Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Εναλλακτικό line για τα nuts


dmelissourgos

Recommended Posts

Παίζουμε σε PLO200 σε μέτριας δυσκολίας τραπέζι. Ο Villain είναι tight αλλά μέτριος παίχτης σε ικανότητα. Εμείς παίζουμε solid.

Player1 is seated with €73.60

PLAYER2 is seated with €20.00

VILLAIN is seated with €136.40

Hero is seated with €123.55

Player3 is seated with €58.10

VILLAIN Posts small blind of €1.00

Hero Posts big blind of €2.00

Dealing cards

Hero: :4spade::6heart::Kdiamond::5diamond:

Player3 Calls €2.00

Player1 Calls €2.00

PLAYER2 Calls €2.00

VILLAIN Calls €1.00

Hero Checks

Flop: :3spade::2spade::4diamond:

VILLAIN Checks

Hero Bets €10.00

Player3 Folds

Player1 Folds

PLAYER2 Folds

VILLAIN Raises to €40.00

Hero ??

Τι κάνουμε εδώ; Δεν κάνω πλάκα όταν ρωτάω αν θα πρέπει να σκεφτούμε το flat call, απλά levelaro λίγο για ενδεχόμενη μπλόφα αν βγει το χρώμα ή διπλώσει το board. Όλα αυτά δίνοντας μεγάλο ποσοστό στο ότι και ο αντίπαλος έχει nuts μιας και είναι σφιχτός παίχτης. Και ok τώρα με 60bb μπορεί το χέρι να πάει μόνο του, αλλά αν είχαμε 200bb deep υπάρχει κάποιο άλλο line εκεί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έμπλεξες χωρίς λόγο φίλε μου...!!!

Απαράδεκτο το bet σου από μπροστά...!!!

Τώρα μετά το raise απλώς πέτα, αφού ή είσαι άπειρα πίσω αν έχει πχ 567ξ χωρίς χρώμμα ή αν έχει κάτι παρά πολύ κακό όπως 567Α με nut χρώμμα, ή αλλιώς έχει set και μεγάλο flush draw οπότε είστε κοντά στο 50-50...

Είμαι περίεργος να δω τί θα πούνε και οι υπόλοιποι, μιας και δεν έχει ξανανέβει αντιστιχο χέρι εδώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για άλλη μια φορά είσαι άκυρος!!! Ρε Ydra σοβαρέψου μεγάλος άνθρωπος είσαι...

Δικιά του είναι, live την είδα και αρχίσαμε συζήτηση, για αυτό την postare γιατί διαφωνούσαμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mεγάλη πιθανότητα να έχει την ίδια nuts κέντα τώρα αν είχε κ flush draw δεν νομίζω ότι είναι τόσο καλή κίνηση ένα τόσο μεγάλο raise αλλά όχι κ απίθανο μερικοί έτσι παίζουν τι να πω αν κάνω λάθος ας το πει κάποιος.Βασικά θα μπορούσες να κανείς κ check στο φλοπ.Τώρα τι μπορείς να κανείς εσύ εδώ μια απάντηση υπάρχει στην ερώτηση σου είσαι διατεθειμένος να παίξεις όλο σου το stuck αν ναι προχωρά αν όχι......καντην.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α οκ . με 200 bb deep δεν υπάρχει λόγος να τα βάλουμε όλα μέσα με τόσο μεγάλο SPR καθώς είμαστε κ πίσω απ το range του http://propokertools.com/simulations/sh ... &s=generic . flat call και επίσης έχουμε position οπότε δεν θα κάνουμε λάθη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όταν παίζεις deep εναντίων tight η καλού αντιπάλου είναι πάντα (μα πάντα) fold γιατί συνήθως θα σου κάνει freeroll με flush / higher str8 draws

ακόμα και εδώ με 60bb αν το πιστεύεις και έχεις τα reads για τον αντίπαλο δεν βλέπω γιατί να ρισκάρεις για ένα split .. ούτε flat έχεις οπότε άσε τα υπόλοιπα 55bb να τα βάλεις όταν είσαι μπροστά με καλύτερα ποσοστά

γενικά στο omaha τέτοια χέρια είναι αυτά που κάνουν την διάφορα μεταξύ ενός winning παίκτη και ενός no wp

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεωρείτε δηλαδή ότι έχει nuts με redraw περισσότερες φορές από ότι έχει κάτι χειρότερο (set, flush draw, blockers κτλ); Δεν έχουμε κάποιο ιδιαίτερο read πάντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παντός παιδιά εγώ σαν vilain σε αυτό το spot ρεαιζαρο με total air :D:D:D:D:D

όσον αφορά το χέρι θα συμφωνήσω ότι το bet από μπροστά σε limped ποτ με τόσους αντιπάλους μέσα μάλλον δεν ενδεικτίτε ,ούτε με 60 ββ από πίσω ούτε με 300.

θα προτιμούσα το c /c και ανάλογος το action και το τη θα σκάσει στα επόμενα streets , isos ενα κάνω represent καπια χέρια αλλά όλα είνα ανάλογος αντιπάλου και δυναμικής τραπεζιού!!! 8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πώς να κάνω check με nuts στο flop; Να σκεφτώ ότι ίσως κάποιος άλλος μπορεί να έχει nuts με redraw οπότε δεν πρέπει να ποντάρω καν; Δεν πρέπει να το προστατεύσω τουλάχιστον από τα flush draws; Και έστω ότι κάνω check και γίνεται ένα bet και ένα call μετά από εμένα, να μη τα βάλω όλα; Μπορεί ο ένας να έχει set και ο άλλος flush draw ας πούμε, οπότε γιατί να μη τα βάλω εκεί που είμαι μπροστά; Θέλω να πω ότι η μισή τράπουλα είναι bad turns για εμένα και κάποιος με ένα μικρό flush draw που θα με νικήσει αργότερα, τώρα θα το πετάξει. Το ίδιο και κάποια gut shot που ίσως πάρουν δωρεάν κάρτα αν checkaro.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν είναι το θέμα αν καπιος έχει nuts με redraw ,η αν πρέπει να προστατέψεις το χέρι σου,αλλά με αυτό το bet που κανείς και με αυτό το action που υπάρχει ,δίνεις αρκετές πληροφορίες για το χέρι σου και ένας καλός αντίπαλος ανάλογος της συνθήκες και το τη κρατάει στο χέρι του μπορεί να σε τεστάρει , και να σε βάλει σε diff spot ,ειδιος αν παίζεις deep .

αυτή είναι η άποψη μου θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεωρείτε δηλαδή ότι έχει nuts με redraw περισσότερες φορές από ότι έχει κάτι χειρότερο (set, flush draw, blockers κτλ); Δεν έχουμε κάποιο ιδιαίτερο read πάντως.

Αν εσυ ειχες nuts με redraw θα εκανες reraise? ο villain με τοσο μεγαλο hand υποθετω οτι σε θελει μεσα για να παρει max απο σενα οποτε λογικα δεν θα εκανε flat call σ αυτη την περιπτωση?

Πιο πολυ πιστευω οτι εχει nut str8 κ αυτος και κανεις call gia split και πονταρει γιατι φοβαται το δικο σου draw.

Με 60bb deep ομως δεν αξιζει γιατι το rake θα ειναι μεγαλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@plress

Δεν κατάλαβα τι εννοείς ούτε σε αυτό που σε ρώτησε ο geoponos ούτε το

Με 60bb deep ομως δεν αξιζει γιατι το rake θα ειναι μεγαλο.

Εσύ δηλαδή τι προτείνεις να κάνω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν τίθεται θέμα για το bet pot στο flop, πρέπει να ποντάρεις να προστατέψεις το χέρι σου.

Τώρα με το stack που έχεις εγώ θα τον πήγαινα all in. Η επόμενη όμως επιλογή, αν πιστεύεις ότι δεν γίνεται να μήν έχει κέντα + είναι το fold.

Αν είχα 200bb και τον ειχα δει ότι είναι solid παίχτης εκεί θα είχα να σκεφτώ ανάμεσα σε fold και call λόγω position, και μάλλον θα προτιμούσα το fold.

Επίσης αν είχα κέντα+ στο flop και ήμουν ο villain ναι, θα έκανα reraise. Απλά αν είχα τεράστιο monster του τύπου κεντα+nut flush draw θα έκανα μικρότερο reraise, π.χ. 30 όχι pot.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης αν είχα κέντα+ στο flop και ήμουν ο villain ναι, θα έκανα reraise. Απλά αν είχα τεράστιο monster του τύπου κεντα+nut flush draw θα έκανα μικρότερο reraise, π.χ. 30 όχι pot.

Αυτο εννοουσα αλλα δν το εξηγησα καλα. Με το pot size bet ουσιαστικα τον κανεις bet out of the hand ενω με τετοιο χερι υποτιθεται θες να παρεις οσα πιο πολλα $$$ μπορεις.

Αυτο το χερι δεν θα το επαιζα επιθετικα και θα προσπαθουσα να κρατησω χαμηλο το ποτ λογω rake και για να χασεις το min σε περιπτωση που διπλωσει η βγει flush

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...