Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Στην Βαρκελώνη Σταύρος Κάλφας και Νικόλας Σεγρεδάκης, 15 οι ελληνικές συμμετοχές!


pokerland

Recommended Posts

{multithumb thumb_width=540 thumb_height=540}

Τις 15 έφτασαν αισίως οι ελληνικές συμμετοχές για το EPT Barcelona main event με τους Σταύρο ‘IDOLLS’ Κάλφα και Νικόλα ‘mayrogata’ Σεγρεδάκη να εξασφαλίζουν την θέση τους μέσα από τα τελευταία προκριματικά του PokerStars.

Ο Έλληνας επαγγελματίας της Team PokerStars κέρδισε το σχετικό πακέτο από satellite των 22 ευρώ και μέσα από ένα field 62 παικτών, κερδίζοντας στο heads-up τον 0Human0 από την Ρουμανία.

*** Κλικ εδώ για να διαβάστε ολόκληρο το άρθρο... ***

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να προσθέσω κι εγω τη γνώμη μου για το αρθρο...Κατ'αρχήν πολλά συγχαρητήρια στον Σταύρο που αν και δεν τον γνωρίζω από κοντά,πιστεύω πως είναι ενα παιδί προσγειωμένο και καθόλου δεν εχει ιππεύσει κάλαμον απο τις συνεχείς του επιτυχίες.Του εύχομαι λοιπόν τα καλύτερα στο πόκερ..Όμως:

-Συμμετείχα κι εγω χθες στο 22αρι από πρόκριση από 1.10..Τελείωσα 35-36 νομίζω..Σε εκείνο το σημείο ,δηλαδή μετά απο 45 λεπτά παιχνίδι κι ενω ο leader είχε γυρω στις 35000 μαρκες μπήκε ο Σταυρος με 3000 μαρκες.Αφου λοιπόν είχα χασει εγω κάθησα και παρακολούθησα το παιχνίδι του..Έκανε λοιπόν 4 ή 5 rebuy μέχρι να πιάσει γυρω στις 15000 μαρκες.Και αρχισε τα all in .Και εντάξει με Α 7 σπαθια, να κανεις all in απέναντι σε Α Κ κουπες, σε Α Κ αχρωμα και 8 8 ο τρίτος, να σου κατσουν τα σπαθια και να τους παρεις..Με 9-10 αχρωνα να κανεις all in απέναντι σε QQ, 77 και Α 8 και να σου βγει κατω 9-10 και να τους ξαναπάρεις..Αλλά με 2-7 αχρωμα, απέναντι σε ΑΚ σπαθια,10 10 και Α Κ αχρωμα και να τους παιρνεις με φλοπ 7-3-4 turn 2 river 2 (!!) ε, κάτι μου κάνει..Συγκεκριμένα από την ωρα που παρακολούθησα ο Σταύρος έκανε 9 all in -προσέξτε, ΕΚΑΝΕ δεν ακολούθησε-και πηρε τα 8 (!!).Και λέω τωρα εγω με το φτωχό μου μυαλό:

-Γιατί η pokerstars να μη δωσει την ευκαιρία στο Σταυρο να πάει στη Βαρκελώνη με δικά της έξοδα όπως και σε όλη την ομάδα της αντί να τους υποχρεώνει να αγωνίζονται στα τραπέζια της??????Και διαφήμιση θα κάνει και την ευκαιρία οι παίκτες να δειξουν στα τραπέζια τις ικανοτητες τους θα εχουν.Χωρίς σχόλια και υπονοούμενα..

-πώς εγω ,ενας απλός παίκτης ,έχοντας απέναντι μου ενα μέλος της pokerstars να μην αμφιβάλλω για την αξιοπιστία του παιχνιδιού, όταν θα βρεθώ σε παρόμοια θέση με αυτές που ανεφερα πιο πάνω???

-Με τι πιθανότητες μπαίνεις σε ενα παιχνίδι πρόκρισης σχεδόν στη μέση του ανετος και ωραίος με στακ 3000 μαρκών έναντι 35.000 του πρώτου κι ελπίζεις ότι θα πάρεις και το εισητήριο???

Αυτά τα ολίγα χωρίς καμια σπόντα εναντίον του Σταυρου, που στην τελική, μας κάνει και περήφανους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να προσθέσω κι εγω τη γνώμη μου για το αρθρο...Κατ'αρχήν πολλά συγχαρητήρια στον Σταύρο που αν και δεν τον γνωρίζω από κοντά,πιστεύω πως είναι ενα παιδί προσγειωμένο και καθόλου δεν εχει ιππεύσει κάλαμον απο τις συνεχείς του επιτυχίες.Του εύχομαι λοιπόν τα καλύτερα στο πόκερ..Όμως:

-Συμμετείχα κι εγω χθες στο 22αρι από πρόκριση από 1.10..Τελείωσα 35-36 νομίζω..Σε εκείνο το σημείο ,δηλαδή μετά απο 45 λεπτά παιχνίδι κι ενω ο leader είχε γυρω στις 35000 μαρκες μπήκε ο Σταυρος με 3000 μαρκες.Αφου λοιπόν είχα χασει εγω κάθησα και παρακολούθησα το παιχνίδι του..Έκανε λοιπόν 4 ή 5 rebuy μέχρι να πιάσει γυρω στις 15000 μαρκες.Και αρχισε τα all in .Και εντάξει με Α 7 σπαθια, να κανεις all in απέναντι σε Α Κ κουπες, σε Α Κ αχρωμα και 8 8 ο τρίτος, να σου κατσουν τα σπαθια και να τους παρεις..Με 9-10 αχρωνα να κανεις all in απέναντι σε QQ, 77 και Α 8 και να σου βγει κατω 9-10 και να τους ξαναπάρεις..Αλλά με 2-7 αχρωμα, απέναντι σε ΑΚ σπαθια,10 10 και Α Κ αχρωμα και να τους παιρνεις με φλοπ 7-3-4 turn 2 river 2 (!!) ε, κάτι μου κάνει..Συγκεκριμένα από την ωρα που παρακολούθησα ο Σταύρος έκανε 9 all in -προσέξτε, ΕΚΑΝΕ δεν ακολούθησε-και πηρε τα 8 (!!).Και λέω τωρα εγω με το φτωχό μου μυαλό:

-Γιατί η pokerstars να μη δωσει την ευκαιρία στο Σταυρο να πάει στη Βαρκελώνη με δικά της έξοδα όπως και σε όλη την ομάδα της αντί να τους υποχρεώνει να αγωνίζονται στα τραπέζια της??????Και διαφήμιση θα κάνει και την ευκαιρία οι παίκτες να δειξουν στα τραπέζια τις ικανοτητες τους θα εχουν.Χωρίς σχόλια και υπονοούμενα..

-πώς εγω ,ενας απλός παίκτης ,έχοντας απέναντι μου ενα μέλος της pokerstars να μην αμφιβάλλω για την αξιοπιστία του παιχνιδιού, όταν θα βρεθώ σε παρόμοια θέση με αυτές που ανεφερα πιο πάνω???

-Με τι πιθανότητες μπαίνεις σε ενα παιχνίδι πρόκρισης σχεδόν στη μέση του ανετος και ωραίος με στακ 3000 μαρκών έναντι 35.000 του πρώτου κι ελπίζεις ότι θα πάρεις και το εισητήριο???

Αυτά τα ολίγα χωρίς καμια σπόντα εναντίον του Σταυρου, που στην τελική, μας κάνει και περήφανους..

φίλε αδμιραλ αυτός είναι ο βασικός λόγος που όλα αυτα που ακούς περι τετραστιών ποσών καθαρών κερδών είναι σχεδόν λαλακίες γιατί ο κάθε παίχτης σε τετοιά τουρ μπορεί να κανει αρκετά rebuy .προφανώς δεν είναι η διαφορά τεράστια αλλα ειναι σίφουρα αρκετά μεγάλη ..και ναι μπορεις να μπείς και συ με 72 ο είναι επιλογή σου τώρα αν η τράπουλα στο δόσει δεν σε έκανε κακό παίχτη απλά τυχερό .το ΠΟΚΕΡ είναι τυχερό παιχνιδι που μέσα εκεί καθοριστικό παράγοντα μακροχρόνια παιζει η γνώση και ικανότητα. παραμένει όμως τυχερο παιχνίδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω νομίζω οτι το μηχανάκη ήτανε ταισμένο και ήθελε να δώσει... του κάτσανε και δύο ταμπλό πεταλούδες και αυτό ειναι όλο... ή για να στο πώ και αλλιώς admiral κάτσε να παίξεις εσύ σε ένα ( 0,01$ R ) και με 72 θα βάλεις και τις κάλτσες σου μέσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντί να γράφεις όλο αυτό το κατεβατό δεν σκέφτεσαι καλύτερα τι λόγο είχε να μπει μετά από μια ώρα;

επειδη βαριεται τα μικρα τυφλα ή επειδη ισως το ειδε στο λομπυ τελευταια στιγμη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ADMIRAL

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ γιατί είναι λάθος από μαθηματικής πλευράς το shove με 72ο;

Φιλε πιστεύω ότι εσεις θα μου εξηγήσετε..Εγω ρωταω για να πάρω απαντήσεις και να γινω καλύτερος..Όπως επίσης δεν απαντησατε στο ερωτημα για την ποκερσταρς-αν συμφωνείτε ή όχι-.Καλοπροαίρετα ρωτάω και μη με στοχοποιείτε κι εσυ και ο giorgio .Τώρα αν εσείς τα βλέπετε όλα καλά,εξηγηστε μου το λόγο να μου φυγει και μενα η απορία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

-Γιατί η pokerstars να μη δωσει την ευκαιρία στο Σταυρο να πάει στη Βαρκελώνη με δικά της έξοδα όπως και σε όλη την ομάδα της αντί να τους υποχρεώνει να αγωνίζονται στα τραπέζια της??????Και διαφήμιση θα κάνει και την ευκαιρία οι παίκτες να δειξουν στα τραπέζια τις ικανοτητες τους θα εχουν.Χωρίς σχόλια και υπονοούμενα..

-πώς εγω ,ενας απλός παίκτης ,έχοντας απέναντι μου ενα μέλος της pokerstars να μην αμφιβάλλω για την αξιοπιστία του παιχνιδιού, όταν θα βρεθώ σε παρόμοια θέση με αυτές που ανεφερα πιο πάνω???

-Με τι πιθανότητες μπαίνεις σε ενα παιχνίδι πρόκρισης σχεδόν στη μέση του ανετος και ωραίος με στακ 3000 μαρκών έναντι 35.000 του πρώτου κι ελπίζεις ότι θα πάρεις και το εισητήριο???

Αυτά τα ολίγα χωρίς καμια σπόντα εναντίον του Σταυρου, που στην τελική, μας κάνει και περήφανους..

πως κατάφερες να γράψεις τόσες randomies μαζεμένες?

και πως ακριβώς σε κάνει περήφανο ο idolls ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ADMIRAL

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ γιατί είναι λάθος από μαθηματικής πλευράς το shove με 72ο;

Φιλε πιστεύω ότι εσεις θα μου εξηγήσετε..Εγω ρωταω για να πάρω απαντήσεις και να γινω καλύτερος..Όπως επίσης δεν απαντησατε στο ερωτημα για την ποκερσταρς-αν συμφωνείτε ή όχι-.Καλοπροαίρετα ρωτάω και μη με στοχοποιείτε κι εσυ και ο giorgio .Τώρα αν εσείς τα βλέπετε όλα καλά,εξηγηστε μου το λόγο να μου φυγει και μενα η απορία...

Δε σε στοχοποιεί κανένας. Αντί να ρωτήσεις "έκανε σωστό shove εκεί ο IDOLLS;" εσύ είπες "πώς εγω ,ενας απλός παίκτης ,έχοντας απέναντι μου ενα μέλος της pokerstars να μην αμφιβάλλω για την αξιοπιστία του παιχνιδιού". Άρα μη μου λες ότι ρωτάς καλοπροαίρετα και ότι θες να γίνεις καλύτερος. Επίσης τι εννοείς "δεν απαντήσατε στο ερώτημα για την pokerstars"; Με αυτά που σου είπαμε δεν καταλαβαίνεις ότι δε συμφωνούμε μαζί σου; Τέλος, είμαι σίγουρος ότι έκανε ένα σωστό shove εκεί ο Σταύρος, γιατί δεν πατάει κουμπάκια, και αν μου πεις όλες τις παραμέτρους της κατάστασης, θα σου εξηγήσω και γιατί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενδιαφέρον επίσης ήταν και το αλλ ιν στο 109 + ρ με ασσο βαλέ στο μπαμπλ εναντίον του άσσου ρήγα(55 κ στακ / 62 κ στακ(το ακ)αλλά πιός είμαι εγώ να κρίνω. Εγώ με το αθώο μου μυαλό που βλέπω τα σορτ στακ να χάνουν με καλύτερο φύλλο 8 στις 10 είδα να πέφτει βαλές, όπως επίσης επειδή παρακολουθώ αρκετά ποκερ ονλαιν είδα και άλλο ένα αξιοπρόσεκτο περιστατικό στο οποίο συμμετείχαν ο μεμεντ μορι και ματιμ σε ένα σατελαιτ για το 5200 , 3 τικετς έδινε και τα έριξε ο ματιμ με 7 αρια ενάντια σε αα και κκ και έπεσε 7 κάτω και ο κακομοίρης ο ξεκάρφωτος πήρε 900 $ αντί για το τίκετ. Αλλά υποθέτω οτι όλα αυτά ειναι νορμάλ μιας και στα 20 τουρ που παίζω ημερισίως τα κανω 15 φορές αυτά. Μάλλον θα είμαι πολύ βλάκας και θα δημιουργώ σενάρια στο μυαλό μου. Ειδικά όσον αφορά τα μπίγκ στακ και ειδικά σε αυτά τα ριμπαι τουρς του έχουν πετάξει τα μάτια έξω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ADMIRAL

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ γιατί είναι λάθος από μαθηματικής πλευράς το shove με 72ο;

Φιλε πιστεύω ότι εσεις θα μου εξηγήσετε..Εγω ρωταω για να πάρω απαντήσεις και να γινω καλύτερος..Όπως επίσης δεν απαντησατε στο ερωτημα για την ποκερσταρς-αν συμφωνείτε ή όχι-.Καλοπροαίρετα ρωτάω και μη με στοχοποιείτε κι εσυ και ο giorgio .Τώρα αν εσείς τα βλέπετε όλα καλά,εξηγηστε μου το λόγο να μου φυγει και μενα η απορία...

Δε σε στοχοποιεί κανένας. Αντί να ρωτήσεις "έκανε σωστό shove εκεί ο IDOLLS;" εσύ είπες "πώς εγω ,ενας απλός παίκτης ,έχοντας απέναντι μου ενα μέλος της pokerstars να μην αμφιβάλλω για την αξιοπιστία του παιχνιδιού". Άρα μη μου λες ότι ρωτάς καλοπροαίρετα και ότι θες να γίνεις καλύτερος. Επίσης τι εννοείς "δεν απαντήσατε στο ερώτημα για την pokerstars"; Με αυτά που σου είπαμε δεν καταλαβαίνεις ότι δε συμφωνούμε μαζί σου; Τέλος, είμαι σίγουρος ότι έκανε ένα σωστό shove εκεί ο Σταύρος, γιατί δεν πατάει κουμπάκια, και αν μου πεις όλες τις παραμέτρους της κατάστασης, θα σου εξηγήσω και γιατί.

Καλοπροαίρετα ρωταω εσας!με την ποκερσταρς όμως δε μου δινεται η ευκαρια αυτή...ΚΙ αφου δε συμφωνείτε μαζί μου φίλε,οκ, εγω βλέπω φαντάσματα..Αμα δε, ειναι να μπαινω στη διαδικασία να εξηγω γιατί δε θεωρώ σωστό το shove του Σταυρου με 7-2 και με τέσσερις να κανουν call και εκτός θεσης μαλιστα, τότε να σταματήσουμε εδω την κουβέντα..Αφου πετάω και randomies που λέει και ο άλλος φίλος...

Πάντως και με την ευκαιρία της κουβέντας μας εδω, παρατηρώ και μια προκλητικότητα στις απαντήσεις ορισμένων φίλων,Σαν να τα ξέρουν όλα,σαν να μην υπάρχει άλλη άποψη...Θα πρότεινα να αφήσετε το διάλογο να συνεχίζεται και να μην κόβετε τους άλλους με υποτιμητικά σχόλια,γιατί στο τέλος θα μιλάτε τρεις και ο κούκος...Αυτά και φιλικά πάντα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγραφα μια σελιδα ολοκληρη και το χασα! tilt.

ο τυπος poster στον οποιο ανηκεις ADMIRAL ειναι ενας πολυ σοβαρος λογος που στα ελληνικα fora μιλαει ο κουκος. Καμια αυτοκριτικη καμια σοβαροτητα καμια λογικη διεργασια. Τα βαλε ο καλφας με aj. αυτη ειναι η αναφορα στο χερι. 2χρονια μελος και γραφεις αυτα τα πραγματα. Γιατι να ασχοληθει καποιος με αυτα τα threads? για να χασει χρονο μονο. Τωρα και να ρωτησεις ''τιμια'' ποιος θα σου απαντησει ας πουμε γιατι ειναι value το late reg σε αυτο το tour. Γιατι να σου δωσει την πληροφορια.

Κι γω ΔΕΝ ηξερα και ρωτησα, δεν εγραψα 10 μαλακιες πρωτα.

Δεν ειναι διαγωνισμος διακοσμησης το poker να εχουμε ολοι ισαξιες γνωμες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αμα δε, ειναι να μπαινω στη διαδικασία να εξηγω γιατί δε θεωρώ σωστό το shove του Σταυρου με 7-2 και με τέσσερις να κανουν call και εκτός θεσης μαλιστα, τότε να σταματήσουμε εδω την κουβέντα.

Α το θεωρείς και αυτονόητο ότι είναι λάθος κίνηση το shove με 72. Μάλιστα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγραφα μια σελιδα ολοκληρη και το χασα! tilt.

ο τυπος poster στον οποιο ανηκεις ADMIRAL ειναι ενας πολυ σοβαρος λογος που στα ελληνικα fora μιλαει ο κουκος. Καμια αυτοκριτικη καμια σοβαροτητα καμια λογικη διεργασια. Τα βαλε ο καλφας με aj. αυτη ειναι η αναφορα στο χερι. 2χρονια μελος και γραφεις αυτα τα πραγματα. Γιατι να ασχοληθει καποιος με αυτα τα threads? για να χασει χρονο μονο. Τωρα και να ρωτησεις ''τιμια'' ποιος θα σου απαντησει ας πουμε γιατι ειναι value το late reg σε αυτο το tour. Γιατι να σου δωσει την πληροφορια.

Κι γω ΔΕΝ ηξερα και ρωτησα, δεν εγραψα 10 μαλακιες πρωτα.

Δεν ειναι διαγωνισμος διακοσμησης το poker να εχουμε ολοι ισαξιες γνωμες.

Αμα δε, ειναι να μπαινω στη διαδικασία να εξηγω γιατί δε θεωρώ σωστό το shove του Σταυρου με 7-2 και με τέσσερις να κανουν call και εκτός θεσης μαλιστα, τότε να σταματήσουμε εδω την κουβέντα.

Α το θεωρείς και αυτονόητο ότι είναι λάθος κίνηση το shove με 72. Μάλιστα...

Συνεχίζετε και υπιτιματε τους συνομιλητές σας..Θεωρείτε ότι στα ελληνικά φορα έχουν θέση μόνο οι ξερόλες..Οι άλλοι στον Καιάδα..Και μου λεει κιολας ο πρωτος φίλος "Τωρα και να ρωτησεις ''τιμια'' ποιος θα σου απαντησει ας πουμε γιατι ειναι value το late reg σε αυτο το tour. Γιατι να σου δωσει την πληροφορια."!!!!!!!!Ελα ντε!!μπορεί κάποτε να βρεθούμε στο ιδιο τραπέζι και να σου πάρω και τα σωβρακα επειδή θα μου απαντήσεις τωρα..Αν ξέρεις βέβαια...

Εν κατακλείδι, χαμηλώστε λίγο την έπαρσή σας -στα συγκεκριμένα άτοιμα μιλάω- γιατί θα προσγειωθείτε ανώμαλα..Δεν είμαστε όλοι πιτσιρικάδες να μας πουλάτε ξερολισμό και υπεροψία...Ούτε γεννηθήκατε ποκεράδες...

Kι επειδή σας έθιξα την ποκερσταρς και "τόλμησα" να σχολιάσω τις αυτονόητα παράξενες για τους αντικειμενικούς παρατηρητές κινήσεις του IDOLLS παρακαλώ delete ή banned απο το φορουμ σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενώ εσύ με το ύφος σου δεν υποτιμάς κανέναν ε; Αυτό που προσπαθούν να σου πουν όλοι είναι κάτσε σκέψου "γιατί ο IDOLLS μπήκε με τόσο late registration;" και "γιατί έκανε shove με 72o;" πριν γράψεις ότι στην έχουν στημένη και ευνοούν κάποιους άλλους. Μήπως είναι πιθανότερο αυτά που κάνει να είναι +EV, από το να είναι rigged το online poker; Το ότι δεν καταλαβαίνεις τις κινήσεις του, δε σημαίνει ότι σε κλέβουν. Όταν όμως προσπαθούμε να σου πούμε ότι δεν πρέπει να σκέφτεσαι έτσι όπως σκέφτεσαι, αλλά κάπως αλλιώς, εσύ λες ότι σε υποτιμάμε. Μακάρι να ήμασταν όλοι τέλειοι και να σε παίρναμε από το χέρι να σου δείξουμε όλα όσα ξέρουμε με τον καλύτερο τρόπο, αλλά δεν είμαστε, οπότε πάρε ότι μπορείς από αυτά που προσπαθούν να σε μάθουν και προσπέρνα τον τρόπο που στα μαθαίνουν. Αυτή είναι η συμβουλή μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...