Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Pair και flush draw απέναντι σε loose παίκτη εκτός θέσης


Nickakis!

Recommended Posts

Blinds ($0.25/$0.50)

Βρισκόμαστε στο small blind και ο παίκτης στο cutoff έκανε limp in. Εμείς συμπληρώνουμε με :7spade::4spade: ενώ το big blind κάνει check.

Το flop άνοιξε :Kspade::9spade::4diamond: , κάνουμε check όπως και ο big blind ενώ ο loose παίκτης στο cutoff (παίζει 40/2) ποντάρει $2 σε pot $1.95.

Εμείς τι κάνουμε εδώ; Ο αντίπαλος έχει συνολικά $25 και εμείς fullstack $50.

Απέναντι σε top pair είμαστε 50- 50, για την ακρίβεια 46% εμείς και ένα μικρό πλεονέκτημα 54% (σε περίπτωση που έχει κάποιο μπαστούνι για kicker) ο αντίπαλος.

Πως μπορούμε να προχωρήσουμε σε αυτό το spot;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πόσο fold σε check raise έχει? ποιο πολύ για κάτι αδύναμο και στεαλ το βλέπω ...το πρόβλημα είναι ότι είναι short ...μ' αρεσει το check raise αλλά μερικές φορές μπορεί να τα σπρώξει και να πρέπει να foldaroume αν και δεν πιστεύω όπως είπα και πριν ότι έχει κάτι δυνατό ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομίζω αν έχω υπολογίσει σωστά αν κάνουμε raise στα 6 θα έχουμε 1,5 + 2 + 6 + 22,5 = 32

θα πρέπει να βάλουμε οπότε αλλά 26 για 32 ...αν τα λέω σωστά δεν νομίζω ότι είμαστε commited ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι συμπληρωνουμε το Blind?? Punish the limper..

Σωστος...

Νομίζω οτι πρέπει να τον απομονώσεις με ενα raise pre 4-5x ...Εφόσον δεχθείς call c /raise

στο flop δειχνει μεγαλη δυναμη...χαρουμενο call σε ενδεχόμενο αντιστασιακό -αντιδραστικό all in του..γιατι νομιζει οτι το Κ5s που limpare είναι πολύ μπροστά :D:D

Τα άτομα που παίζουν αυτά τα στατιστικά πάντως εγώ έτσι τα προσεγγίζω ..με αγάπη !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι συμπληρωνουμε το Blind?? Punish the limper..

Σωστος...

Νομίζω οτι πρέπει να τον απομονώσεις με ενα raise pre 4-5x ...

Το λες σοβαρά ή levelareis;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν παίζει 40/2 είναι κακος, call και re evaluate στο turn, σκεπτόμενοι πως ένας κακός παίχτης έχει περισσότερα implied oods καθώς το κουμπί του πάσο το βλέπει πιο μικρό :)

Προσωπικά αν πεσει 4/7/μπαστούνι στο turn θα πόνταρα από μπροστά 1/3 pot και 1/2 στο river. Δεν το βλέπω να πηγαίνει πάσο. Αν πέσει άσχετο turn c/f εκτός εάν πεί πολύ λίγα.

Το να πάω σε check raise και τέτοια έχει βέβαια νόημα, αλλά σε έναν κάπως καλύτερο παίχτη. Γιατί να πάω να τελειώσω ένα κόλπο στο flop με ένα μεγάλο bet και μεγάλο variance όταν τα stacks είναι deep και θεωρώ ότι είμαι καλύτερος post flop player?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί να πάω να τελειώσω ένα κόλπο στο flop με ένα μεγάλο bet και μεγάλο variance όταν τα stacks είναι deep και θεωρώ ότι είμαι καλύτερος post flop player?

Τα stacks δεν είναι deep ... ο ένας έχει 50 blinds και ο άλλος 100... το θέμα είναι ότι αν κάνουμε raise μπορούμε να πάρουμε το pot εκεί και να είμαστε χαρούμενοι...αν κάνουμε call και βγει το χρώμα είναι δύσκολο να πληρωθούμε oop γιατί είναι και face up το φύλλο μας ...θεωρώ ότι η καλύτερη κίνηση είναι το raise γιατί εφόσον είναι loose το χέρι του λογικά είναι αδύναμο και κάνει μεγάλο bet για steal και αν μας κάνει call και χτυπήσουμε στο turn δύσκολα θα μας βάλει σε flush και μπορούμε να του πάρουμε τη staka ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην κάνεις personalize. Επειδή εσύ δεν θα πλήρωνες το χρώμα εκεί δεν πάει να πει ότι ένας κακός παίχτης δεν θα το κάνει. Απλά πρέπει να του τα ζητήσεις με το σωστό τρόπο.

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο δρόμος του raise είναι λάθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ προσωπικά call στο flop και check raise σε οποιοδήποτε turn εκτός από Κ άμα πάρω call στο turn και έχω αστοχήσει τέλειος (spade 7 η 4) και στο river χάσαμε περίπου 20bb και καθόλου commited δεν είμαστε κατά την γνώμη μου .

Έναν loose με 40/2 έτσι θα τον έπαιζα παντός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι συμπληρωνουμε το Blind?? Punish the limper..

Σωστος...

Νομίζω οτι πρέπει να τον απομονώσεις με ενα raise pre 4-5x ...

Το λες σοβαρά ή levelareis;

Εννοειται πως μιλαω σοβαρα...αν και στην απομονωση των donks προτιμω μεγαλα φυλλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ προσωπικά call στο flop και check raise σε οποιοδήποτε turn εκτός από Κ άμα πάρω call στο turn και έχω αστοχήσει τέλειος (spade 7 η 4) και στο river χάσαμε περίπου 20bb και καθόλου commited δεν είμαστε κατά την γνώμη μου .

Έναν loose με 40/2 έτσι θα τον έπαιζα παντός.

Δεν διαφωνω και με αυτο το παιξιμο...απλως ο τυπος που παιζει 40/2 δεν ειναι loose ..είναι donk ..αν κανεις απλο call στο φλοπ ίσως να potarei το turn γιατί θα πιστέψει ότι είσαι αδύναμος και το c /r που θα πρέπει να κανείς έκτος θέσεως να είναι πολύ μεγαλύτερο..και ίσως και οριακά commited ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...