Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Ψυχολογία γκαντέμη-looser


Recommended Posts

Τραπέζι 6 ατόμων,αρκετά loose,0.25-0.50 euro cash game.Είμαι utg,κρατάω:Ah :9d ,η εικόνα που έχω δώσει είναι tight-aggressive.O διπλανός μου,είναι παίκτης τον οποίο το γνωρίζω πάρα πολύ καιρό,δεν είναι ιδιαίτερα καλός,με έχει πληρώσει τις περισσότερες φορές που κρατάω δυνατό φύλλο,είναι βέβαια super-aggressive(άσχετο,μου θυμίζει κάτι άμπαλους Φιλανδούς στο asteriapoker.com που όταν ακούγαν ντούκου το έπαιρναν ως αδυναμία πάντα κ ποντάρανε)κ αρκετά χαλαρός.Κάνει λοιπόν call στο ποντάρισμά μου,αφού ανέβασα στα 2.00 euro,με το big blind να συμπληρώνει.Flop:Ad :8s :2c ,check to big blind,check κ εγώ προσπαθώντας να προσποιηθώ ότι δε μου άρεσε ο άσσος,bet o διπλανός μου 4 euro,fold to big blind call εγώ.Τurn:7h ,check εγώ,bet 8 euro o άλλος.Αν κ δεν κρατάω τίποτα δυνατό,είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχω το καλύτερο φύλλο,κ σκέφτομαι αν θα πρέπει να κάνω τώρα ρελάνς ή να τον αφήσω να με ξαναμπλοφάρει στο river.Σκέφτηκα ότι στην καλύτερη γι αυτόν έχει χαμηλότερο άσσο.Έκανα απλά call ώστε στην περίπτωση που δεν είχε τίποτα να μην τον διώξω από το hand.Call απλά.River:3s ,check φυσικά εγώ,bet 20 euro,κατευθείαν call εγώ κ μου ανοίγει:3h :3d ,δηλαδή σετ από τριάρια στο river.Ξέρω ότι οτιδήποτε άνοιγε στο river θα μου έκανε bet,κ γι αυτό το λόγο έπαιξα τόσο παθητικά το χέρι.Συνήθως δεν συνηθίζω να παίζω τόσο παθητικά,αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω ότι ήταν η καλύτερη στρατηγική,αν κ ρίσκαρα αφου θα μπορούσε να είχε κ κάποιο drawing hand,πχ :9d :Td .Έβγαλα τα μάτια μου μόνος μου σε αυτό το κόλπο,που δεν έκανα check-raise στο turn,ή στάθηκα απλά άτυχος?

Μετά από λίγα χέρια έιμαι στο big blind κρατώντας :Kh :Jc ,κ κάνω check αφού όλοι έχουν κάνει limp πριν το flop.Ανοίγει :Kc :Jd :4s ,check τα blinds,bet o ίδιος φίλος 2.00 euro,fold όλοι οι υπόλοιποι.Μετά το προηγούμενο μάθημα,σκέφτηκα ότι δεν πρόκειται να ξαναδώσω ποτέ free cards στον αντίπαλό μου,οπότε κάνω ρελάνς στα 6.00 euro,μου απαντάει με ρελάνς στα 12.00 κ απαντάω με all-in,περίπου 65.00 euro.Call ο αντίπαλος κ προς απογοήτευση μου δείχνει:4d :4c ,σετ από τεσσάρια(στη συνέχεια δν άνοιξε τίποτα κ έχασα).Μήπως ήταν επιπόλαια κίνηση το all-in?Πως μπορεί κάποιος να ξεφύγει από τέτοιο flop κρατώντας τα δυο κορυφαία ζεύγη?Έκανα λάθος ή ήμουν πάλι γκαντέμης??

Στο ίδιο τραπέζι την ίδια μέρα,κρατάω :Ks :Kc ,κάνω raise στα 2.00 από το button,κ με βλέπει ένας τυπάς ο οποίος είναι αρκετά καλός παίκτης,αλλά έχει χάσει πολλά κ είναι τιλταρισμένος στο full,κάνει call σχεδόν σε όλα τα pre-flop raises.Flop:2h :5c :8d ,bet το pot ο άλλος,all-in εγώ(είχε περίπου 25 euro ακόμα)call o τυπάς,Μου δείχνει:Qc :8h κ μια ντάμα στο turn του δίνει το pot.Εδώ βέβαια δν νομίζω ότι έκανα λάθος κάπου σωστά?Απλά ήμουν σίγουρος ότι θα χάσω κ αυτό το κόλπο,παρότι οι πιθανότητες ήταν πολύ υπέρ μου.

Γενικά νιώθω ότι ποτέ δεν έιχα την εύνοια της τράπουλας,αν κ στα συγκεκριμένα όρια είμαι κερδισμένος.Μου συμβαίνουν συνέχεια τα απίστευτα(αποκλείσμοι στο bubble με ΑΑvsKK,βέβαια τις περισσότερες φορές χάνω με QQ απέναντι σε μεγαλύτερο ζευγάρι,να έχω σετ κ να πέφτω συνέχεια σε μεγαλύτερο,αφού έχω σταματήσει να μπαίνω σε raise με μικρά ζεύγη,μιλάω σοβαρά).Έχω φτάσει στο σημείο να κρατάω :As :Ah σε ρέστα πριν το flop σε τουρνουά κ να φοβάμαι λες κ είμαι outsider,χωρίς πλάκα.Όταν το κόλπο μεγαλώνει πολλές φορές χάνω ακόμα κ όταν το έχω μεγαλώσει εγώ με το καλύτερο χέρι.Το ξέρω ότι δεν είμαι ιδιαίτερα καλός παίκτης(έχω παίξει με καλύτερους παίκτες κ ξέρω ότι ακόμα είμαι πολύ πίσω),προσπαθώ να βελτιώνω το παιχνίδι μου συνέχεια αλλά μου σπάει πάρα πολύ τα νεύρα να βλέπω κάποια ψάρια να χαίρονται κ να το παίζουν παικταράδες μόνο κ μόνο επειδή σε μεγάλα κόλπα στέκονται τυχεροί.Μήπως τελικά δεν είμαι άτυχος αλλά κακός?Έχετε καμιά ιδέα πως να αποβάλλω αυτη τη ψυχολογία,γιατί ξέρω ότι πολλές φορές επηρεάζομαι κ δεν παίζω όπως πρέπει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

To A9o einai gia petama UTG eidika se loose trapezi

akrivws to idio epatha egw se toynroya toy mermaid prin apo 2 wres.

kanei 2400 ta blids htan 600-1200 exw aa kanw ola call utg+2 kai leei aytos me to a-9 fishes se mena kai ston allo

o utg+2 ak egw aa aytos krataei ton a spathi flop 3 spathia turn karo river spathi en tw metaksi mexri na pesoyn ta fylla toy legan oi alloi bad call u mistake h apanthsi toy? nai to kserw htan lathos.

otan epese sto river to tetarto spathi poy ton eswse arxise na leei oti mas eixe psixologisei kai gia ayto ekane call einai na gela kaneis

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θα μπω στη διαδικασία να αναλύσω αναλυτικά το κάθε χέρι, σε κάποια θεωρώ πως ήσουν άτυχος (ΚJ pairs vs set 4) και σε άλλα πως έπαιξες λάθος (Α9 vs set 3)..

Αυτό που νομίζω πως είναι η ουσία του post σου και από το οποίο πρέπει να "διδαχθείς" κάτι, είναι ακριβώς αυτή ψυχολογία του loser-γκαντέμη που περιγράφεις..

Την ξέρω αυτή τη γεύση και είναι πραγματικά πικρή.. Κατά περιόδους έχω νοιώσει τόσο παθητικά που δεν πιστεύω σε ότι φυλλο και αν κρατώ.. Μου έχει τύχει να έρχονται Άσσοι 2 χέρια μετά από ρηγάδες που έχασα μεγάλο ποτ με bad beat και να αγωνιώ για το πόσα θα χάσω και με τους άσσους..! Αυτοπεποίθηση ανύπαρκτη, αμηχανία πως να τους χειριστώ και πίστη στην ήττα..

Η κακή ψυχολογία έχει την ιδιότητα να συσσωρεύει την αρνητική ενέργεια, η οποία εκφράζεται με άσχημα φύλλα, μέτριο παιχνίδι και πολλά bad beats...

Έχω γράψει σχετικά ένα άρθρο στο blog μου που φιλοξενείται στο Pokerland, για την αλληλεπίδραση ψυχολογίας-επιτυχίας στο πόκερ..

Για να μην επαναλαμβάνομαι σου στελνω το link:

http://www.pokerland.gr/option,com_mybl ... 89013.html

Με έχει απασχολήσει ιδιαίτερα το θέμα και έχω καταλήξει πως το καλύτερο που μπορείς να κάνεις κατά περιόδους που νοιώθεις τόσο παθητικά, με ψυχολογία πυθμένα, είναι να σταματήσεις να παίζεις.. Μη κυνηγάς να ρεφάρεις, μη ρισκάρεις περισσότερα χρήματα με τις συνθήκες να είναι ενάντια σου..

Ξεκουράσου, αναλογίσου το παιχνίδι σου, κάνε ένα μικρό ψυχολογικό ρεκτιφιέ και πρόσφερε στον εαυτό σου μερικές μέρες αποχής από το πόκερ. Επικεντρώσου σε άλλες ψυχαγωγικές δρστηριότητες που απολαμβάνεις και απόλαυσε την παρέα των φίλων σου..

Επέστρεψε στα τραπέζια μόνο όταν νοιώσεις μια εσωτερική βεβαιότητα πως ήρθε η ώρα και την αυτοπεποίθηση σου να βρυχάται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...