Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Χέρι από το PLC #2 Main Event


Recommended Posts

Βρισκόμαστε στο τέλος του 7ου (προτελευταίου) level της Day1a του PLC #2 Main Event. Πριν 5-10 χέρια αποκλείστηκε κάποιος και μείναμε 27 παίχτες οπότε έγινε redraw στα τραπέζια. Έφεραν, λοιπόν, μαζί με άλλους και τον Villain στο τραπέζι μου ο οποίος είναι ένας 60άρης-65άρης και μου φαίνεται ότι παίζει σφιχτά. Μέχρι εκείνο το χέρι δεν τον έχουμε ξαναδεί να μπαίνει σε παρτίδα (αν και ήταν λίγα τα χέρια που βρισκόταν στο τραπέζι μου). Εκείνη τη στιγμή το average stack ήταν 25.000 γύρω στα 40bb δηλαδή και εγώ είμαι είτε chip leader, είτε 2ος σε μάρκες στο τραπέζι με 50bb. Σε 10 λεπτά τελειώνει το 7ο level και μπαίνουμε στο 400/800 που είναι και το final level για την Day1a. Δεν έχουμε κάποιο tell για τον αντίπαλο και παίζεται η εξής παρτίδα:

PLC #2 No-Limit Hold'em, 330 euro Tournament, 300/600 Blinds ante 50 (9 handed)

MP1 (t24060)

MP2 (t25360)

MP3 (t23470)

CO (t26435)

Button (t33377)

Hero (SB) (t30000)

BB (t24220)

UTG (t24000)

UTG+1 (t25890)

Hero's M: 22.22

Preflop: Hero is SB with :Adiamond::Qspade:

UTG bets t1500, 6 folds, Hero raises to t4000, 1 fold, UTG calls t2500

Flop: (t9050) :Qheart::Jheart::Tclub: (2 players)

Hero bets t5000, UTG raises to t19950 (all in), Hero ???

Τι κάνουμε;

Αν πάμε πάσο έχουμε ακόμα 35 big blinds να παίξουμε. Αν τα βάλουμε και κερδίσουμε είμαστε chip leader στο τουρνουά, ενώ αν χάσουμε μένουμε με 10bb.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολύ κακό flop για το hand σου παρόλο που έχεις top pair top kicker . θεωρητικά έχει είτε set είτε κέντα με AK δεν νομίζω να έχει two pair και να έκανε loose open από utg με χέρι όπως QJ με βάση ότι πιστεουμε ότι παίζει tag

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ένας καραμπινιέρος σφικτός ηλικιωμένος παίκτης σου κάνει raise UTG . σε τη range τον βάζεις?

όπως τον περιγράφεις ένα range 1010 jj qq κκ αα aq ακ δεν είναι το opening range του UTG ? μετά το 3bet σου αν βγάλουμε το κκ αα και ίσως το aq τι μένει? 1010 jj qq ακ ( αν πάλι συνηθίζει να κάνει τραπ με κκ αα , ακόμη χειρότερα )

Πόσο καλά παίζουν οι AQ σου στο range ενός τέτοιου ανθρώπου πριν το φλοπ αλλά κυρίως και μετά το flop?

το αφήνω πάνω σας πιό είναι το optimum play πριν το φλοπ αλλά και μετά το φλοπ με AQ

>>>σημείωση , εσύ έχεις possition άρα σου κάνει check στο φλοπ και μετά κανείς το bet 5000 . ? ποιος είναι ο στόχος αυτού του bet ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fold κλαιγοντας! Ειναι πολλα τα blinds...Δεν μ αρεσει να τον κανεις call!Αν και μου φαινεται οτι εισαι μπροστα με την Q και οτι σε εκανε call με raggy ace στην καλυτερη περιπτωση με suitted raggy ace! K10/KJ/KQ παιζουν επισης.

Σου εκανε c-r all in? η δεν καταλαβα καλα απο το προηγουμενο ποστ σου?

@vkiller: Απο καποια ηλικια και μετα δεν καταλαβαινουν την λεξη position ποσο μαλλον utg!δεν τον βαζω σε ΑΚ και οτι εκανε trap check στο flop!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μας έγραψε πως hero is Preflop: Hero is Button with AQ

ενώ λογικά είναι στα blinds ( small blind ) όπως φαίνεται από τη διάταξη των παικτών πιο πάνω.

οπότε μάλλον είναι εκτός θέσης ο Δημήτρης . το ερώτημα παραμένει το ίδιο. Σε τι αποσκοπεί το bet 5000 σε αυτό το φλοπ? σε τι ώφελος προσδοκούμε?

ρωτάω γιατί winning πόκερ είναι να βάζεις με επιτυχία τον αντίπαλο σε ένα range και να προσαρμόζεις το πλάνο σου ανάλογα. Πρέπει να εχουμε έτοιμο πλάνο δράσης σε κάθε ενδεχόμενο ανάλογα με το style το range και της συνήθειες των αντιπάλων. Ποιο είναι το πλάνο εδώ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα έκανα μικρότερο cbet, και στο raise του φυσικά πάσο. Δίνω 70% να έχει κάτι που είσαι αρκετά πίσω (pairs, AK, set) και 30% καμμια μπούρδα του τύπου KQ ή flush draw+ κάτι άλλο, από την οποία δεν είσαι και τόσο μπροστά. Σίγουρα όχι spot να παίξεις το tour σου αυτο, imo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν και είναι λίγα τα χέρια που είναι στο τραπέζι, ο αντίπαλος δείχνει να είναι ένας σφικτός παίκτης της παλιάς σχολής και αν για χάρη συζήτησης ανοίξουμε λίγο το range του που κάνει raise UTG σε 88-αα , AJ - ακ το φύλλο μας AQ έχει μειονέκτημα γύρω στο 57%-43% με βάση το pokerstove .είμαστε και εκτός θέσης. Γιαυτό δε μου αρέσει η ιδέα του 3bet εδώ. όπως παίχτηκε δεν μου αρέσει ούτε το cbet σε αυτό το φλοπ αφού είναι πολύ καλό για το range του αντιπάλου και ούτε valeu μπορούμε να πάρουμε ούτε να προστατευτούμε από draw , λειτουργεί απλά ως infobet με το οποίο ο αντίπαλος μας επιβεβαιώνει πως είμαστε πίσω και πρέπει να πάμε πάσο έχοντας χάσει το 1/3 του στακκ μας. ( μόνο μια πολύ μικρή πιθανότητα υπάρχει να είμαστε μπροστά αν έπαιξε με Α10 κουππες και έχει flushdraw nuts η με kq αν και δεν το νομίζω. με όλα τα αλλά χάνουμε πανηγυρικά ) . το πάσο πριν το φλοπ ίσως φαίνεται πολύ tight αλλά δεν είναι κακή επιλογή, όπως και το just call το οποίο κρατά χαμηλά το ποτ και μας επιτρέπει να παίξουμε το χέρι ποστφλοπ . Θα βλέπαμε ένα λογικού μεγέθους cbet στο φλοπ και ίσως είχαμε τη δυνατότητα με το 1/3 του στακκ μας να διεκδικήσουμε το χέρι στο showdown . βέβαια αν συνέχιζε τα πονταρίσματα σε τέρν και ρίβερ και δεν βελτιωνόταν το χέρι μας θα πηγαίναμε πάλι πάσο αφού είναι ήδη άσχημο το board . ( αυτή όμως είναι tight passive προσέγγιση γιαυτό μάλλον είναι προτιμότερο το πάσο πριν το φλοπ λόγω μειωνεκτήματος απέναντι στο range του ατιπαλου )

σε online πόκερ όμως επειδή τα range ακόμα και των tight παικτών είναι πολύ πιο light συνήθως κάνουμε 3bet η στη χειρότερη call ανάλογα με τη θέση μας και τη δυνατότητα του αντιπάλου να παίζει postflop

### περιληπτικά σε όμοιες καταστάσεις εκτός θέσης με AQ πριν το φλοπ :

online προτιμώ απέναντι σε σφικτούς παίκτες 50% 3bet ,40% call και 10% πάσο

ενώ live 60% πάσο 30%call και 10% 3bet

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλιστα, όλοι πάσο προτείνετε λοιπόν.

Να πάω πάσο preflop δεν το θεωρώ επιλογή, αλλά για flat call και να το παίξω προσεκτικά, δε διαφωνώ. Εγώ σκέφτηκα ότι με monster hand όπως set και ειδικά AK δε θα έβαζε all in αλλά θα προσπαθούσε να παγιδεύσει. Γι' αυτό μου φάνηκε πιο πολύ σαν semi bluff με KQ ή flush draw κι έτσι έκανα το call. Μου έδειξε ΑΚ...

Στα δεξιά μου καθόταν ένας supernova elite της Pokerstars και συζητήσαμε το χέρι αργότερα. Και αυτός μου είπε ότι το range του είναι πολύ περιορισμένο και ότι ο συγκεκριμένος παίχτης δεν κάνει all in με semi bluff, αλλά call, οπότε εδώ έχει στη χειρότερη set, άρα πάσο.

Thanks guys απλά ήθελα να βεβαιωθώ ότι έκανα μα**κία, για να μη το ξανακάνω. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα έκανα μικρότερο cbet, και στο raise του φυσικά πάσο. Δίνω 70% να έχει κάτι που είσαι αρκετά πίσω (pairs, AK, set) και 30% καμμια μπούρδα του τύπου KQ ή flush draw+ κάτι άλλο, από την οποία δεν είσαι και τόσο μπροστά. Σίγουρα όχι spot να παίξεις το tour σου αυτο, imo.

this. επισης με τα παλικαρια που επαιζαν πανω(στην πλειοψηφια τους τουλαχιστον) και utg bet απο τετοιο παικτη προτιμω just flat..απορω που δεν 4betαρε βασικα να εχεις easy fold pre αλλα για τοσο παλικαρια μιλαμε..anw συμφωνω μ οσα ειπε o greggr as played.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TAG = straightforward poker χωρίς slowplay και διάφορα αλλά moves . Δηλαδή στο shove του ήταν σαν να έγραφε στο κούτελο του έxω το monster κάνε με call plz ...

Πoιος ήταν ο supernova elite με τον οποίο συζηταγές ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πoιος ήταν ο supernova elite με τον οποίο συζηταγές ?

Ήταν ο Jonathan Abadea. Μου είπε και με ποιο nickname παίζει στη Stars αλλά δε το θυμάμαι. Ζει πλέον μόνιμα στα Σκόπια για grinding στα cash games.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...