ μου είτε αλλ ινν με kq πάνω στο κκ μου και χάνω με 85% όλα τα κρίσιμα δεν φταίει η ανωτερότητα του αντιπάλου...Άντε να δεχτώ την εμετική gantemia .....σταμάτησα να πιστευω στην παρατεταμένη γαντεμία όμως......κάτι άλλο συμβαίνει στη σταρς γιατί συμβαίνει μονάχα εκεί......μετα από 3χρονια και 4000 τουρναμεντ συνολικά σε όλα τα site , αναγνωρίζεις την ατυχία από το στήσιμο...

ΚΑΙ ΈΝΑ ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ ΣΤΟΙΧΕΊΟ ΤΟ 2011. ΚΑΜΊΑ 200 ΧΈΡΙΑ ΠΟΥ ΠΉΡΑ ΑΑ έχω ζημιές 270000 μάρκες συνολικά με ΑΑ σύμφωνα με το χολντεμ μάνατζερ!!!!! τη άλλο πιο ξεκάθαρο θες από της γραφικές παραστάσεις και από της ζημιές με ΑΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρωτα απο ολα μη θεωρεις οτι τα 1400 η ξερω εγω ποσα τουρνουα εχεις δειγμα ειναι κανα σοβαρο νουμερο.Ειδικα στη stars που το average field ειναι πολυ μεγαλο με αρκετες χιλιαδες σε πολλα τουρνουα τοτε τα 1400 τουρνουα ειναι πολυ λιγα.

Οσο για αυτο με τους ΑΑ που λες κλπ θα σου πω κατι τελευταιο γιατι αδικα προσπαθω μου φαινεται.

Εστω οτι παιζεις 5 τουρνουα και φτανεις σε ολα στην 10αδα

1)Παιζεις ενα τουρνουα του 1$ με 100.000 ατομα και στα 10 ατομα σπανε οι ΑΑ σου =>Εχασες πολλααα εκατομυρια μαρκες με ΑΑ

2)Παιζεις 4 τουρνουα των 500$ και οι ΑΑ σου στα 10ατομα σε αυτα τα 4 all in κρατανε.

Αρα απο 1+2 επαιξες 5 all in με ΑΑ κερδισες τα 4/5 (80%) οπως ειναι το αναμενομενο και πιο ειναι το αποτελεσμα?

Το αποτελεσμα ειναι οτι εισαι -πολλαααα εκατομυρια μαρκες αλλα λογικα 5 ψηφια κερδη.

ΕΠΙΣΗΣ αν κερδιζες το (1) και εχανες και τα 4 all in στο (2) τοτε τοτε οι ΑΑ θα ηταν +πολλα εκατομυρια μαρκες παρολο που κερδισες 1/5 αντι για 4/5 και ταυτοχρονα θα ησουν πολυ πολυ λιγοτερο +$ απο οτι στην πρωτη περιπτωση μπορει και -

Προσπαθησε να καταλαβεις τι εννοω και οτι δεν το βλεπεις καθολου σωστα το ολο θεμα κολλας σε λεπτομερειες και δεν βλεπεις την ουσια.

Δεν μπορω να στο εξηγησω παραπανω και με πιο απλα λογια.Για το καλο σου αλλαξε μυαλα και δες τα πραγματα λιγο πιο λογικα και απο τη σωστη οπτικη γωνια.

Δεν εχω να σου πω κατι αλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1) πατάμε κουμπάκια

2)σίγουρα δε το μπέρδεψες με facebook τουρ?δε το περίμενα ποτέ από εσένα

3)as foustouki said

ειλικρινά πιστευεις ότι ελέγxεις το 50re με αυτούς τους παίκτες και με 15bbs ?

επίσης αν δε καταλαβαίνεις καποια plays / strategies δε σημαίνει ότι είναι λάθος

simpson555 can οutplay y anytime anyday with one card . πόσο χάλια δλδ μπορεί να έπαιζε το συγκεκριμένο tour ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1) πατάμε κουμπάκια

2)σίγουρα δε το μπέρδεψες με facebook τουρ?δε το περίμενα ποτέ από εσένα

3)as foustouki said

ειλικρινά πιστευεις ότι ελέγxεις το 50re με αυτούς τους παίκτες και με 15bbs ?

επίσης αν δε καταλαβαίνεις καποια plays / strategies δε σημαίνει ότι είναι λάθος

simpson555 can οutplay y anytime anyday with one card . πόσο χάλια δλδ μπορεί να έπαιζε το συγκεκριμένο tour ?

καταλάβαινα απόλυτα της στρατηγικές τους . ήταν 4 διαφορετκά είδη παικτών με διαφορετική προσέγγιση. όταν λέω το ελέγξα εννοώ απλά είχα έτοιμο πλάνο ξερωντας τη πρέπει να κάνω και ποτέ απέναντι στον καθένα. ( ήξερα αν κάνω το α από την χ θέση ο ψ παίκτης θα κάνει αυτό με το τάδε range και είχα έτοιμη την επόμενη κίνηση. )

sτο συγκεκριμένο τουρ τον βρήκα τον simpson555 στο τραπέζι μου στους 30 τελευταίους παίκτες.όντος έπαιζε τέλεια ποστ φλοπ κάνοντας outplay τους αντιπάλους του αφού πρώτα έκανε λίμπ...από ένα σημείο και μετά αφού δεν έπιανα φύλλο άρχισα να μπαίνω με μπέτ πάνω στα λίμπ διωχνωντας τον και 2 φορές τον έβαλα αλλ ινν όταν προσπάθησε σε scary board να κάνει μπλόφα στο τέρν...γενικά ήταν ο τροφοδότης τον chips μου σε αυτό το τουρ αφού με τα κολλ που έκανε τον πέρασα για ψάρι!! μέχρι που κάποιος έγραψε στο chat :LOL LOL ! AMASING !! WHO IS THAT MPOOKIS !! ΗΕ OUTPLAY SIMPSON !!! Τότε είδα τα στατιστικά του και πάγωσα ..τον ρώτησα αν το μυστικό του είναι το πλεονέκτημα που έχει ποστ φλοπ γιαυτό κάνει λίμπ , αλλά δεν μου απάντησε .....Μου κίνησε την περιέργεια όμως και θα τον παρακολουθήσω να δω τη ακριβώς κάνει τόσο καλά με τόσα κολλ!!!! τον ξαναβρήκα στο τελικό τραπέζι λίγο αργότερα και έπαιζε τελείως διαφορετικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πιο γκαντέμης πεθαίνεις,...αλλά αφού πήρες τα εύσημα από το τραπέζι ότι είσαι καλύτερος από τον simson555 μετά από αυτό θα έπρεπε να σταματήσεις το πόκερ........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουκι επειδή παίζαμε μαζί θα σου πω απλά να καταλάβεις ότι δεν μπορείς να παίζεις τα ίδια φύλλα είτε έχεις 10 ειτε έχεις 40 blinds και γενικά να παίζεις λιγότερα και πιο εύκολα φύλλα. Και δεν υπάρχει σωστό βπιπ(αλλά υπάρχει λάθος) απλά πρέπει να υπάρχει συνοχή στο παιχνίδι(σίμπσον). Επίσης σταματά να διαβάζεις το βιβλίο του cts για high stakes πιthανότατα στην φάση που είσαι να σου κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PRE-FLOP

JarethtGK folds, Veganlion raises to 100,000, tom150a calls 100,000, mpookis raises to 581,584 and is all-in, Veganlion folds, tom150a calls 581,584.

FLOP [board cards: QS,2S,KC ]

TURN [board cards: QS,2S,KC,9D ]

RIVER [board cards: QS,2S,KC,9D,2D ]

SHOWDOWN

mpookis shows [ AD,JH ]

tom150a shows [ TD,9S ]

tom150a wins 1,283,168.

εξήγησε μου πως με έκανε καλλ εκεί...

4 θέση championship τώρα....

ΔΕΝ ΜΠΕΙΡΆΖΕΙ Η ΠΡΟΣΠΆΘΕΙΑ ΣΥΝΕΧΊΖΕΤΑΙ

ΑΓΓΊΞΑΜΕ ΤΟ ΟΝΟΙΡΟ.......ΟΝΟΙΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΆΕΙ.

ΊΣΩΣ ΌΤΑΝ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΏ ΝΑ ΑΝΑΛΎΣΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΛΆ ΧΈΡΙΑ ΑΠΌ ΤΟ ΤΣΆΜΠΙΟΝΣΙΠ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...