Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Ερωτηση προς Τεχνογνώστες!


kasspav

Recommended Posts

Ηρθε η ωρα για περαιτερω αναβαθμηση του πόκερ setup και σκεφτομουν την μεταβαση σε mac μινι. Πιστευετε οτι θα με καλυψει? Αυτην την στιγμη συνδεω το λαπτοπ μου σε 27 οθονη, αλλα εχω αρκετο lag οταν τρεχω ολα τα προγραμματα μαζί. 3 pker client , ΗΜ, tablenidja , tournament shark , firefox , skype ...

Ειδα οτι ενα τετοιο χρησιμοποιησε ο νανονοκο για το ρεκορ guiness ...

Καμια ιδεα? Με ειχατε βοηθησει αρκετα με την επιλογη της οθόνης στο παρελθον.

Επίσης θελω ειτε να βαλω διπλα επιπροσθετη οθονη, ειτε να πουλησω την υπάρχουσα και να πάρω δυο 24αρες??? Θα ηθελα και γιαυτο προτασεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην πάρεις mac ! Δεν χρειάζετε και κάνει την ζωή δύσκολη αν έχεις συνηθίσει windows !

Ti χαρακτηριστικά έχει το pc σου ?

Εγώ έχω desktop με 4πιρινο επεξεργαστή + 4gb ram +2 οθόνες (21"+19") και δεν κολλάει ποτέ στα sessions !

2 rooms + pokertracker + tableninja + skype + msn + mozilla + πολλά αλλά άκυρα :P

Καλύτερα να σκεφτείς να αναβαθμίσεις κάτι όπως επεξεργαστή και ram :)

Θα βγει και ποιο φτηνό !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην πάρεις mac ! Δεν χρειάζετε και κάνει την ζωή δύσκολη αν έχεις συνηθίσει windows !

Ti χαρακτηριστικά έχει το pc σου ?

Εγώ έχω desktop με 4πιρινο επεξεργαστή + 4gb ram +2 οθόνες (21"+19") και δεν κολλάει ποτέ στα sessions !

2 rooms + pokertracker + tableninja + skype + msn + mozilla + πολλά αλλά άκυρα :P

Καλύτερα να σκεφτείς να αναβαθμίσεις κάτι όπως επεξεργαστή και ram :)

Θα βγει και ποιο φτηνό !

όλα αυτά τα κάνω και εγώ με 24 τάβλες + 2 browSer + ότι θες xi xi

ι3 INTEL

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δε θες οπωσδηποτε κατι μικρο στησε ενα κανονικο PC και τελος. Και πιο φτηνα θα ερθει και καλυτερες επιδοσεις θα εχεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δε θες οπωσδηποτε κατι μικρο στησε ενα κανονικο PC και τελος. Και πιο φτηνα θα ερθει και καλυτερες επιδοσεις θα εχεις..

Ακριβώς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαλλον φταιει η ταχυτητα του δισκου. Δοκιμασε λαπτοπ στη σειρα HP Probook που εχει γρηγοροτερους δισκους (7200 rpm ) αν θες οπωςδηποτε μικρο ή καποιο desktop με sata ΙΙΙ δισκο για ακομα καλυτερες επιδοσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:!: Δεν χρειάζεται να αγοράσει καινούργιο λάπτοπ για να πάρει δίσκο μπορεί να αγοράσει έναν και να τον περάσει σε αυτό που έχει. Αλλά δεν επηρεάζει ο δίσκος σε poker clients και poker database managers παρά μόνο κατά τον χρόνο για το αρχικό φόρτωμα. Στη συνέχεια αναλαμβάνει ο επεξεργαστής και η μνήμη.

Καλό θα ήταν αν δεν γνωρίζουμε καλά το αντικείμενο να μην προτρέπουμε τον άλλο σε άσκοπη αγορά ενός λάπτοπ για να έχει πιο γρήγορο σκληρό! Κάνουμε μια πρόταση αγοράς 500+€ ενώ μπορεί να κάνει αντικατάσταση του υπάρχοντος σκληρού με περίπου 100€. :!:

Σωστό στήσιμο στο λάπτοπ σου θες φίλε kasspav κι όχι αγορά νέου. Αν έχεις i5 με 4GB είσαι κομπλέ. Η κάρτα γραφικών δεν επηρεάζει εκτός αν έχεις 3D clients ανοιχτούς αλλά μου φαίνεται πολύ απίθανο. Δυστυχώς απ' όσο κατάλαβα δεν έχεις κάποιον φίλο που να το κατέχει καλά το άθλημα και να σου στήσει το μηχάνημα εξ' αρχής και super lite να μην έχεις κανένα κόλλημα. Αν είχες Core2Duo θα σου έλεγα ίσως να πήγαινες για αναβάθμιση σε λαπτοπάκι με i7 Quad (για να μην ξανασχοληθείς ποτέ με αναβάθμιση), αλλά ο ι5 έιναι πολύ δυνατός και δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση lag. Κάτι τρέχει στο λάπτοπ σου και σου τρώει την CPU οπότε θα πρέπει να ψάξεις να το βρεις και γενικώς να καθαρίσεις το λάπτοπ σου απ' όλη τη σαβούρα που θα έχει περασμένη. Αν έχεις κάποιο φίλο που να μπορεί να σε βοηθήσει καλύτερα από το να το πας σε κάποιο κατάστημα που θα ασχοληθούν εντελώς τυπικά κάνοντάς σου ένα φορμάτ και περνώντας σου απλά windows ξανά από την αρχή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

, αλλά ο ι5 έιναι πολύ δυνατός και[/quote

συμφωνώ φίλε μου

παίζει και να θέλει φορμάτ αλιως κάποιο πρόγραμμα τρώει πολύ μνήμη

επίσης μπορεί να ζεστένετε πολύ το μηχάνημα δεν ξέρω

θέλει διάγνωση το μηχάνημα

γενικά για πολύ wrA σεσσιονς θες δεσκτοπ πιστεύω

όχι ότι το λάπτοπ δεν αντέχει

αλλά ως πόκερ παίχτης θα θέλεις σίγουρα κάτι αθόρυβο....καθαρό και να ανταποκρίνετε επαρκές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MINIMUM SYSTEM REQUIREMENTS

Holdem Manager can be used with just about any computer in any configuration.

Minimum System Requirements:

CPU: 1.0 GHZ

RAM: 512 MB (2+ GB is Recommended)

Video: 1024x768 Resolution is Recommended

Operating System: Windows XP or Newer with all Service Packs Installed

Microsoft .NET Framework: 3.5 Service Pack 1 or Newer

Note: Having a fast hard drive helps Holdem Manager's performance drastically. We suggest using a 7200RPM hard drive or faster.

λογικά σε 2D γραφικά περιβάλον δεν επηρεάζει ιδιετερα η κάρτα - εφόσον και τα mIN Specs είναι αρκετά καλά . κάτι άλλο συμβενει - θέλη λίγο ψάξιμο.

http://hm2faq.holdemmanager.com/questio ... ifications

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παίζει ρόλο και ο σκληρός δίσκος , γράφει και διαβάζει τα hand history από εκεί on the fly . Επειδή έχεις πολλά poker client ανοιχτά + όλα τα υπόλοιπα ίσως να θέλει παραπάνω μνήμη. Για την κάρτα γραφικών και εγω δεν νομίζω οτι επηρρεάζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ακα_Lamogio

Μας την λες κιολας ρε φιλε. Εβγαλες και συμπερασμα ποιος ξερει τι και ανακυρηχτηκες νικητης. Με ξερεις καλα?. Εχουμε γνωριστει και απο κοντα και δεν το πηρα ειδηση? Ξερεις τι δουλεια κανω?

Οποιος θελει ακουει οποιος δεν θελει οκ. Το προβλημα ειναι ΜΟΝΟ σκληρου δισκου. ΟΛΕΣ αυτες οι εφαρμογες γραφουν στον δισκο (προφανως και το poker client ). Και τα windows γράφουν στο swap file ανεξαρτητως μνημης. Το κολημα και η καθυστερηση που λει ο kasspav ειναι απο εκει. Δοκιμασε σε ενα desktop με ακριβως τις ιδιες προδιαγραφες να δεις οτι δεν θα εχεις προβλημα.

Ναι, μπορει να αλλαξει δισκο ΑΛΛΑ επειδη οι 7200rpm δισκοι ζεσταινονται περισσοτερο πρεπει να ειναι βεβαιο οτι δεν θα προκυψει προβλημα υπερθερμανσης (κατι το οποιο κανεις δεν ελεγχει και απλως κοτσαρει τον δισκο). Επισης οι δισκοι 7200ρπμ που κυκλοφορουν ευρεως δεν εχουν free-fall sensor .

Τεσπα αυτα.

Επισης, πάντα αν δεν θες δεσκτοπ που ειναι η καλυτερη λυση, μπορεις να βαλεις SSD δισκο, οι οποιοι τωρα τελευταια εχουν γινει αξιοπιστοι, και εχει αυξηθει η σχεση χωρητικοτητα/τιμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντως το debate apple/pc θελω να το δω κ εγω, λογω δουλειας κ ειπεδη εχω παιξει στα παντα (εκτος mac) προτεινω σιγουρα ssd δισκο κ σιγουρα desktop... Σκeφτομαι κ εγω ενα mac- τωρα ειμαι με ενα i7, 8gb vaio αλλα δεν τρεχω soft. οποτε obv δεν εχω θεμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για τα MAC λάβετε υπόψη σας ότι κάποιοι clients κ πόκερ software δν τρέχουν σε MAC οπότε για πόκερ sessions πρπ να περάσετε windows π σημαίνει ότι λόγω και των χειρότερων κατά κανόνα specs των mac πάμε σε χειρότερο σύστημα. όσο για το πόκερ δν είναι θέμα κάρτας γραφικών, μ ένα ssd δίσκο, 2-4gb ραμ παραπάνω και μια ψύκτρα στο laptop είσαι κομπλέ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sε imac 24'ari core duo 2.4 4 gig ραμ (4 χρόνια παλιός )δεν έχω κανένα πρόβλημα από θέμα δυνατοτήτων απλά όπως είπε κ ο τσάκου δεν έχεις πόλλες επιλογές σε θέμα software το poker tracker χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα, το table ninja που έψαξα από περιέργεια να δο πως λειτουργεί το πρόγραμμα δεν υπάρχει κ θα πρέπει να τρέχει μέσω windows στο μας που κατά τη γνώμη μου δεν συμφέρει να πάρεις mac και να τρέχεις windows μόνιμος πάνω. είναι πολλά λεφτά και τα δίνεις κυρίως για το σταθερό software κ το all in one design .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το λαπτοπ που εχεις ειναι πολυ δυνατο.

Εγω προτεινω -καθαρισμο και να ανασυγκροτηση μητρωου.Ανασυγκροτηση και καθαρισμο σκληρου δισκου.Για ολα αυτα μπορεις να κατεβασεις το-Advanced System Care Pro VER 5.01.

Για ακομα καλυτερα αποτελεσματα αγορασε μια ψυκτρα,κανε φορματ,αφαιρεσε ολα τα προγραμματα που δεν θελεις και κανε χρηση σε τακτα διαστηματα του προγραμματος που σου εδωσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ssd σκληρος δεν μπαινει μου ειπαν λόγω μεγεθους θα κουνιεται. Ημουν ετοιμος για φορματ, αλλα κολωσα τελευταια στιγμη...λολ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...