Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Lathos se 55ri ftable?


vkiller

Recommended Posts

Εχώ την εντύπωση πως είναι μεγάλο, θεμελιώδες το λάθος που έγινε.

θα ήθελα τη γνώμη σας

55ρι τελικό τραπέζι με 6 παίκτες.

σποτ με 3 παίκτες. button και τα 2 blinds έχει γύρω στις $2000 η πρώτη θέση και $400 η έκτη .

τι κάνουμε εδώ.? αλλ inn ? η πάσο? Το παιγνίδι έγινε αρκετά aggressive εδώ και ώρα, κανείς δε σέβεται κανέναν εκτός από εμένα που με σέβονται γιατί έχω δείξει μόνο καλά φύλλα .

κρατάω 10 10 και κάνω raise από το button .

Seat 1: mpookis (146,591 in chips)

Seat 2: Brunospk (109,076 in chips)

Seat 3: CalzonePizza (189,647 in chips)

Seat 4: xtaz85 (120,957 in chips)

Seat 9: PlusEVpoker (115,493 in chips)

Seat 10: devilprof (138,236 in chips)

ANTES/BLINDS

Brunospk posts ante (500), CalzonePizza posts ante (500), xtaz85 posts ante (500), PlusEVpoker posts ante (500), devilprof posts ante (500), mpookis posts ante (500), Brunospk posts small blind (2,500), CalzonePizza posts big blind (5,000),

PRE-FLOP

xtaz85 folds, PlusEVpoker folds, devilprof folds, mpookis raises to 12,500, Brunospk calls 12,500, CalzonePizza raises to 31,999, mpookis ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το λάθος που είναι? ότι έκανες ρέστα. σε έκανε call με ΑQ και έχασες το coinflip ? εγώ επειδή είμαι γάιδαρος, θα έκανα call μιας και εχώ θέση , οπότε το προτιμώ από το να τα παίξω pre -flop . και μετά ανάλογα το board και το action . :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι όμως τόσο ευκολο αλλ ινν όσο φαίνεται?

Πρέπει να λάβουμε υπόψιν α) ότι είναι πολύ aggressive οι αντίπαλοι και αναμένεται να αλληλοεξουδετερωθούν κάποιοι από αυτούς πολύ σύντομα κάτι που οδηγεί σε αρκετά μεγαλύτερα χρηματικά έπαθλα χωρίς να χρειάζεται μεγάλο ρίσκο.

β) το smallblind είναι ο πιο aggressive από όλους, αλλά συνήθως μπαίνει με reraise , οπότε είναι λίγο ύποπτο το call του εδώ.

γ) ο bigblind είναι ο chipleader και εγώ 2 σε στακκ αν και είναι πολύ μικρές οι διάφορες και συνηθίζει να κοντράρεται με τον smallblind εδώ και πολλυ ώρα , όμως εμένα μου κάνει respect όταν μπαίνω σε hand , οπότε κρατάει κάτι πολύ καλό εδώ.

δ) αν κάνω αλλ ινν με τέτοιο axion υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βρω καλλ από πιο αδύναμο φύλλο από 1010? ( ίσως κανα κοινφλιπ AQ , ΑΚ είτε στην καλύτερη 99, ολα τα αλλά που θα κάνουν καλλ μάλλον είναι μπροστά από το δεκαριά) οπότε σε τι εξυπηρετεί ένα αλλ ινν εκεί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολα ειναι θεμα ranges,αν εσυ πιστευεις οτι ο calzonepizza(που με το λιγο που παιζω ongame ξερω οτι ειναι αρκετα επιθετικος ειδικα στα SH) ειναι μπροστα απο τα δεκαρια σου επειδη κανει 3bet σε ποτ με dead money που το action ξεκιναει απο το button τοτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το χέρι φαίνεται εύκολο shove, αλλά σε υποψία με βάζει το μικρό μέγεθος 3bet. Μετράει πολύ το προσωπικό read που έχεις για τον calzonepizza. Θεωρώ ότι οποισδήποτε λογικός παίχτης εκεί ναι μεν έχει μεγάλο resteal range, αλλά πολλά από τα φύλλα που κερδίζεις όπως 33-99, ΚQs shovaρουν και δεν κάνουν reraise, ειδικά τόσο μικρό. Αν τον έχεις ικανό αυτό το 3bet να το κάνει, έστω και 20%, και με αέρα, shove. Αλλιώς το fold είναι nit αλλά δεν είναι και τοοοοσο μεγάλο λάθος εκεί. Σίγουρα όμως είναι μικρότερο λάθος από το call.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν παίζεις με HUD; Αν ξέρεις το ποσοστό του squeeze του είναι λυμένο το χέρι. Το flat call δεν υπάρχει ποτέ. Τείνω προς το all in εκτός αν υπάρχει read για το sizing του 3bettor.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν απασχολεί κανέναν το flat call από τον SB ??? ειδικά σε ένα τόσο επιθετικό τραπέζι με συνεχόμενα 3bets ........? Πλέον σε late stages στην stars τέτοιο flat είναι συνήθως monster , δεν ξέρω βέβαια από ongame .......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν γλυτώνεις το shove αν και φαίνεται πολύ ύποπτο το πολύ μικρό 3bet..αλλά καλύτερα να μου κοπεί το χέρι παρά να πασάρω σε τέτοιο spot..lefterissin νομίζω ότι το flat στν ongame δεν λέει κ πολλά..μάλλον δεν το μετράμε καν στην παρτίδα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μέχρι εκείνη την ώρα είχα κάνει μόλις 2 raise στα 20 χέρια και είχα δείξει ακ και κκ .

ο bigblind , ναι ήταν επιθετικός αλλά και από τα προηγούμενα τραπέζια με απέφευγε όπως ο διάβολος το λιβάνι. με φοβίσε και το κολλ του μικρού μπλάιντ και το reaise

όμως τελικά έκανα το all inn για να επιβεβαιώσω απλά τους φόβους μου!! ΑΑ τραπ και QQ!!

Ο παλιός ο mpookis θα είχε πάει πάσο κια θα είχε πάει τουλάχιστο τοπ3 θέση ..Τελευταίος παίρνω τα ρίσκα ( που πρέπει με βάση τα ποτ odds ) και καρφώνω πολλά τουρναμεντ πάνω σε παίκτες που υποτίμησα τα raise τους ενώ όντος είχαν QQ/ΑΑ

RE-FLOP

xtaz85 folds, PlusEVpoker folds, devilprof folds, mpookis raises to 12,500, Brunospk calls 12,500, CalzonePizza raises to 31,999, mpookis raises to 146,091 and is all-in, Brunospk calls 108,576 and is all-in, CalzonePizza calls 146,091.

FLOP [board cards: 5C,KD,JS ]

TURN [board cards: 5C,KD,JS,7H ]

RIVER [board cards: 5C,KD,JS,7H,8D ]

SHOWDOWN

mpookis shows [ TH,TS ]

Brunospk shows [ AD,AC ]

CalzonePizza shows [ QD,QH ]

Brunospk wins 328,728, CalzonePizza wins 75,030.

μετά την ψεσινη μέρα (ίσως να είναι σύμπτωση βέβαια) ίσως πρέπει να αναθεωρήσω το αν πρέπει να βάζω τα ρέστα μου σε οριακά αλλ inn όταν οι επόμενες θέσεις αυξάνουν δραματικά τα έπαθλα

( για την ιστορία έφυγα 10 θέση πάρτυ πόκερ υποτιμώντας το 4 μπέτ σφικτου αντιπάλου έχοντας πάνω μου QQ στο ποκερσταρς.fr έφυγα 11 θέση κάνωντας αλλ ινν με ΑΚ πάνω σε 3 μπέτ σφικτου αντιπάλου ενώ στο 5 rebuy λίγο πριν το τελικό τραπέζι , έβαλα από το bigblind reraise αλλ ινν με 99 συν το χέρι που περιγράφω σε μια νύκτα με τρελλό run κατάφερα να πάρω κάτι ψυχουλλα γιατί υποτίμησα τη δύναμη του χεριού 4 διαφορετικών σφικτών αντιπάλων για να ανακαλύψω πως και στις 4 φορές κράταγαν ΑΑ !!! Ίσως βέβαια να είναι σύμπτωση αλλά ο παλιός mpookis θα είχε τσεπώσει τουαχιστο 2 με 3 χιλιαρκα αλλά εγώ πήρα μόνο 400!!! )

Έτσι για το χέρι μας τώρα αν ξαναγινταν δεν θα έκανα ( το προφανές all inn ) αλλά θα εμπιστευόμουν το ένστικτο μου που με προειδοποιούσε για τη δύναμη των αντιπάλων και θα χρησιμοποιούσα τα 25 big blind μου σε πιο ξεκάθαρες καταστάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...