Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Hand από Pot Limit Omaha


Recommended Posts

PokerStars Zoom Hand #**************: Omaha Pot Limit ($0.50/$1.00) - 2012/05

Table 'Gotha' 6-max

Seat 1: 78_fishy ($100.50 in chips)

Seat 2: gabigiselli ($135.49 in chips)

Seat 3: G1MAIN ($50.90 in chips)

Seat 4: MAF84 ($638.66 in chips)

Seat 5: Sr PoJohn ($100 in chips)

Seat 6: ΕΓΩ ($200.70 in chips)

gabigiselli: posts small blind $0.50

G1MAIN: posts big blind $1

*** HOLE CARDS ***

Dealt to ΕΓΩ :Tspade::Qdiamond::7heart::Qclub:

MAF84: folds

Sr PoJohn: folds

ΕΓΩ: calls $1

78_fishy: raises $3.50 to $4.50

gabigiselli: calls $4

G1MAIN: calls $3.50

ΕΓΩ: calls $3.50

*** FLOP *** :6club::7spade::7diamond:

gabigiselli: checks

G1MAIN: checks

ΕΓΩ: checks

78_fishy: checks

*** TURN *** :Qheart:

gabigiselli: bets $6

G1MAIN: folds

ΕΓΩ: calls $6

78_fishy: folds

*** RIVER *** :9spade:

gabigiselli: checks

ΕΓΩ: bets $15

gabigiselli: calls $15

*** SHOW DOWN ***

ΕΓΩ: shows :Tspade::Qdiamond::7heart::Qclub: (a full house, Queens full of Sevens)

gabigiselli: mucks hand

ΕΓΩ collected $57.30 from pot

*** SUMMARY ***

Total pot $60 | Rake $2.70

Board :6club::7spade::7diamond::Qheart::9spade:

Seat 1: 78_fishy folded on the Turn

Seat 2: gabigiselli (small blind) mucked :5spade::6diamond::5heart::8heart:

Seat 3: G1MAIN (big blind) folded on the Turn

Seat 4: MAF84 folded before Flop (didn't bet)

Seat 5: Sr PoJohn folded before Flop (didn't bet)

Seat 6: ΕΓΩ showed :Tspade::Qdiamond::7heart::Qclub: and won ($57.30) with a full house, Queens full of Sevens

Την βοήθειά σας με κάποιες απορίες μου please ...

1. στο flop , είναι σωστό το check / call , ή πρέπει να πάω σε bet , όπου όμως υποχρεωτικά ακολουθώ το -πιθανό- raise του αντιπάλου που έχει 2pair και openend κέντα?

2. στο turn , όπου πλέον είμαι nuts (έχω το ένα 7άρι, άρα καρέ δεν μπορεί να έχει ο αντίπαλος) κάνω call στο bet του, ή raise (με κίνδυνο να τον διώξω από την πάσα?)

3. στο river ποντάρω το μισό pot , ελπίζοντας να πάρω raise αν ο αντίπαλος έβγαζε καλό φύλλο (στην προκειμένη περίπτωση έβγαλε κέντα) για να φουσκώσω το pot με reraise , κάτι που δεν έγινε. Ποια θα ήταν η σωστή αντίδραση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων (δεν ρωτώ-σχολιάζω την λάθος αντίδρασή μου pre όπου απλά έκανα call και όχι raise ...)

Edit Moderator: Παρακαλώ χρησιμοποιείτε τον Hand Converter του Pokerland για να ανεβάσετε ένα χέρι. Αν δε μπορείτε να μετατρέψετε το χέρι με τον Hand Converter παρακαλώ χρησιμοποιήστε τα "περισσότερα εικονίδια" στα αριστερά του πεδίου γραφής για να εισάγετε τα εικονίδια των φύλλων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@craackliNg : fold pre ? δεν σε ειρωνεύομαι, απλά αν μπορείς εξήγησέ το μου, γιατί στο omaha δεν θα έλεγα ότι είμαι καλός παίκτης (ενώ στο holdem ..... ουουουουου :lol: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έλα ρε crackLiNg είναι nit στο τετράγωνο το fold pre αυτό το χέρι σε 6handed 200bb deep ... δηλαδή τι θα περιμένουμε για να κάνουμε raise ;

raise frank 100% .. αν θες να είσαι κερδισμένος στο omaha τα raise και bet μην τα λυπάσαι ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όχι κάνε fold και άσε να κάνει raise το button με 259q ... με τέτοιο σκεπτικό θα έχεις vpip μικρότερο και από holdem lol

είναι και θέμα στυλ ... crazy εγώ τα 2.5 μόλις χρόνια που παίζω omaha και τα έχω δοκιμάσει όλα μπορώ να σoυ πω με σιγουριά ότι μόνο ο aggro παίκτης έχει κέρδος

raise and bet φίλε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το 2+2 ξανάνοιξε ... σε περίπτωση που δεν σε καλύπτει το pokerland

btw πόσταρε εκεί το χέρι και γράψε fold να δεις τι θα σου πούνε.. οι 2 στις 5 λέξεις θα είναι lol και nit

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω προσωπικά πασάρω pre . αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι 100% πάσο pre . πχ εγώ δεν είμαι καλός και σε χαμηλά stakes που παίζω δε θεωρώ ότι έxω μεγάλο steal equity postflop μ όλα τα calling stations κ επίσης το συγκεκριμένο hand δε χτυπάει κ πολύ συχνά το board . αλλά αν κάποιος είναι καλός κ επίσης το button κ τα blinds είναι tight passive τότε ίσως το raise να υπάρχει σαν επιλογή . συμφωνείς μ αυτό το σκεπτικό crackling ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

από utg κ mp είναι standard fold από το cutoff στο συγκεκριμένο hand αν το button foldarei άπειρα κ τα blinds είναι εξαιρετικά αδύναμοι παίκτες μπορεί να είναι κ raise

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fold pre. Από button κάνω raise μόνο αν τα blinds έχουν μικρό VP$IP και aggression factor. Αν είχε έστω και ένα χρώμα το φύλλο μας κάνω raise από CO τις περισσότερες φορές.

As played το bet στο flop το θεωρώ standard και στο turn είναι πολύ Villain dependant. Δεν είχες HUD ε; Αφού έχεις και το ένα 7άρι στο χέρι σου είναι δύσκολο να κρατάει καλό φύλλο ο αντίπαλος, αλλά δεν ξέρω αν με call χάνεις value. As played στο river βάζω πιο πολλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδώ???

PokerStars Zoom Hand #***********: Omaha Pot Limit ($0.25/$0.50) - 2012/05

Table 'Aquarius Dwarf' 6-max

Seat 1: madwar ($280.61 in chips)

Seat 2: ΕΓΩ ($60.72 in chips)

Seat 3: Mobilhaker ($19.06 in chips)

Seat 4: 8oggo8 ($119.12 in chips)

Seat 5: fishermann86 ($48.75 in chips)

Seat 6: FoxyLisa ($47.38 in chips)

ΕΓΩ: posts small blind $0.25

Mobilhaker: posts big blind $0.50

*** HOLE CARDS ***

Dealt to ΕΓΩ [Js Ts Qh 9s]

8oggo8: folds

fishermann86: raises $1.25 to $1.75

FoxyLisa: folds

madwar: folds

ΕΓΩ: calls $1.50

Mobilhaker: calls $1.25

*** FLOP *** [Jd Tc 4c]

ΕΓΩ: checks

Mobilhaker: checks

fishermann86: checks

*** TURN *** [Jd Tc 4c] [Jc]

ΕΓΩ: checks

Mobilhaker: bets $5.01

fishermann86: calls $5.01

ΕΓΩ: calls $5.01

*** RIVER *** [Jd Tc 4c Jc] [4s]

ΕΓΩ: bets $10

Mobilhaker: folds

fishermann86: folds

Uncalled bet ($10) returned to ΕΓΩ

ΕΓΩ collected $19.37 from pot

ΕΓΩ: doesn't show hand

*** SUMMARY ***

Total pot $20.28 | Rake $0.91

Board [Jd Tc 4c Jc 4s]

Seat 1: madwar folded before Flop (didn't bet)

Seat 2: ΕΓΩ (small blind) collected ($19.37)

Seat 3: Mobilhaker (big blind) folded on the River

Seat 4: 8oggo8 folded before Flop (didn't bet)

Seat 5: fishermann86 folded on the River

Seat 6: FoxyLisa folded before Flop (didn't bet)

2 top pair στο flop , και nuts full στο turn . Ελπίζω ότι κυνηγάει χρώμα, ή έχει τον τελευταίο J .... στο river έπρεπε να ποντάρω, ή να περιμένω δικό του ποντάρισμα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Omaha με το Holdem έχουν 1 μεγάλη διαφορά, εκτός από την προφανή. Το ένα είναι ποτ λίμιτ και το άλλο νο λιμιτ. Παίχτες που προέρχονται από νο λίμιτ περιβάλλον συνήθως δεν μπορούν να πάρουν max value σε ποτ λιμιτ παιχνίδι (όπως εσύ εδώ ) ή καταλήγουν να κάνουν κακά call γιατί τα implied odds είναι σαφώς μικρότερα απ'ότι νομίζουν.

Ερχόμενοι στο κόλπο που παραθέτεις, o σκοπός σου είναι να βάλεις όλα τα λεφτά σου μέσα με αυτό το χέρι. Αν θεωρήσουμε ότι δεν θα σε κάνει κάποιος raise, χρειάζεσαι bet σε όλα τα street. Οπότε bet από μπροστά στο flop να μεγαλώσει το pot και παράλληλα να πληρώσει αυτός που πάει για χρώμα (γιατί αν βγεί το χρώμα στο turn το χέρι σου είναι για πέταμα, βλέπε όχι αρκετά odds + implied odds).

Ειδικά το ότι δεν κάνεις raise στο turn είναι τεράστιο λάθος. Είτε κάποιος έχει κάτι η πάει για κάτι και θα πληρώσει είτε δεν έχουν τίποτα και έτσι και αλλιως δεν θα πάρεις τίποτα ούτε στο river.

Σκέψου το ίδιο κόλπο να είχες πει 1/2 pot απο μπροστά στο φλοπ που θα μπαίναν μάλλον και οι 2. Το ποτ στο turn θα ήταν 10. Εκεί ας πούμε ότι πας για το c/r και δεν λέει pot αυτός αλλά 8... call ο αλλος, ήδη 34 με το δικό σου το call μέσα, καρφώνεις και τα υπόλοιπα και gg 2πλος+

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια γενική αρχή στο PLO είναι ότι δεν δίνουμε δωρεάν φύλλα, άρα όταν έχουμε φύλλο με το οποίο πιστεύουμε ότι είμαστε μποστά από τους αντιπάλους μας, το ποντάρουμε. Για μένα ήθελε ΒΕΤ στο FLOP και ΒΕΤ και στο TURN καθως ένα CHECK RAISE θα πρόδιδε το foul σου. Με BET στο TURN σίγουρα θα σε ακολουθούσε κάποιος με TRIPS J ή μικρότερο FOUL πίθονό ακόμα και κάποιος που κυνηγάει χρώμα. Λίγο ακόμα συζήτηση θέλει το ποσό που πρέπει να ποντάρουμε σε τέτοιες περιπτώσεις ώστε να μπορούμε να έχουμε το μέγιστο δυνατό κέρδος. Το γενικό συμπέρασμα για μένα είναι ότι στο συγκεκριμένο χέρι κέρδισες το μικρότερο δυνατό POT που θα μπορούσες, ενώ με διαφορετικό παίξιμο θα είχες τα ίδια (εφόσον οι αντίπαλοι δεν είχαν τίποτα) ή ακόμα μεγαλύτερα κερδη αν κυνηγούσαν κάτι (το οποίο δεν εκμεταλεύτικες προς όφελος σου).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωστά αυτά που λένε οι κύριοι πιο μπροστά αλλά ας έχεις και στο μυαλό σου ότι μερικές φορές πρέπει να αλλάζεις και το παιχνίδι σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή αυτό το χέρι με μπέρδεψε πολύ, όποιος έχει ώρα για ανάλυση ποιά είναι τα λάθη μου (ασχέτως αν νίκησα).

PokerStars Zoom Hand #81312526137: Omaha Pot Limit ($0.25/$0.50) - 2012/06

Table 'Aquarius Dwarf' 6-max

Seat 1: ΕΓΩ ($49.97 in chips)

Seat 2: voodduu ($38.49 in chips)

Seat 3: pearljam1012 ($104.39 in chips)

Seat 4: my235so ($64.88 in chips)

Seat 5: Owmajghad ($68.63 in chips)

Seat 6: PokerFreakDk ($75.10 in chips)

voodduu: posts small blind $0.25

pearljam1012: posts big blind $0.50

*** HOLE CARDS ***

Dealt to ΕΓΩ [Js Qs Th 2h]

my235so: folds

Owmajghad: raises $1 to $1.50

PokerFreakDk: calls $1.50

ΕΓΩ: raises $3 to $4.50

voodduu: folds

pearljam1012: folds

Owmajghad: calls $3

PokerFreakDk: calls $3

*** FLOP *** [Td Ah 9h]

Owmajghad: checks

PokerFreakDk: checks

ΕΓΩ: bets $13.61

Owmajghad: calls $13.61

PokerFreakDk: calls $13.61

*** TURN *** [Td Ah 9h] [2d]

Owmajghad: checks

PokerFreakDk: checks

ΕΓΩ: bets $31.86 and is all-in

Owmajghad: calls $31.86

PokerFreakDk: calls $31.86

*** RIVER *** [Td Ah 9h 2d] [3s]

Owmajghad: checks

PokerFreakDk: checks

*** SHOW DOWN ***

Owmajghad: shows [9c Qd 6c 8d] (a pair of Nines)

PokerFreakDk: mucks hand

ΕΓΩ: shows [Js Qs Th 2h] (two pair, Tens and Deuces)

ΕΓΩ collected $148.16 from pot

*** SUMMARY ***

Total pot $150.66 | Rake $2.50

Board [Td Ah 9h 2d 3s]

Seat 1: ΕΓΩ showed [Js Qs Th 2h] and won ($148.16) with two pair, Tens and Deuces

Seat 2: voodduu (small blind) folded before Flop

Seat 3: pearljam1012 (big blind) folded before Flop

Seat 4: my235so folded before Flop (didn't bet)

Seat 5: Owmajghad showed [9c Qd 6c 8d] and lost with a pair of Nines

Seat 6: PokerFreakDk mucked [6s 7d 8s Jd]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γενικά είναι καλό να μην 3betareis light early position raisers ειδικότερα 100bb deep γτ δεν μπορείς να callareis profitably το 4bet .

αυτό δεν είναι standard βέβαια γιατί υπάρχουν κακοί παίκτες που το range που ανιγουν UTG είναι ίδιο με αυτό που ανοίγουν CO κ Button .

μετά το flop well played θα το έπαιζα ίδια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...