Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Flat call με nuts στο river;;;


dmelissourgos

Recommended Posts

είναι σαν κάτι live games στην πάρνηθα που το ψάρι σου το ρίχνει για 1Κ pot και εκεί που ακόμα μαζεύει της μάρκες σου σου πετάει κ ένα "φιλαράκι αν σου πόνταρα ένα 50αρικο ακόμα θα το πλήρωνες?"

for fuck sake all in και elpizeis ο άλλος μογγόλος να χει Α μιας κ το line του Αχ KQ etc etc δείχνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οριακό το call στο flop ,μάλλον λάθος :D

τόσο ασών αφορά για το τη είναι σωστό νακανείς στο ρίβερ ,σίγουρα το flat call το αποκλείουμε ,οπότε εφόσον δεν μπορούμε να κάνουμε πάσο ;) , Min raise ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οριακό το call στο flop ,μάλλον λάθος :D

τόσο ασών αφορά για το τη είναι σωστό νακανείς στο ρίβερ ,σίγουρα το flat call το αποκλείουμε ,οπότε εφόσον δεν μπορούμε να κάνουμε πάσο ;) , Min raise ..

Γιατί να το αποκλείσουμε; Με μία πρώτη ματιά το να μας κάνει call ο MP2 μας συμφέρει γιατί το call του είναι περισσότερες μάρκες από το all in του SB. Με τόση δύναμη που έχει δείξει στο flop δεν είναι και πολύ δύσκολο να κάνει call μετά από εμάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνώ με αυτά που les :D αλλά επειδή στο poker πρέπει να βάζουμε στους αντιπάλους μους να πάρουν όσο πιο πόλη μπορούμε δύσκολες αποφάσεις ,και επειδή toflat call σε αυτό το spot φενετε πιο fishy play ,σε αντίθεση με το raise που μιαζει ναείναι average play ,και εφόσον ο small βλιντ θα κάνει call στο min raise μας 99.999%.πιστεύω πως long term το ραησε είναι πιοκερδοφόρο σε αυτό το spot .

βάλε τον αντίπαλο σου να προβληματιστεί και μην προβληματιζεσε τη θα κανείς εση με τα nuts !!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

διάβασα και τα σχόλια στο 2+2 και διαφωνώ κάθετος με το shove !!!

κάνε το μην raise και δώσε την επιλογή στον αντίπαλο για το τη θα κάνει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ αυτό προτείνω στον εαυτό μου, αλλά με τόσους να διαφωνούν στο 2+2 δεν ξέρω τι είναι σωστότερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κάπου με μπέρδεψες με τα ποσοστά..24% γ την κέντα σου?μήπως εννουσες 34%??

και όταν λες ότι παίρνεις τα implied odds για να callareis αυτό που δεν υπολογίζεις είναι και τα bets στο turn που λογικά πάντα -αν και είναι micro και ποτε δεν ξέρεις - δεν θα σου αφήνουν περιθώριο για call ...οπότε κατεμε ξεκινάμε από κει auto fold στο φλοπ σίγουρα θα βρεις καλύτερα σποτάκια σε τουρ σαν και αυτό...

όσο για το ρίβερ προσωπικά θα έκανα allin αν και όντως είναι οριακό αλλά κυρίως λόγω τουρ πιστεύω ότι τα λεφτά μπαίνουν πολύ πιο light ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@souliskex

Δεν έχουμε μόνο 24% για να βγάλουμε κέντα, εννοούσα ότι έχουμε 24% να νικήσουμε (δε θυμάμαι τι range του έβαλα, ίσως κάποια 2 pair και set). Για το turn έχεις δίκιο (αν και όπως το παίξανε τυχαίως με συνέφερε), αλλά πως αλλιώς να υπολογίσω τα implied;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διάβασα μόνο το αρχικό ποστ και όχι τα υπόλοιπα σχόλια οπότε θα πω τη γνώμη μου πάνω σε αυτό.. Αρχικά διαφωνώ με τον τρόπο που έπαιξες το χέρι αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.. βλέποντας το χέρι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι δεδομένου της μικρής συμμετοχής που έχει το τουρνουά και το γεγονός ότι ο παίκτης μάλλον είναι random τύπος που πατάει κουμπάκια αυτό το raise στο flop θα μπορούσε να το κάνει με πολύ περισσότερα χέρια από αυτά που πιστεύουμε μέχρι και με 88,99 ... Το check του στο turn -το οποίο turn δεν αλλάζει τίποτα- μου δείχνει ότι μάλλον όντως δεν είναι τόσο δυνατός όσο ήθελε να δείξει στο flop ... φτάνουμε λοιπόν στο river όπου απλά πιστεύω πως ο τελευταίος παίκτης πολλές φορές δεν θα κάνει call ούτε καν στο bet -πόσο μάλλον σε raise - ωστόσο ο bettor έχει ακόμα μερικές μάρκες που σχεδόν σίγουρα θα μας δώσει.. Αν ο τελευταίος παίκτης είναι διατεθειμένος να κάνει call σε mini raise θα κάνει call και στο all in .. επομένως πιο value κίνηση πιστεύω πως είναι το all in στο river ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις διάβασα τι είχα γράψει και λέω τι λέει ο μ@λ@κ@ς.lol

το μόνο σωστό είναι ότι έχεις pot odds 18%,δεδομένου ότι θα πασάρεις σε non Α-6 ,αλλά έχεις implied odds για call .As played τα σπρώχνεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stikis

Αυτή είναι η άποψη που εισέπραξα από τους περισσότερους. Αν έχεις χρόνο κάποια στιγμή κοίτα τους υπολογισμούς μου (οι οποίοι βγάζουν το min-raise ως την καλύτερη κίνηση) και πες μου αν συμφωνείς ή διαφωνείς.

@KENTAS

Δεν καταλαβαίνω γιατί έχω 18%. Αυτό που λες είναι για 1 street; Σίγουρα πρέπει να δώσεις ένα ποσοστό στο να μη γίνει bet στο turn ή να γίνει ένα τέτοιο ώστε να παίρνω τα pot odds για call (όπως και έγινε).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το κοίταξα το post στο οποίο έχεις κάνει τα μαθηματικά και φυσικά όσον αφορά τις πράξεις δεν θα διαφωνήσω είναι σωστές.. ωστόσο όπως είπα και στο προηγούμενο post μου σίγουρα δεν κάνω ποτέ call εκεί γιατί χάνω τις σχεδόν σίγουρες μάρκες του πρώτου παίκτη και από εκεί και πέρα διαφωνούμε στα ποσοστά που θέτεις.. εγώ πιστεύω πως -ο συγκεκριμένος παίκτης τουλάχιστον- κάνει call το ίδιο ποσοστό στο Mini raise όσο και στο all in και αυτό το ποσοστό για μένα είναι γύρω στο 5%.. με τα ίδια μαθηματικά που χρησιμοποίησες αν βάλεις το 5% και στις 2 περιπτώσεις το all in θα βγει πιο value .. επομένως το ζήτημα μάλλον είναι στο ποιος έχει δίκιο στο ποσοστό που χρησιμοποιεί,, εγώ πιστεύω ότι εκεί σε κάνει call μόνο με σετ.. εσύ ποια φύλλα πιστεύεις ότι κάνουν call σε mini raise αλλά όχι σε all in ??

Υ.Γ το open ended κυνηγώντας στο σε ένα φύλλο είναι 18,2% όχι 24%

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι για 1 street εννοώ.ο mp2 κάνει 3bet flop x11 το bet του sb .Δεν βασίζομαι να πάει check turn η' μικρό άκυρο bet από μπροστά όπως έγινε ,της περισότερες φορές τουλάχιστον.οποιοδήποτε Τ+ του δίνει f.e. οπότε θα κοπανήσει δυνατά turn σε checks ,το ίδιο σε χαμηλά cards λόγου p.e. + τον έλεχγο του πονταρίσματος + χοντρόmaniac (με επιφιλαξη διότι δεν γνωρίζουμε playing στυλες).

Όσο αφορά το river δεν callarei ποτέ ο mp2 ,τον βάζω σε J9-JK ,ο Α στο river είναι bad card για αυτον + ότι το minraise δείχνει τρελή δυναμη και δεν αφήνει περιθώριο να σε βάλει σε bluff .Οπότε τα σπρώχνεις για να πάρεις το stack του sb for sure και την πιθανότητα hero call με το bluffcather του mp2 .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stikis

Θεωρώ ότι το min-raise μπορεί να το callarei και με 2 pair ενώ σε all in θα κάνει call μόνο με set και πάλι δεν είναι σίγουρο. Φυσικά τα ποσοστά που έδωσα είναι αυθαίρετα και χωράνε πολλή συζήτηση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άσχετα με τα ποσοστά που έδωσες τα οποία προφανώς είναι αυθαίρετα όποιος και να τα δώσει εγώ επικεντρώνομαι στο γεγονός ότι διαφοροποιείς το ποσοστό που σε κάνει call σε mini raise με το ποσοστό που σε κάνει call σε all in .... για μένα αυτά τα ποσοστά δεν διαφέρουν τουλάχιστον σε αυτό το τουρνουά με αυτά τα δεδομένα.. ΑΝ όμως ήταν να διαφοροποιήσω τα ποσοστά θα ήταν σε ένα τουρνουά με πολύ καλύτερους παίκτες όπου όλοι ξέρουν ακριβώς τι κάνουν και σκέφτονται τις κινήσεις τους.. Σε αυτή όμως την περίπτωση θα έδινα μεγαλύτερο ποσοστό στο να πάρω ένα λίγο πιο light call από τον δεύτερο παίκτη αν έκανα all in και όχι αν έκανα mini raise και αυτό για τους εξής 2 λόγους:

1) "λεβελάρω με τον παίκτη που ακολουθεί και ίσως τον κάνω να σκεφτεί ότι δεν έχω τα nuts αλλά πιστεύω ότι έχω καλύτερο χέρι από τον 1ο παίκτη και με αυτό το ποντάρισμα τον κάνω να πετάξει καλύτερο χέρι από το δικό μου προκειμένου να πάρω το ποτ, οπότε κάνει πιο Light call με αυτό το thought proccess ..

2) Σε συνέχεια της σκέψης του ν.1 μπορεί να σκεφτεί ότι αν κερδίζει εμένα θα βγει πολύ κερδισμένος από την πάσα ακόμα κι αν χάνει από τον 1ο παίκτη..

Γενικά ξέρω ότι αυτό είναι δύσκολο σενάριο ωστόσο είναι το μόνο στο οποίο μπορώ να ελπίζω προκειμένου να πάρω max value διότι ΣΕ ΚΑΘΕ περίπτωση το mini raise εκεί για μένα δείχνει άπειρη δύναμη και θα πάρω call μόνο από σετ -που θα πάρω έτσι κι αλλιώς και στο all in -...

Όσον αφορά το draw θα συμφωνήσω με τον KENTAS ότι σε αυτό το σενάριο δεν μπορώ να δώσω μεγαλύτερο ποσοστό γιατί γενικά με αυτό το action δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα υπάρξει πολλές φορές free card στο turn ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννόησα. Θεωρούσα ότι το all in δε δείχνει τόση δύναμη όση το min raise αλλά σύμφωνα με αυτά που λες μάλλον έκανα λάθος.

Όσο για το turn, θα μπορούσα να κάνω το call στο flop σκεπτόμενος ότι θα κάνω εγώ το bet στο turn; Ο SB έχει χάσει το initiative από το τεράστιο raise του MP2 οπότε δε θα κάνει συχνά το random donk bet που έκανε και έτσι θα έχω την ευκαιρία να ποντάρω εγώ πριν τον MP2. Ή μήπως δεν υπάρχει fold equity μετά από το flop action;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο για το turn, θα μπορούσα να κάνω το call στο flop σκεπτόμενος ότι θα κάνω εγώ το bet στο turn; Ο SB έχει χάσει το initiative από το τεράστιο raise του MP2 οπότε δε θα κάνει συχνά το random donk bet που έκανε και έτσι θα έχω την ευκαιρία να ποντάρω εγώ πριν τον MP2. Ή μήπως δεν υπάρχει fold equity μετά από το flop action;

Να repareis τι με το bet στο turn?Στο turn είσαι το γατάκι του εκτός εάν έχεις read imo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να repareis τι με το bet στο turn?Στο turn είσαι το γατάκι του εκτός εάν έχεις read imo

Set, 2 pair δεν έχει πολλή σημασία, κάτι από το οποίο χάνει πάντως. Γιατί με το flat call στο turn και το fold στο river παίζει να μην είχε ούτε top pair. Πιστεύεις ότι είχε κάτι το οποίο πέταξε στο river, αλλά δε θα το πέταγε στο turn; Προφανώς όλα αυτά είναι για τον MP2 όχι για τον SB.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν γνωρίζω πως παίζει o αντίπαλος για να υποθέσω αν θα μπορούσε να πετάξει tphk π.χ. στο turn.

Το donkbet στο turn είναι πολύ δυνατή κίνηση αλλά καταστροφική στη συγκεκριμένη πάσα διότι το sb έχει κάνει call στο flop στο τεράστιο 3bet και έχει μόλις ένα pot bet stack,στο turn.

Θα μπορούσες να πετάξεις τον mp τόσες φορές όσες θα έτρωγες light call από sb.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...