Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Οδηγος στρατηγικης ΜΤΤ - Για τα αλανια που ξεκινανε τωρα.


dfwME

Recommended Posts

αυτό που γίνετε εδώ που μπαίνει ο καθένας και γράφει ότι θέλει ...

Forum λέγεται φίλος. Και για αυτό το λόγο υπάρχει κιόλας. Και στην τελική εσύ μόνο για πόκερ δεν γράφεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδη να βλεπω τι κανει ο Antonius και ο Dwan στα play money tv games του full tilt και μετα να παω να το κανω στα micro stakes.. Και αυτο ειναι καλυτερη συμβουλη απο του OP... :lol::lol: Συνεχιστε και ελπιζω οι νεοι παιχτες να παρουν πολλα απο αυτο το topic..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εκτός από το παράδειγμα του satelite που προφανώς έχει συζητηθεί άπειρες φορές ,παραθέτω μια περίπτωση στην οποία δν συμφωνώ απόλυτα αλλά είναι η εξης ακραία ;(και μολις μου ηρθε στο μυαλό lol )

Βρισκόμαστε στο ft ενός huge major sunday mtt το οποίο κερδίσαμε με ticket .το br μας γενικότερα είναι περίπου 1κ ..

έχουμε μείνει 8 άτομα κ οι διάφορες στα payjumps είναι τεράστιες .ειμαστε στο bb με ΑΑ ΚΑΙ 3bbs .

ο utg κάνει ένα typical raise και ξαφνικά βλέπουμε στην σειρά 5 allin με ίδια στακκ όλα 35-36bbs !

τι κάνουμε εδώ?(η διάφορα στα λεφτά είναι πάνω από 200κ οπότε life changing για εμάς )-εννοώ 8h και 3h θέση -ξέρω το σενάριο είναι πολύ ακραίο απλώς το παραθέτω για να δείξω πως ποτέ μην λες ποτέ! δεν ξερω αν είναι optimal το fold αλλά σίγουρα επιδέχεται πολλης συζήτησης προφανώς λόγο icm ...

call-all in

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@astego άμα trolareis μπράβο σου αλλά κόψτο γιατί είναι κουραστικό. αμα πιστεύεις τις μαλακίες που postareis τραβά παίξε pacman γιατί και εκη θα αποτύχεις παταγωδώς όπως στο πόκερ αλλά ούτε λεφτά θα χάσεις ούτε θα μας τα πρήζεις.

@call me lucky πραγματικά πιστεύεις ότι θα νιώσουν το 1% από το play αιβη?

@οπ νομίζεις ότι με τα threads σου προσφέρεις τπτ σε κάποιον νέο στο παιχνίδι?? θα σε πω πως έχει το πράγμα γιατί οι λίγοι που ασχολήθηκαν παραήταν μαλθακοί και σου έθεσαν μερικά ερωτήματα που ΞΈΡΟΥΝ ότι δεν μπορείς να απαντήσεις και οι υπόλοιποι που δεν απάντησαν αν και είναι wining /breakeven -thinking παίχτες.

καταρχάς ξεκινάς από λάθος βάση . αντί να επικεντρωθείς στο πως πρέπει να σκευτεται ένας n00bas πριν πάρει μια απόφαση σε τυχαία hands (κ εσύ n00bas είσαι αλλά αυτό είναι άλλου παπα ευαγκελιο ) αλλά εσύ επικεντρώνεσαι σε μια στήρα στρατηγική που από κάπου βρήκες και δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το πως θα την εφαρμόσεις και από που πηγάζει. δεν βρέθηκε μέχρι τώρα κανένας wining παίχτης να σε πει στα ίσια ότι η στρατηγική που βγάζεις είναι gtp γιατί δεν έχει λόγο να ασχοληθεί , δεν θέτεις ούτε ένα ερώτημα κ περιμένεις να σε πει κάποιος ότι είσαι λάθος?(όσοι το κάνανε απλά σε έθεσαν ερωτήματα που δεν μπορείς να απανατήσεις όπως προείπα [και αντί να τους ευχαριστείς εσύ τους την λες?? είσαι απλά τραγικός])

από εκεί κ πέρα τα κίνητρα σου για αυτό τα θρεαδς τα βλέπω άκρως εγωκεντρικά και δεν προσφέρεις τπτ στους νέους παιχντες ανταυτού τους γαμάς το τρόπο σκέψης (και 5 δευτερόλεπτα να πάρει σε κάποιον νέο να αναλογιστεί τη στρατηγική σου πριν την αποριψει είναι χαμένος χρόνος).

η πλάκα είναι ότι donkaroi σαν κ εσένα . λουκά ,άστεγο αντί να σκεφτείτε τις παρατηρήσεις απλά τις απαξιώνετε και υποβαθμίζετε τους συνομιλητές σας και τα κίνητρα τους .

απλά τα πράγματα, είστε ζώα, γάιδαροι που ποτέ δεν θα μπορέσουν να κερδίσουν στο πόκερ (τουχαλιστών σοβαρά γιατί τα 25 σεντς sng στη σταρς ακόμα κ ένας πίθηκος τα κερδίζει) με τέτοια αξιολιπητη νοοτροπία .

το μόνο που προσφέρουν τέτοια θρεαδς είναι να καθυστερούν τους νέους παίχτες που έχουν όρεξη να εξελιχθουν. άμα υπάρξεις έστω κ ΈΝΑΣ που σας πέρνει στα σοβαρά τον πάτε πίσω.

ps :δεν νιώθω μια από mtt , από mtsng κάτι νιώθω αλλά από τη στιγμή που κάποιος λέει ότι θα κάνουμε λίμπ από sb με 13 bbs με JJ δεν χριαζεται καν να σε πο πόσο άκυρος είσαι γιατί αυτό είναι πασιφανές.

ps2 :γιατί προσβάλετε τον κάθε καημένο που απαντατεί σε αυτά τα γέλια θρεαδς? τόσο κόμπλεξ κατωτερότητας? άμα νομίζετε όση σαν κυνηγάνε αγέλες τραβάτε στο ψυχιατριο γιατί είναι σοβαρό ψυχικό σύμπτωμα.

ps3 :αν υπάρχει έστω ένας νέος παίχτης που διαβάζει αυτές τις μαλακίες θρεαδς καλό θα ήταν απλά να τα αγνοήσει

ps4 :@op κ όλα τα δονκια που νομίζουν ότι οι wining παίχτες έχουν μια στρατηγική για να κερδίζουν: άμα δεν ματώσετε ρε ζώα στο να δοκιμάζετε στρατηγικές μέχρι να καταλήξετε σε μια διακια σας (που μέρα με τη μέρα, λεπτό με το λεπτό θα μεταβάλετε ) ποτέ δεν θα βρητε μια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό που γίνετε εδώ που μπαίνει ο καθένας και γράφει ότι θέλει ...

Forum λέγεται φίλος. Και για αυτό το λόγο υπάρχει κιόλας. Και στην τελική εσύ μόνο για πόκερ δεν γράφεις

μωρέ.... αλιως λέγεται το συγκεκριμένο .... και MONO FORUM δεν λέγεται .... αλλά... οκ ... εσύ ξέρεις καλύτερα .... ΠΡΟΦΑΝΏΣ...

φίλε dfwME επειδή απλά βαρέθηκα να με βρίζει ο κάθε ΤΥΧΑΊΟΣ θα διαβάζω εννοείτε αυτά που γράφεις αλλά ότι έχω πλέον να γράψω θα στο στέλνω με προσωπικό μήνυμα γιατί εδώ ... "κάποιοι" έχουν "προστασία" και μπορούν να βρίζουν .... ΑΝΕΝΌΧΛΗΤΟΙ .. ενώ αν εγώ πω κάποιον ....ΓΆΙΔΑΡΟ ... ΗΛΊΘΙΟ η ΟΥΡΑΚΟΤΆΓΚΟ ξαφνικά θα βρεθώ με ban ....οπότε.... ΜΑΚΆΡΙ NA ΓΙΝΌΤΑΝ ότι γράφεις να μου τα εστλενες στο e -mail μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

+1 ptwmatofagos

αυτό ακριβώς τπτ άλλο !

@astego _fish πρόσεξε μη χάσεις τον θησαυρό που βρήκες!σου δηλώνω με όση σοβαρότητα με διακρίνει πως σου χαρίζω το super system 1,2 στα ελληνικά !αν τα θέλεις pm και είναι δικά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδιά όσοι έχετε παρατηρήσεις περί πόκερ καλώς,αλλά οποίος αποκαλεί τους άλλους ζώα μόνο και μόνο επειδή πιστεύουν κάτι διαφορετικό από αυτόν τότε είναι πραγματικά idiot !Εμένα πάντως προσωπικά με έχουν πει 11 φορές ζώο στην ζωή μου και όλοι από τον υπολογιστή τους :lol: .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον και επειδή υποσχέθηκα να το τελειώσω αυτό το θέμα και επειδή θα το κάνω ο κόσμος να χαλάσει συνεχίζω και δεν ξανά ασχολουμε με spam .

Πως να παίξετε τα μικρά συνεχόμενα φύλλα πριν το flop

Αυτό το φύλλο δεν σχεδιάστηκε για να βάλετε ένα μεγάλο πόσο χρημάτων μέσα πριν από το flop .θέλετε να πάρετε ένα φθηνό flop σε αυτά και να χτυπήσετε κάτι,ένα σετ μια κέντα διο ζεύγη...

Με ένα τέτοιο φύλλο θα έκανα lipm από οποιαδήποτε θέση,από τελευταίες θέσεις θα έκανα raise με αυτά.Κανονικά δεν θα ήθελα να βάλω περισσότερο από 5% των χρημάτων μου με αυτό το φύλλο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως να παίξετε τα μικρά συνεχόμενα φύλλα στο flop όταν χάσετε εντελώς το φύλλο σας.

Δεν προχωρο με αυτό το φύλλο σε μια τέτοια κατάσταση.Απλά παραδίδομαι,το πρώτο χάσιμο είναι το καλύτερο χασιμωσε μια τέτοια περίπτωση.Αλλά αν ήμουν ο raiser θα πόνταρα στο flop ακόμα και όταν δεν πιάσω τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Trash φύλλα

Με εξαίρεση έναν άσσο η έναν ρήγα suited θεωρώ τα υπόλοιπα φύλλα που δεν έχω συζητήσει σκουπίδια .Ένα A8s η ένα K4s τα βάζω στην ίδια κατηγορία με τα μικρά συνεχόμενα φύλλα και τα παίζω παρόμοια.Για παράγειγμα αν είχα A8 σπαθί και στο flop είχα draw χρώμα με ένα overcard και ήμουν απέναντι σε QQ τότε θα είχαμε σχεδόν

της ίδιες πιθανότητες να το κερδίσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια τελευταία λέξη (από το βιβλίο και αυτό)

Το no limit holdem είναι ένα εξαιρετικά περίπλοκο παιχνίδι.Είναι σχεδόν αδύνατον να προπαθήσουμε να συζητήσουμε την τεράστια ποικιλία των καταστάσεων που θα μπορούσαν να συμβούν. Και όπως τώρα γνωρίσετε υπάρχουν συγκεκριμένες ερωτήσεις που δεν θα μπορούσα να απαντήσω επακριβώς,επειδή ακόμα και τώρα δεν ξέρω ακριβώς τη θα έκανα μέχρι να αντιμετώπιζα αυτό το πρόβλημα κι εγώ ο ίδιος.Όπως έχω πει,σε τέτοιες περιπτώσεις πηγαίνω με την δική μου αίσθηση που στην πραγματικότητα είναι μια γρήγορη ανάλυση των συνειδητών και υπό - ασυνείδητων γεγονότων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

+1 ptwmatofagos

αυτό ακριβώς τπτ άλλο !

@astego _fish πρόσεξε μη χάσεις τον θησαυρό που βρήκες!σου δηλώνω με όση σοβαρότητα με διακρίνει πως σου χαρίζω το super system 1,2 στα ελληνικά !αν τα θέλεις pm και είναι δικά σου!

Και εγω τις χαριζω αυτες τις αηδιες!! pm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως γίνεται όλοι εσείς οι παικταράδες να έχετε αυτές τέτοιες αηδίες στα σπίτια σας,απότι βλέπω όλοι το έχετε ε?Το πήρατε την δεκαετία του 80 να φανταστώ?Το χαρίζετε κιόλας,χαχαχα

Σε λένε kourasmeno η promofago είπαμε?Η και τα δύο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@astego άμα trolareis μπράβο σου αλλά κόψτο γιατί είναι κουραστικό. αμα πιστεύεις τις μαλακίες που postareis τραβά παίξε pacman γιατί και εκη θα αποτύχεις παταγωδώς όπως στο πόκερ αλλά ούτε λεφτά θα χάσεις ούτε θα μας τα πρήζεις.

@call me lucky πραγματικά πιστεύεις ότι θα νιώσουν το 1% από το play αιβη?

@οπ νομίζεις ότι με τα threads σου προσφέρεις τπτ σε κάποιον νέο στο παιχνίδι?? θα σε πω πως έχει το πράγμα γιατί οι λίγοι που ασχολήθηκαν παραήταν μαλθακοί και σου έθεσαν μερικά ερωτήματα που ΞΈΡΟΥΝ ότι δεν μπορείς να απαντήσεις και οι υπόλοιποι που δεν απάντησαν αν και είναι wining /breakeven -thinking παίχτες.

καταρχάς ξεκινάς από λάθος βάση . αντί να επικεντρωθείς στο πως πρέπει να σκευτεται ένας n00bas πριν πάρει μια απόφαση σε τυχαία hands (κ εσύ n00bas είσαι αλλά αυτό είναι άλλου παπα ευαγκελιο ) αλλά εσύ επικεντρώνεσαι σε μια στήρα στρατηγική που από κάπου βρήκες και δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το πως θα την εφαρμόσεις και από που πηγάζει. δεν βρέθηκε μέχρι τώρα κανένας wining παίχτης να σε πει στα ίσια ότι η στρατηγική που βγάζεις είναι gtp γιατί δεν έχει λόγο να ασχοληθεί , δεν θέτεις ούτε ένα ερώτημα κ περιμένεις να σε πει κάποιος ότι είσαι λάθος?(όσοι το κάνανε απλά σε έθεσαν ερωτήματα που δεν μπορείς να απανατήσεις όπως προείπα [και αντί να τους ευχαριστείς εσύ τους την λες?? είσαι απλά τραγικός])

από εκεί κ πέρα τα κίνητρα σου για αυτό τα θρεαδς τα βλέπω άκρως εγωκεντρικά και δεν προσφέρεις τπτ στους νέους παιχντες ανταυτού τους γαμάς το τρόπο σκέψης (και 5 δευτερόλεπτα να πάρει σε κάποιον νέο να αναλογιστεί τη στρατηγική σου πριν την αποριψει είναι χαμένος χρόνος).

η πλάκα είναι ότι donkaroi σαν κ εσένα . λουκά ,άστεγο αντί να σκεφτείτε τις παρατηρήσεις απλά τις απαξιώνετε και υποβαθμίζετε τους συνομιλητές σας και τα κίνητρα τους .

απλά τα πράγματα, είστε ζώα, γάιδαροι που ποτέ δεν θα μπορέσουν να κερδίσουν στο πόκερ (τουχαλιστών σοβαρά γιατί τα 25 σεντς sng στη σταρς ακόμα κ ένας πίθηκος τα κερδίζει) με τέτοια αξιολιπητη νοοτροπία .

το μόνο που προσφέρουν τέτοια θρεαδς είναι να καθυστερούν τους νέους παίχτες που έχουν όρεξη να εξελιχθουν. άμα υπάρξεις έστω κ ΈΝΑΣ που σας πέρνει στα σοβαρά τον πάτε πίσω.

ps :δεν νιώθω μια από mtt , από mtsng κάτι νιώθω αλλά από τη στιγμή που κάποιος λέει ότι θα κάνουμε λίμπ από sb με 13 bbs με JJ δεν χριαζεται καν να σε πο πόσο άκυρος είσαι γιατί αυτό είναι πασιφανές.

ps2 :γιατί προσβάλετε τον κάθε καημένο που απαντατεί σε αυτά τα γέλια θρεαδς? τόσο κόμπλεξ κατωτερότητας? άμα νομίζετε όση σαν κυνηγάνε αγέλες τραβάτε στο ψυχιατριο γιατί είναι σοβαρό ψυχικό σύμπτωμα.

ps3 :αν υπάρχει έστω ένας νέος παίχτης που διαβάζει αυτές τις μαλακίες θρεαδς καλό θα ήταν απλά να τα αγνοήσει

ps4 :@op κ όλα τα δονκια που νομίζουν ότι οι wining παίχτες έχουν μια στρατηγική για να κερδίζουν: άμα δεν ματώσετε ρε ζώα στο να δοκιμάζετε στρατηγικές μέχρι να καταλήξετε σε μια διακια σας (που μέρα με τη μέρα, λεπτό με το λεπτό θα μεταβάλετε ) ποτέ δεν θα βρητε μια.

πολλα +++ στα θεματα που θιγεις

πολλα --- στον τροπο που το κανεις, κριμα ειλικρινα γιατι κατα τ αλλα ειναι πολυ καλο post...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωστός ο tzatzikhs ...... ακόμα και αν εμείς έχουμε λάθος νοοτροπία όπως τα λες ... εσύ .... είσαι για τα πανηγύρια φίλε μου και φαίνεται ξεκάθαρα από τον τρόπο που εκφράζεσαι.... μάλλον ήσουν βοσκός και σε κατέβασαν από τα βουνά.... αλλά... και έτσι να ήταν .. καλύτερους τρόπους θα είχες .... οπότε... μάλλον.. κάτι χειρότερο σου συνβαίνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολλα +++ στα θεματα που θιγεις

πολλα --- στον τροπο που το κανεις, κριμα ειλικρινα γιατι κατα τ αλλα ειναι πολυ καλο post...

@tzatzikis4 πολλά ++++ αυτό ακριβώς ήθελα να πω κ εγώ σωστή προσέγγιση σε κάποια θέματα με λάθος τρόπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@astego από την στιγμή που δεν σέβεσαι κανένα και το μόνο που κανείς είναι να προσβάλεις τους λίγους που σου απαντάνε σοβαρά είναι λίγο τραγικό να μιλάς για σεβασμό. από εκεί κ πέρα βάση τον τρόπο σου και της θέσεις που εκφέρεις (που ένα 5 χρόνο θα μπορούσε να εκφέρει πιο σοβαρές απόψεις από της δικές σου) θεωρώ ότι είσαι ένα ζώο και θα σου απαντήσω αναλαγογα. άσε τον τρόπο μου και της φθηνές δικαιολογίες για τους πολιτικούς , αν έχεις να απαντήσεις/καταριψεις της θέσεις μου νιώσε ελεύθερος να το κανείς. το να με αποκαλήσεις βοσκό κλ. δεν με προσβάλει στο ελάχιστο ίσα ίσα έχω μεγάλο σεβασμό για τους βοσκούς [τραβά μάθε λίγη ιστορία πριν χρησιμοποιήσεις τον όρο βοσκός σαν προσβολή αξιολύπητο πολιτισμένο ανθρωπάκι ](αντίθετα όταν βλέπω τα post σου νιώθω βαθιά προσβολή για το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι σαν και εσένα που καταναλώνουν ένα σκαμο threads και post για μα****ες). πως να το κάνουμε, όταν ψάχνω μέσα από το google translate το νόημα ενός post ενός μετρίου σουηδού γιατί πιστεύω ότι το γάμο post του θα μου προσφέρει κάτι(το ελάχιστο) ενώ στα ελληνικά φόρουμ (αν και έχουμε αρκετούς πολύ καλούς παίχτες-καλούς reg -ορεξάτους breakeven ,losing παίχτες) τους τελευταιους μήνες εκτός από 1-2 threads ΌΛΑ τα αλλά είναι κάτι μα****ες του στυλ έκανε ο λουκάς ένα κας στο 0.5, ο άστεγος είπε μια μα****α για τον οπαπ και ο καματάκης έκανε ένα hit and run στο γαλφ., έχουμε όλα τα φόντα για ένα δυνατό ελληνικό φορά που άπαντες μπορούν να βγουν κερδισμένοι αλλά ανταυτού σπαταλάμε τον χρόνο μας με μα****ες σαν και αυτό το thread (όσοι ασχολουντε ακόμα)[και εγώ πρώτος από όλους γιατί τα πρώτα μου ποστ (αν και παρακολουθω το site κατά κερους χρόνια τώρα) είναι να κράξω και να θίξω τα κακός κείμενα, στους τελτευτεους 2 μήνες δεν βρήκα κάτι που να θεωρώ ότι αξίζει να μπο στην συζήτηση (όταν έχεις για 20 μέρες 5 strategy threads άντε να βρεις κάτι που αξίζει να ασχοληθείς πέρα από το απεχτο strategy για τα 0.25 45μαν...).

ps @άστεγο+ random donkia όπως συνειδητοποίησες (εκτός και αν είσαι εγκεφαλικά νεκρός [πράγμα καθόλου απίθανο κατά την ταπινη μου γνώμη ]. με τα post μου δεν ασχολουμε μαζί, απλά μου δίνεις πάτημα να εκφέρω την άποψη μου . εσένα προσωπικά δεν αξίζει ούτε να σε γράψω στα "παλιά μου τα αρβυλια" αν με πιάνεις .

ps2 @dfwME καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι για mtt είμαι απλά gtp , πιο donk κ από πιθήκο . από τα λεγόμενα σου και τα threads σου στην αρχή νόμιζα ότι όντος έχεις αγνές προθέσεις αλλά όταν άρχισες μηδενίζεις τα ερωτήματα όσων προσπάθησαν να σε βοηθήσουν βγάζει απωθημένα. αντί να το παίζεις δάσκαλος(δεν νομίζω ότι υπάρχει έστω κ ένας που να έχει αφιερώσει 10 λεπτά για τα mtsng κ να μην μπορεί να βγάλει profit στα 0.25) που στην τελική απλά κακό θα κανείς στου νέους παίχτες . καλό θα ήταν αντί για μα****ες του στυλ ότι θα πας limp από ΣΒ με JJ κ ότι έτσι είναι μια καλή στρατηγική για να βγάλεις κέρδος , να αρχίσεις post του στυλ πιο είναι το καλύτερο πλάι με JJ από ΣΒ με 13 σε ΦΤ 45 man regural speed και μπορεί να να βρεθεί κανένας να σε εξηγήσει γιατί το limp είναι χειρότερο από fold με αυτό το stack συζε(ντάξει όχι χειρότερο απλά λίγο καλύτερο από το φολδ). με λίγα λόγια αντί να ψάχνεις ένα strategy που θα σου αποφέρει κέρδος στα 0.25-3-1869ς καλύτερα να επικεντρωθείς στο ποιους παράγοντες θα υπολογίσεις πριν pareis μια απόφαση για το πιο είναι το καλύτερο πλάι.(αν και ακόμα θεωρώ ότι είσαι ένας εγοπαθητικός κομπλεξικός που απλά ψάχνει κάποιους να δοκιμάσουν ένα strategy που βρήκε από κάπου χωρίς να έχει την παραμικρή ιδέα γιατί και το πως είναι profitable ). ένας donkaros σαν και εμένα(όσο αφορά τα mtt ) νιώθει ότι δεν έχεις την παραμικρή ιδέα από mtt play απλα αναπαράγεις μια στρατηγική που είναι gtp (απλά δίνεις ranges χωρίς καν να σκευτεσαι τους παράγοντες που έκαναν αυτά τα range ). με λίγα λόγια αν θες ακόμα να το παίζεις δασκολος ΠΕΣ μου γιατί είναι πιο profitable ΜΕ 13bbs να κανείς limp από sb από raise / shove αφού έχεις και ένα limp . άμα βρεθεί ένας semi reg σε 45man να σου απαντήσει πόσο gtp είναι αυτό το line έχει καλός (το να σε ρωτήσουν δεν μου κάνει γιατί όσοι σε έθεσαν 1-2-3 θέματα που ξέραν ότι δεν μπορούσες να απανατήσεις απλά τους έγραψες) αν όχι θα σου απαντήσω εγώ με ότι λίγο με κόβει.(απλά καλό θα ήταν να μιλήσει κάποις που το κατέχει παρά κάποιος τυχάρπαστος γιατί ακόμα κ ο πιο αδαής μπορεί να σου πει ότι δεν πας πάσο ΑΑ ποτέ preflop σε mtt χωρίς να χριαζεται καν στο αναλύσει).

άμα δεν απαντήσεις στα ερωτήματα που τέθηκαν από εμένα κ από τους άλλους πως σκατά θα το παίξεις δάσκαλος? απαντά πρώτα κ μετά, δεν μπορείς να απαντήσεις?? κανένα πρόβλημα τότε απλά ρωτά αντί να το παίζεις καθηγητής και αν βρεθεί κάποιος να σου απαντήσει θα κερδίσεις περισότερα από ότι κανείς μέχρι τώρα.

ps3 : σε όσους τους τη σπάει ο εριστικός τρόπος γραφής μου, απλά κάντε κανα ενδιαφέρον thread και επιτέλους να πάψουμε να ασχολούμαστε με μα****ες threads σαν και αυτά να τα βγάλουμε στο περιθώριο για να μην έχουν πάτημα μα****ς σαν και εμένα να κράζουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το να με αποκαλήσεις βοσκό κλ. δεν με προσβάλει στο ελάχιστο ίσα ίσα έχω μεγάλο σεβασμό για τους βοσκούς [τραβά μάθε λίγη ιστορία πριν χρησιμοποιήσεις τον όρο βοσκός σαν προσβολή αξιολύπητο πολιτισμένο ανθρωπάκι ]

+1000 και συμφωνω σε ολα που ειπες

ο τροπος σου ειναι μια χαρα,σε οσους δεν νιωθουν δεν υπαρχει αλλος τροπος :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραια μερα σημερα.....βλεπω ολοι ωγαζετε τα κομπλεξικα σας ε?

πτωματοφαγε να σου ζητησω κατι?μιας που εισαι (οπως δειχνεις απο αυτα που λεσ) πολυ καλος ποκερας....επειδη εμενα μου αρεσουν αυτα που γραφει ο τυπας και με βοηθανε και επειδη δεν ειμαι 5 χρονων και δεν θα ανεβει στα ματια μου αν σου απανταει στα ερωτηματα σου....ουτε στα ερωτηματα αλλων μελων που τα θετουν επιτηδες....ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΗ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΤΡΟΠΑΡΙΑ ΠΟΥ ΘΙΓΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ??????

μα πατε καλα εδω μεσα?στο τελος θα διωχνετε κοσμο με τη συμπεριφορα σας...

δε με νοιαζει αν εχεισ δικι σε αυτα που λες γιατι πολυ απλα ο τροπος που τα λες ειναι....αστα να πανε γι ανα μην πω τιποτα αλλο.εισαι σοβαρος τωρα?και στην τελικη αν δεν θες ακυρα τοπικ κατσε και γραψε εσυ δικο σου..

ειναι ωραια να τα γραφουν αλλοι, και τυπαδες σαν και σενα να τους μιλανε ετσι.αν μιλας ετσι μονο αδικο εχεις.

χαλατε το το τοπικ ,λες και εμενα με νοιαζει αν θεωρεις τον αλλο ζωον η οχι.

λοιπον ασ φερθουμαι και λιγο πολιτισμενα ,δε θα πεθανουμε ,μην ανησυχητε. αυριο μεθαυριο και εγω θα διαφωνισω με καποιον εδω μεσα ...θα ειμαι πολυ σουπερ γκομενα αν τον αποκαλεσω ζωο και μ@λ@κ@ ε???????

ασ μη χαλαμε τη δουλεια καποιου που προσπαθει,αν διαφωνουμε μπορουμε να το κανουμε με ωραιο τροπο και να βγει νοημα.τωρα ειναι σα να βλεπω κοκορια να τσακωνοντε.........

ας ειναι το τελευταιο σπαμ..... please god :!::!::!::!::!::!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χωρις να βρισω και να θιξω κανεναν απλα να πω οτι αυτα που γραφονται γυρω απο τη στρατηγικη του παιχνιδιου ειναι συμβουλες αλλης εποχης ξεπερασμενες οταν 3bet=premium και 4bet=AA or KK κλπ. οποιοσδηποτε ασχολειται σοβαρα με τα mtt η sng και το κανει στα micro stakes δεν χρειαζεται να ξερει και πολλα για να κερδισει το παιχνιδι αφου η πλειοψηφια των αντιπαλων απλα χαριζουν τα λεφτα τους.επιπλεον καλο ειναι οποιος αναλαμβανει το ρολο του δασκαλου και δινει συμβουλες να παραθετει και ενα link που να μας αποδεικνυει με νουμερα οτι ειναι κερδοφορος σε επαρκες δειγμα χρησιμοποιοντας τετοιου ειδους στρατηγικες,προσωπικα ακομα και αν εβλεπα ενα τετοιο link θα αμφεβαλλα οτι τα κερδη προηλθαν limpαροντας JJ απο το sb,αλλα τουλαχιστον θα ειχαμε κατι να λεμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eirini001

Συμφωνώ σε όσα λες για τον τρόπο του ptwmatofagos. Σε αυτό που δε συμφωνώ είναι ότι σε βοηθάνε αυτά που γράφει ο dfwME. Πως είναι δυνατόν μια στρατηγική η οποία είχε εφαρμογή όταν ήταν όλοι nit να είναι κερδοφόρα στα $0.25 του 2012 που όλοι καρφώνουν χωρίς έλεος; Έχω εξηγήσει συγκεκριμένα γιατί δεν είναι profitable πιο πριν. Στο κάτω κάτω οι νέοι παίχτες δεν ξέρουν τι τους βοηθάει και τι όχι. Αν είσαι εσύ ένας νέος παίχτης που δεν έχει ξανακούσει για πόκερ στη ζωή του και σου πει κάποιος ότι οι άσοι είναι το χειρότερο φύλλο θα τον πιστέψεις. Θα του πεις thanks για τη συμβουλή. Εκεί δε θες κάποιος να έρθει να σου πει "επ, τι σου λέει εκεί ο άλλος; Αυτό είναι λάθος". Ακόμα κι αν αυτό το λάθος έχει γραφτεί κάπου και κάποιος κάποτε το πρότεινε γιατί πρέπει να παραμένει ακόμα και τώρα σωστό; Είναι απλό: αυτή η στρατηγική δεν είναι μόνο ξεπερασμένη, είναι λάθος για τα σημερινά δεδομένα.

@dfwME

Αφού βλέπω ότι έχεις όλη την καλή διάθεση να προσφέρεις, καλύτερα μετάφρασε Harrington. Επειδή έχω κι εγώ ακριβώς την ίδια καλή διάθεση με εσένα να βοηθήσω τους νέους παίχτες λέω αυτά που λέω και αποτρέπω τον κόσμο να διαβάσει αυτές τις συμβουλές. Εγώ δεν ξεκατινιάζομαι με κανέναν, εγώ όσα λέω έχουν βάση το πόκερ και χρησιμοποιώ επιχειρήματα για όσα γράφω. Το τελευταίο που έχω όρεξη να κάνω είναι να τσακωθώ με κάποιον στο internet με προσωπικές προσβολές κτλ. Αλλά για το πόκερ θα κουβεντιάσω όσο έντονα χρειαστεί μέχρι να καταλάβει ο άλλος το λάθος του ή εγώ το δικό μου. Έτσι, λοιπόν, θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μη με αποτρέπεις από το να κατακρίνω τη συγκεκριμένη στρατηγική (που όπως βλέπεις δεν είμαι ο μόνος, ένα σωρό καλοί παίχτες συμφωνούν μαζί μου) και άκου αυτά που σου λέω προς όφελος και δικό σου (γιατί όπως καταλαβαίνω κι εσύ ασπάζεσαι αυτά που γράφεις) και των άλλων που τα διαβάζουν και τα εφαρμόζουν.

Όσο για αυτό που είπες να ανοίξω δικό μου thread με συμβουλές κτλ απλά δε μπορώ να το κάνω γιατί δε νοιώθω ότι είμαι σε τέτοιο επίπεδο που οι συμβουλές που δίνω να είναι πάντα σωστές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οτι να ναι πραγματικα, δεν σας προβληματιζει εσας του pokerland οτι εχουν εξαφανιστει ολοι οι καλοι παιχτες(η γραφουν μια προταση μονο..) και εχουν μεινει αστεγα fish και αλλοι τετοιοι randomades?? Ενταξει κοσμο θελετε ασχετα με το skill level το καταλαβαινω αυτο αλλα οταν γεμισεις με τετοιους αναγκαστικα θα εξαφανιστουν οι αλλοι και θα συρρικνωθει η κοινοτητα.. Βλεπεις οτι ο αλλος δεν θελει να μαθει να πεταξει τις βλακειες του θελει ε εκει αυστηροτερο moderation για μενα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...