Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Γράμμα από αναγνώστη - "Μια βραδιά στη λέσχη"


baskont

Recommended Posts

Την περασμένη εβδομάδα έφθασε στο mailbox του Pokerland ένα πολύ ενδιαφέρον γράμμα από αναγνώστη μας. Περιγράφει (με γλαφυρό μάλιστα τρόπο) την περιπέτεια που είχε όταν συνελήφθη μετά από έφοδο της αστυνομίας σε χαρτοπαικτική λέσχη. Παραθέτουμε αυτούσιο το μήνυμα του, αποφασίζοντας να το δημοσιεύσουμε, μετά από παράκληση του, για τους λόγους που ο ίδιος εξηγεί στο εισαγωγικό του κείμενο:

Καλή σας μέρα,

είμαι παλιός, πάνω από 2 χρόνια, αλλά περιστασιακός αναγνώστης σας και παρατηρώ πως τον τελευταίο καιρό δημοσιεύετε συχνά ειδήσεις για εφόδους της αστυνομίας σε χαρτοπαικτικές λέσχες, που συνοδεύονται με συλλήψεις παικτών πόκερ. Πριν μερικούς μήνες είχα κι εγώ μια παρόμοια περιπέτεια και παραπέμφθηκα σε δίκη. Οι ειδήσεις αυτές μου κινούσαν το ενδιαφέρον, προσπαθώντας να διασκεδάσω κάπως την αγωνία για την επερχόμενη δίκη μου.  Διαβάζοντας τις συζητήσεις και τα σχόλια που γίνονται από αναγνώστες του site σας, είδα τους φίλους να αναφέρουν ότι τις περισσότερες φορές οι κατηγορούμενοι σε τέτοιες δίκες αθωώνονται, ή οι ποινές είναι ασήμαντες, πράγμα που με έκανε να αισιοδοξώ ότι θα έχω την ίδια τύχη κι εγώ.

Δυστυχώς στη δική μου περίπτωση αυτό δε συνέβη. Αποφάσισα λοιπόν να σας γράψω αυτό το γράμμα, παρακαλώντας για δημοσίευση του, με σκοπό να παρουσιάσω τη δική μου περιπέτεια εκθέτοντας μια διαφορετική άποψη για το ίδιο θέμα. Νιώθω πολύ άσχημα που έμπλεξα σε αυτή την περιπέτεια και θα ήθελα με αυτή τη δημοσίευση να προλάβω ίσως κάποιους άλλους φίλους από το να ζήσουν κάτι παρόμοιο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Γ******* Κ*********************

"Μια βραδυά στη λέσχη"

 

Ο ήρωας της σημερινής μας ιστορίας δεν είχε πατήσει ποτέ το πόδι του σε χαρτοπαικτική λέσχη, σαν αυτές που ξεφύτρωσαν σαν τα μανιτάρια τους τελευταίους μήνες στο λεκανοπέδιο της Αττικής. Τον έτρωγε πολύ καιρό τώρα, αλλά δεν είχε την κατάλληλη παρέα αφού δεν ήθελε για κανένα λόγο να πάει μόνος του.

Έψαχνε μια αφορμή να πάει, και μια ημέρα μετά από το σχετικό ψηστίρι από τον κολλητό του, αποφάσισαν να ανηφορήσουν προς τα βόρεια προάστια. «Σήμερα έχω ραντεβού με την δικιά μου. Σε αφήνω στην λέσχη, και μετά από 2 ωρίτσες έρχομαι και εγώ να τους πάρουμε». Έτσι και έγινε. Φτάνουν έξω από το «καζίνο», τον αφήνει και φεύγει.

Ένα τρακ είναι η αλήθεια ότι το ένοιωθε, αφού ήταν η πρώτη φορά που θα έπαιζε “live” πόκερ, έστω και ανεπίσημα σε μια παράνομη λέσχη. Κατεβαίνει από το αυτοκίνητο, και κατευθύνεται προς την είσοδο. Βλέπει μια κλειστή πόρτα, χτυπάει το κουδούνι ενώ από πάνω του μια κάμερα παρακολουθεί όλες τις κινήσεις του και δείχνει κάπως αγχωμένος. Η πόρτα ανοίγει και μετά το πέρασμα του από την είσοδο, αντικρίζει έναν χώρο που δεν περίμενε να δει.

Στο μυαλό του, ο χώρος της λέσχης, φάνταζε ως σκοτεινό υπόγειο με περιθωριακούς τύπους μέσα που ο καλύτερος έχει κάνει 10 χρόνια φυλακή. Αντί για αυτό, αισθάνεται μια σχετική ασφάλεια, αφού γρήγορα θα διαπιστώσει ότι ο χώρος είναι πολύ κυριλέ και για τον ίδιο. Ντρεπόταν να πατήσει στην κυριολεξία. Ένας μεγάλος χώρος αναμονής όπου μπορούσες να πιεις άνετα τον καφέ σου, όμορφες σερβιτόρες και η διάθεση του για παιχνίδι ήταν 10 φορές μεγαλύτερη από αυτή που είχε στην αρχή.

Παραγγέλνει τον καφέ του και αρχίζει να σκανάρει τον χώρο με τα μάτια του. Αρκετή νεολαία, μάλιστα αναγνώρισε και 1-2 φάτσες που βλέπει συχνά στην σχολή του. Στην αντίληψη του πέφτουν τα φρουτάκια και η αλήθεια είναι ότι κάτι τον τρώει να δοκιμάσει εκεί την τύχη του. Δεν ξεχνάει όμως τον σκοπό για τον οποίο έχει πάει εκεί. Δεν θέλει να τζογάρει, θέλει να παίξει το Α game του, και να βγάλει ένα καλό μεροκάματο απέναντι στα donks.

Πιάνει λίγο την κουβέντα με τον διπλανό του. «Για texas είσαι μεγάλε;». Ναι του απαντάει και έτσι αρχίζει μια κλασική περίπτωση για τα bad beats που συζητάει ο μέσος παίκτης. Καμία σχέση με το bad beat που θα έτρωγε σε λίγη ώρα. «Άντε πάρε τον καφέ σου και πάμε πάνω να αράξουμε μέχρι να αρχίσει το παιχνίδι» του λέει και όντως σηκώνονται και κατευθύνονται προς το τραπέζι. Είχε προλάβει ήδη να κάνει τον πρώτο του φίλο και ήταν μια καλή αρχή.

Πριν προλάβει να δει επεξεργαστεί τον χώρο, ακούει φωνές αναστάτωσης. Κάτι δεν πήγαινε καλά. Σε ελάχιστο χρόνο καταλαβαίνει ότι έγινε «ντου» από την αστυνομία. Είχε διαβάσει αρκετά άρθρα στο διαδίκτυο για επιχειρήσεις της αστυνομίας σε παράνομες λέσχες, αλλά ποτέ δεν φαντάστηκε ότι θα έπαιρνε μέρος σε μια τέτοια. Έστω και από την ανάποδη. «Αδειάστε τις τσέπες σας και βάλτε ότι έχετε πάνω στο τραπέζι» ήταν η εντολή ενός άνδρα με πολιτικά που έμοιαζε ως επικεφαλής.

Χωρίς να έχει και πολλές επιλογές αφήνει πάνω στο τραπέζι μαζί με τους υπόλοιπους όσα χρήματα είχε. Τα είχε μαζέψει με αρκετό κόπο και τα φύλαγε για την συγκεκριμένη ημέρα. Τα 300 ευρώ του, είχαν πια κατασχεθεί. «Μα ρε παιδιά δεν κάναμε τίποτα. Δεν παίξαμε καν», ήταν τα λόγια του καθώς του περνούσαν τις χειροπέδες. Μια απέλπιδα προσπάθεια μπας και καταφέρει να ξεμπλέκει εκείνη την ώρα. Σύντομα συνειδητοποίησε ότι θα κάνει επίσκεψη στην ΓΑΔΑ. Ήταν και Παρασκευή, κάτι που το έκανε ακόμα πιο επίπονο, αφού από το μυαλό του πέρασε η σκέψη ότι θα κρατηθεί μαζί με τους υπόλοιπους μέχρι την Δευτέρα.

Το βράδυ της ίδιας μέρας τελικά αφήνεται ελεύθερος με κατηγορίες, ενώ οριστικέ και η δικάσιμος. Στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας απένταρος, παίρνει τον δρόμο της επιστροφής του για το σπίτι. Τελικά με την καθιερωμένη αναβολή, το δικαστήριο γίνεται. Τρεις μήνες με αναστολή και 1.600 ευρώ πρόστιμο σε όσους κατηγορήθηκαν για παράνομη χαρτοπαιξία. 1600 και 300 ευρώ που του κατασχέθηκαν. Κοντά στο 2χίλιαρο του στοίχισε. Κάπου τόσο ονειρευόταν να είναι το bankroll του για να ξεκινήσει να «grindάρει»......

*** Κλικ εδώ για να διαβάστε ολόκληρο το άρθρο... ***

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με αφορμη το γραμμα του φιλου, θα ηθελα να κανω μερικα σχολια:

Δυστυχως και για μενα, το ποκερ στην ελλαδα ειναι ακομα παρανομο και επιτρεπεται να παιζεται μονο στα καζινο. Το αν αυτο ειναι σωστο η οχι, ειναι αλλο θεμα και αλλη συζητηση. Απο τη στιγμη ομως που απαγορευεται δεν μπορεις να κατηγορησεις την αστυνομια γιατι συλλαμβανει οσους πανε σε λεσχες. Ο αστυνομικος οφειλει να εφαρμοζει το νομο και οχι να τον κρινει.

Η διαδικασια του αυτοφωρου μετα τη συλληψη ειναι οδυνηρη. Επειδη συνηθως η συλληψη ειναι μετα το μεσημερι οδηγεισαι υποχρεωτικα στο κρατητηριο και πας την αλλη μερα στον εισαγγελεα και το δικαστηριο. Μου κανει τρομερη εντυπωση αυτο που ειπε ο φιλος οτι εφυγε χωρις να περασει το βραδυ εκει. Η ο διοικητης ειχε τρελα κεφια η για να γλιτωσει καποιος απο τους συλληφθεντες εκανε παρατυπια, εξ αιτιας της οποιας η "μπαλα" πηρε και οφελησε και τους υπολοιπους. Ειδικα για Αθηνα (επαρχια ειναι καπως καλυτερα) δεν ειναι και λιγο να περασεις απο τη ΓΑΔΑ (ακομα και αν εκει συμπεριφερονται διαφορετικα σε οσους εχουν συλληφθει για τετοια αδικηματα), να περασεις ενα ολοκληρο βραδυ σε ενα κρατητηριο (η και 2 αν σε πιασουν σαββατο) να σου περασουν χειροπεδες, τις οποιες μπορει και να φορας οταν σε πανε στο δικαστηριο. Αυτες ειναι σκηνες που μενουν στη μνημη σου και σε στιγματιζουν για παντα.

Στο δικαστηριο αυτο που λενε μερικοι οτι μη φοβαστε και αθωωνεστε σιγουρα δεν ισχυει. Ναι, υπαρχουν και αθωωτικες αποφασεις, αλλα δεν ειναι ο κανονας. Η εκβαση της δικης εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απο τον δικαστη απο τη μια και απο την αλλη απο την αδυναμια των αστυνομικων (σε συνδυασμο με εναν καλο δικηγορο) να αποδειξουν οτι σε συνελαβαν επ αυτοφωρω την ωρα που επαιζες (ειναι απαραιτητη προυποθεση για να καταδικαστεις και δεν ειναι παντα τοσο ευκολο να αποδειχτει). Και αν καταδικαστεις συνηθως εχει και ενα προστιμο το οποιο ειναι λιγο τσουχτερο (και για οσους δεν ξερουν: ενα προστιμο δικαστηριου με τις προσαυξησεις διπλασιαζεται σχεδον). Τα οσα δε λεγονται για δεδικασμενο με αθωωτικες αποφασεις αλλων, αυτο δεν ισχυει στην Ελλαδα. Μια αθωωτικη αποφαση καποιου αλλου, λαμβανεται υποψιν απο το δικαστη, ομως αυτος δε δεσμευεται να αποφασισει οπως αποφασισε και ο δικαστης που αθωωσε. Αν ηταν ετσι θα εβγαιναν ολοι αθωοι και ουτε γατα ουτε ζημια.

Κλεινοντας 2 σημειωσεις:

1) Επειδη ακομα το ποκερ ειναι παρανομο, για το λογο αυτο δεν ειναι ευκολο η δημιουργια συλλογου αναγνωρισμενου που ως σκοπο θα εχει το ποκερ, οπως διαφορα μελη εδω εχουν ζητησει

2) Τα οσα λεω δεν μου τα εχει υπαγορευσει κανενα καζινο, ουτε εχω κατι με τις λεσχες. Και εγω ειμαι της αποψης να αποποινικοποιηθει το ποκερ και να επιτραπει η διεξαγωγη του (με αυστηρα κριτηρια ελεγχου για αλλους λογους) σε ειδικα διαμορφωμενους χωρους, και εκτος καζινο. Μεχρι τοτε ομως, ενοχλουμαι απο τη λογικη που επικρατει να αφοριζουμε τους νομους οταν αυτοι δε μας αρεσουν αλλα να τους επικαλουμαστε και να παταμε πανω τους οταν μας ευνοουν.

Συγγνωμη αν κουρασα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το γράμμα το μεταφέρατε ακριβώς το ίδιο ή το άλλαξε σε γ πρόσωπο το pokerland?

Γιατί συνήθως όταν γράφεις για ένα γεγονός που συνέβει σε εσένα τον ίδιο γράφεις στο α πρόσωπο.Δηλαδή λες βρέθηκα εκεί,μου συνέβει το τάδε γεγονός,έπειτα πήγα στη δίκη κτλ.

Πέραν από την αισθητική που μου θύμησε κακό διήγημα μου έκανε κ κάτι σαν τα δελτία ειδήσεων στην τηλεόραση που τρομακρατούν τον κόσμο.Άσε τις δραματοποιήσεις του άρθρου-προσωπική εμπερία-διήγημα που μου έκαναν εντύπωση κ γελάσα κ λίγο σιωπηλά κ όχι προφανώς για αυτό που έπαθε ο φίλος.''Τα είχε μαζέψει με αρκετό κόπο και τα φύλαγε για την συγκεκριμένη ημέρα. Τα 300 ευρώ του..'',''Ήταν και Παρασκευή, κάτι που το έκανε ακόμα πιο επίπονο'',''1600 και 300 ευρώ που του κατασχέθηκαν. Κοντά στο 2χίλιαρο του στοίχισε.Κάπου τόσο ονειρευόταν να είναι το bankroll του για να ξεκινήσει να «grindάρει»....'' κτλ

Άσε που το οτί βρέθηκε σε παράνομη λέσχη κ έγιναν όλα αυτά, ουδεμία σχέση δεν έχει με το οτί δεν πραγματοποιήθηκε το όνειρο του, να φτάσει δηλαδή 2Κ κ να κάνει grinding, μιας και όλοι ξέρουμε πως παίζουμε λεφτά που δεν έχουμε μαζέψει με κόπο ή τα έχουμε ανάγκη.Επόμένως το οτί ο φίλος μάζεψε κάποια χρήματα κ μάλιστα με κόπο κ πήγε να τα παίξει σε μια βραδιά ήταν καθαρά θέμα τύχης αν θα κέρδιζε ή όχι ακόμη και αν έπαιζε με τα χειρότερα fishes και θέμα χρόνου να bustάρει όσο και καλό πόκερ να ξέρει.

Το οτί μου έκανε αρνητική εντύπωση το άρθρο δεν σημαίνει οτί είμαι υπέρ να παίζεται σε λέσχες το παιχνίδι ή οπουδήποτε αλλού κάτω από καθεστώς φόβου ή εκμετάλλευσης...

Για τα νομικά δεν έχω άποψη,το τι λέει ο καθένας μας δεν λύνει τυχόν ερωτήματα μου ,αν δεν δω κάποιο έγγραφο ή αν δεν ακούσω τι ισχύει από κάποιον δικηγόρο που να είναι γνώστης του θέματος.(γιατί δεν απευθύνεται το πόκερλαντ σε κάποιον μιας κ είναι εκατοντάδες οι παίχτες που ενημερώνονται μέσα από δω)

Κ φυσικά ο καθένας από αυτά που διαβάζει βγάζει τα συμπεράσματα του..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ξερω πανω απο 10 περιπτωσεις που τους πιασανε την ωρα που παιζανε ποκερ και στο δικαστηριο αθωωθηκαν,τον ηρωα του αρθρου τον πιασανε να πινει καφε και κατηγορήθηκε για παράνομη χαρτοπαιξία.αυτα μονο στο ελαδισταν :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη πολλα ακουω και βλεπω τελευταια....να ξεκαθαρισω λιγο τα πραγματα.

Η χαρτοπαιξια ειναι πλημμελειμα και ολα τα πλημμελειματα που εχουν γινει απο το 2011 και μετα ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ αυτοματα (δεν γινεται καν δικη).

Το να σου αφαιρει ο αστυνομικος το χρηματα που εχεις στις τσεπες σου ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ (μεχρι και για ληστεια μπορεις να τον μηνυσεις)

Τα φρουτακια ειναι κακουργημα.Εδω τα πραγματα ειναι διαφορετικα.Πρεπει να προσεχετε ο χωρος να μην εχει ηλεκτρονικο τζογο γιατι το κατηγορητηριο ειναι διαφορετικο.

Προσωπικα ειμαι προεδρος ενος ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟΥ συλογου ποκερ που ιδρυσα μετα απο πολυ τρεξιμο και γραφειοκρατικες διαδικασιες εδω και μισο χρονο περιπου.Λειτουργουμε κανονικα χωρις φοβο για τιποτα αφου εχουμε αδεια να παιζουμε ποκερ με μαρκες.

Δεν εχω σκοπο ουτε να διαφημιστω,ουτε ψαχνω για πελατες......απλα θελω να πω οτι η δημιουργια συλογου ειναι εφικτη....αρκει να γινει σωστα.........και το ιντερνετ καλο ειναι.....αλλα σαν το ζωντανο.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη πολλα ακουω και βλεπω τελευταια....να ξεκαθαρισω λιγο τα πραγματα.

Η χαρτοπαιξια ειναι πλημμελειμα και ολα τα πλημμελειματα που εχουν γινει απο το 2011 και μετα ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ αυτοματα (δεν γινεται καν δικη).

Το να σου αφαιρει ο αστυνομικος το χρηματα που εχεις στις τσεπες σου ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ (μεχρι και για ληστεια μπορεις να τον μηνυσεις)

.

αυτό είναι όντως εφικτό η το εικάζεις ? δλδ πες ότι του πείραν τα $$ μπορεί να κάνει μηνηση η οτιδήποτε άλλο για να πάρει ΆΜΕΣΑ τα λεφτά του ? γιατί με τη γραφειοκρατία στην ελλάδα αμφιβάλλω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το να σου αφαιρει ο αστυνομικος το χρηματα που εχεις στις τσεπες σου ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ (μεχρι και για ληστεια μπορεις να τον μηνυσεις)

Έχει απόλυτο δίκιο ο zulugr. Υπάρχουν κενά στο... διήγημα του φίλου μας. Ή μας λέει ψέματα ή κάτι σημαντικό παρέλειψε να μας πει. Η αστυνομία κατάσχει μάρκες και χρήματα ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΟΙΝΗ ΘΕΑ αλλά ΠΟΤΕ δεν σε αναγκάζει να αδειάσεις τις τσέπες σου. Το πολύ πολύ να σου γίνει νόμιμη σωματική έρευνα με σκοπό να σε ψάξουν για όπλο ή ναρκωτικά αλλά ποτέ για να σου πάρουν τα χρήματα από τις τσέπες. Κάτι άλλο τρέχει με τον φίλο μας και δεν το ξέρουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα αδικηματα που εγιναν το 2011 και μετα ασφαλως και ΔΕΝ παραγραφονται. Για να παραγραφει ενα αδικημα πρεπει να εχουν περασει 5 χρονια απο την τελεση του. Ο νομος που βγηκε λεει οτι για συγκεκριμενα αδικηματα που ειχαν γινει μεχρι το 2011 και για τα οποια δεν ειχε ακομα προσδιοριστει δικασιμος, τεθηκαν στο αρχειο για λογους αποσυμφορησης των δικαστηριων. Ειναι αλλο να μη σου ασκηθει διωξη (πχ γιατι ο εισαγγελεας που θα σε πανε μετα το αυτοφωρο θεωρει οτι δεν υπαρχουν ενδειξεις) και αλλο το θεμα της παραγραφης

Επισης, οταν γινεται συλληψη στα πλαισια του αυτοφωρου, ο αστυνομικος ΝΟΜΙΜΩΣ προβαινει σε σωματικη ερευνα. Και αν βρει χρηματα πανω σου, τα κατασχει, καθως θεωρει οτι και αυτα τα εχεις με σκοπο να τα χρησιμοποιησεις για να παιξεις χαρτια. Απλα αν αποδειξεις οτι τα χρηματα αυτα προοριζονταν για αλλο σκοπο, τοτε ακομα και αν καταδικαστεις σου αποδιδονται πισω, ενω τα χρηματα που βρεθηκαν πανω στο τραπεζι οχι (αυτο μονο σε περιπτωση καταδικης, σε περιπτωση αθωωσης σου αποδιδονται ολα).

Οσο για το σωματειο, μπραβο για την ωραια προσπαθεια. Ειναι αναγνωρισμενο απο το τοπικο πρωτοδικειο; Μου κανει εντυπωση παντως γιατι πολυ ευκολα μπορειτε να παιζετε με συγκαλυμμενο τροπο ποκερ με μαρκες που στην πραγματικοτητα θα αντιστοιχουν σε χρηματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κρακκιλινκ.....δεν εικαζω τιποτα...ολα οσα λεω ειναι εκ πειρας (δηλ. τα εχουμε κανει) ...τα λεφτα ομως θα τα παρει μετα τη δικη (μεσα σε ενα μηνα απο το ταμειο παρακαταθηκων)

τηγερων.....δεν εικαζω ουτε νομιζω (δεν εχω λογους) να ειναι ψευτικο το διηγημα.Αλωστε κι εμας παλιοτερα μας συνελαβαν και μας πηραν τα χρηματα που ειχαμε πανω μας.Απλα ειπα οτι αυτο ειναι παρανομο εκ μερους τους.

πανος1978....ολα τα πταισματα και πλημμελειματα (οπου εχει γινει δικογραφια) δεν δικαζονται (αυτα που επισυρουν ποινη εως 3 μηνες νομιζω).Για περισσοτερα ρωτηστε κανενα δικηγορο.Οσο για τα χρηματα ....ΝΟΜΙΜΟΣ η σωματικη ερευνα...αλλα για να σου τα κατασχεσουν πρεπει ΑΥΤΟΙ να αποδειξουν οτι προοριζονταν για τζογο.ΑΝ αθωωθεις μπορεις να τους μηνυσεις (μονο που θα τα βαλεις με την εξουσια....και θα βρεις το μπελα σου...)

Οσο για το σωματειο......ποιος σου ειπε οτι παιζουμε με χρηματα ???

Επειδη εχω λαβει πολλα μην. για τον συλογο......ειναι κατι που μου στοιχισε παρα πολλα και σε χρονο και σε χρημα αλλα και ψυχολογικα....και δεν θεωρω (τουλαχιστον τωρα) να μοιραστω λεπτομερειες για τον τροπο ιδρυσης και λειτουργειας του.

Μπορουμε παντος να διοργανωνουμε αγωνες(τουρνουα) σε ολη την Ελλαδα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τηγερων.....δεν εικαζω ουτε νομιζω (δεν εχω λογους) να ειναι ψευτικο το διηγημα.Αλωστε κι εμας παλιοτερα μας συνελαβαν και μας πηραν τα χρηματα που ειχαμε πανω μας.Απλα ειπα οτι αυτο ειναι παρανομο εκ μερους τους.

Αγαπητέ μου φίλε, δεν είπα ότι εσύ εικάζεις κάτι. Το συμπέρασμα για το περίεργον της επιστολής ήταν δικό μου. Με σένα απλά συμφώνησα σε ένα από αυτά που είπες, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Τώρα επειδή τα επιχειρήματα πάνε να γίνουν από ειρωνικά έως ελαφρώς δικηγορίστικα στο θέμα, να ξέρετε από πηγές της Ασφάλειας ότι στις περιπτώσεις τέτοιων αστυνομικών εφόδων οι κατηγορίες των μπάτσων που κάνουν τις συλλήψεις είναι κατά βάσιν δυο: Αυτοί που εφαρμόζουν τον τύπο και αυτοί που κοιτούν την ουσία.

Τυπικά, μπορούν ακόμα και να σε ξεβρακώσουν με διάφορες νομότυπες δικαιολογίες. Οι σοβαροί μπάτσοι, ωστόσο, κοιτούν την ουσία και γνωρίζουν πολύ καλά ότι τα χρήματα για παράδειγμα που είχες στο πορτοφόλι σου ΟΥΔΕΠΟΤΕ θα κατασχεθούν τελικά αλλά μόνο προσωρινά και με προφανή στόχο να σε επηρρεάσουν ψυχολογικά και να σου σπάσουν το ηθικό. Μιλάω πάντα για τις καθαρές περιπτώσεις τζόγου και ουχί για ναρκωτικά, μαστρωπεία κλπ συμπαθητικά εγκλήματα. Αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το να σου αφαιρει ο αστυνομικος το χρηματα που εχεις στις τσεπες σου ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ (μεχρι και για ληστεια μπορεις να τον μηνυσεις)

Η αστυνομία κατάσχει μάρκες και χρήματα ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΟΙΝΗ ΘΕΑ αλλά ΠΟΤΕ δεν σε αναγκάζει να αδειάσεις τις τσέπες σου. Το πολύ πολύ να σου γίνει νόμιμη σωματική έρευνα με σκοπό να σε ψάξουν για όπλο ή ναρκωτικά αλλά ποτέ για να σου πάρουν τα χρήματα από τις τσέπες.

κιομως φιλε στο ελαδισταν η αστυνομια παντα σε αυτες τις εφοδους αδειαζει τις τσεπες ολων οσων παιζουν ποκερ η κουλοχερηδες και τους παιρνουν ολα τα λεφτα ΠΑΝΤΑ.τωρα να πινεις καφε και να σου αδειασουν τις τσεπες πρωτη φορα το ακουω :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλο το μυθευμα

αλα δεν εχει δρακο. και αν το πιστεψουμε η περιγραφη αναφερετε σε ενα παρανομο καζινο που ειχε ρουλετε, μπλακ τζακ, φρουτακια, και ο νομοs ειναι σαφηs κακουργημα, οχι πλημμελημα σαν την ποκα, που αν το δικαστηριο πιστεψει οτι επεζεs τεχαs xολντεμ σε αθωονει, γιατι υπαρχουν πολλεs αποφασεις στην ευρωπη που αποδεικνυούν οτι ειναι τεχνικο παιγνιδι αφου βασιζεται σε ψυχολογια περισσοτερο και οχι στιν τυχη αργα η γρηγορα και η μπανανια η Ελλαδα θα νομιμοποιηση το τεχας αλα θα εχει ταλαιπωρισει χιλιαδεs Ελληνες που αγαπανε το αθλημα <εχει προταθει για ολυμπιακο αθλημα>.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διάβασα προσεκτικά όλα τα παραπάνω σχόλια και το μόνο που νομίζω οτι έχει ουσία να σταθούμε είναι αν πράγματι αξίζει τον κόπο να παίζουμε σε παράνομες λέσχες?Κατά την γνώμη μου λοιπόν δεν πρέπει,ακριβώς γιατί είναι παράνομο και το ντράβαλο που επακολουθεί της ενδεχόμενης στραβής δεν αξίζει.Επιπλέον με ενοχλεί λίγο και το τυφλό του νόμου όπου για το ίδιο αδίκημα άλλοι αθωώνονται κι άλλοι πέφτουν στα τάρταρα :lol: . Πάντως για να είμαι ειλικρινείς(και ολίγον χαιρέκακος)ξενερώνω όταν οι συλληφθέντες αφήνονται χωρίς συνέπειες ελεύθεροι και φυσικά χαίρομαι όταν συμβαίνει το αντίθετο.Για να μην κουράζω άλλο προσθέτω κλείνοντας οτι είμαι κάθετα υπέρ της νομιμοποίησης του πόκερ,αλλά μέχρι τότε υπομονή,ίντερνετ,καζίνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις λεσχες η πλειοψηφια των παικτων παει για να παιξει/διασκεδασει,ειτε σε τουρνουα με μικρα bi ειτε σε cash games κατα πολυ μικροτερα απο το 2/5 των καζινο.το κακο στις λεσχες ειναι το τεραστιο rake που καθιστα το παιχνιδι ασυμφορο.προφανως οποιος εξακολουθει να επισκεπτεται λεσχες-καζινο ρισκαρει παρα πολυ,οπως ο φιλος που εστειλε την επιστολη.

@savpet αν τα poker rooms ηταν νομιμα,απλα τα λεφτα που πανε στις τσεπες διαφορων "κυριων" που ολοι ξερουμε η υποψιαζομαστε,θα πηγαιναν στα ταμεια του κρατους.αυτο που συμβαινει τωρα προφανως δεν ωφελει τους πολιτες ουτε τους ιδιοκτητες των λεσχων.επιπλεον μια τετοια κινηση θα εκανε μεγαλη ζημια στα poker room των καζινο που επισης δεν συμφερει καποιους.το να λες οτι χαιρεσαι για κατι που συμβαινει ακριβως επειδη αν αλλαξει δεν θα ικανοποιουνται τα συμφεροντα καποιων,μου δειχνει η οτι εισαι αφελης η οτι εισαι ενας απο τους "καποιους".μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα δλδ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διάβασα προσεκτικά όλα τα παραπάνω σχόλια και το μόνο που νομίζω οτι έχει ουσία να σταθούμε είναι αν πράγματι αξίζει τον κόπο να παίζουμε σε παράνομες λέσχες?Κατά την γνώμη μου λοιπόν δεν πρέπει,ακριβώς γιατί είναι παράνομο και το ντράβαλο που επακολουθεί της ενδεχόμενης στραβής δεν αξίζει.Επιπλέον με ενοχλεί λίγο και το τυφλό του νόμου όπου για το ίδιο αδίκημα άλλοι αθωώνονται κι άλλοι πέφτουν στα τάρταρα :lol: . Πάντως για να είμαι ειλικρινείς(και ολίγον χαιρέκακος)ξενερώνω όταν οι συλληφθέντες αφήνονται χωρίς συνέπειες ελεύθεροι και φυσικά χαίρομαι όταν συμβαίνει το αντίθετο.Για να μην κουράζω άλλο προσθέτω κλείνοντας οτι είμαι κάθετα υπέρ της νομιμοποίησης του πόκερ,αλλά μέχρι τότε υπομονή,ίντερνετ,καζίνο...

θα ηθελα πολυ να καταλαβω το λογο για τον οποιο χαιρεσαι οταν καποιος συλλαμβανεται. με τα λεφτα σου παιζουν και χαιρεσαι που τον επιασαν; μηπως ειναι ζηλια που αυτος τολμαει και παει σε μια λεσχη ενω εσυ δισταζεις απο το φοβο μην τον πιασουν; και αυτο στο λεει καποιος που δεν εχει παει ποτε σε λεσχη. το οτι δεν εχω παει, ομως δε σημαινει οτι θελω να πιανουν οσους πανε.

και επειδη εθεσες το θεμα του παρανομου: το ποκερ στο ιντερνετ κινειται στα ορια της νομιμοτητας και σιγουρα πριν 1-2 χρονια ηταν πληρως παρανομο. ειμαι βεβαιος οτι παιζεις για διαστημα ανω του ετους ποκερ στο ιντερνετ. πως θα σου φαινοταν να μπουκαρει η αστυνομια σπιτι σου και να σε πιασει επειδη παρανομεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα τώρα πραγματικά γιατί το κουράζουμε?? Δεν ξέρω εάν αυτό είναι γράμμα από έναν τύπο που πήγε κάποτε σε μια λέσχη.. Λες και πήγε πρώτη φορα σε μπουρδέλο και δεν του σηκωνότανε μου θυμίζει λίγο..Aσε που μου θυμίζει και λίγο Νίκο Καββαδία "ΓΡΑΜΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΙΗΤΗ"Με απλά λόγια ρε type μήπως είσαι λίγο γκαντέμης? Και στο μεγάλο finale κλασικά ότι δεν τα παίρνει το κράτος είναι παράνομο αλλα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γιατί θα μας γα***ι η εοκ .(Οποιος κατάλαβε κατάλαβε) Για μένα είναι ζήτημα μηνών να τα κάνουνε τα παράνομα κανονικά και θα πέσει και η γκανιότα + θα παίρνει και ο μεγάλος αδελφός γιατί τώρα καταλήγουνε σε άλλες βαλίτσες..Καλά κέρδη και το σαμάρι να το αφήσετε home :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και σιγουρα πριν 1-2 χρονια ηταν πληρως παρανομο.

Πώς ήταν παράνομο αφού δεν υπήρχε νόμος που να μιλά για αυτό;

ο νόμος που λεει για τυχερα παιχνιδια με χαρτια δεν κανει;(θελουμε δε θελουμε, θεωρειται τυχερο παιχνιδι) και αν δεν ηταν παρανομο, γιατι το καλοκαιρι που μας περασε βγηκε νομοσχεδιο για τη νομιμοποιηση (και κατ επεκταση τη φορολογηση που τους νοιαζει) του online ποκερ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν υπήρχε τέτοιος νόμος πριν από 1 χρόνο. Τουλάχιστον όχι για το online παιχνίδι. Ήταν κάτι καινούργιο και δεν το συμπεριλάμβανε κανένα νομοσχέδιο. Και το περασμένο καλοκαίρι δε βγήκε νομοσχέδιο για τη νομιμοποίηση, βγήκε νομοσχέδιο για την ποινικοποίηση του online poker που δεν υπήρχε πιο πριν. Εξαιρέθηκαν όσες εταιρίες θα πλήρωναν φόρους. Δε μπορείς όμως να θεωρήσεις κάτι παράνομο αν δεν έχεις νόμους που να αναφέρονται σε αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρα ετσι οπως το θετεις μεχρι το καλοκαιρι ολοι παιζαμε νομιμα και απο το καλοκαιρι και μετα εχουμε προβλημα, καθως απο οσο ξερω ακομα καμια εταιρια δεν εχει εναρμονιστει με το νεο νομοσχεδιο.

Αν ηταν ετσι, γιατι καμια απο τις εταιριες που ασχολουνταν με το online ποκερ δεν ανοιγε καποιο παραρτημα ή γραφεια στην Ελλαδα;

Επισης λες οτι οτι το αν εγω θα τιμωρηθω ποινικα για κατι, εξαρταται απο την πληρωμη φορων η μη απο καποιον τριτο, στην περιπτωση μας μια εταιρεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρα ετσι οπως το θετεις μεχρι το καλοκαιρι ολοι παιζαμε νομιμα και απο το καλοκαιρι και μετα εχουμε προβλημα, καθως απο οσο ξερω ακομα καμια εταιρια δεν εχει εναρμονιστει με το νεο νομοσχεδιο.

Προφανώς και παίζαμε όλοι νόμιμα μέχρι το καλοκαίρι, αφού δεν υπήρχε κάποιος νόμος που να μας λέει ότι αυτό είναι παράνομο. Το ότι η live εκδοχή του ίδιου παιχνιδιού ήταν παράνομη εκτός casino, δεν έχει καμία μα καμία σημασία.

Αν ηταν ετσι, γιατι καμια απο τις εταιριες που ασχολουνταν με το online ποκερ δεν ανοιγε καποιο παραρτημα ή γραφεια στην Ελλαδα;

Αυτό δεν το ξέρω. Ίσως δεν υπήρχε κάποιο είδος εταιρίας στην οποία να μπορούσε να υπαχθεί ένα poker room. Επίσης όλες οι στοιχηματικές και ποκερικές εταιρίες είναι ξένες, δεν ξέρω καμία Ελληνική. Αυτά βέβαια τα εικάζω, δε μπορώ να πω τίποτα με σιγουριά.

Επισης λες οτι οτι το αν εγω θα τιμωρηθω ποινικα για κατι, εξαρταται απο την πληρωμη φορων η μη απο καποιον τριτο, στην περιπτωση μας μια εταιρεια.

Δεν είναι λογικό; Αν παίζεις σε μία παράνομη εταιρία (επειδή δεν έχει συμφωνήσει να πληρώνει φόρους), τότε παρανομείς και εσύ ο ίδιος. Είναι σαν να με ρωτάς "θα τιμωρηθώ εγώ ποινικά επειδή η συγκεκριμένη λέσχη που έπαιζα live poker δεν έχει άδεια casino;" Η απάντηση είναι "ναι, θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι το poker επιτρέπεται μόνο σε casino και οπουδήποτε αλλού είναι παράνομο".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν παιζαμε νομιμα μεχρι το καλοκαιρι, γιατι κανενας απο τους παιχτες που ειχαν σημαντικα κερδη μεχρι τοτε δεν τα εμφανιζε στη φορολογικη του δηλωση, προκειμενου να μπορει να τα χρησιμοποιησει;

Οταν πηγαινες σε ιντερνετ καφε, γιατι ο ιδιοκτητης οταν καταλαβαινες οτι παιζεις ποκερ σου ελεγε οτι αυτο απαγορευεται;

Επισης αν παιξω ποκερ καπου εκτος καζινο, τιμωρουμαι, γιατι ξερω οτι αυτη ειναι μια παρανομη δραστηριοτητα, καθως απαγορευεται οπουδηποτε αλλου. Δε γινεται ομως να τιμωρηθω για μια δραστηριοτητα η οποια ειναι νομιμη (οπως λες εσυ) αλλα γινεται παρανομη οταν δεν εκπληρωθει μια προϋποθεση ( η πληρωμη φορων) την οποια εγω δεν μπορω γνωριζω. Φαντασου πολυ απλα μια εταιρεια να παρει αδεια και μετα να μην πληρωσει τους φορους και να γινει παρανομη. Θα τιμωρηθω εγω επειδη η εταιρεια εχασε την αδεια της, χωρις μαλιστα να το ξερω; Και σε καθε περιπτωση, ακομα δεν εχει γινει καμια ρυθμιση στο θεμα. πως γινεται λοιπον να ειμαστε νομιμοι, εφοσον καμια εταιρεια ως τωρα δεν εχει συμφωνησει στην καταβολη φορων, αρα ειναι (συμφωνα με τα δικα σου λεγομενα) παρανομη;

Βασικα για να μην μακρυγορω, ο νομος απαγορευει να παιζεις τυχερα παιχνιδια χαρτια, ανεξαρτητα με ποιον τροπο γινεται αυτο. αμα ειναι ετσι να βαλουμε σε ολες τις λεσχες υπολογιστες και οι παιχτες να παιζουν μεταξυ τους μεσω αυτων και λυσαμε το προβλημα της νομιμοτητας τους!!!

Απλα η κυβερνηση βλεποντας οτι υπαρχει πολυ μαυρο χρημα που χανεται αφενος και προβληματα με την εναρμονιση με την ευρωπαικη νομοθεσια περι ανταγωνισμου αφετερου (ειδικα στο στοιχημα και στο δικαιωμα δραστηριοποιησης ξενων εταιρειψν στην ελλαδα) κινειται προς την κατευθυνση της αποποινικοποιησης του online ποκερ, για να μπορεσει να το φορολογησει και να βγαλει κερδη απο αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν παιζαμε νομιμα μεχρι το καλοκαιρι, γιατι κανενας απο τους παιχτες που ειχαν σημαντικα κερδη μεχρι τοτε δεν τα εμφανιζε στη φορολογικη του δηλωση, προκειμενου να μπορει να τα χρησιμοποιησει;

Γιατί να τα εμφανίσει στη φορολογική του δήλωση εφόσον δεν υπήρχε λόγος να φορολογηθεί. Μια χαρά έκαναν όλοι ανάληψη και έπαιρναν όλα τα κέρδη τους, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "να μπορει να τα χρησιμοποιήσει". Κανονικά τα χρησιμοποιούσαν. Εσύ δεν έχεις κάνει ποτέ ανάληψη; Σου έχει πει κανένας που βρήκες αυτά τα λεφτά; Δε νομίζω.

Οταν πηγαινες σε ιντερνετ καφε, γιατι ο ιδιοκτητης οταν καταλαβαινες οτι παιζεις ποκερ σου ελεγε οτι αυτο απαγορευεται;

Έχω παίξει πολλές φορές poker σε interent cafe και δεν μου έχει πει κανένας τίποτα, ούτε το έχω ξανακούσει αυτό που λες. Μάλιστα δεν υπήρχε κανένας λόγος να σου κάνουν παρατήρηση πριν το καλοκαίρι.

Επισης αν παιξω ποκερ καπου εκτος καζινο, τιμωρουμαι, γιατι ξερω οτι αυτη ειναι μια παρανομη δραστηριοτητα, καθως απαγορευεται οπουδηποτε αλλου. Δε γινεται ομως να τιμωρηθω για μια δραστηριοτητα η οποια ειναι νομιμη (οπως λες εσυ) αλλα γινεται παρανομη οταν δεν εκπληρωθει μια προϋποθεση ( η πληρωμη φορων) την οποια εγω δεν μπορω γνωριζω.

Το κράτος δεν το ενδιαφέρει πως να το γνωρίζεις εσύ, θα έπρεπε να το γνωρίζεις. Υπάρχει λίστα με τις εταιρείες που έχουν πάρει άδεια. Όλες οι άλλες θεωρούνται παράνομες εδώ και ένα μήνα περίπου. Όσο για την πληρωμή φόρων, τι διαφορά έχει νομίζεις μια λέσχη από ένα casino; Η πρώτη απλά δεν έχει πληρώσει την πανάκριβη άδεια και τους δυσβάσταχτους φόρους κάθε χρόνο, καμία άλλη διαφορά δεν υπάρχει. Έτσι είναι και στο online.

Φαντασου πολυ απλα μια εταιρεια να παρει αδεια και μετα να μην πληρωσει τους φορους και να γινει παρανομη. Θα τιμωρηθω εγω επειδη η εταιρεια εχασε την αδεια της, χωρις μαλιστα να το ξερω;

Όχι, αν η εταιρία έχει συμφωνήσει να πάρει νόμιμη άδεια και να πληρώνει φόρους τότε δε φταις εσύ και δεν μπορείς να συλληφθείς. Σε αυτήν την περίπτωση απλώς κινδυνεύει να κλείσει η εταιρία και να χάσεις τα λεφτά που έχεις μέσα (όπως συνέβη στο full tilt ακόμα κι αν ήταν παράνομο και οι παίχτες το γνώριζαν, κανένας δεν έχει συλληφθεί). Αυτό όμως μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε εταιρία (π.χ. στην ασφαλιστική σου), όχι μόνο στο online poker και καλείσαι να κρίνεις μόνος σου αν η εταιρία είναι αξιόπιστη ή όχι.

Και σε καθε περιπτωση, ακομα δεν εχει γινει καμια ρυθμιση στο θεμα. πως γινεται λοιπον να ειμαστε νομιμοι, εφοσον καμια εταιρεια ως τωρα δεν εχει συμφωνησει στην καταβολη φορων, αρα ειναι (συμφωνα με τα δικα σου λεγομενα) παρανομη;

Φυσικά και έχει γίνει ρύθμιση. Όπως σου είπα πριν υπάρχει σχετική λίστα εδώ.

Βασικα για να μην μακρυγορω, ο νομος απαγορευει να παιζεις τυχερα παιχνιδια χαρτια, ανεξαρτητα με ποιον τροπο γινεται αυτο. αμα ειναι ετσι να βαλουμε σε ολες τις λεσχες υπολογιστες και οι παιχτες να παιζουν μεταξυ τους μεσω αυτων και λυσαμε το προβλημα της νομιμοτητας τους!!!

Είχε γίνει πριν περαστεί ο νόμος σε πάρα πολλές λέσχες και internet cafe και ήταν απολύτως νόμιμο. Ψάξε το.

Απλα η κυβερνηση βλεποντας οτι υπαρχει πολυ μαυρο χρημα που χανεται αφενος και προβληματα με την εναρμονιση με την ευρωπαικη νομοθεσια περι ανταγωνισμου αφετερου (ειδικα στο στοιχημα και στο δικαιωμα δραστηριοποιησης ξενων εταιρειψν στην ελλαδα) κινειται προς την κατευθυνση της αποποινικοποιησης του online ποκερ, για να μπορεσει να το φορολογησει και να βγαλει κερδη απο αυτο.

Σε αυτό συμφωνώ, απλά το κάνουν με λάθος τρόπο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

διάβαζα το θέμα από την μέρα που πρωτογράφτηκε, ήξερα ότι στην Ολλανδία παίζουν ΝΌΜΙΜΑ πόκερ ακόμα και στις pub sng των 10 ευρώ, σήμερα έμαθα ότι και στην Αυστραλία παίζουν NOMIMOTATA πόκερ και στις εκεί pub sng των 10$ , όταν είπα σε κάτι Αυστραλούς ότι εδώ παίζουμε νόμιμα μόνο σε casino και ακόμα και το on line poker είναι ημιπαρανομο οι άνθρωποι ήταν πολύ ευγενικοί κια ΕΥΤΥΧΏΣ δεν μου είπαν ότι είμαστε ΟΥΓKΑΝΤΑ αλλά απλά μου είπαν ότι καλύτερα να πάω Αυστραλία να ζήσω!!

τους είπα επίσης ότι στα casino AN θέλει κάποιος να παίξει cash games πρέπει να παίξει με blinds 2-5 euro και εκεί μαλλον δεν άντεξαν άλλο και μου είπαν : ουαουυυυ GREEKS MUST BE VERY RICH PEOPLE , REALLY YOU HAVE CRISIS THERE ??

τί να τους απαντήσω μετά εγώ? :)

Όσο για το "υποτιθέμενο" γράμμα εγώ το διαβάζω και το ξανά διαβάζω και απλά σκέφτομαι ότι ANETA θα μπορούσε να το στείλει το KAZINO ΤΗΣ ΠΆΡΝΗΘΑΣ η κάποιο site για on line poker !!

ΠΟΛΎ ΤΡΑΓΙΚΆ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΆΖΕΙ ΤΟ "ΘΎΜΑ"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φίλε BILBAO πραγματικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Είσαι ίσως ο μοναδικός που κατάλαβε το όλο "point " και το σκέφτηκε έτσι για το μήνυμα που πάει να περάσει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...