Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Οδηγος στρατηγικης ΜΤΤ - Για τα αλανια που ξεκινανε τωρα.


dfwME

Recommended Posts

Ναι αυτές τις περιπτώσεις τις ξέρω. Δεν έγραψα τυχαία "σε ΜΤΤ". Για τουρνουά δεν είναι το συγκεκριμένο thread άλλωστε;

Φίλε δεν είμαι εδώ για να αποδείξω πράγματα που δεν ξέρεις,το ξέρω πως τα ξέρεις.Αλλά όπως βλέπεις δεν τα ξέρουν όλοι,υπάρχουν κάποιοι που δεν ξέρουν όχι επειδή είναι χαζοί η πιο κοροδα αλλά γιατί δεν έχουν πρόσβαση στην πληροφορία.Λοιπόν,βρίσκω βήμα στο φόρουμ σας και συνεχίζω...ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι αυτές τις περιπτώσεις τις ξέρω. Δεν έγραψα τυχαία "σε ΜΤΤ". Για τουρνουά δεν είναι το συγκεκριμένο thread άλλωστε;

Φίλε δεν είμαι εδώ για να αποδείξω πράγματα που δεν ξέρεις,το ξέρω πως τα ξέρεις.Αλλά όπως βλέπεις δεν τα ξέρουν όλοι,υπάρχουν κάποιοι που δεν ξέρουν όχι επειδή είναι χαζοί η πιο κοροδα αλλά γιατί δεν έχουν πρόσβαση στην πληροφορία.Λοιπόν,βρίσκω βήμα στο φόρουμ σας και συνεχίζω...ευχαριστώ!

+++ και πάμε.. και καλημέρα!! και καλό μήνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dfwme αν πραγματικά δεν το έχεις ανοίξει για πλάκα το thread κάνε τα εξής:

1) Αγόρασε την τριλογία του Harrington, Harrington on holdem I,II,III υπάρχει και στα ελληνικά.

2) Βάλε στην άκρη το κακό super system ΙΙ όπου τα καλύτερά του κομμάτια είναι το 2-7 του Negreanu και το stud hi/low του Todd Brunson και όχι οι μπούρδες που γράφει ο Doyle (To ότι μπορεί να είναι παιχταράς είναι άλλο καπέλο, ο Πελέ π.χ. η ο Μαραντόνα πετύχανε πουθενά σαν προπονητές;).

Αφού κάνεις αυτά και διαβάσεις 50-60 σελίδες από τον Harrington νομίζω θα κλείσεις το thread μόνος σου.

Φιλικά πάντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλό μήνα ναι,με καλά κέρδη ελπίζω!Ας συνεχίσουμε...

Πως να παίζετε ένα ζυγαρι ντάμες.

Σπάνια θα κάνουμε back raise με δύο ντάμες.

Θα κάνουμε raise από οποιαδήποτε θέση με αυτές.Αν κάποιος πριν από μας έχει κανείς raise εμείς θα κάνουμε σκέτο call .Αν κάποιος ρήγας η άσσος πέσουν στο φλοπ και κάποιος ποντάρει με οποιοδήποτε βαθμό μονιμότητας τότε ίσως παρατήσω το ποτ.Αλλά αν δεν έρθει κάποιο από αυτα τα φύλλα θα παίξω της ντάμες μου δυνατά,πολύ δυνατά.Θα έπαιζα αυτό το φύλλο σαν να είχα άσσους ακόμα και στο turn και στο river .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dfwME χωρία να σχολιάσω τίποτα για τον Brunson και τα βιβλία απάντησέ μου ειλικρινά. Θεωρείς πως αυτό είναι ένα σωστό play με ντάμες στα συγκεκριμένα SnG με Μ=20 ή Μ=30; Θεωρώ φίλε πως αυτό κάνει κακό στους νέους παίχτες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως να παίξετε οποιοδήποτε ζευγάρι εκτς από άσσους ρηγάδες ντάμες

Είναι προφανές ότι ωςο μεγαλύτερο είναι ο ζευγάρι τόσο πιο πολύτιμο είναι,οι βαλέδες τα δεκαριά και τα εννιάρια είναι καλύτερα φύλλα από τα υπόλοιπα μικρά ζεύγη και τα παίζουμε γενικότερα πιο δυνατά.Αυτό συμβαίνει γιατί έχουμε περισσότερες πιθανότητες να πέσουν κάτω 3 Rags φύλλα.Όταν συμβεί αυτό θα έχουμε ένα overpair ,δηλαδή ένα ζευγάρι μεγαλύτερο από τα τρία φύλλα του flop .

Πριν από το flop με όλα τα μικρά ζευγάρια,(εκτός από JJ-ΤΤ-99) θα έκανα limp ,αν κάποιος από της πρώτες θέσεις κάνει raise θα του κάνω call ,θέλω πάντα να βλέπω ένα flop όταν έχω ένα ζευγάρι και να προσπαθήσω να πιάσω ένα set .

Με ένα ζευγάρι JJ-ΤΤ-99 αν κάποιος κανείς raise από πρώτες θέσεις ίσος κάνω σκέτο call ,αλλά αν ο raiser είναι στις μεσαίες η τελευτέες θέσεις τότε θα του κάνω re raise .

Αν είστε ο raiser τότε να κάνετε σχεδόν πάντα c bet άσχετα με το flop .Αν σας γίνει call προσπαθήστε να το παίξετε φθηνά το pot από κείνο το σημείο και μετά,εκτός και αν πιστεύετε πως ο αντίπαλος σας έχει κάποιο draw ,τότε πρέπει α ποντάρετε.

Αν κάνετε στο flop ένα set τότε τα πράγματα αλλάζουν,μην μπερδεύεται το παιχνίδι σας κάνοντας check .Πρέπει να ποντάρετε και να οδηγήσετε με αυτό το δυνατό φύλλο που φτιάξατε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dfwME νομίζω ότι τα λες πολύ σωστά για το QQ αλλά... δεν μπαίνω εδώ για να σε κρίνω ... απλά διαβάζω όσα γράφεις και μου αρέσουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλε τα λες πολυ σωστα, χρησιμοποιησα ηδη τις τεχνικες σου κ εβγαλα πολυ χρημα.. Συνεχισε την καλη σου προσπαθεια.

ωραίος συνέχισε

δώσε μας το NICK SOU και eteria

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσπερνώντας το γεγονός ότι αυτά που γράφεις φίλε νομίζω ότι κοστίζουν σε χρήμα σε όσους παίζουν έτσι μια ερώτηση έχω μόνο. Πιστεύεις ότι είσαι αυθεντία πάνω στο παιχνίδι και μοιράζεις συμβουλές έτσι αβίαστα? Μόνο κάποιος είναι αυθεντία μπορεί να νομιμοποιείται να διδάσκει άλλους νομίζω. Εσύ είσαι? Προσωπικά αν και είμαι κερδισμένος παίζοντας αποκλειστικά cash NL50 και NL100 δεν ΤΟΛΜΑΩ ούτε τον δάσκαλο να κάνω ούτε να "καθοδηγήσω" φίλους μου, αν και κάποιοι μου το έχουν ζητήσει, γιατί πολύ απλά δε νοιώθω αυθεντία και δε θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου.

ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΙΛΙΚΑ αυτά απλά πιστεύω ότι υπερβάλλεις με αυτό που κάνεις όσο καλή πρόθεση και αν έχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@pavlaras

Το βιβλίο του Brunson μεταφράζει οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα αυθεντίας κτλ. Απλά κάποια πράγματα από το συγκεκριμένο κεφάλαιο είναι πολύ λάθος, όπως το πως να παίξουμε τις QQ.

@dfwME

Δε μου απάντησες: άσχετα με το που βρήκες τις πληροφορίες για αυτή τη στρατηγική, εσύ τις θεωρείς σωστές; Θεωρείς δηλαδή ότι κάνουμε σπάνια reraise με QQ όπως γράφεις; Υπάρχει περίπτωση να πιστεύεις κάτι τέτοιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LOUKAS όχι δεν είμαι αυτός που λες (δε μπαίνω καν στον κόπο να δω τα stats του τύπου αυτού). Δε ξέρω γιατί αρπάχτηκες εσύ και δε με ενδιαφέρει. Φυσικά και δε θα σου πω ποιος είμαι και σε ποιες εταιρείες παίζω. Από bragers χορτάσαμε νομίζω.

Δεν είπα ότι έχω βγάλει εκατομμύρια είπα απλά ότι είμαι ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ. ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ. Και όχι παίζοντας έτσι. Φυσικά το παιδί μιλάει για MTT και όχι για cash αλλά και πάλι διαφωνώ κάθετα με όσα γράφει ακόμα και αν μεταφράζει brunson. Σε κάθε περίπτωση αυτός αποφασίζει τι θα μετραφράσει έτσι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε μπορω να καταλαβω γιατι ασχολειστε..

στην τελικη ολοι ξερουν οτι για να μαθεις να παιζεις mtt υπάρχει harrington και τίποτα άλλο.τουλάχιστον για να ξεκινήσεις.γελάει ο κόσμος με τα super system μπροστά στα βιβλία του harrington.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα προσπεράσω τα spam τύπου "ο μπαμπάς μου είναι πιο δυνατός από τον δικό σου" που βλέπω πως σε αυτό το forum κάτι νόμιμο και θα προσπαθήσω να απαντήσω μόνο σε ερωτήσεις σχετικές με το παίξιμο και το βιβλίο που κάνουμε της περίληψη.Μελισσουργε,δεν σου απάντησα γιατί νομίζω κάναμε αυτήν την συζήτηση.Οι οδηγίες είναι γενικής φύσεως καθώς κανείς δεν μπορεί να πει ακριβώς πως να παίξεις ένα χέρι,έτσι στο ξεκουδουνο.Θα μπορούσα να τις παίξω πιο αργά,ίσος τις πέταγα ίσως έπαιζα ρέστα με αυτές,ποιος μπορεί να ξέρει???Στην τελική αφου αυτό λέει ο άνθρωπος μπορώ εγώ να το παραφράσω?Προτίμησα να μιλήσω για αυτό το βιβλίο γιατί είναι νομίζω πιο εύκολο από τα υπόλοιπα και είναι καλό κάποιος που δεν έχει διαβάσει καθόλου βιβλία να ξεκινήσει με αυτό.Στο μέλλον ίσως μιλήσουμε για πιο δύσκολα βιβλία,αλλά ο σκοπός μου είναι να μάθουν οι αρχάριοι πρώτα από όλα πια φύλλα να παίζουν και ΜΕΤΑ το πως να τα παίζουν.Όσο για τους υπόλοιπους,παιδιά έχει ένα θέμα στο forum σχετικά με την αξιολόγηση τον βιβλίων του πόκερ,παρακαλώ τις απόψεις σας να τις γράφετε εκεί.Σε αυτό θα παρακαλούσα και τον mod μελισσουργό να στέλνει τα μηνύματα στο σωστό thread .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατ' αρχάς δεν έχεις δίκιο για το ποιο είναι πιο εύκολο βιβλίο. Του Harrington είναι εξίσου εύκολο. Επειδή έχει τα υπεραπλά μαθηματικά των pot odds μέσα γίνεται δύσκολο; Άλλωστε poker χωρίς μαθηματικά δεν υφίσταται.

Επίσης, τα περισσότερα σχόλια είναι κριτική πάνω σε αυτά που γράφεις, αφού το συγκεκριμένο βιβλίο μεταφράζεις τι να κάνουμε;

Προσωπικά εξήγησα ότι δε με ενδιαφέρει σε ποιο βιβλίο αναφέρονται αυτά που γράφεις, εγώ κρίνω το παίξιμο που προτίνεις. Να σου πω, λοιπόν κάτι και για τις ντάμες για να δεις ότι δεν είναι όλοι οι τρόποι σωστοί όπως λες. Αυτή την εποχή που γράφτηκε το συγκεκριμένο κεφάλαιο οι παίχτες έπαιζαν πολύ πολύ σφιχτά. Είχαν μικρό raise range και ακόμα μικρότερο 3bet range. Στους περισσότερους παίχτες το 3bet range ήταν QQ+, AQ+ οπότε δεν είχε νόημα να κάνεις πλέον 3bet με ντάμες αφού τα μόνα φύλλα που θα σε κάνουν call είναι AA KK και ΑΚ. Σε μια εποχή, όμως, που υπάρχουν τύποι που κάνουν ακόμα και light 4bet δεν μπορείς να παίζεις τόσο nitty με τις ντάμες pre. Είναι απλά -EV. Για να μη πω πόσο outplay θα σε κάνουν postflop. Αν θες μπορώ να στο εξηγήσω και μαθηματικώς, αλλά είναι νομίζω χάσιμο χρόνου. Όλοι αντιλαμβάνονται ότι είναι προτιμότερο το raise.

Τέλος, αν δεν κάνω λάθος αυτά που γράφει ο Brunson είναι περισσότερο για cash games στο οποίο έχεις φυσικά πολύ μεγαλύτερο βάθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικα μιλάει και για cash και έχει και πολλά παραdειγματα από τα τουρνουά που έπαιξε και κέρδισε....Όσο για τα range των αντιπάλων του όντως κάπως έτσι ήταν τα πράγματα μιας και ο ίδιος το αναφέρει πολλές φορές στο βιβλίο,απότι κατάλαβα εσύ της ντάμες τις παίζεις διαφορετικά όπως και πολλοί ακόμα,όπως και εγώ,εγώ τις παίζω πάντα διαφορετικά,γενικά ποτέ δεν παίζω σε μια γραμμή.Αλλά εδώ γράφω τη προτείνει αυτός ο γεράκος,γιατί κάποιοι δεν μπορούν να πάρουν το book η το έχουν και δεν έχουν χρόνο να το διαβάσουν.Θα σου πο κάτι και δεν στο λέω ειρωνικά,πραγματικά θα χαρώ πολύ να κανείς ένα θέμα για το πως παίζεις εσύ αυτό τα τουρνουά και γενικότερα τα χέρια,όχι για να σε κράξω και να σε ειρωνευτώ αλλά για να ανταλλάξουμε ιδέες,κάντο!Εδώ τηα γράφω αυτά που λέει ο Brunson ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο το βιβλιο το μονο που αξιζει ειναι το κεφαλαιο της χαρμαν για το λιμιτ τεξας αλλα μαλλον με τα υπολοιπα παιχνιδια ασχολουμαστε λιγοι(μην ξεχναμε οτι κ τα υπολοιπα παιχνιδια ποκερ λεγονται)του χαρινγκτον καλο,ισως το καλυτερο στο τομεα του.αλλα θεπω να φτασω αλλου.ζουμε στην εποχη του ιντερνετ και του βιντεο και ακομα μιλαμε για βιβλια που εγραψαν *καποτε στο τεξας*...βημα ενα αφου εισαι κ αλλανακος μπαινεις ποκερτυβε,βημα 2 βλεπεις ολα τα κας παιχνιδια με τους καλυτερους (αντονιους αιβι ντουαν κλπ ΠΡΟΣΟΧΗ αποφευγεις ματουσοου φεργκιουσον και οι τζογαδοροι αποφρυγουν φαρχα χεχε)βημα 3 επαναλαμβανεις την διαδικασια για οσο αντεχεις,βημα 4 μαθαινεις οσο πιο πολλα μαθηματικα που εχουν σχεση με το ποκερ βημα 5 και πιο σημαντικο παιζεις χαλαρα ειτε ιντερνετ ειτε λαιβ μεχρι να μπορεις να καταλαβεις γιατι ο αντονιους επαιξε ετσι εκεινη την ποταπη παριδα των 20κ δολ. Και γιατι ο αιβι επαιξε αλλιως την σουπερ πασσα των 500κ.. Οταν το καταφερεις αυτο σημαινει με απλα λογια οτι εχεις κατανοησει κ αντιγραψει το πως οι κορυφαιοι παικτες παιζουν το καθε χερι σε διαφορετικα σημεια.λοιπον αλλανι μου εισαι ετοιμος κ εγω μπορω να πω ενα αντε γεια στο βιβλιο του μπρανσον (οχι στο μπρανσον γιατι ειναι αλεπου και αυτη τη στιγμη μπορει να παιζει συμφωνα με το σουπετ συστεμ του 2022)αυτα ελπιζω να εγινα κατανοητος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να πο πως υπάρχουν σπάνιες καταστάσεις που θα πάμε FOLD τους άσσους μας πρέ flop.

Πες μου μία τέτοια περίπτωση σε MTT.

εκτός από το παράδειγμα του satelite που προφανώς έχει συζητηθεί άπειρες φορές ,παραθέτω μια περίπτωση στην οποία δν συμφωνώ απόλυτα αλλά είναι η εξης ακραία ;(και μολις μου ηρθε στο μυαλό lol )

Βρισκόμαστε στο ft ενός huge major sunday mtt το οποίο κερδίσαμε με ticket .το br μας γενικότερα είναι περίπου 1κ ..

έχουμε μείνει 8 άτομα κ οι διάφορες στα payjumps είναι τεράστιες .ειμαστε στο bb με ΑΑ ΚΑΙ 3bbs .

ο utg κάνει ένα typical raise και ξαφνικά βλέπουμε στην σειρά 5 allin με ίδια στακκ όλα 35-36bbs !

τι κάνουμε εδώ?(η διάφορα στα λεφτά είναι πάνω από 200κ οπότε life changing για εμάς )-εννοώ 8h και 3h θέση -ξέρω το σενάριο είναι πολύ ακραίο απλώς το παραθέτω για να δείξω πως ποτέ μην λες ποτέ! δεν ξερω αν είναι optimal το fold αλλά σίγουρα επιδέχεται πολλης συζήτησης προφανώς λόγο icm ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό είναι τόσο ακραίο που δεν ξέρω αν έχει γίνει ποτέ και δε νομίζω να μπορεί κανείς να δώσει σαφή απάντηση. Από μαθηματικής πλευράς είναι λάθος προφανώς in the long run. Τώρα εσύ λες ότι στο συγκεκριμένο παράδειγμα δεν υπάρχει long run γιατί είναι πολύ σπάνιο να ξαναβρεθούμε εκεί. Παρ' όλα αυτά αν με το πάσο έχεις πιθανότητα 1% να κερδίσεις όλο το τουρνουά και με το all in έχεις λίγο παραπάνω, τότε πρέπει να το κάνεις. Γιατί αν πάρεις αυτό το χέρι (λογικά θα έχεις κάπου στο 40%-50%) τότε πας στα 20bb και έχεις πλέον πολύ καλύτερες πιθανότητες νίκης (αφού θα φύγουν και 3-4 άτομα). Το έκανες με ICM;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλλά λόγια...να.... α... γα.. μαστε... σου τα είπα εγώ καλύτερο θα ήταν να σου δίναμε το

e-mail μας όσοι ενδιαφερόμαστε να διαβάσουμε αυτά που εσύ γράφεις να μας τα στέλνεις οπότε μπορείς και θες ... παρά αυτό που γίνετε εδώ που μπαίνει ο καθένας και γράφει ότι θέλει ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...