Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

tehnikh analush 2 SYGKRISH GRAFIKWN PARASTASEWN


vkiller

Recommended Posts

από τα μέσα του 2010 σταμάτησα να παίζω εντατικά στη σταρς και άρχισα εδώ και 16 μήνες να παίζω ongame και η διαφόρα είναι θεαματική όπως φαίνεται στις 2 γραφικές παραστάσεις.

πιστευω πως στην μια με παίζει 80-20% εναντίων αφού μεγάλες περίοδοι με παρατεταμένη γαντεμία συγκρατούν τα κέρδη μου

τουλάχιστο όμως δεν γίνονται τα εμετικά της σταρς όπου παίζω με 99.999%-0.001% εναντίων

μπορεί το αλλ inn ev να φαίνεται αρνητικό αφού δεν αποτυπώνει την κρισιμότητα τν 100dwn χεριών που χάθηκαν πριν τα τελικά τραπέζια και στο buble , αλλά τουλάχιστο δείχνει ξεκάθαρα πως για 2 χρόνια ούτε και 1 μέρα δεν έπαιξα με θετική ρέντα!!! ούτε και μια φορά δεν ήμουν στην θετική πλευρά του variance !!!!!!

δείτε τα μόνοι σας.

1 γραφική παράσταση στην ongame με όνομα mpookis ( τουλάχιστο τρέxω με ένα ταπεινό ROI 50% παρά την γαντεμία)

2 η εμετική γραφική μου στην πόκερ σταρς σαν myspeargun

3 η γραφική της σταρς από το χολντεμ μάνατζερ που δείχνει πως για ούτε και 1 μέρα μέσα σε δύο χρόνια δε με άφησαν να παίξω με τη θετική πλευρά του EV !!!!

ούτε και 1 μέρα δεν τέμνονται η πραγματική γραμμή με την γραμμή των αλλ ινν EV !!!

πάντα τρέxω κάτω από το αναμενόμενο ολλ ινν EV

και μάλιστα χωρίς να υπολογίζεται η κρισιμότητα τεράστιων μπατ μπητ πριν από τελικά τραπέζια που στερούσαν τριψήφια cash ούτε υπολογίζονται τα αμέτρητα εμετικά στησίματα ΚΚ πάνω σε αα κλπ ούτε τα τρισάθλια suited κοννκτωρ τους πάνω σε ΑΑ και ΚΚ μου οπου με 3 μπετς και 4 μπετς βάζαμε το 80% του στακ πριν το φλοπ και όταν έμπαιναν τα υπόλοιπα στο φλοπ με την μαγική κατασκευή των draw τους φαινόταν ότι ήμουν πολύ πίσω σε πιθανότητες ενώ στην ουσία τα στακ ήταν commited πρέ φλοπ με 85% υπέρ μου και όχι με 90% εναντίων μου όπως καταγράφονταν!!! και βλέπω το hand ρεπλαυερ τώρα μετά από 2 χρόνια και έχοντας αλλά 3000 τουρνμεντ στο ενεργητικό μου και ακόμη βάζω τα κλάματα!!!! ΠΩΣ ΕΊΝΑΙ ΔΥΝΑΤΌΝ ΝΑ ΈΓΙΝΑΝ ΤΌΣΑ ΠΟΛΛΆ ΚΑΙ ΤΌΣΑ ΕΜΕΤΙΚΆ ΕΝΑΝΤΊΩΝ ΜΟΥ ΕΚΕΊ ΜΈΣΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"3 η γραφική της σταρς από το χολντεμ μάνατζερ που δείχνει πως για ούτε και 1 μέρα μέσα σε δύο χρόνια δε με άφησαν να παίξω με τη θετική πλευρά του EV !!!!"

Δηλαδη εσυ απο αυτο το γραφημα της stars με winning/all-in ev αυτο το συμπερασμα εβγαλες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"3 η γραφική της σταρς από το χολντεμ μάνατζερ που δείχνει πως για ούτε και 1 μέρα μέσα σε δύο χρόνια δε με άφησαν να παίξω με τη θετική πλευρά του EV !!!!"

Δηλαδη εσυ απο αυτο το γραφημα της stars με winning/all-in ev αυτο το συμπερασμα εβγαλες?

μεταφορικά το λέω... για να δείξω πως πάντα έπαιζα με την τύχη εναντίων μου.. κάθε μήνα έπαιρνα λιγότερα από ότι ε δικαιούμουν με βάση της πιθανότητες και τη στατιστική όπως προκείπτει από τη γραφική παράσταση με το allinn EV

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικά πρέπει να μάθεις να διαβάζεις τις γραφικές παραστάσεις. Κρύβουν πολλά δεδομένα που δεν τα βλέπεις. Επίσης το ότι δεν τέμνονται οι γραφικές παραστάσεις δε σημαίνει ότι δεν έτρεξες ποτέ με θετικό variance. Αυτό συμβαίνει όταν δεν πλησιάζουν ποτέ και αυτό δε μπορείς να το δεις στο συγκεκριμένο screenshot.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

2 μέρες έχει μόνο που κατέβασα το χολτεμ μάνατζερ, σιγά σιγά το μαθαίνω . θα επεκταθώ και σε επιμέρους γραφικές παραστάσεις σύντομα.

Είναι γενικά χρήσιμο εργαλείο. μαθαίνεις της αδυναμίες σου μέσα από τα στατιστικά και τον τρόπο που έπαιζες τα μεγάλα hand κάτι που βοηθάει να βελτιώνεις τον τρόπο παιγνιδιού σου. για παράδειγμα βλέπω τώρα ψ το 2009 είχα μεγάλο ποσοστό vpip και χαμηλό raise πριν το φλοπ με σχεδόν ανύπαρκτο 3 μπέτ .το 2010 μείωσα το βπιπ στα average επίπεδα, ανέβασα αισθητά το PFR αλλά το 3 μπέτ παρέμεινε χαμηλό. το 2011 όπου βελτιώθηκαν και οι 3 κατηγορίες , βελτιώθηκαν και τα αποτελέσματα αλλά βλέπω πως κάνω συχνά πάσο όταν δέχομαι 3 μπέτ και αυτό ίσως αποτελεί κίνητρο για να μου κάνουν resteal και θα δουλέψω πάνω σε αυτό. επίσης exw σχετικά μεγάλο ποσοστό Cbet , γύρω στο 88% και ίσως γιαυτό δέχομαι συχνά check ραησε στο φλοπ .. Δουλευω και πάνω σε αυτό τώρα για να διαλέγω τα κατάλληλα σποτ για cmpet και όχι με όλα τα φλοπ . επίσης για να γίνω πιο απρόβλεπτος ίσως αλλάξω λίγο το μοτίβο κάνοντας το cmpet ορισμένες φορές στο τέρν όταν πέφτουν φύλλα που στα μάτια του αντιπάλου τα έχω στο range μου όπως κ α q . ενώ σε ορισμένα αλλά σποτ με possition στον αντίπαλο αντί για cmpet να κάνω check raise ώστε να κοπεί το συνήθειο να με κλέβουν μετά τα cbet .

Σίγουρα υπάρχουν αρκετά ακόμη σημεία που θέλουν δουλειά και αρκετές αδυναμίες που θα ξετρυπώσω μελετώνας τα στατιστικά και ξαναβλεπώντας πως έπαιξα τα χέρια...μέσω του χολντεμ μάνατζερ ...

σιγά συγα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενώ σε ορισμένα αλλά σποτ με possition στον αντίπαλο αντί για cmpet να κάνω check raise ώστε να κοπεί το συνήθειο να με κλέβουν μετά τα cbet .

Αυτό πως ακριβώς θα το καταφέρεις...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολλοί regulars συνηθίζουν ν κάνουν κολλ σε raise έχοντας πάνω μας possition βάζοντας μας σε ένα range 88-ΑΑ α9-ακ κλπ ( συνήθως α ακ AQ ) αν το φλοπ είναι του τύπου 2-3-7 είτε 5-5-J είτε 5-6-10 κλπ ξέρουν πως με βάση τα αρχικά φύλλα που συνηθίζεται να κάνουμε raise το πιο πιθανό είναι να χάσαμε το φλοπ έτσι αν κάνουμε cbet με αυτό το φλοπ θα απαντήσουν με άμεσο reraise για να κλέψουν το ποτ είτε έχουν φύλλο είτε όχι. Έτσι με αυτούς τους αντιπάλους και σε συγκεκριμένα φλοπ αυτού του είδους είναι καλύτερα ορισμένες φορές να κάνουμε check αντί μπέτ . τότε είτε θα μας κάνους check και αυτοί οπότε θα διεκδικήσουμε το χαντ στο τέρν είτε θα κάνουν αυτοί μπέτ στο φλοπ άσχετα αν έχασαν το φλοπ η όχι και τότε εμείς θα κρίνουμε αν θα κλέψουμε το χέρι με check raise που δείχνει μεγάλη δύναμη αρκεί να μην το κάνουμε συχνά , και θα χρειαστούν μεγάλο φύλλο για να συνεχίσουν που σπάνια θα έχουν.. Έτσι αντιστρέφονται οι ρολόι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...