Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Χρώμα απέναντι σε σετ στο flop. Πως το παίζουμε;


greenblooded

Recommended Posts

Λοιπόν θα ήθελα να μοιραστώ με τους θαμώνες του φόρουμ ένα χέρι που έπαιξα σε live παιχνίδι, το οποίο μπορεί να με πόνεσε οικονομικά καμπόσο αλλά κυρίως με μπέρδεψε παικτικά, οπότε κάθε συμβουλή δεκτή...

Λοιπόν σε τραπέζι 0.5/1€ είμαι στο Big Blind και αφού βλέπω έναν παίκτη από μεσαία θέση και έναν από τελευταία να κάνουν απλό limp για 1€, βλέπω ότι έχω 86 κούπες και δίνω το ΟΚ να δούμε το flop ... Να σημειώσω ότι και οι δύο αντίπαλοι είναι γνωστοί μου παίκτες, σχετικά χαλαροί στο παιχνίδι τους, με τον δεύτερο ειδικά να είναι πολύ loose στα φύλλα που παίζει preflop και κυρίως και τους δύο να παίζουν ένα ξεκάθαρο fit or fold παιχνίδι, αλλά όταν έχουν επαφή με το board να μην πάνε πάσο με τίποτα!!!!

Λοιπόν το flop είναι Α 2 4 όλα κούπες! Πράγμα που σημαίνει ότι έχω χρώμα, αλλά μιλάω και πρώτος! Ποντάρω 6€, και ο ένας αντίπαλος κάνει το call ενώ ο δευτερος ανεβάζει το ποντάρισμα στα 26€! Όπως καταλαβαίνετε βαρούν συναγερμοί και έχω πολλή σκέψη μπροστά μου. Αν και δεν το συνηθίζω (γιατί δεν το κατέχω) πιάνω κουβέντα στον παίκτη που ανέβασε στα 26, προσπαθώντας να καταλάβω γιατί πόνταρε έτσι. Εκτός του ότι μου απαντά άνετα (ένδειξη ότι δεν μπλοφάρει) μου λέει και ότι έχει μεγάλο ζευγάρι και είναι σίγουρος για το φύλλο του... Εγώ φυσικά φοβάμαι μην έχει καλύτερο χρώμα από το δικό μου, οπότε συνεχίζω την κουβέντα και εξασφαλίζω ότι όντως κρατά μεγάλο ζευγάρι (φαντάζομαι ότι λογικά έχει άσσους). Αφού το σκέφτομαι λίγο ακόμα, πάω ρέστα για τα 87€ που είχα μπροστά μου... Ο τρίτος της παρέας πάει πάσο με τον Κ κούπα που κρατούσε (καθώς το κόστος ανέβηκε πολύ) ενώ ο αντίπαλος κάνει το call δείχνοντάς μου τους άσσους που όντως είχε.

Στο turn δυστυχώς ο αντίπαλος βρήκε ένα διπλό που του έδινε φουλ και κλείδωνε το χέρι υπέρ του...

Εκτός του ότι ήταν τυχερός όλη τη βραδιά, ερχόμενος μονίμως από πίσω σε πιθανότητες και βρίσκοντας τα φύλλα που έψαχνε (με σχόλασε λίγο αργότερα όταν το Κ 10 του βρήκε ένα από τα δύο 10 που έμεναν στην τράπουλα - ένα είχε ήδη καεί - απέναντι στο Κ Q μου - και τα ρέστα μου, κοντά στα 70€ πήγαν στο stack του)...

Οφείλω να πω ότι το στυλ παιχνιδιού του (γενικά είναι ειλικρινής στις δηλώσεις του για το τι κρατάει, ενώ δεν πάει πάσο με τίποτα τα καλά του φύλλα) ήταν ξεκάθαρο. Άρα η απορία μου είναι η εξής:

Με ένα ποτ πολύ μικρό ως εκεί, με raise στα 26€ και έχοντας καθένας μας πίσω του ακριβώς 87€ ακόμα (κατά σύμπτωση τα ίδια ακριβώς)... Με το flop να δίνει σε μένα το χρώμα και σε αυτόν ένα σετ... και δεδομένου ότι ήξερα που βρισκόμαστε και οι δύο από πλευράς φύλλου ( ένα μέτριο χρώμα απέναντι σε σετ)

Ποια θα ήταν η καλύτερη κίνηση από μέρους μου;

Να πάω ρέστα εκεί για να κερδίσω τα 26€ ή να τον βάλω να ρισκάρει (και να ρισκάρω βέβαια) όλο το στακ των 87€ (με πιθανοτητες περίπου 67% / 33% όπως μου είπαν κάποια poker odds calculators )...

Ή ίσως να έκανα το call για να δω και το turn και σε περίπτωση ζευγαρώματος του board όπως και έγινε, να έψαχνα για ένα ηρωϊκό fold ;

Αν και αρχικά ήμουν βέβαιος ότι καλά έκανα και πήγα ρέστα (είχα καλή απόδοση), δεδομένου ξαναλέω ότι ήξερα ακριβώς τι είχα και τι είχε (και όντως είχα δίκιο) αργότερα αναρωτιόμουν τι θα έπρεπε να κάνω τελικά....

Τι λέτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα από αυτά που λες υποθέτω ότι έκανες το call σκεπτόμενος ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνει fold αν ήταν σωστά τα reads σου φυσικά. Άρα μπήκες all-in ελπίζοντας-περιμένοντας να δεχτείς το call. Ενώ δεν είναι καθόλου κακή κίνηση έδωσες μόνος σου την απάντηση σου. Ο τύπος δεν πάει fold και αυτό το έχουμε δεδομένο. Ούτε στο turn ούτε στο river. Το πρόβλημα βέβαια είναι και ο δεύτερος παίχτης ο οποίος τι θα έκανε σε περίπτωση που έκανες call?? Τεσπά αν είναι έτσι όπως τα λες έπρεπε να το παίξεις με call και μετά άμα δίπλωνε το board να το πας για όσο πιο φθηνά μπορείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φίλε παρτίδα λιβε ανάλογη στην σωεδια

είμαι ΒΥΤΤΩΝ - με 7-8 ομοχρομο

BB καλλάρει

πέφτουν 3 καρδιές κάτω

6-9-10

BET ΑΥΤΌΣ

ALL IN EGO (ME XROMA KATO ο μαλάκας ALL IN ΕΓΏ

αλλ ιν αυτός

JACK DEUCE(KARDIA STO 2)

τίτ θέλω να πω?

δεν γλιτώνεις από GAMBLERS

well played

βέβαια με 8-6 κούπα είναι ρίσκο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με 8 6 κούπα το να δεις φλοπ από το μεγάλο blind χωρίς κόστος δεν είναι ρίσκο...

Το πρόβλημα αρχίζει όταν χτυπήσεις στο φλοπ τόσο καλό φύλλο, αλλά το ίδιο ή περίπου ίδιο πετύχει και ο αντίπαλός σου...

Όσο για το call και στη συνέχεια αν διπλώσει το board να το πάω όσο πιο φθηνά μπορώ, αυτό σκέφτηκα κι εγώ μετά, όταν ηρέμησα λίγο από αυτό που στην αρχή νόμιζα για bad beat (αν και στη συνέχεια αναθεώρησα γιατί με 65/35 πιθανότητες δεν νομίζω να είναι και τόσο bad beat , σωστά;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο ποκερ απ οσο ξερω θελεις οταν μπαινουν στη μεση τα λεφτα να εισαι μπροστα...εφοσον ησουν σιγουρος οπως λες οτι εχει σετ και ειχες χρωμα, κι εφοσον δεν εχει αλλαξει κατι και το χρωμα συνεχιζει ακομα και σημερα να κερδιζει το σετ, καλα εκανες και μπηκες ολ ιν ποσο μαλλον οταν εισαι σιγουρος οτι δεν παει πασο ο αντιπαλος... απλα ατυχος δεν υπαρχει κατι να σχολιαστει well played

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού τα έβαλες all in όταν ήσουν μπροστά γιατί αναρωτιέσαι αν έκανες τη σωστή κίνηση;

Επίσης τι ακριβώς σημαίνει το bet 6 σε pot 3 ευρώ; Και ακόμα χειρότερα το δικό του raise στα 26 σε pot 15 ευρώ. Γιατί ποντάρετε 2 φορές το pot;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ tzatzikis4 @ dmelissourgos

Προφανώς και δεν είναι λάθος το all in απλά νομίζω πως έτσι όπως είναι η ιστορία και έχεις "δεδομένο" ότι ο αντίπαλος έχει ΑΑ ή γενικά σετ και έχεις επίσης "δεδομένο" ότι δεν θα πάει fold στο flop αλλά ούτε και στο turn ανεξαρτήτως φύλλου τότε δεν βρίσκω λόγο να μην κάνεις call. Στην τελική σκάει άσχετο φύλλο και τον βάζεις all in τότε. Και άμα διπλώσει τότε προσέχεις και το πας για όσο πιο λίγα. Νομίζω η ερώτηση του φίλου στόχευε στο παίξιμο με βάση αυτά τα "δεδομένα" και όχι στο αν το all in ήταν λάθος κίνηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ok tote post flop :) proi einai κομάτια

με ετοιμο χρωμα?? ρε παιδιααα!!!

@drowace..με το σκεπτικο σου αν διπλωσει ειμαστε auto fold οποτε δεν καταλαβαινω γιατι κι εσυ και ο greenblooded μιλατε για οσο πιο φτηνα επομενα streets..επομενως προτιμω 1000 φορες να μπω all in τωρα που κερδιζω σιγουρα, παρα να περιμενω να διπλωσει και να πρεπει να πεταξω χρωμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιδια γιατι το συζηταμε???ειλικρινα....αν μου εξηγησετε γιατι γινεται αναλυση αυτου του χεριου...κατα βαση θες να χει κατι καλο για να σε πληρωσει αλλιως δν θα στα βαλει εκει!!ι διζευγαρος ι σετ..σταθηκε τυχερος...τελος!!!το μονο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να σκεφτεις μεγαλυτερο χρωμα.......και παλι λογω παιχτη δεν θα το πασαρεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ tzatzikis4

Ναι ρε εννοείτε auto fold. Όταν λέω φτηνά εννοώ check check και άντε κανα call σε πολύ μικρό bet γιατί στην τελική 100% σίγουρος για το τι έχει ο άλλος δεν είσαι ποτέ. Αν και έτσι όπως το βλέπω σιγά μην κάνει μικρό bet ο άλλος αλλά τέλος πάντων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...