Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Άρθρο baskont: Τέλος στα "micro" online cashes Ελλήνων παικτών


Recommended Posts

{multithumb thumb_width=540 thumb_height=540}

Νομίζω πως οι περισσότεροι αναγνώστες θα συμφωνήσουν μαζί μου: Η δημοσίευση των online cashes Ελλήνων παικτών, ακόμη και για πολύ μικρά ποσά, έχει ευτελίσει την έννοια της λέξεως "επιτυχία"!

*** Κλικ εδώ για να διαβάστε ολόκληρο το άρθρο... ***

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω προσωπικα διαφωνω. 1500 $ για καποιον που παιζει 5 $ τουρ ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιτυχια. Μεχρι και σημερα θυμαμαι το πρωτο μου τετοιο cash και ποση χαρα μου εδωσε. Αρα ειναι κατι σχετικο το μεγεθος μιας επιτυχίας. Προφανως οτι buy in εχεις τετοιο cash θα κανεις. Αυτοι που μιλησες στο ΕΡΤ δεν αποτελουν τον κανονα του ποκερικου κοσμου αλλα την εξαιρεση.

Οσον αφορα τα δανεικα κτλ που αναφερεσαι, ειναι ενα θεμα το οποίο ο καθε ενας πρεπει να το αντιμετωπίσει μονος του ουτως η αλλως, αφου η ειδηση απο μονη της δεν ειναι ο λογος που θα τον αναζητησουν τον παιχτη. Γενικα στο χωρο δεν γλιτωνεις να σου ζητηθουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωστη σκεψη obv ομως το ποσο των 8Κ προκυπτει σε tours με prizepool 50Κ και πανω.

Στο daily programm της Stars αυτα τα τουρνουα ειναι μονο 5.

Αν καποιος shiparei το βραδινο 11r η ενα daily 50r δεν ειναι επιτυχια? Μαλλον ειναι.

Ισως μπορει να κατεβει λιγο το οριο.

*Φυσικα Παυλο εχει μεγαλη σημασια για καποιον να κερδισει 300bins στα stakes που παιζει (ενα ολοκληρο roll δλδ!) αλλα κι εγω δεν βλεπω τον λογο να δημοσιευεται αναλυτικη λιστα με τετοια cashes ανα μερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

re paidia katalavete oti de simferei enan poker paikti na jeroyn oloi oti einai kalos

kai stis meres mas den simferei enan anthrwpo na jeroyn oloi oti ehei polla $$$

einai toso aplo για εμένα τα scores δε θα έπρεπε να αναφεροντε καν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωστα αλλα ξεχνας οτι καθε τετοιο site ειναι μερος μιας βιομηχανιας που θελει να διαφημιζεται για να μεγαλωνει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με Παύλο. Καλύτερα να χρησιμοποιήσετε ένα "φίλτρο¨ πχ 300 buy in και πάνω ή ποιος έφτασε Heads Up, ή ποιος έφτασε σε τεράστιο field (άνω των 1000 πχ) σε FT κτλ. ή τέλος πάντων κάποιο αντίστοιχο συνδυασμό ...

Με την λογική σου δεν θα αναφερθείτε σε ένα τουρνουά με buy in $1 και field 30.000 άτομα στα $6.000 της πρώτης θέσης αλλά θα αναφερθείτε στα $12.000 της 8ης θέσης του Super Tuesday που έχει buy in $1050... Δεν λέω, επιτυχίες και τα δύο ok ... κατά την ταπεινή μου γνώμη όμως μεγαλύτερη η επιτυχία που θα ... ¨αποκλείσετε". ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με Παύλο. Καλύτερα να χρησιμοποιήσετε ένα "φίλτρο¨ πχ 300 buy in και πάνω ή ποιος έφτασε Heads Up, ή ποιος έφτασε σε τεράστιο field (άνω των 1000 πχ) σε FT κτλ. ή τέλος πάντων κάποιο αντίστοιχο συνδυασμό ...

Με την λογική σου δεν θα αναφερθείτε σε ένα τουρνουά με buy in $1 και field 30.000 άτομα στα $6.000 της πρώτης θέσης αλλά θα αναφερθείτε στα $12.000 της 8ης θέσης του Super Tuesday που έχει buy in $1050... Δεν λέω, επιτυχίες και τα δύο ok ... κατά την ταπεινή μου γνώμη όμως μεγαλύτερη η επιτυχία που θα ... ¨αποκλείσετε". ;)

πολύ σωστή προσέγγιση συμφωνώ.....+1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με Παύλο. Καλύτερα να χρησιμοποιήσετε ένα "φίλτρο¨ πχ 300 buy in και πάνω ή ποιος έφτασε Heads Up, ή ποιος έφτασε σε τεράστιο field (άνω των 1000 πχ) σε FT κτλ. ή τέλος πάντων κάποιο αντίστοιχο συνδυασμό ...

Με την λογική σου δεν θα αναφερθείτε σε ένα τουρνουά με buy in $1 και field 30.000 άτομα στα $6.000 της πρώτης θέσης αλλά θα αναφερθείτε στα $12.000 της 8ης θέσης του Super Tuesday που έχει buy in $1050... Δεν λέω, επιτυχίες και τα δύο ok ... κατά την ταπεινή μου γνώμη όμως μεγαλύτερη η επιτυχία που θα ... ¨αποκλείσετε". ;)

αυτο..το να εισαι καλος παικτης και ως αποτελεσμα αυτου να παιζεις τα μεγαλα buy ins οπου μια χειροτερη θεση(με καλυτερους παικτες οκ αλλα δν παυει η 8η πχ να ειναι χειροτερη απ τη 2η) αποφερει μεγαλυτερα κερδη δε σημαινει οτι πρεπει να μειωνεις μια πρωτια-2η θεση-3η θεση σε μικροτερου βεληνεκους τουρνουα(ενα big5 πχ με 10Κ ατομα..) επειδη..δεν ειναι 8Κ

just my humble opinion though..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για μένα είναι λάθος πολιτική του σιτε γτ δε σου φταίεi σε τπτ ο μέσος έλληνας παίκτης για αλλά πράγματα που γίνονται. τραγικό θεωρώ το όριο των 8000 (κάνε εσύ αν μπορείς σκορ τέτοιο καθημερινή). βεβιασμένη απόφαση γ μένα.. θα μπορούσατε να γράφετε τα τρία με πέντε καλύτερα σκορ της ημέρας χωρίς να ρίχνετε κανέναν όσο κι αν είναι αυτά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά εμένα μου άρεσε αυτή η καθημερινή αναφορά στις επιτυχίες των Ελλήνων παιχτών και θεωρώ ότι σας ξεχώριζε από άλλα αντίστοιχα site. Καταλαβαίνω τις δυσκολίες που είχατε ιδιαίτερα όσον αφορά την παρακολούθηση όλων των αποτελεσμάτων αλλά ήταν ωραίο να αναφέρονται και επιτυχίες παιχτών που δεν ανήκουν στους 10-20 γνωστούς και δικτυωμένουσ παίχτες. Ίσως βάζοντας κάποια αντικειμενικά κριτήρια να μπορείτε να το ελέγξετε καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω πως ο Βασίλης έχει δίκιο, και καλά κάνει και ασχολείται πλέον μόνο με της μεγάλες επιτυχίες των παιχτών όπως για παράδειγμα έκανε σήμερα με τον “triapas 7”.

Εξάλλου το επίπεδο του πόκερ στην Ελλάδα έχει ανέβει τόσο που σε κάθε τελικό τραπέζι θα βρεις και έναν Έλληνα, είναι δύσκολο για κάποιον να μπορέσει να συγκεντρώσει της επιτυχίες και να γράψει για όλες.

Και μην ξεχνάτε πως υπάρχουν παιχταράδες που παίζουν όλη μέρα τα 3.3 και τα 2.2 και στο τέλος της βραδιάς είναι περισσότερο κερδισμένοι από μια 3 θέση σε ένα ΜΤΤ που δίνει 1500$.

Το θέμα είναι πως η δημοσιότητα είναι γλυκιά και όλοι γουστάρουμε να δούμε το όνομα μας σε κάποια στήλη ενός άρθρου, απλώς πρέπει να καταλάβουμε πως ο πήχης είναι ψηλά πλέον.

Από την εγώ θα πρότεινα στον Βασίλη να ανοίξει ένα φόρουμ έτσι ώστε όλοι οι κερδισμένοι, και όσοι θέλουν παίχτες, να γράφουν καθημερινά της επιτυχίες τους.

P.S. «Μην πυροβολείτε τον πιανίστα»

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξάλλου το επίπεδο του πόκερ στην Ελλάδα έχει ανέβει τόσο που σε κάθε τελικό τραπέζι θα βρεις και έναν Έλληνα
Υπερβολικός
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω οτι γενικά το να αναφέρεις μόνο κάπια μεμονομένα κασαρίσματα παιχτών σε τουρνουά, αφήνωντας την εντύπωση με εκφράσεις του στύλ "έσπασε την μπάνκα" οτι έπιασε το λόττο παίζοντας κάπιο τουρνουα απέχει πολύ απο την πραγματικότητα.

Σπάνια αυτά τα άρθρα αναφέρουν το ροι του παίχτη ΄΄η διαχορίζουν το έπαθλο απο την συνολική επένδυση του παίχτη σε συμετοχές.

Ας μην παρεξηγηθώ, σέβομαι την προσπάθεια των παιδιών του σαιτ για ενημέρωση, κατι πολύ δύσκολο στο τεράστιο πεδίο του ονλαιν ποκερ. Ουτε φυσικά κατηγορώ κανέναν για εσκεμένη παραπληροφώρηση. Απλα αναφέρω τα παραπάνω σαν λόγους που με κάνουν να συμφωνώ με το αρθρο του Βασίλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλε βασιλη θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω και εγω απο την πλευρα μου στο τι ονομαζουμε ΕΠΙΤΥΧΙΑ στο online ποκερ.

Με το πλαφον που σκεφτηκες να βαλεις στα 8Κ ουσιαστικα χαρακτιριζεις επιτυχια το χρηματικο ποσο που κερδιζει καποιος αλλα οχι την πορεια που εκανε σε ενα τουρνουα, Επισης κρινεις τον ορο επιτυχια απο τα buy in των τουρνουα πραγμα που για μενα ειναι λαθος και το μονο που θα φερει θα ειναι μια στηλη που θα κανει αναφορες σε 10 ελληνες παικτες για τα αποτελεσματα τους με καποια πυροτεχνηματα ανα περιοδους απο καποιους αλλους παικτες. Δεν μπορει ας πουμε να χαρακτιριζεις επιτυχια την 12η θεση στο sunday milion και οχι την 1η στο big 8.80 η την 2η στο big 22... ειναι και τα 3 τουρνουα με ιδιο field παικτων αλλα διαφορετικων buy in και οπως προανεφερα η επιτυχια δεν εχει να κανει με τα buy in.

Η γνωμη μου ειναι το πλαφον που σκεφτηκες να βαλεις να μην εχει να κανει με το ποσο που κερδισε καποιος αλλα με την θεση που κατελαβε σε ενα τουρνουα και οσο υπερβολικο και αν ακουστει σε καποιους η 27η θεση στο milion που πληρωνει ας πουμε 3Κ ΔΕΝ ειναι επιτυχια. Αντιθετως η 3η θεση στο 8.80 που δινει τα ιδια λεφτα ΕΙΝΑΙ επιτυχια.

Προταση μου ειναι να συνεχισεις τις αναφορες σε ελληνες παικτες που καταφεραν να τερματισουν σε μια εκ των πρωτων 4-5 θεσεων σε καποιο τουρνουα και για καποια συγκεκριμενα τουρνουα οπως τα major της κυριακης η καποια μεγαλα καθημερινα οπως το super tuesday η το wednesday 100K η αναφορες να περιλαμβανουν καποιο τελικο τραπεζι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να γίνεται σωστά η αναφορά των cashes στο poker πρέπει λίγο πολύ να ορίσουμε τι σημαίνει επιτυχία. Για κάποιον που παίζει micro stakes το να πάρει $3000 είναι αρκετά σημαντικό ενώ για κάποιον που το Κυριακάτικο session του κοστίζει $3000, το να πάρει το ίδιο ποσό δε λέει τίποτα. Έτσι λοιπόν ως μια συγκεντρωτική ιδέα των όσων είπατε έχω να προτείνω το εξής:

Το cash πρέπει να είναι σε όλες τις περιπτώσεις μεγαλύτερο από $1000. Σε τόσο μικρό cash πρέπει το τουρνουά να έχει τουλάχιστον 5000 εγγραφές. Αν το cash είναι $2000 πρέπει οι συμμετοχές να είναι τουλάχιστον 3000, κ.ο.κ. Οι αριθμοί των συμμετοχών είναι τυχαία νούμερα, απλά θέλω να δείξω το είδος της φόρμουλας που προτείνω. Επίσης ένα άλλο "φίλτρο" που θα μπορούσαμε να βάλουμε είναι η θέση στην οποία τερμάτισε κάποιος. Αν δηλαδή κάποιος πάρει $2000 τερματίζοντας σχετικά χαμηλά στο sunday million να μην συμπεριληφθεί στις επιτυχίες. Μπορούμε να βάλουμε ως κατώτερη θέση τερματισμού την 9η θέση εκτός κι αν το cash του ξεπερνά τις $3000 ας πούμε. Κάπως έτσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...