Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Ο πόκΑΑς και ο υπαρξιακός του ποκερικός προβληματισμός


Recommended Posts

Φίλες και φίλοι σας χαιρετώ

ονομάζομαι Γιάννης Ιωάννου είμαι 45 ετών και κατοικώ μόνιμα στην Γερμανία σε συνοικία της Κολωνίας. Εγγράφτηκα στον παρών ιστοχώρο σήμερα έπειτα από σκέψη και με την πεποίθηση να ακούσω και μάθω πράγματα τα οποία μου διαφεύγουν γύρω από το πόκερ, πράγματα για τα οποία κανένα σχετικό βιβλίο, εξ όσων γνωρίζω, δεν αναφέρει μα ούτε και σχετικές ποκερικές ιστοσελίδες κάνουν νύξη.

Ασχολούμε με το πόκερ 4-5 χρόνια όμως είμαι αρχάριος ακόμη και πολύ άπειρος.

Το ουσιώδες πρόβλημά μου βασικά δεν είναι τεχνικό ούτε γνωσιολογικό, και πως εξάλλου αφού εξειδικευμένες γνώσεις και πληροφορίες κατάρτισης σχετικά με το πόκερ βρίσκονται παντού, αλλά το εντοπίζω και το στοιχειοθετώ σε μία βασικότερη προηγούμενη αρχή και πολύ πιο σημαντική από ένα γνωσιολογικό εξειδικευμένο υπόβαθρο το οποίο έπεται, ακολουθεί. Η προηγούμενη αυτή αρχή είναι η αμιγώς σχετική με το πόκερ παιδεία και αντίληψη. Με άλλα λόγια έχω την αίσθηση πως πριν από όλα είναι αναγκαίο να δεχτεί κάποιος, να μυηθεί δηλαδή, την ποκερική παιδεία. Αυτό ακριβώς είναι εκείνο το οποίο διακρίνω, και διαπιστώνω την ώρα του παιγχνιδιού, πως δεν κατέχω.

Αυτά ως μία αρχή για τον προβληματισμό μου. Πείτε μου λίγα λόγια ώστε να εντοπίσω κατευθύνσεις μέσα μου να προχωρήσω, τυχόν ελλείψεις που διακρίνεται, και οτιδήποτε άλλο μπορεί να βοηθήσει να δω και να κατανοήσω αθέατες πλευρές του προβληματισμού μου.

Ευχαριστώ εκ προτέρων για την διάθεση και τον χρόνο σας να καταθέσετε την γνώμη σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

.......Το ουσιώδες πρόβλημά μου βασικά δεν είναι τεχνικό ούτε γνωσιολογικό, και πως εξάλλου αφού εξειδικευμένες γνώσεις και πληροφορίες κατάρτισης σχετικά με το πόκερ βρίσκονται παντού, αλλά το εντοπίζω και το στοιχειοθετώ σε μία βασικότερη προηγούμενη αρχή και πολύ πιο σημαντική από ένα γνωσιολογικό εξειδικευμένο υπόβαθρο το οποίο έπεται, ακολουθεί. Η προηγούμενη αυτή αρχή είναι η αμιγώς σχετική με το πόκερ παιδεία και αντίληψη. Με άλλα λόγια έχω την αίσθηση πως πριν από όλα είναι αναγκαίο να δεχτεί κάποιος, να μυηθεί δηλαδή, την ποκερική παιδεία. Αυτό ακριβώς είναι εκείνο το οποίο διακρίνω, και διαπιστώνω την ώρα του παιγχνιδιού, πως δεν κατέχω.

Αυτά ως μία αρχή για τον προβληματισμό μου. Πείτε μου λίγα λόγια ώστε να εντοπίσω κατευθύνσεις μέσα μου να προχωρήσω, τυχόν ελλείψεις που διακρίνεται, και οτιδήποτε άλλο μπορεί να βοηθήσει να δω και να κατανοήσω αθέατες πλευρές του προβληματισμού μου......

epic :D

με τον κύριο έχετε καμία συγγένεια;

59374.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί πιστεύεις ότι αυτά που χρειάζεται να μάθεις, δε μπορείς να τα μάθεις διαβάζοντας καλά βιβλία για πόκερ;

Ευχαριστώ Μελισσουργέ για την ευκαιρία που μου δίνεις να επεκταθώ στον προβληματισμό μου και έτσι να δώσω την δυνατότητα ευρύτερης κατάληψης του. Εξ' όσων γνωρίζω τα βιβλία πόκερ παρέχουν εξειδικευμένη με το αντικείμενο γνώση η οποία είναι καρπός μακρόχρονης δόκιμης εμπειρίας των συγγραφέων τους.

Το δικό μου πρόβλημα δεν είναι το γνωσιολογικό υπόβαθρο ούτε το αισθητικό, λόγου χάριν διαίσθηση για το φύλλο του αντιπάλου ή διαίσθηση και ενόραση της ψυχολογίας του, αλλά αμιγώς ψυχολογικής προσωπικής κατάρτισης.

Με άλλα λόγια, αισθάνομαι πως δεν διαθέτω την απαραίτητη ωριμότητα για το παιγχνίδι. Θα δώσω ένα ενδεικτικό παράδειγμα παρακάτω, πολύ-πολύ χοντρό όμως, το οποίο αφορά στην απαραίτητη πειθαρχία, αυτοσυγκράτηση και διαχείρηση του συναισθηματικού παράγοντα, και πιθανόν ορισμένα ακόμη τα οποία δεν πέφτουν στην αντίληψη μου και τα αγνοώ, κι ακριβώς εδώ είναι που έχω ανάγκη τις συμβουλές σας, πάνω σε αυτά που αγνοώ δηλαδή.

Βέβαια μπορεί να πει κάποιος πολύ εύστοχα, φίλε παράτα το δεν είναι για εσένα αυτό το σπόρ, και όλα να απαντηθουν έτσι. Ίσως όμως αξίζει λίγη προσπάθεια ακόμη από την πλευρά μου πριν παραιτηθώ. Εξάλλου δεν προσδοκώ να γίνω επαγγελματίας παίκτης μα ούτε καν να βελτιώσω τα οικονομικά μου. Παίζω για την πλάκα μου.

Το παράδειγμα:

Παίζω σε τραπέζι 0.05 / 0.10, 10 παικτών. Μου έρχονται δύο ΑΑ στο χέρι και ποντάρω 0.40. Όλοι πάνε πάσο εκτός το ΒΒ. Φλοπ: Ντάμα - Οκτώ - Πέντε. Ποντάρω 0.30, μέσα ο αντίπαλος. Τουρν: Βαλές. Ποντάρω 0.80, μετά από λίγη σκέψη ακολουθεί ο αντίπαλος. Ρίβερ: Δύο. Ποντάρω 2, αμέσως ακολουθεί ο άλλος. Ανοίγουν οι κάρτες και αυτός κρατάει ένα πεντάρι και ένα δυάρι.

Όταν στη συνέχεια διαπιστώνω πως από ένα πολύ-πολύ χειρότερο φύλλο-χεριά έχασα την παρτίδα και το ποτ και μάλιστα έως το Τουρν ήταν δική μου η παρτίδα, φουντώνει μέσα μου ένας καταστροφικός θυμός τον οποίο δεν γνωρίζω σε οποιεσδήποτε άλλες συνθήκες, και μάλιστα σε τέτοια ένταση νευρικού ρευστού που οι καρποί των χεριών μου σφίγγονται δίχως να το προσπαθώ εγώ σε σημείο να ανησυχώ μήπως πάθω κάτι σοβαρό.

Περιττό να πω πως στην συνέχεια αρχίζω αψυχολόγητα τα τυφλά Ολλ-ιν έως ότου είτε πάρω μία παρτίδα είτε χάσω όλο το καταθετημένο στην ιστοσελίδα Μπανκ-Ρολλ, που συνήθως δεν ξεπερνά τα 50-60 $.

Το παραπάνω παράδειγμα ισχύει και σε πλείστες άλλες περιπτώσεις, με άλλες κάρτες στο χέρι, λόγου χάριν να κρατώ εγώ Άσσο-Βαλέ ο αντίπαλος Άσσο-Οκτάρι, να φέρνει το Φλοπ-Τουρν έναν Άσσο και ο Ρίβερ ένα Οκτάρι.

Και εκτός τον θυμό να εγκατήστετε μέσα μου ένας δυνατός δισταγμός ο οποίος επιρρεάζει δυνατά τον τρόπο παιξίματός μου με συνέπειες απογοητευτικές.

Θα πει, ίσως, κάποιος, ρε φίλε εσύ έχεις πρόβλημα διαχείρησης του θυμού μάθε να συγκρατείσε και έλυσες το θέμα. Ναι σωστά, έλα μου όμως που το θέμα αυτό παρουσιάζεται αποκλειστικά στο πόκερ και δεν υπάρχει η δυνατότητα να το "σπουδάσω", γνωρίσω και αντιμετωπίσω σε άλλες συνθήκες παρά μόνο στο παιγχνίδι πόκερ. Επομένως γονιμότερη συμβουλή δεν θα βρω πουθενά αλλού παρά μόνο από έμπειρο του συγκεκριμένου χώρου.

Παιδιά είμαι ανοικτός σε κάθε άποψη. Ότι καταλαβαίνει ο καθένας ας το καταθέσει εδώ.

Εκείνοι που ειρωνεύονται θα τους πω πως: Αγαπάω κρυφά την μαμά τους!!! :twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και πάλι γνωστικό είναι το πρόβλημά σου. Όταν καταλάβεις ότι αυτό που ζητάς από τον αντίπαλο είναι να παίξει το 5-2 ακριβώς όπως το έπαιξε, τότε δε θα υπάρχει κανένας λόγος να θυμώνεις. Απλά δεν αντιλαμβάνεσαι ότι όσες φορές παίζεται αυτή η ίδια παρτίδα εσύ κερδίζεις λεφτά και ο αντίπαλος χάνει, ασχέτως με το μεμονωμένο, συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Όταν το κατανοήσεις αυτό σε βάθος, τότε όταν ο αντίπαλος στο showdown σου δείξει πόσο τυχερός στάθηκε στο river, εσύ θα σκέφτεσαι μόνο "σωστά το έπαιξα, κέρδισα λεφτά" και θα χαμογελάς. Πρέπει να το "χωνέψεις" όμως ότι είναι υπέρ σου το ότι κάνει call - call, ώστε να μην είσαι result dependant. Επειδή έχασες στη συγκεκριμένη παρτίδα δε σημαίνει απολύτως τίποτα.

Υ.Γ. Γιατί δε διαβάζεις το "The Poker Mindset" των Ian Taylor και Matthew Hilger; Πιστεύω θα σε βοηθήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατάλαβα Μελισσουργέ το νόημα και τι εννοείς. Ναι πράγματι είναι έτσι όπως το λες. Απορώ πως μου διέφυγε να συνυπολογίσω τον παράγοντα αυτόν. Σε ευχαριστώ για την επισήμανση.

Από την άλλη, ίσως, να δρα όπως η βενζίνη στην φωτιά το γεγονός πως ουδέποτε εγώ παίζω τέτοιο φύλλο, 5 - 2 δηλαδή, που ορισμένες φορές το πετάω κι όταν είμαι σε θέση ΒΒ και δεν το παίζω, ακόμη και χωρίς να έχει προηγηθεί ποντάρισμα και ανέβασμα στην παρτίδα.

Τι σημαίνει στα ελληνικά result δεπενδαντ ;;;

Το βιβλίο το σημείωσα και σύντομα θα το παραγγείλω. Ελπίζω να είναι μεταφρασμένο στην ελληνική.

ΥΓ. Θέλω να σε ρωτήσω ακόμη κάτι, και ελπίζω να γνωρίζεις, σχετικό με το διαδικτυακό πόκερ. Πόσο αξιόπιστο είναι το ηλεκτρονικό λογισμικό των εταιρειών στην σειρά και το σύνολο των εμφανιζομένων καρτών σε αντιδιαστολή με την τράπουλα σε παιγχνίδι πραγματικών συνθηκών;;;

Εξ όσων γνωρίζω η ηλεκτρονική τράπουλα μοιράζει και εμφανίζει μεν κάρτες από το εύρος των 52 φύλλων όμως αυτό γίνετε μέσα από επιλογή χιλιάδων, αν όχι εκατομμυρίων, δυνατοτήτων-μονάδων (λειτουργικό προτσές λογισμικού παραγωγής αριθμών (τραπουλόχαρτων)).

Ενώ στην αληθινή τράπουλα γνωρίζουμε πως οι κάρτες που θα μοιραστούν στους παίκτες και θα ανοίξουν στην συνέχεια στο τραπέζι ακολουθούν αυστηρά και απόλυτα σε σειρά την τυχαία διάταξη που δέχτηκαν κατά το ανακάτεμα των 52 δυνατοτήτων-μονάδων.

Επίσης με προβληματίζει, όσων αφορά την αξιοπιστία του λογισμικού παραγωγής αριθμών, και αδυνατώ να το οριοθετήσω, το εξής. Σε αληθινές συνθήκες παιγχνιδιού ξέρουμε ότι οι κάρτες που θα μοιραστούν στους παίκτες και στην συνέχεια οι 5 που θα ανοίξουν κάτω, αποτελούν ένα κλειστό και ανεξάρτητο από οποιεσδήποτε εξωτερικές επιρροές κύκλωμα, κύκλωμα του οποίου η βάση είναι η τυχαία διάταξη των 52 μονάδων του κατά το ανακάτεμά τους.

Στο ηλεκτρονικό-διαδικτυακό παιγχνίδι πως μπορούμε να προσδιορίσουμε τα όρια;;;

Από πολλούς παίκτες, τα χρόνια που παίζω ιντερνέτ, άκουσα να λένε (στο τσατ) πως έχει μεγάλη σημασία και είναι σημαντικό η θέση που θα λάβεις κατά την είσοδο σου στο τραπέζι. Και δίχως να είμαι υπερβολικός Μελισσουργέ, έτυχε πάρα πολλές φορές να μου μείνει η αίσθηση από ένα τραπέζι, πως το λογισμικό ευνοεί παίκτη συγκεκριμένης θέσης.

Τι έχεις να πεις;;; Από όσα γνωρίζω, οι εταιρείες τακτικά, συνήθως μία φορά κάθε χρόνο νομίζω, αναθέτουν σε ειδικούς τον έλεγχο για την αξιολόγηση και εγκυρότητα του λογισμικού τους. Εμείς όμως πως μπορούμε να είμαστε βέβαιοι πως όλα λειτουργούν φυσιολογικά;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ποια ετερια παίζεις? δοκίμασε να ξεκινήσεις σε άλλο σιτε πέρα του ποκερσταρς.

παρτυποκερ δοκίμασε. Επίσης δοκίμασε να παίξεις SNG αφου όπως λες παίζεις για πλάκα.

εγώ παίζω 0.10$ SNT και 0.25 $ , 100 ευρώ φτάνουν για τα λέβελ αυτά.

ανοίγεις 2 τραπέζια και είσαι χαλαρός.

και να χάσεις δεν έγινε και τίποτα.

πρόσφατα είχα δεύτερη θέση σε 0.10$ 360 άτομα, θέλει υπομονή και μεγάλη συγκέντρωση.

παίξε για πλάκα - όσο καλύτερα μπορείς

καλή τύχη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Result dependant σημαίνει ότι επηρεάζεσαι από το αποτέλεσμα μιας και μόνο παρτίδας.

Όσο για το λογισμικό να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι στημένο και δεν ευνοεί κανέναν. Αλλιώς κάποιος θα είχε βρεθεί να μαζέψει τα χέρια του στο Holdem Manager και να μου πει "ορίστε οι άσοι μου έχουν σπάσει περισσότερες φορές από ότι θα έπρεπε".

Δε θα σου εξηγήσω πως δουλεύει ο αλγόριθμος του pokerstars για την παραγωγή τυχαίων αριθμών, αλλά αν καίγεσαι τόσο πολύ να μάθεις πως δουλεύει νομίζω με ένα googlarisma θα βρεις αρκετές πληροφορίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα πει, ίσως, κάποιος, ρε φίλε εσύ έχεις πρόβλημα διαχείρησης του θυμού μάθε να συγκρατείσε και έλυσες το θέμα. Ναι σωστά, έλα μου όμως που το θέμα αυτό παρουσιάζεται αποκλειστικά στο πόκερ

Εκείνοι που ειρωνεύονται θα τους πω πως: Αγαπάω κρυφά την μαμά τους!!! :twisted:

welcome back pol gt

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μελισσουργέ δεν λέω πως το λογισμικό είναι στημένο ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο ρυθμισμένο να ευνοεί κάποιον παίκτη κατ' επιλογή.

Ομιλώ για την ανεξαρτησία και λειτουργική ακαιρεότητα του συστήματος-κυκλώματος σε σχέση με την απόλυτα διάφανη ακολουθία των συνθηκών σε παιγχνίδι με αληθινή τράπουλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μελισσουργέ δεν λέω πως το λογισμικό είναι στημένο ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο ρυθμισμένο να ευνοεί κάποιον παίκτη κατ' επιλογή.

Τότε τι σημαίνει αυτό που είπες:

Και δίχως να είμαι υπερβολικός Μελισσουργέ, έτυχε πάρα πολλές φορές να μου μείνει η αίσθηση από ένα τραπέζι, πως το λογισμικό ευνοεί παίκτη συγκεκριμένης θέσης.

Τέλος πάντων, όχι δεν ευνοεί κανέναν και σε παρακαλώ μη συνεχίσουμε αυτή τη συζήτηση, γιατί θα πρέπει να μεταφέρω το θέμα στο "θεωρίες συνωμοσίας" και δεν το θέλω.

Ομιλώ για την ανεξαρτησία και λειτουργική ακαιρεότητα του συστήματος-κυκλώματος σε σχέση με την απόλυτα διάφανη ακολουθία των συνθηκών σε παιγχνίδι με αληθινή τράπουλα.

Ένα θα σου πω: είναι πιο εύκολο να μαντέψεις ποιο φύλλο θα έρθει στο live παρά στο online. Και για να κάνουμε και μια επίκληση στην αυθεντία, το λέει και ο Brunson στα βιβλία του, που όπως όλοι ξέρουμε, το live poker είναι όλη του η ζωή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μελισσουργέ εάν κατείχα γνώσεις τεχνικού λογισμικού θα σου περιέγραφα με ακρίβεια τι συμβαίνει. Και είμαι πεπεισμένος πως κάτι συμβαίνει όμως λόγω παντελούς άγνοιας εξειδικευμένης γνώσεις αδυνατώ να το προσδιορίσω, αυτό που συμβαίνει, και να το περιγράψω.

Δεν εθελοτυφλώ καθόλου ούτε είμαι εραστής των συνωμοσιακών θεωριών. Και πως κάτι όντως συμβαίνει με τα λογισμικά και καμία σχέση δεν υπάρχει σε ακαιρεότητα συνθηκών αληθινής τράπουλας, μπορείς να το διαπιστώσεις επακριβώς με το εξής πείραμα:

Κάνε εγγραφή στο PKR και κατάθεσαι 10$ - 20$, άνοιξε 4-5 τραπέζια των 0.02$/0.04$ και παίξε όσο το δυνατόν περισσότερη ώρα μπορείς. Θα ήταν καλά αν μπορούσες να παίξεις τουλάχιστον για 3 ώρες.

Έπειτα κλείσε τα τραπέζια και άνοιξε 4-5 playmoney τραπέζια και παίξε σε αυτά επίσης 3 ώρες.

Έπειτα έλα εδώ να συζητήσουμε τις εντυπώσεις που θα αποκομίσεις, γιατί είναι βέβαιο πως θα διακρίνεις με ενάργεια κάποια πράγματα.

ΥΓ. Για το πείραμα, αν τελικά αποφασίσεις να το κάνεις, για εξοικονομία χρόνου και άλλων τινών, μπορείς να κάνεις χρήση τον λογαριασμό μου αν θέλεις. Έχει μέσα 25$. Μίλησε μου εσύ κι εγώ σε προσωπικό μήνυμα σου δίνω τα απαραίτητα στοιχεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε ποια PKR με δουλεύεις?? Καλύτερα να παίξω στοίχημα Α εθνική, λιγότερο στημένη είναι...

Οι μόνες αξιόπιστες εταιρείες ήταν full tilt και κυρίως ultimate bet αλλά δυστυχώς τώρα έκλεισαν.. τις έφαγε το σύστημα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@πόκΑΑς

Αντιλαμβάνεσαι ότι υπάρχει διαφορά στο επίπεδο έτσι; Δεν έχω 6 ώρες να κάψω φίλε μου για να σου αποδείξω κάτι αυτονόητο. Αν το έχεις κάνει εσύ, στείλε μου το hand history, να μου πεις που νομίζεις ότι σε αδικήσανε, να σου πω αν επαληθεύεται (αν και είναι πολύ μικρό το δείγμα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι δεν αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει διαφορά στο επίπεδο. Μήπως θέλεις να μου εξηγήσεις;;; Ποιά χρηστική διαφορά και ιδιαιτερότητα υπάρχει σε δύο τράπουλες που η μία εξυπηρετεί ένα παιγχνίδι με χρήματα και η άλλη ένα παιγχνίδι που αντί για χρήματα έχει στραγάλια;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΥΓ. Για το πείραμα, αν τελικά αποφασίσεις να το κάνεις, για εξοικονομία χρόνου και άλλων τινών, μπορείς να κάνεις χρήση τον λογαριασμό μου αν θέλεις. Έχει μέσα 25$. Μίλησε μου εσύ κι εγώ σε προσωπικό μήνυμα σου δίνω τα απαραίτητα στοιχεία.

Άμα θες το κάνω εγώ το πείραμα στείλε pm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...