Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

MTT $108, Overpair και FD oop, περιεργα stacks


SKOURASSS

Recommended Posts

$108 $25000 gtd

Έχω 99 με 9h

Πως θα το παίζατε? (τόσο preflop αλλά κυρίως στο flop)

Δεν έxω notes για opp o οποίος πριν λίγα χέρια ήρθε στο τραπέζι

Blind: $200/ $400

Table Information

Seat1: pahteek ($18,695) Dealer

Seat2: _goldphoenix ($12,514) Small Blind

Seat3: skourass ($9,002) Big Blind

Seat4: dexiesntreez ($10,160)

Seat5: brunijt ($11,444)

Seat7: mange_chips ($8,622)

Seat8: kicker008 ($5,251)

Seat9: skipperdawn ($2,778)

Seat10: rollen63 ($18,859)

Dealt to skourass 9h9d

Preflop (Pot:960)

dexiesntreez FOLD

brunijt FOLD

mange_chips RAISE $800

kicker008 FOLD

skipperdawn FOLD

rollen63 FOLD

pahteek FOLD

_goldphoenix FOLD

skourass CALL $400

Flop (Pot: $2,240)

3h 5h 8h

skourass CHECK

mange_chips BET $1,000

skourass ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Shove pre .. As played all in ..Με effective stacks 21bbs πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί έκανες call pre .Για set mining ? και τη φλοπ ήλπιζες να δεις για να τα παίξεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευκολο shove preflop . Με το στακ που εχεις ψαχνεις για σποτ που ειτε πας για resteal με shove , ειτε να ανοιξεις και ανάλογα να πραξεις. Μερικες φορες θα πέσεις σε βραχο, άλλες θα φλιπάρεις, αλλες μπορει να πάρεις call από underpair , αλλα τις περισσοτερες θα πανε πάσο. +EV κινηση χωρίς πολύ σκεψη! Σκοπός μας ειναι να πάμε για πρωτιά και όχι να σερνόμαστε λιγο λιγο να ανέβουμε στα payout και αν μας κατσουν τα φυλλα να φτιαξουμε στακ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Average stack πρέπει να ήταν περίπου 27-28 ΒΒ, άρα με τα 21 ΒΒ που έχω δεν είμαι και τόσο short

3bet shove pre, θεωρώ λάθος -ΧΩΡΊΣ notes- διότι δύσκολα παίρνω call από κάτι χειρότερο (και ελπίζω σε flip)

Pre σίγουρα δε μου αρέσει το flat (διότι δεν έxω odds για set mining) και μάλλον προτιμώ 3bet στα 1900.

As played, στo flop θεωρώ μονόδρομο το check (αντί για leadbet). Τι λετε?

Ειναι πραγματι weak line το check/fold, αλλά check/raise μάλλον είναι spewy.

Check/call σε αυτό το bet έχει λογική αλλά ποιο είναι το πλάνο μετά (ειδικά αφού είμαι oop)?

Στο turn θα με φοβίσει το μισό deck (ίσως και τον villain βέβαια...) και δε θς ξερω τι να κανω σεovercard καθως και σε 4η κουπα. To ch/c στο turn είναι πάλι weak και μας κάνει -σχεδόν- committed.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με shove pre (που για μένα είναι standar ) δεν έχεις σκοπό μόνο να φας call .Τα dead money που είναι μέσα στο ποτ μετά το raise του villain είναι το 1/5 του stack σου και όπως είπε κ ο παύλος της περισσότερες φορές ο villain θα πάει πάσο ακόμα και φύλλα με τα οποία είσαι flip με τα 99 σου όπως α 10s,κ j ίσως και kq .Έτσι ρισκάρεις μεν λίγο αλλά ανεβάζεις το stack σου σταδιακά ..Και στην περίπτωση που πάρεις call τα 99 σου δεν παίζουν και τόσο άσχημα. επίσης σε ενδεχόμενο 3bet σου στα 1900 αν ο villain κάνει all in θα πας πάσο φαντάζομαι? με 21bbs stack το 3bet / fold ΧΩΡΊΣ notes είναι ακόμα πιο λάθος να μη σου πω γενικά το 3bet / fold ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θεωρεις οτι εισαι πισω από το range του λόγω position και stack τοτε σκιστο preflop. Αν κάνεις 3bet που λες τότε δεν υπάρχει πάσο σε ενδεχόμενο shove του ενώ επίσης κυκλοφορουν κατι ψαρια που σε φλατάρουν και μετα υπάρχει πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω αν ειμαι πισω απο το range του λόγω position και stack , δε εννοουσα κατι τετοιο. Εννοούσα οτι ειμαι πισω απο το range του opp που θα κάνει call στο 3bet shove μου ή που θα μου κανει 4bet shove αυτός (στο σεναριο που κανω 3bet στα 1900 εγώ).

ΙΜΟ με το stack που έχω και το average stack στα 27-28BB, δε μου αρέσει το 3bet shove από εμένα και για αυτό πρότεινα 3bet στα 1900.

Range 4 bet shove έχει TT+, AQo+ και άρα πράγματι Παύλο έχω τα odds (38%) και πρέπει να κάνω το call όντας ελάχιστα +EV . Αλλά θέλω να τα βάλω με 38% ή καλύτερα να περιμενω αλλο σποτ (ή τουλαχιστον να εχω καποια νοτες για villain )?

Παντως, as played , τι θα κανατε post flop ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο που κανει Σκουρα την κινηση +EV ειναι τα πάσο του και το να μαζεψεις τα 1900 . Τπ ελπιζω να καταλαβες.

As played μαλλον θα προτιμουσα raise και οχι πάσο στα 3100 σκοπο να τα βαλουμε λόγω του positional disadvantage , αν και in game πιθανο να εκανα ch/r allin . Δυσκολα πάντως θα με δεις σε τετοιο σημειο με αυτα τα στακ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pre σίγουρα δε μου άρεσε το play μου αλλά πιστευω: 3bet /call > 3bet shove > flat

As played pre , στο flop θεωρώ ότι το ch / c είναι best line

Raise θα έκανες για value ή για μπλοφα? Δεν ξερουμε που βρισκόμαστε...

Με raise διώχνω όλο τον αέρα του opp και αυτό μόνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

shove pre - 3bet call pre - μπορείς και πάσο αν έχεις info για nit opening range pre αλλά never call - as played check raise all in για τον λόγο που μόλις είπε και ο Παύλος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

shove pre - 3bet call pre - μπορείς και πάσο αν έχεις info για nit opening range pre αλλά never call - as played check raise all in για τον λόγο που μόλις είπε και ο Παύλος

This.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνώ ότι το call pre είναι κακό play . απλά δεν έξω πειστεί ακόμα ότι το shove pre είναι καλύτερο από το 3bet call pre

επίσης as played καταλαβαίνω το check raise allin στο flop

Αλλά θα διαφωνήσω με τον Παύλο που πρότεινε check /raise flop στα 3100.

Εκεί ήταν οπoυ σχολίασα αν το raise είναι για value η για μπλόφα και ότι με raise δεν ξέρουμε που πατάμε και στην ουσία διώχνουμε όλο τον αέρα του και μας callaroun χέρια με καλό equity που δε θα ξέρουμε πως να τα χειριστούμε στο turn

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παύλε δεν το θεωρώ και τόσο εύκολο shove preflop. Εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα πρόβλημα που λύνεται σχετικά εύκολα αν βάλουμε ένα range στον αντίπαλο (και αρχικό αλλά και ποιο από αυτό θα πετάξει στο reraise - allin), με τη βοήθεια ενός προγράμματος τύπου pokerstove. Σχετικά με το stack μας επίσης δε μου αρέσουν (ούτε μου άρεσαν ποτέ) σχόλια του τύπου έχουμε τόσα blinds, ούτε σκοπός μας είναι μόνο η πρωτιά. Σκοπός μας πρέπει να είναι η κίνηση που θα μας αποφέρει το μέγιστο tournament equity. Και τα τουρνουά δεν είναι όλα winner take all. Οπότε το stack μας μετράει όχι μόνο ως απόλυτη τιμή σε σχέση με το αρχικό pot (μην ξεχνάμε τα antes), αλλά και σε σύγκριση με τα άλλα stacks. Επίσης για την κίνηση reraise - allin αυτό που μετράει πολύ για το μέγεθος του stack μας είναι τι odds δίνουμε στον αντίπαλο. Εδώ πχ χρειάζεται ένα 45% περίπου αν δεν κάνω λάθος απέναντι στο range μας.

Επίσης να πω στον φίλο μας ότι το reraise αλλά όχι ρέστα έχει νόημα έναντι του reraise - allin μόνο αν:

1) έχεις σκοπό να πας πάσο σε 4-bet, ή

2) θεωρείς ότι έχεις μεγαλύτερο folding equity από ότι αν έμπαινες απ' ευθείας ρέστα

3) μπορείς να κάνεις τον αντίπαλο outplay αν υπάρχει η πιθανότητα να πάει σε flop η παρτίδα.

Αυτά όμως εξαρτώνται από τον αντίπαλο, που εσύ ήξερες καλύτερα από εμάς εκείνη τη στιγμή.

Όσο για το πώς παίχτηκε, θεωρώ ότι έχεις καλό equity για να παίξεις το φύλλο σου ως το τέλος εδώ. Βέβαια για raise allin θα έλεγα ότι εξαρτάται από το αν θα το εκλάμβανε ως δύναμη ή αδυναμία (draw) ώστε να ξέρεις αν υπάρχει η πιθανότητα να πετάξει κάτι καλύτερο (πχ JJ χωρίς flush draw). Το betting pattern του δείχνει ότι το φύλλο του είναι polarized (πχ πολύ πιθανό να ποντάρει έτσι ένα overpair με flush draw ή ένα ΑΚ χωρίς draw αλλά όχι set).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ λέω 3bet stadar τώρα με προβληματίζει το all in χειορτερο δεν μας ακούει.ίσως να 3betariza στα 3k με προυποθέσεις για fold σε 4bet αλλά όπως πήγε είναι stadar check raise στο flop

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...