Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

KQs vs Chipleader 28BBs


kasspav

Recommended Posts

Ειμαστε ΙΤΜ , μολις ηρθε στο τραπεζι ο αντιπαλος και ειναι chip leader.

PokerStars No-Limit Hold'em, 33 Tournament, 300/600 Blinds 50 Ante (9 handed) - PokerStars Converter Tool from FlopTurnRiver.com

Hero (CO) (t17410)

Button (t23062)

SB (t30180)

BB (t18534)

UTG (t5834)

UTG+1 (t45025)

MP1 (t10443)

MP2 (t29927)

MP3 (t53577)

Hero's M: 12.90

Preflop: Hero is CO with Qclub.gif, Kclub.gif

4 folds, MP3 bets t1500, Hero???, 4 folds

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πάντως όχι πάσο :idea:

συνοπτικά εγώ θα προτιμούσα call (έχουμε position) αλλά και το 3bet ( με f σε 4bet ) είναι μια επιλογή

πάντως νομίζω δεν postares το χέρι για αυτήν την ερώτηση.. για συνέχισε με το action να πάμε στα δύσκολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Raise to 4.000. Flat δεν έχει με M 8-12, οπότε θα έκανα αυτό που θα έκανα και ως μπλόφα και ως value (3-bet). Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα έκανα 3-bet με σκοπό να κάνω call σε shove με ένα χέρι που παίζει καλά postflop στη περίπτωση που έκανε call.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ισως κανω λαθος βεβαια αλλα εφοσον ειμαστε co(κατεξοχην θεση για steal) ευκολα τρωμε 4bet με μεγαλο range του αρχικου του raise που ανετα ειναι πισω μας κ αφου μιλατε για 3 bet / fold δν ειναι λιγο του στυλ "χαριζω μαρκες"? υπο την εννοια οτι κατι θα σκαμπαζει απο ποκερ οντας και cl.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν βρισκω λογο για call. 3bet (3250-3500) / fold, που καποιες(λιγες) φορες ,αναλογα τον αντιπαλο, μπορει να ειναι και 3bet/shove σε 4bet και μαλιστα ανετο.

Call worst option για μενα Παυλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν βρισκω λογο για call. 3bet (3250-3500) / fold, που καποιες(λιγες) φορες ,αναλογα τον αντιπαλο, μπορει να ειναι και 3bet/shove σε 4bet και μαλιστα ανετο.

Call worst option για μενα Παυλο.

Μπορεις να εξηγησεις τις συνθγκες για να τα βαλουμε ολα; Ειπες αναλογα τον αντιπαλο. Προφανως αν μας δει θα ειναι με ζευγαρι η θα μας εχει ντομιναδα.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με δεδομένο ότι δεν ξέρω τίποτα για τον αντίπαλο:

Αν το τραπέζι είναι soft και πιστεύω ότι θα έχω καλύτερα spot, πάσο.

Αν τώρα υπάρχουν 1-2 targets στο τραπέζι που έχω δεί ότι είναι πολύ κακοί και θα ήθελα να διπλασιάσώ με κάθε κόστος έτσι ώστε να μπορώ να τους σπάσω σε ένα κόλπο, click 3bet και shove σε 4 bet του.

Αν του βάλουμε ένα λογικό range για 4bet/call, (77+ AJ+ KQ) έχουμε 39%.

Αν συνυπολογίσουμε και την πιθανότητα να πάει πάσο στο 3bet μας, είναι πιο πολύ θέμα στυλ. Ένας παίχτης που χρησιμοποιεί καλά μεγάλα stack είναι 3bet/call imo ενώ ένας sng-like fold pre.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσωπικά βλέπω το call σαν την καλύτερη επιλογή δεδομένου του stack μας κυρίως ,με ένα hand που πεζει πολύ καλά post -flop +in position πολύ σημαντικό .φολδ δεν υπάρχει ποτέ, όσον για το 3bet θα μου άρεσε πιο πολύ και συμφωνώ αλλά με αλλά stack sizes και όχι με αυτά(30bbs ) όπου αν κάνω 3bet μετά σε γύρισμα τί κάνω τα πετάω???-γτ όπως είπε και ο παύλος θα είμαι πολύ πίσω αpο το range του pp η δομινιλα...μου φενεται πολύ spewy το play -->θα πάω συντηρητικά και θα προτιμήσω το call

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρις infos το call δεν μου αρεσει με αυτο το effective. Με 35-40bbs ok.

Το 3bet/fold μου φαινεται το πιο solid line αλλα νομιζω οτι το KQs ειναι στο top of our range για 3bet/fold εκει και δεν ξερω αν αυτο σημαινει οτι πεταμε equity γενικα..

*Ρωτησα και σε προηγουμενο thread, opr του δεν βλεπεις in game? Θελω να πω, ακομα και το 3bet sizing μας θα διαφερει αναλογα με το abi του opp κι αν ειναι loser or what..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

same hand με αυτό π είχε ανεβάσει ο μπουζαλάς ...it can be played in multiple ways .

δεν είμαι fan του 3bet εδώ πάντως λόγω της αξίας του φύλλου μας .

ερώτηση προς αυτούς που προτιμούν το 3bet : σε αυτό το spot τη flatting range έχετε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@sotiri Το hand του Μπουζαλα ηταν 6 handed.

Εσυ εχεις μεγαλο flatting range εδω? Εξηγησε, για μερικα χερια..

Εγω βλεπω 3bet το συνολο σχεδον του range μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσωπικά βλέπω το call σαν την καλύτερη επιλογή δεδομένου του stack μας κυρίως ,με ένα hand που πεζει πολύ καλά post -flop +in position πολύ σημαντικό .φολδ δεν υπάρχει ποτέ, όσον για το 3bet θα μου άρεσε πιο πολύ και συμφωνώ αλλά με αλλά stack sizes και όχι με αυτά(30bbs ) όπου αν κάνω 3bet μετά σε γύρισμα τί κάνω τα πετάω???-γτ όπως είπε και ο παύλος θα είμαι πολύ πίσω αpο το range του pp η δομινιλα...μου φενεται πολύ spewy το play -->θα πάω συντηρητικά και θα προτιμήσω το call

this με καλύπτει κ μένα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε διαφωνώ πως μπορείς να μην έχεις flatting range εδώ ..εκεί που ήθελα να καταληκω όμως είναι πως σε αυτή την περίπτωση η 1 η μας επιλογή είναι fold και μετά 3bet /fold νομίζω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε διαφωνώ πως μπορείς να μην έχεις flatting range εδώ ..εκεί που ήθελα να καταληκω όμως είναι πως σε αυτή την περίπτωση η 1 η μας επιλογή είναι fold και μετά 3bet /fold νομίζω .

υπερβολικό το fold πρέ imo ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όχι δεν είναι καθόλου. εφόσον κάποιος μ λέει πως δεν έχει flatting range το KQ είναι 1α fold και μετά 3bet /fold .δλδ τη διάφορα έχει το Κ5 πχ ? ειδικά χωρίς ρεαδς για τον opponent ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όχι δεν είναι καθόλου. εφόσον κάποιος μ λέει πως δεν έχει flatting range το KQ είναι 1α fold και μετά 3bet /fold .δλδ τη διάφορα έχει το Κ5 πχ ? ειδικά χωρίς ρεαδς για τον opponent ?

εντάξει η μόνη διάφορα είναι ότι παίζει πολύ καλά post when called σε σχέση με αλλά hands που κάνουμε 3bet /fold αλλά ούτε εμένα μ'αρέσει το 3bet /fold με αυτό το hand .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι η διαφορά είναι αυτή που είπε ο LUADARKO. Γενικότερα πιστεύω το range μας πρέπει να είναι polarized στο 3bet με αντιπάλους που κάνουν ή reraise ή fold και πρέπει να έχουμε φύλλο όπως του OP όταν έχουμε stacks πάνω από 25bb ή vs villains που έχουν ποσοστό call σε 3bet παραπάνω από το normal. Προφανώς με λιγότερα blinds effective προτιμώ πάσο από 3bet/fold.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...