Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Παίζοντας σε τoυρνουά των 5.000 ευρώ και του ενός δολλαρίου


Recommended Posts

Ίσως ο τίτλος που επέλεξα για το thread να μην είναι και πολύ πετυχημένος - ίσως όμως και να προσελκύσει το ενδιαφέρον αρκετών , κάτι που θα το ήθελα, γιατί θα ήθελα να έχω τις απόψεις όσο γίνεται περισσότερων - και δη πιο έμπειρων από μένα επί του θέματος.

Μου έκανε τρομερή εντύπωση η χθεσινή “ιστορία” του Kenny Hallaert. Για όσους δε τον γνωρίζουν ο εν λόγω κύριος χθες συμμετείχε στη Day 4 του EPT της Μαδρίτης - ένα τουρνουά με buy - in 5.300 ευρώ, ως γνωστόν. Κατόρθωσε λοιπόν να μπει στα χρηματικά έπαθλα και να αποσπάσει 9.000 ευρώ, καθώς αποκλείστηκε στην 49η θέση. Αν κάτι σας θυμίζει το όνομα ή η φάτσα του, είχε έρθει πρώτος στο side event των 2.000 ευρώ στο Λουτράκι τον Νοέμβριο, για 45Κ περίπου.

Μετά τον αποκλεισμό του - και μετά από 4 μέρες πόκερ - θα το θεωρούσα (φυσιο-)λογικό να χαλαρώσει, να παει μια βόλτα τελοσπαντων στη Μαδρίτη, να φάει κάτι, να πιει ένα ποτό, οτιδήποτε! Παρολαυτά, επέλεξε να συνεχίσει τη “ποκερική” του δραστηριότητα, παίζοντας online. “Δεκτό”, ως εδώ. Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι πως επέλεξε να συμμετάσχει στο Event του Micro-Millions με buy-in $1 και rebuys - ένα τουρνουά που συγκέντρωσε σχεδόν 45.000 παίκτες!

Το ακόμα πιο φοβερο - στα δικά μου , πάντα, μάτια - είναι πως ο Βέλγος παίκτης όχι μόνο δεν πήρε ‘ελαφρά τη καρδία’ τη συμμετοχή του στο τουρνουά, άλλά έφτασε μέχρι τη 2η (!) θέση, κατορθώνοντας να κερδίσει $12.500 περίπου, σχεδόν όσα χρήματα κέρδισε και στο Main Event!

Δεν έχω καθόλου εμπειρία συμμετοχής σε τέτοια τουρνουά όπως το Main Event της Μαδρίτης. Για την ακρίβεια, τα τουρνουά με τριψήφιο buy - in στα οποία έχω συμμετάσχει μετρώνται στα δάκτυλα του ενός χεριού. Μου κανει εντυπωση όμως πως ένας παικτης που συμμετείχε σε ένα τουρνουά των 5.000 ευρώ, και έκανε cash 9.000 ευρώ μετά από 4 μέρες πόκερ, αποφάσισε να ασχοληθεί - σοβαρά - με ένα τουρνουά του $1 (έστω και με rebuys, έστω και με χαρακτήρα 3x-turbo - το τουρνουά κράτησε 7 ώρες).

Θα μου πει καποιος, η 1η θέση εδινε 17Κ - συμφωνω, αλλά η συμμετοχή στο final table εδινε $911, και η 10η θέση $682. Τα $682 , τα θεωρώ λίγα για 5 ώρες παιχνιδιού για έναν παίκτη ο οποίος πριν λίγο αποχώρησε από τουρνουά κερδίζοντας 9.000 ευρώ (δεν ξέρω αν και κατά πόσο ο ίδιος πλήρωσε το σύνολο του buy-in) - για έναν παίκτη που, στην τελική, έχει $690Κ κέρδη από τουρνουά πόκερ, από το 2009 και μετά.

Το τουρνουά του micro millions δεν το παρακολούθησα. Δεν ξερω δλδ αν έπαιζε όπως ναναι , και απλά ‘έτρεχε καλά’ συνεχώς. Δεν ξέρω επίσης αν έπαιζε σε άλλα τουρνουά παράλληλα (είναι hidden στο OPR) ή cash games. Απλώς μου έκανε εντύπωση αφενός μεν η απόφασή του να ασχοληθεί εξ αρχής με το συγκεκριμένο τουρνουά , μετά από 4 μέρες στο EPT της Μαδρίτης -- και κατά προέκταση το ότι είχε την όρεξη , τη διάθεση, την πόρωση ( ;;; δεν ξέρω...) να κάτσε και να παίξει ακόμα ένα τουρνουά διάρκειας 6 ωρών το οποίο , για να του δώσει 4ψήφιο έπαθλο, θα έπρεπε ο ίδιος να φτάσει στην πρώτη 8άδα σε σύνολο 45.000 παικτών.

Όπως, όμως, είπα δεν έχω “ζήσει” ποτέ την εμπειρία ενός (ημί-)επαγγελματία παίκτη στο poker circuit, και μπορεί όλα αυτά που σε μένα φαίνονται παράξενα, να είναι τελικώς φυσιολογικά. Γιαυτο και θα ήθελα γνώμες, τόσο “απλών” παικτών των συνηθισμένων stakes όσο και αυτών που κυνηγούν τα μεγάλα τουρνουά με τριψήφια ή τετραψήφια buy-ins...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λογικά έπαιζε και άλλα τουρνουά ταυτόχρονα και ίσως κυνηγούσε και τους πόντους για το yearly leaderboard promotion που έχει η pokerstars ( φαντάζομαι οτι δίνει και για το yearly leaderboard πόντους τα τουρνουά του micro millions ). Και όπως είπες και εσύ η πρώτη θέση έδινε 17Κ δεν είναι άσχημα. Για το πως έπαιζε στο τουρνουά φαντάζομαι οτι όσο πιο deep πήγαινε τοσο πιο πολλύ σημασία το έδινε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η δικιά μου εξήγηση είναι ότι ο τύπος έχει πολύ αυστηρό πρόγραμμα. Έβαλε στο πρόγραμμά του συγκεκριμένα τουρνουά και ήθελε να το τηρήσει. Υπάρχουν άνθρωποι που είναι έτσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

themis αυτο που εκανε ο τυπος το κανουν καθημερινα τουλαχιστον 1000 ατομα στην pokerstars(ισως βαζω υπερβολικα λιγους...) και προφανως δεν παιζουν ενα μονο τουρνουα τοσο μικρο-ακομα και με 17Κ 1ης θεσης- αλλα γυρω στα 15-20 μαζι για κανενα 8ωρο και οτι κατσει...ειναι κερδοφοροι παικτες high stakes mtt που μπαινουν απο 1.1$ buy in μεχρι τα 1050 της τριτης πχ... παιζουν κοινως οπου θεωρουν πως τα λεφτα των πρωτων θεσεων ειναι ικανοποιητικα για να παραμεινουν στο ιδιο επιπεδο και να grindαρουν ανελεητα καθε μερα...ενδεικτικα εχω δει τετοιο παικτη να παιζει το 1.1$ με 4Κ μονο gtd ενω ταυτοχρονα ειχε ανοιχτο το 109r πχ και επαθα πλακα(ισως σαν καρφωτηρι ισως πιο σοβαρα)...

ισως το πιο περιεργο ειναι οτι ο τυπος μετα απο 4 μερες ποκερ μπηκε κατευθειαν να grindαρει...αλλα ισως γι αυτο διαφερουν απο τους πολλους...γιατι το βλεπουν καθαρα επαγγελματικα και δν ηθελε να χασει ουτε μερα "δουλειας".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

'Ενα παράδειγμα στην ποκερσταρς είναι ο βιζοωίζω, παίζει τουρ απο 1 μέχρι 1κ. Μια μέρα είχε κανει και ντιπ ραν στο 1.10 2κ γκαρα και γυρνούσε ρέστα συνέχεια στους τελευταίους 30 :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

'Ενα παράδειγμα στην ποκερσταρς είναι ο βιζοωίζω, παίζει τουρ απο 1 μέχρι 1κ. Μια μέρα είχε κανει και ντιπ ραν στο 1.10 2κ γκαρα και γυρνούσε ρέστα συνέχεια στους τελευταίους 30 :lol:

αυτον ειχα στο μυαλο μου :lol: και αλλοι πολλοι φυσικα...themis ψαξτον αν θες καμια μερα να δεις τι παιζει...wizowizo το nickname του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

std degens gonna degen ... αν και ο kenny δεν βορει να θεωρηθεί νεολαία σιγύρα είναι grinder οπότε ένα super +EV 1r είναι τίμιο για χαλάρωση μετά το main και άπαξ και αρχίσεις δεν βορεις παρά να παίξεις για να κερδίσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

wizowizo ,uaredeadlol κτλ παίζουν τα πάντα λόγω του leaderboard .βέβεια ο uaredeadlol δεν είναι και για πολύ παραπάνω από 50fo με της ταρζανιές π κάνει.αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση :P .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

wizowizo ,uaredeadlol κτλ παίζουν τα πάντα λόγω του leaderboard .βέβεια ο uaredeadlol δεν είναι και για πολύ παραπάνω από 50fo με της ταρζανιές π κάνει.αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση :P .
δεν τον κράζουν τυχαία όλοι
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

wizowizo ,uaredeadlol κτλ παίζουν τα πάντα λόγω του leaderboard .βέβεια ο uaredeadlol δεν είναι και για πολύ παραπάνω από 50fo με της ταρζανιές π κάνει.αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση :P .

50fo=? παντως και ο wizo απ οσο εχω δει κανει πολλες φορες τα τρελα του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...