Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Princess Live 1/2 77 στο SB


BigSlickGR

Recommended Posts

crackLiNg ρε φιλε πανε να trollareis αλλου σε παρακαλω.

Δεν με βοηθας και δεν ξερω τι θελεις να πετυχεις ακριβως με τα σχολια σου.

Μου ειπες ηδη οτι εισαι κακος παικτης στο NLHE και θα σε παρκαλουσα να μην με βοηθησεις αλλο δεν θελω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εστω οτι παω allin για αλλα 170 που εχω απο πισω και εκτιμω οτι ο αντιπαλος θα μου κανει call με το range του κατα 70%.

Όταν λέω ότι κάποια πράγματα είναι αυθαίρετα, αυτό ακριβώς εννοώ. Τι range του έβαλες και σου βγαίνει ότι με το 70% κάνει call; Εγώ πιστεύω ότι είναι πολύ μικρότερο το ποσοστό που σε κάνει call, εκτός αν είναι τόσο άχρηστος που θα σε κάνει call σε all in απλά με 2 overcards.

Θεωρουμε οτι αν μου κανει call θα εχει κατα μεσο ορο equity 65%.
Και πάλι... Ποιό είναι το range του από το οποίο χάνεις 65%;
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εστω οτι παω allin για αλλα 170 που εχω απο πισω και εκτιμω οτι ο αντιπαλος θα μου κανει call με το range του κατα 70%.

Όταν λέω ότι κάποια πράγματα είναι αυθαίρετα, αυτό ακριβώς εννοώ. Τι range του έβαλες και σου βγαίνει ότι με το 70% κάνει call; Εγώ πιστεύω ότι είναι πολύ μικρότερο το ποσοστό που σε κάνει call, εκτός αν είναι τόσο άχρηστος που θα σε κάνει call σε all in απλά με 2 overcards.

Θεωρουμε οτι αν μου κανει call θα εχει κατα μεσο ορο equity 65%.
Και πάλι... Ποιό είναι το range του από το οποίο χάνεις 65%;

Το poker βασιζεται σε estimates .

Λογικο ειναι να ακουγονται αυθαιρετα οπως λες.

Εκτιμηση ειναι οχι γεγονος.Εχει βαση ομως δεν ειναι στην τυχη.

Το 65% και το 70% το εκανα για το παραδειγμα.

Στο flop θα παρω call απο 33 66 99 ΤΤ JJ QQ ΚΚ ΑΑ AKs AQs AJs ΑΤs ΚΤs+ JQs Α9 κτλ που ειναι μεσα στο range του.

Απο αυτα ειμαι πισω σε ολα.

Δεν θα παρω στο flop call απο χειροτερο φυλλο και δεν θα παει fold καλυτερο φυλλο απο το δικο μου.Στο τραπεζι αυτη ειναι η σκεψη μου.Δεν κανω ουτε estimates ουτε πραξεις προς θεου.

Αν υπολογισουμε και τον 3ο παικτη στο EV τοτε νομιζω ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα στο flop.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΌΤΕ ΓΙΑΤΊ ΣΤΟΝ ΠΟΎΤΣΟ SHIPAREIS ΣΤΟ ΤΎΡΝ ΑΔΕΡΦΈ ΑΦΟΎ ΔΕΝ ΘΑ ΠΆΡΕΙΣ CALL ΑΠΌ ΧΕΙΡΌΤΕΡΟ

Σε προηγουμενο post αναφερω οτι θα παρω call στο turn απο φυλλα που κερδιζω.

Δηλαδη θα παρω call απο τον συγκεκριμενο παικτη με flush draw που ειναι και το πιο πιθανο να εχει σε εκεινη τη φαση λογο του οτι δεν προστατεψε το φυλλο του στο flop raise που του εκανα.Κατι που μειωνει τις πιθανοτητες να εχει overpair .

Σε αυτη την περιπτωση στο turn ειμαι 70% ενω στο flop ημουν κοντα στο 50%

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλος το παιχνιδι σου και ο τροπος που προσπαθεις να αναλυσεις το hand εχει προβλημα αυτο φαινετε πανευκολα.. Και ειμαι πολυ πολυ χειροτερος παιχτης απο τον CrackLiNg και παλι μπορω να το δω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλος το παιχνιδι σου και ο τροπος που προσπαθεις να αναλυσεις το hand εχει προβλημα αυτο φαινετε πανευκολα.. Και ειμαι πολυ πολυ χειροτερος παιχτης απο τον CrackLiNg και παλι μπορω να το δω..

Δεν με βοηθας φιλε μου με αυτο που μου λες.Απο που φαινεται δηλαδη?

Τα ελληνικα μου δεν ειναι το δυνατο μου σημειο και ισως δεν μπορω να εξηγησω καλα αυτο που εννοω.Μπορει να μην εισαι καλος παικτης οπως λες και να μην καταλαβαινεις καποια πραγματα.

Εχω διαβασει πανω απο 20 βιβλια πολλα απο αυτα περισσοτερες απο 2 και 3 φορες και εχω παιξει πολυ poker εχοντας πραγματικο κερδος.

Και live και online .

Οποτε σε γενικες γραμμες θα ελεγα οτι ειμαι πανω απο τον μεσο ορο στα χαμηλα stakes .

Αυτο δε σημαινει φυσικα οτι δεν κανω λαθη και πολλες φορες μεγαλα κιολας που μου κοστιζουν πολυ.

Τελος παντων επειδη δεν θελω να συνεχισω αυτη τη συζητηση και δε μου αρεσει κιολας θα σε παρακαλουσα να μου αναφερεις τα σημεια τα οποια πιστευεις οτι εκανα λαθος και να μου προτεινεις εναλλακτικες με αιτιολογια μηπως και εντοπισω κατι που μου εχει ξεφυγει.

Αμα ημουν σιγουρος οτι εχω παιξει σωστα το χερι δεν θα το συζητουσα.

Αν εχω κανει λαθος καπου πιστευω οτι ισως ειναι στο flop και αντι να κανω raise επρεπε να κανω fold και να περιμενω καποιο αλλο χερι χωρις ρισκο μιας και εκει ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα που θα ειχα πολλες ευκαιριες να παιξω πιο απλα και ελεγχομενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν ο iJustRiveredYou και ο crackLiNg λένε ότι δεν είναι καλοί παίχτες, δεν είναι αυτό που καταλαβαίνεις. Δυστυχώς έχουν δίκιο, ο τρόπος που αναλύεις την παρτίδα δεν είναι σωστός, κυρίως λόγω της αδυναμίας σου να το δεις από μια άλλη οπτική γωνία, την οποία σου προτείναμε αρκετά άτομα.

Όσο για τα ranges που έδωσες πριν διαφωνώ σε πάρα πολλά σημεία με πιο τρανταχτό παράδειγμα ότι τα φύλλα που είπες ότι θα πάρεις call σε all in είναι το 70% των φύλλων που έχει μπει preflop. Αυτά τα φύλλα που έδωσες δεν είναι ούτε το 40% των συνολικών του, οπότε θεωρώ ότι έχεις διπλάσιο fold equity από ότι νομίζεις, κάτι το οποίο κάνει τεράστια διαφορά. Συν τοις άλλοις, όταν φας call από αυτά τα φύλλα που προανέφερες δεν έχει equity 65%, έχει πάνω από 83,2%. Όπως καταλαβαίνεις δε σε βοηθάει να λες τυχαία νούμερα που σου έρχονται στο μυαλό ούτε για τα ranges ούτε για τα equities. Αν θες να κάνουμε κανονική ανάλυση ενός χεριού πρέπει να τα βάλουμε κάτω με το σωστό τρόπο και να κάνουμε τα μαθηματικά...

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι όλα όσα σου λέω στα λέω για να σε βοηθήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν ο iJustRiveredYou και ο crackLiNg λένε ότι δεν είναι καλοί παίχτες, δεν είναι αυτό που καταλαβαίνεις. Δυστυχώς έχουν δίκιο, ο τρόπος που αναλύεις την παρτίδα δεν είναι σωστός, κυρίως λόγω της αδυναμίας σου να το δεις από μια άλλη οπτική γωνία, την οποία σου προτείναμε αρκετά άτομα.

Όσο για τα ranges που έδωσες πριν διαφωνώ σε πάρα πολλά σημεία με πιο τρανταχτό παράδειγμα ότι τα φύλλα που είπες ότι θα πάρεις call σε all in είναι το 70% των φύλλων που έχει μπει preflop. Αυτά τα φύλλα που έδωσες δεν είναι ούτε το 40% των συνολικών του, οπότε θεωρώ ότι έχεις διπλάσιο fold equity από ότι νομίζεις, κάτι το οποίο κάνει τεράστια διαφορά. Συν τοις άλλοις, όταν φας call από αυτά τα φύλλα που προανέφερες δεν έχει equity 65%, έχει πάνω από 83,2%. Όπως καταλαβαίνεις δε σε βοηθάει να λες τυχαία νούμερα που σου έρχονται στο μυαλό ούτε για τα ranges ούτε για τα equities. Αν θες να κάνουμε κανονική ανάλυση ενός χεριού πρέπει να τα βάλουμε κάτω με το σωστό τρόπο και να κάνουμε τα μαθηματικά...

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι όλα όσα σου λέω στα λέω για να σε βοηθήσω.

Το καταλαβαινω οτι σχολιαζεις καλοπροαιρετα σε αντιθεση με καποιους αλλους.

Επειδη τα εχουμε μπερδεψει πολυ και λογικο ειναι να μπερδευτουμε ας ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα για να τελειωνουμε και με αυτο το χερι.

Συμφωνεις απ'οτι εχω διαβασει στα προηγουμενα post οτι το turn ετσι οπως παιχτηκε το flop ειναι το σωστο.Οποτε παει αυτο .

Preflop προτεινες το raise και σου εξηγησα τους ενδοιασμους μου.Οπως και να εχει ειτε call ειτε raise μικρη η διαφορα .Και τα 2 δεν ειναι λαθος.

Απλα λογο του οτι δεν εχω θεση και επειδη πιστευω οτι μπορω να κανω outplay τον αντιπαλο μου postflop επελεξα το call .

Σου εξηγησα οτι online θα το επαιζα διαφορετικα το χερι απο οτι live .

Οποτε παει και το preflop .

Εσυ απ'οτι καταλαβα προτεινεις στο flop σαν σωστο play το allin .

Πιο κατω εγραψα οτι στο τραπεζι δεν κανω τετοιες σκεψεις για EV κτλ γιατι ειναι αδυνατον.

Απο τη στιγμη ομως που η απαντηση στο ερωτημα αν θα παει fold καλυτερο φυλλο και αν θα μου κανει call χειροτερο ειναι αρνητικη τοτε αυτοματος το allin δεν ειναι καλο Play .

Αυτο ειναι λαθος που λεω?

Επισης κακος βεβαια αλλα δεν αναφεραμε τον 3ο παικτη με τον οποιο παιζω για τα 62 ευρω.Ακομα και fold να παρω απο το button ειναι αρκετα πιθανο να χασω απο τον παικτη που ειναι allin .Πολυ σημαντικο για το EV .

Το fold equity που αναφερεις ειναι το equity που θα κερδισει το χερι μου απεναντι στον τριτο παικτη αν παει fold το button .Δεν ειμαι σιγουρος αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα.

Τελος το παραδειγμα με το EV ηταν τυχαιο γιατι ηθελα απλα να δω αμα συμφωνουμε στο τι ειναι EV γιατι ακουσα πολλα κουφα και για αυτο.

Ο αλλος μου εβγαλε -EV τα 77 γενικα οτι play και να γινει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνεις απ'οτι εχω διαβασει στα προηγουμενα post οτι το turn ετσι οπως παιχτηκε το flop ειναι το σωστο.Οποτε παει αυτο .

Δεν είμαι και 100% σίγουρος ότι αυτό είναι το καλύτερο play αλλά τέλος πάντων δεν έχει τόση σημασία όση έχει το παιχνίδι στο flop.

Preflop προτεινες το raise και σου εξηγησα τους ενδοιασμους μου.Οπως και να εχει ειτε call ειτε raise μικρη η διαφορα .Και τα 2 δεν ειναι λαθος.

Απλα λογο του οτι δεν εχω θεση και επειδη πιστευω οτι μπορω να κανω outplay τον αντιπαλο μου postflop επελεξα το call .

Το call από το raise έχουν τεράστια διαφορά.

Επίσης το ότι είσαι εκτός θέσης είναι ένας ακόμα λόγος για να τον διώξεις όχι για να μην τον διώξεις. Αν έκανες raise στα 70 και σου έκανε reraise έχεις ένα εύκολο πάσο. Αν σου έκανε call μετά πήγαινες σχετικά εύκολα check / fold.

Τέλος το ότι κανένα από τα δύο δεν είναι λάθος δε σημαίνει ότι κάποια δεν είναι καλύτερη επιλογή από την άλλη.

Εσυ απ'οτι καταλαβα προτεινεις στο flop σαν σωστο play το allin .

Πιο κατω εγραψα οτι στο τραπεζι δεν κανω τετοιες σκεψεις για EV κτλ γιατι ειναι αδυνατον.

Απο τη στιγμη ομως που η απαντηση στο ερωτημα αν θα παει fold καλυτερο φυλλο και αν θα μου κανει call χειροτερο ειναι αρνητικη τοτε αυτοματος το allin δεν ειναι καλο Play .

Αυτο ειναι λαθος που λεω?

Φυσικά είναι λάθος αυτό που λες. Αυτή είναι διαφορά την μπλόφας από το value bet. Το ξέρουμε ότι θα είσαι πίσω αν φας call αλλά αν έχει 70% fold equity για υπολόγισε τι σε συμφέρει...

Επίσης στο τραπέζι είναι απαραίτητο να σκέφτεσαι με ranges, αλλιώς δεν κάνεις τίποτα. Και δεν λέω ότι το πιο σωστό είναι το all in. Λέω ότι πρέπει είτε να κάνεις ένα μεγάλο raise (ίσως και all in) είτε να πας πάσο (πιο δύσκολο), αλλά αυτό έχει να κάνει με τα dynamics που μόνο εσύ τα γνωρίζεις.

Επισης κακος βεβαια αλλα δεν αναφεραμε τον 3ο παικτη με τον οποιο παιζω για τα 62 ευρω.Ακομα και fold να παρω απο το button ειναι αρκετα πιθανο να χασω απο τον παικτη που ειναι allin .Πολυ σημαντικο για το EV .

Άστο αυτό, δε θέλεις να μπλέξεις και τον τρίτο παίχτη μέσα, μετά γίνεται μύλος. Για να βγάλεις σωστά equities θέλεις 2 σελίδες μαθηματικά. Κράτα το απλό υπολογίζοντας μόνο την καλύτερη κίνηση εναντίον του παίχτη που έχει stack, έτσι κι αλλιώς είσαι μπροστά από το range του shortstacker.

Το fold equity που αναφερεις ειναι το equity που θα κερδισει το χερι μου απεναντι στον τριτο παικτη αν παει fold το button .Δεν ειμαι σιγουρος αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα.

Όχι έχεις μπερδευτεί, άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Το fold equity είναι το ποσοστό των φορών που θα κάνει fold ο αντίπαλος. Το equity είναι το ποσοστό νίκης του αντιπάλου.

Τελος το παραδειγμα με το EV ηταν τυχαιο γιατι ηθελα απλα να δω αμα συμφωνουμε στο τι ειναι EV γιατι ακουσα πολλα κουφα και για αυτο.

Ο αλλος μου εβγαλε -EV τα 77 γενικα οτι play και να γινει.

Δεν έχω μιλήσει για την πιο +EV κίνηση, είμαστε ακόμα στο να βρούμε ranges και equities.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fold equity : It is the equity a player can expect to gain due to the opponent folding to his or her bets .

Copy paste απο wikipedia .

Επισης το fold equity δεν θα προσθεσει equity μονο σε μενα αλλα θα το μοιραστω και με τον 3ο παικτη. Πες δεν τον υπολογιζουμε αν και ειναι λαθος και καθοριστικο.

Το equity ειναι το ποσοστο του pot που ανηκει σε καθε παικτη με βαση την μαθηματικη πιθανοτητα που εχει να κερδισει καποιος το χερι σε showdown αν εκεινη τη στιγμη παει allin .

Επισης το fold equity δεν το προσθετουμε στον υπολογισμο του EV διοτι μεσα στο EV εχουμε ηδη συμπεριλαβει το ποσοστο επι το ποσο που θα παρουμε αν ο αντιπαλος παει fold .

Φυσικα στο τραπεζι βαζουμε range αλλα δεν υπολογιζουμε EV .

Για να καταλαβω το allin στο φλοπ ειναι μπλοφα ή value bet ?

Αμα ο αντιπαλος μου παει πασο στο allin σημαινει οτι θα πηγαινε πασο και στο απλο bet των 40 ευρω αν εκανα.Δεν αλλαζει κατι. Γιατι να ρισκαρω να χασω τη stack μου και να μην προτιμησω ενα bet 40 ευρω.

Με τι φυλλα θα κανει call 40 ευρω και θα παει fold στο allin .

Επισης οτι φυλλα θα πετουσε με το allin θα τα πεταξει ακομα και με το minraise μου.

Δηλαδη 2 offsuit overcards .

Το allin στο flop ειναι πολυ κακη κινηση.

Στο ποκερ κερδιζεις λεφτα με το να κανεις τον αντιπαλο σου να κανει λαθη.

Με το allin τον κανεις να παρει τη απολυτως σωστη αποφαση.

Αυτο απο μονο του αποδεικνυει οτι το allin ειναι λαθος.

Τελος παντων.Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για το ενδιαφερον.

Αυτο που μενει ειναι να κανω τις πραξεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το equity ειναι το ποσοστο του pot που ανηκει σε καθε παικτη με βαση την μαθηματικη πιθανοτητα που εχει να κερδισει καποιος το χερι σε showdown αν εκεινη τη στιγμη παει allin.

Ναι, in the long run. Για ένα χέρι μόνο όταν χρησιμοποιούμε αυτή τη λέξη είναι αυτό που σου είπα.

Επισης το fold equity δεν το προσθετουμε στον υπολογισμο του EV διοτι μεσα στο EV εχουμε ηδη συμπεριλαβει το ποσοστο επι το ποσο που θα παρουμε αν ο αντιπαλος παει fold.

Δεν κατάλαβα τίποτα.

Για να καταλαβω το allin στο φλοπ ειναι μπλοφα ή value bet ?

Γιατί κάνεις check στο flop;

Αμα ο αντιπαλος μου παει πασο στο allin σημαινει οτι θα πηγαινε πασο και στο απλο bet των 40 ευρω αν εκανα.Δεν αλλαζει κατι. Γιατι να ρισκαρω να χασω τη stack μου και να μην προτιμησω ενα bet 40 ευρω.

Με τι φυλλα θα κανει call 40 ευρω και θα παει fold στο allin .

Επισης οτι φυλλα θα πετουσε με το allin θα τα πεταξει ακομα και με το minraise μου.

Δηλαδη 2 offsuit overcards.

Μα δεν λέω ότι το all in είναι απαραίτητα η καλύτερη κίνηση. Λέω ότι το min-raise είναι η χειρότερη. Παίρνει τα odds ακόμα κι αν έχει 2 overcards. Επίσης δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να πετάξει flush draw όπως TcJc, straight draw, ένα 9άρι, pocket 88 και ένα 6άρι (από το οποίο χάνεις στο turn). Όλα αυτά τα πετάει με μεγάλο raise. Σκέψου πόσο δυνατή κίνηση φαίνεται το check raise εκεί. Στο κάτω κάτω τι πλάνο είχες όταν checkares το flop;

Το allin στο flop ειναι πολυ κακη κινηση.

Στο ποκερ κερδιζεις λεφτα με το να κανεις τον αντιπαλο σου να κανει λαθη.

Με το allin τον κανεις να παρει τη απολυτως σωστη αποφαση.

Αυτο απο μονο του αποδεικνυει οτι το allin ειναι λαθος.

Εγώ προσπάθησα. Καλή τύχη στη συνέχεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://propokertools.com/simulations για να δεις πως ο κωσμός βγάζει πιθανότητες που δεν είναι τελείως random

Εισαι εκτος τοπου και χρονου......

Καλυτερα μην ασχολεισαι.

Εγω δεν θα ξανασχοληθω.Αυτο ηταν το τελευταιο μου post .

Αντε πες τωρα την εξυπναδα σου να το κλεισουμε το post .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πιστευω αμα ειχε δυο overcards kai flsdraw θα τα ζουπαγε ολα στο φλοπ που του κανες raise.

Call για εξόρυξη σετ θα εκανα και το πολυ ενα call flop ..νομιζω καινει λιγο χαζομπετ ο αντιπαλος με τα 25 εκει αλλα θα καταλαβεις στο turn sigoura ti ginete αν γυρισει blank kai pontarei.. Kai μετα turn check fold αμα βαρεσει.

Γενικα τετοια moves εκει στο princess einai -EV pistevo..

Ειπες οτι δε πεταγε και λεφτα αρα καλυτερα πιο passive η γνωμη μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιδιά είναι απλή η φάση δεν βαράει χωρίς να έχει κάτι εφόσον παίζει άτομο που είναι ήδη all in στο χέρι εκτός αν είναι καθυστερημένος γιαυτό το λόγω (και για άλλους 100) πετάμε τα 77arakia κ παίζουμε το επόμενο χέρι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...