Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Στρατηγική για MTT


Recommended Posts

Παίζω mtt κυρίως (5+0,5$ έως 10+1$)τον τελευταίο χρόνο στο William Hill με αρκετά καλά αποτελέσματα.

Ναι ξερώ, δεν έχω μεγάλο δείγμα τουρνουά κτλ κτλ…

Ούτε θα αποκτήσω μάλλον γιατί δεν έχω το χρόνο που χρειάζεται.

Απλώς θέλω να παραθέσω τη στρατηγική για να μου πείτε γνώμες.

Μιλάμε για τουρνουά που ξεκινάνε με 1500-3000 μάρκες και τα blinds ανεβαινουν ανά 10λεπτο ξεκινώντας από 10-20

1 ώρα

Κλασσικά tight-aggresive

Post –flop ακολουθώ δυο βασικές αρχές.

Α) Αν έχουν πιάσει κατι δεν το πετάνε με τίποτα. Οπότε δεν μπλοφάρω.

Β) Τους πιστεύω πάντα όταν κάνουν re-raise ή δε σταματούν να ποντάρουν μετά το flop

2 ωρα.

Συνεχίζω tight aggressive αρχικα.

Όταν μπουν τα ante αρχίζω καποια steal από θεση και με μέτρο.

3η ωρα έως bubble

Εδώ αυξάνω σχεδόν κάθε χέρι που μου έρχεται απονταριστο.Το παράδοξο είναι ότι πολλές φορές θα φάω call αντί για reraise και θα κλεψω το pot post flop.

Βεβαια χάνω και αρκετα πονταρισματα από re-steals

Μετά το bubble.

Λιγο πιο χαλαρα αν μου το επιτρεπει το stack μου.

Αν είμαι shortstack προπαθω να παω σε καποιο all-in που θα βαλω πρώτος τις μάρκες μέσα ακόμα και με αθλιο φυλο.

Δηλαδή προτιμώ να ποντάρω πρωτος όλα μου τα λεφτά με 6-4, παρά να παίξω με Α-9 απεναντι σε καποιον που έχει ηδη κανει raise.

Τελευταια 2 τραπέζια.

To αγαπημενο μου!

Εδώ πιστεύω ότι πολλοι παικτες δεν καταλαβαίνουν την αλλαγή στο μεγεθος του τραπεζιου.

Ξεκιναει 9αρι. Αλλά θα φτάσει κάποια στιγμή στα 5 άτομα.

Ξεκιναω λοιπον χαλαρα, αλλα οσο φευγουν οι παικτες αυξανω ταχυτητα και στο τέλος παίζω σα μανιακός.

Τελικό τραπέζι.

Εδώ δεν έχω κάποιον απαράβατο κανόνα.

Απλά περιμένω να καταλάβω τι παίκτες είναι αυτοί που έχω απέναντι μου.

Πιστεύω όμως ότι παίζουν άσχημα στο τελικό τραπέζι.

Κάποιοι είναι ικανοποιημενοι που φτασαν ως εδώ και δεν τους νοιάζει.

Καποιοι είναι υπερβολικα passive. κάποιοι υπερβολικά loose.

Και νομίζω είναι εύκολο να τους καταλάβεις.

Χοντρικά κάπως έτσι παίζω λοιπόν, θα ήθελα τις δικές σας γνώμες και παρατηρησεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην προσπαθείς καθε τουρνουά να το βάζεις σένα συγκεκριμένο καλούπι όπως τώρα πχ σε γενικές γραμμές οι κοινές στρατηγικές έτσι λένε να παίζει κάποιος όπως περιγράφεις αλλά υπάρχουν και άλλοι πολλοί παράγοντες που σε επηρεάζουν όπως το Μ factor που θα καθορίσει τον τρόπο του παιχνιδιού σου σε οποιοδήποτε σημείο του τουρνουά που βρίσκεσαι όπως επίσης μπορεί στα early stages ενός τουρνουά να είσαι σε τραπέζι με αδύναμους παίκτες όπου τότε να χρειαστεί να ανoιξεις το range σου περισσότερο . Προσπάθησε να προσαρμόζεσαι εγκαίρως στα τραπέζια που βρίσκεσαι αλλά και με τους αντιπάλους σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Μ είναι πόσους γύρους έχεις να παίξεις στο τραπέζι μέχρι να σου τελειωσουν όλες οι μάρκες χωρίς να παίξεις κανένα χέρι. Δηλ αν 150-300 blinds με 25 ante και 9 άτομα τραπέζι είναι 150+300+(9*25) = 675 είναι 1 Μ . Ένας από τους βασικούς παράγοντες του πως παίζεις είναι το Μ που έχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...