Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Game of Luck


Recommended Posts

 Συντάκτης: Δημήτρης Μελισσουργός

 Δημοσιεύθηκε: 09 Μαρτίου 2012

Ο τίτλος, όπως καταλάβατε, μιλάει για το poker και είναι, φυσικά, παραπλανητικός. Το poker είναι αποδεδειγμένα παιχνίδι ικανοτήτων. Ωστόσο κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει ότι η τύχη εμπλέκεται σε κάθε pot και εν δυνάμει σε κάθε μεγάλο αριθμό χεριών. Το πόσο θα μας επηρεάσει εξαρτάται από το winrate του παίχτη και από το standard deviation. Το τελευταίο, με τη σειρά του, εξαρτάται από το στυλ του κάθε παίχτη, από το πόσα άτομα έχουν τα τραπέζια που παίζει (full ring, 6-max ή Heads Up) και, φυσικά, από το κάθε παιχνίδι.

*** Κλικ εδώ για να διαβάστε ολόκληρο το άρθρο... ***

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Τέλειο...!!!

Πρότυπο άρθρου, με τεκμηριώσεις όχι αερολογίες...

Μπράβο ρε φίλε, σε ευχαριστούμε πολύ. Ελπίζω να γράψεις και άλλα τώρα που ξεκίνησες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

very good Dimitri.

θα ήθελα να προσθέσω πως όλα τα άνω εκτός από το να μας δέιξουνε τι risk of ruin έχουμε,μπορούνε να μας βοηθήσουνε να διαλέξουμε και ποιο παιχνίδι μας συμφέρει να παίξουμε!!!Αν γνωρίζουμε το win rate μας και το st.deviation τότε πρέπει να επιλέξουμε κατά shlesinger το παιχνίδι που μας δίνει το μεγαλύτερο κλάσμα win rate/st.deviation.

Δηλαδή η αναλογία κερδών και διακύμανσης.Το μέγεθος αυτό απεικονίζει αυτό που λέμε ποιότητα παιχνιδιού.

Μην σταματάς Δημήτρη να γράφεις τέτοια άρθρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιλε δωσε μας ενα παραδειγμα, έστω υποθετικο με αριθμούς για αυτό που λες

Αν γνωρίζουμε το win rate μας και το st.deviation τότε πρέπει να επιλέξουμε κατά shlesinger το παιχνίδι που μας δίνει το μεγαλύτερο κλάσμα win rate/st.deviation.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έστω ένα παιχνίδι που έχουμε κέρδος 50 $ την ώρα και το st.deviaiton είναι 500 $ άνα ώρα,και ένα άλλο με κέρδος 75$ την ώρα και deviaiton 1000$.

Το πρώτο έχει DI=50/500=0,1 ενώ το δεύτερο έχει DI=75/1000=0,075

Eνώ στο δεύτερο έχουμε μεγαλύτερο κέρδος το πιο ποιοτικό έιναι το πρώτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης, πάντοτε ο επιθετικός παίχτης θα έχει μεγαλύτερη διακύμανση από τον tight.

Νομίζω είναι άτοπο αυτό το statement. Άλλο επιθετικός κι άλλο loose παίκτης. Άλλο tight και άλλο passive. Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

****Το μήνυμα μετατράπηκε από greeklish.

Moderator: Παρακαλώ χρησιμοποιείτε μόνο ελληνικά στο forum.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα comments σας. Χαίρομαι ιδιαίτερα που το πρώτο μου άρθρο έχει λάβει τόσο θετικά σχόλια.

@konosz

Έχεις δίκιο, αυτό εννοούσα. Θα διορθωθεί το συντομότερο δυνατόν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλή η αντιγραφή.

Αντιγραφή από που; Δείξε μου τι έχω αντιγράψει, γιατί σιχαίνομαι τις συκοφαντίες. Στο άρθρο αυτό έχω γράψει μέχρι και την τελευταία λέξη μόνος μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έλα χαλάρωσε.ωραίο άρθρο είναι αλλά όπως και να χει τα έχουμε διαβάσει 100 φορές σε ξένα forums .Καλά έκανες και το έβαλες και εδώ βέβαια.

ps .μην αρπάζεσαι με το παραμικρό.είμαι πειραχτήρι και έτσι γίνεσαι εύκολος στόχος :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

It's ok αν έκανες πλάκα, απλά είναι αρκετά εκνευριστικό να έχεις δουλέψει για κάτι και να σου λένε ότι το έκλεψες.

Κοίτα, υπάρχουν παρόμοια θέματα σε ξένα sites και σίγουρα σε κάθε poker forum έχει συζητηθεί το θέμα του variance στα cash games, αλλά δε βρήκα πουθενά κάτι τόσο αναλυτικό. Ήθελα να το κάνω όσο πιο απλό γίνεται, ώστε να γίνει κατανοητό ακόμα και από παίχτες που παίζουν ABC poker, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο το πέτυχα. Κάποιοι μου είπαν ότι δεν το κατάλαβαν σε βάθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ καλή προσπάθεια. Και πολύ άδικη και απαράδεκτη η επίθεση που δέχτηκες.

Έχει κάποιος επιβεβαιώσει ότι είναι normal distribution, πχ από μελέτη samples apo to pokertableratings klp?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ holdemgr. Με τον Luadarko τα είπαμε και κατ' ιδίαν, απλά έκανε πλάκα.

Όντως θα ήταν ενδιαφέρον να προσπαθήσει κάποιος να το επιβεβαιώσει από real hands. Φαντάζομαι είναι λιγάκι δύσκολο γιατί ακόμα κι αν αγοράσουμε π.χ. 10 εκατομμύρια χέρια από το pokertableratings από micro stakes με $100, σχετικά λίγα θα είναι τα χέρια που θα βρούμε σε κάποιον συγκεκριμένο παίχτη για να μπορέσουμε να δούμε τα winrates του στις διάφορες μέρες του μήνα (τα 10Μ hands στη stars είναι για περίοδο 1 μήνα στα μικρότερα δυνατά stakes). Πιστεύω όμως ότι αν κάποια στιγμή μαζέψουμε 1-2 εκατομμύρια χέρια από έναν regular, θα μπορούσαμε να τα συγκρίνουμε με τη θεωρητική προσέγγιση του variance calculator. Νομίζω θα επιβεβαιωνόταν, γιατί και το simulator "τρέχει" παρτίδες για να βγάλει αυτά τα αποτελέσματα. Όποιος έχει πολλά cash χέρια δικά του στη βάση του (>1Μ) θα εκτιμούσα αν μας το επιβεβαίωνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ καλή προσπάθεια. Και πολύ άδικη και απαράδεκτη η επίθεση που δέχτηκες.

Έχει κάποιος επιβεβαιώσει ότι είναι normal distribution, πχ από μελέτη samples apo to pokertableratings klp?

Ωραίο άρθρο καταρχήν. Προφανώς, δεν είναι ακριβώς normal distribution αλλά έχει ένα ελαφρό skew προς τις μεγαλύτερες τιμές. Δεν χρειάζεται ούτε παρατήρηση ούτε τεστ. Είναι απλή λογική. Απλά επειδή τείνει στην κανονική κατανομή χρησιμοποιείται αυτή χωρίς σημαντική διαφορά στο αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έστω ένα παιχνίδι που έχουμε κέρδος 50 $ την ώρα και το st.deviaiton είναι 500 $ άνα ώρα,και ένα άλλο με κέρδος 75$ την ώρα και deviaiton 1000$.

Το πρώτο έχει DI=50/500=0,1 ενώ το δεύτερο έχει DI=75/1000=0,075

Eνώ στο δεύτερο έχουμε μεγαλύτερο κέρδος το πιο ποιοτικό έιναι το πρώτο.

Δηλαδη αν σε ενα τριτο εχουμε κερδος 1$ ανα ωρα και sdev 5$ δλδ DI 0.2 αυτό είναι ακόμα "ποιοτικότερο"???

Αυτά είναι καθαρά θέμα broll κ management , καμία σχέση με "ποιοτητες"...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@giorgio

Σε ευχαριστώ.

Αν μπορείς εξήγησέ μου σε παρακαλώ γιατί δεν είναι Normal Distribution. Εξ΄ορισμού η κανονική κατανομή έχει skew προς τις κεντρικές τιμές, οπότε γιατί λες ότι τείνει προς αυτήν χωρίς να είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...