Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Πως γινεται να μην πληρωνω τα set??


Recommended Posts

Έχω παρατηρήσει ότι ο κύριος λόγος των χαμένων showdown μου είναι όταν έχω overpair και ο άλλος χτυπάει set , η top pair (Α,Κ,Q όχι παρακάτω) top kicker και πάλι ενάντια σε set !!

Και θέλω να ρωτήσω υπάρχει τρόπος να μην τα πληρώνω??

Σκέφτομαι ότι αν έπαιζα 0.50-1 nlhm και ο άλλος μου έλεγε all in 80$ σε ξερό φλοπ και κρατούσα ΑΑ μπορεί να τους πέταγα ποιο εύκολα απ ότι τώρα που παίζω 0.01-0.02 και μου λένε all in 1$ η 2$!

Το μόνο που έχω καταφέρει είναι όταν παίζω τέτοια hands με regs να προσπαθώ να κρατάω το pot χαμηλά , με randomades βαράω ανελέητα ... αλλά αν δεν μπορώ να κάνω pot control γιατί είμαι εκτός θέσης πάλι πληρώνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω παρατηρήσει ότι ο κύριος λόγος των χαμένων showdown μου είναι όταν έχω overpair και ο άλλος χτυπάει set , η top pair (Α,Κ,Q όχι παρακάτω) top kicker και πάλι ενάντια σε set !!

Και θέλω να ρωτήσω υπάρχει τρόπος να μην τα πληρώνω??

Σκέφτομαι ότι αν έπαιζα 0.50-1 nlhm και ο άλλος μου έλεγε all in 80$ σε ξερό φλοπ και κρατούσα ΑΑ μπορεί να τους πέταγα ποιο εύκολα απ ότι τώρα που παίζω 0.01-0.02 και μου λένε all in 1$ η 2$!

Το μόνο που έχω καταφέρει είναι όταν παίζω τέτοια hands με regs να προσπαθώ να κρατάω το pot χαμηλά , με randomades βαράω ανελέητα ... αλλά αν δεν μπορώ να κάνω pot control γιατί είμαι εκτός θέσης πάλι πληρώνω...

μικρά STAKES έχει MEGALO variance

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΥΣΤΥΧΏΣ η γνώμη μου είναι πως όταν βλέπεις flop με ΑΚ- AQ μετά από raise σου σκάει κάτω Α ή Κ ή Q ...... με συνοδευτικά 9 4 ..... ας πούμε και ο αντίπαλος βγάλει SET στο flop ....ΑΠΛΆ.... είσαι καταδικασμένος να το πληρώσεις .... είναι σαν αυτό που λέμε..... αν δεν μπορείς να το αποφύγεις ...... τουλάχιστον απόλαυσε το.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

από την άλλη ειδικά AN έχεις AQ και στο φλοπ σκάσει Q ... κανείς bet κοντά στο pot και κάνει call ..... τον βάζεις σε KK ...... και γλυτώνεις το υπόλοιπο stack σου ..... αλλά.... αυτό το κάνουν ίσως .... MONO οι πολύ καλοί παίκτες .... και εγώ δεν είμαι ..... συνήθως ... πληρώνω το SET ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοίτα εσύ όταν μπαίνεις να παίξεις πρέπει να είσαι έτοιμος να παίξεις το Α game σου χωρίς να σκεφτεσε ότι παίζεις 0.01/0.02 η 1/2.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοίτα εσύ όταν μπαίνεις να παίξεις πρέπει να είσαι έτοιμος να παίξεις το Α game σου χωρίς να σκεφτεσε ότι παίζεις 0.01/0.02 η 1/2.

συμφωνώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

από την άλλη ειδικά AN έχεις AQ και στο φλοπ σκάσει Q ... κανείς bet κοντά στο pot και κάνει call ..... τον βάζεις σε KK ...... και γλυτώνεις το υπόλοιπο stack σου ..... αλλά.... αυτό το κάνουν ίσως .... MONO οι πολύ καλοί παίκτες .... και εγώ δεν είμαι ..... συνήθως ... πληρώνω το SET ...

Με φέρνεις σε πάρα πολύ δύσκολη θέση. Τουλάχιστον αν trollares θα σου έσβηνα τα post και θα σου έριχνα ban. Τώρα που τα πιστεύεις αυτά που λες δεν ξέρω τι να κάνω. Πραγματικά είναι κάτι πάρα πολύ λάθος και δε θέλω να το δει κάποιος καινούριος παίχτης και να μπερδευτεί, αλλά δε μπορώ και να το σβήσω. Είμαι σε αδιέξοδο. Και σταμάτα να φτιάχνεις καινούρια account.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με φέρνεις σε πάρα πολύ δύσκολη θέση. Τουλάχιστον αν trollares θα σου έσβηνα τα post και θα σου έριχνα ban. Τώρα που τα πιστεύεις αυτά που λες δεν ξέρω τι να κάνω. Πραγματικά είναι κάτι πάρα πολύ λάθος και δε θέλω να το δει κάποιος καινούριος παίχτης και να μπερδευτεί, αλλά δε μπορώ και να το σβήσω. Είμαι σε αδιέξοδο. Και σταμάτα να φτιάχνεις καινούρια account.

γνώμη μου?διορθώσε το ποστ του αυτή την φορά και άμα το ξανακάνει σβήσε τα post και ban ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξέρω εγώ...σβήσε της τέλειες...η όλο αυτό το θέμα δεν γίνετε για της τέλειες και είπα μ*****α?δεν ξέρω κατά τα αλλά καλό φενετε το post του.επαναλαμβάνω εκτός από της τέλειες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξέρω εγώ...σβήσε της τέλειες...η όλο αυτό το θέμα δεν γίνετε για της τέλειες και είπα μ*****α?δεν ξέρω κατά τα αλλά καλό φενετε το post του.επαναλαμβάνω εκτός από της τέλειες....

Προφανώς και δεν γίνεται για τις τελείες. Τι πάει να πει "από την άλλη ειδικά AN έχεις AQ και στο φλοπ σκάσει Q κάνεις bet κοντά στο pot και κάνει call τον βάζεις σε ΚΚ"; Εσένα σου φαίνεται σωστό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα η αλήθεια είναι ότι δεν είχα δώσει και πολλή σημασία στο post του γιατί δεν διαβάζετε..για αυτό σου είπα και για της τέλειες.Τώρα διάβασα κανονικά το ποστ του που το έγραψες εσύ και η αλήθεια είναι ότι έχεις δίκιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mellisourgos εγώ απλά ουσιαστικά την γνώμη μου είπα ότι απλά μερικές φορές δεν μπορείς να αποφύγεις να πληρώσεις το ΣΕΤ, τώρα τα υπόλοιπα που γράφεις η αλήθεια είναι πως δεν καταλαβαίνω γιατί να σβήσεις και γιατί αναφέρεις το ban ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mellisourgos εγώ απλά ουσιαστικά την γνώμη μου είπα ότι απλά μερικές φορές δεν μπορείς να αποφύγεις να πληρώσεις το ΣΕΤ, τώρα τα υπόλοιπα που γράφεις η αλήθεια είναι πως δεν καταλαβαίνω γιατί να σβήσεις και γιατί αναφέρεις το ban ....

Γιατί μπερδεύουν τους νέους παίχτες γι' αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα σε συμβούλευα να παίξεις μερικές χιλιάδες χέρια HU και αν έχεις την δυνατότητα να γραφτείς σε ένα site για 1vs1 υπάρχει ένα πολύ καλό με 25-30 δολάρια να μάθεις πολύ χρήσιμα πράγματα και να κανείς ένα καλό παιχνίδι μετά το flop και να "βάζεις" με μεγαλύτερη επιτυχία τον αντίπαλο σε ένα χέρι,αφού τον απομονώσεις.Καμία φορά μπορεί να τα κανείς όλα σωστά και στο τέλος την παρτίδας να είσαι ο χαμένος.Το πόκερ έχει αυτούς τους κινδινους,το θέμα είναι να είσαι κερδισμένος σε βάθος χρόνου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν...νομίζω..ένα...ποστ..σαν...αυτό...να...είναι..ευανάγνωστο..Αλλά τουλάχιστον μάλλον με άκουσες(?)και το διόρθωσες λίγο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...