Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Coaching - Ανοικτή πρόσκληση


holdemgr

Recommended Posts

Το coaching στο πόκερ είναι μία επιλογή που κάθε φιλόδοξος παίκτης πρέπει να'χει υπόψη του. Δε χρειάζεται να κάνεις coaching με τον Phil Ivey (καλό θα ήταν αλλά...) αλλά με κάποιον παίκτη που γενικά έχει περισσότερη εμπειρία και μπορεί να αξιολογήσει το παιχνίδι σου και να σου δώσει συμβουλές πώς και πού να βελτιωθείς.

Έχω δεχτεί όπως και έχω κάνει ο ίδιος coaching όταν έπαιζα fixed limit holdem στο παρελθόν και μπορώ να πώ ότι και οι δύο όψεις μου έδωσαν μια ανεπανάληπτη εμπειρία.

Στο ζουμί τώρα:

Θα ήθελα να απευθύνω μία πρόσκληση στα μέλη του pokerland. Αν επιθυμούν μπορώ να αναλάβω ΔΩΡΕΑΝ να τους βοηθήσω να βελτιώσουν το παιχνίδι τους. Με τους εξής όρους:

1. Να παίζουν NL σε χαμηλά όρια

2. Να είναι διατεθειμένοι να ασχοληθούν σοβαρά

3. Να είναι φιλοδοξοι να βελτιωθούν

Αν ενδιαφέρεστε στείλτε μου PM (προσωπικό μήνυμα) με λίγα λόγια για σας. Λόγω χρόνου μπορώ να δεχτώ μόνο 1 με 2 άτομα.

Όπως είπα η βοήθεια θα είναι δωρεάν και απλά αν η εμπειρία σας είναι θετική μπορείτε να στείλετε εντυπώσεις.

Περιμένω PM :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήδη πήρα κάποια PM (ευχαριστώ πολύ) και νομίζω ότι πρέπει να δώσω μερικές πληροφορίες:

Ενδιφέρομαι για παίκτες που παίζουν cash games holdem no-limit, έχουν γνώση των βασικών του παιχνιδιού, χρησιμοποιούν ίσως κάποιο software (pokertracker κλπ) και κυρίως έχουν φιλοδοξία και είναι σοβαροί παίκτες δηλ. δεν πρόκειται να χάσουν το σπίτι τους στα τραπέζια

Τι μπορώ να προσφέρω:

Κατ'αρχήν δεν είμαι εξπέρ του πόκερ αλλά πιστεύω ότι μπορώ να βοηθήσω παίκτες που ξεκινάνε να αποκτήσουν μια γερή βάση που θα τους βοηθήσει να κερδίζουν στα τραπέζια χαμηλών ορίων. Αν θέλετε coaching για high stakes τότε είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Μπορούμε να συζητήσουμε τη μορφή των "μαθημάτων" με τους "μαθητές" αλλά συνήθως α. ο παίκτης μού στέλνει χέρια απο κάποια παρτίδα του και αφού τα κοιτάξω, του στέλνω αναλυτικές παρτηρήσεις,

είτε β. τον παρακολουθώ ζωντανά και σχολιάζω μέσω chat

ή συνδυασμός των α και β. Γενικά νομίζω ότι γύρω στις 4-5 ώρες συνολικά θα δώσουν καλό αποτέλεσμα. Επίσης θα συμπεριλαμβάνει και κάποιο εισαγωγικό "μάθημα" πάνω σε τι software χρειάζεται, bankroll management, table selection κλπ

Επαναλαμβάνω ότι δε ζητώ χρήματα, απλά θα ήθελα από τους παίκτες να μου δώσουν ειλικρινές και αναλυτικό feedback.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

holdemgr έγραψε:

Το coaching στο πόκερ είναι μία επιλογή που κάθε φιλόδοξος παίκτης πρέπει να'χει υπόψη του. Δε χρειάζεται να κάνεις coaching με τον Phil Ivey (καλό θα ήταν αλλά...) αλλά με κάποιον παίκτη που γενικά έχει περισσότερη εμπειρία και μπορεί να αξιολογήσει το παιχνίδι σου και να σου δώσει συμβουλές πώς και πού να βελτιωθείς.

Έχω δεχτεί όπως και έχω κάνει ο ίδιος coaching όταν έπαιζα fixed limit holdem στο παρελθόν και μπορώ να πώ ότι και οι δύο όψεις μου έδωσαν μια ανεπανάληπτη εμπειρία.

Στο ζουμί τώρα:

Θα ήθελα να απευθύνω μία πρόσκληση στα μέλη του pokerland. Αν επιθυμούν μπορώ να αναλάβω ΔΩΡΕΑΝ να τους βοηθήσω να βελτιώσουν το παιχνίδι τους. Με τους εξής όρους:

1. Να παίζουν NL σε χαμηλά όρια

2. Να είναι διατεθειμένοι να ασχοληθούν σοβαρά

3. Να είναι φιλοδοξοι να βελτιωθούν

Αν ενδιαφέρεστε στείλτε μου PM (προσωπικό μήνυμα) με λίγα λόγια για σας. Λόγω χρόνου μπορώ να δεχτώ μόνο 1 με 2 άτομα.

Όπως είπα η βοήθεια θα είναι δωρεάν και απλά αν η εμπειρία σας είναι θετική μπορείτε να στείλετε εντυπώσεις.

Περιμένω PM :)

Min sas piasoun oi ntropes.

O holdem einai axiologos paixtis kai mono kerdos tha exete osoi ton protimisete.

Kai dwrean malista.

Sygxaritiria holdem

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

eyxaristws na kaname merika mathimata poker

h coaching opws thes pes to ...

alla poio polu me endiaferoun ta sit n go

ti gnwmh exeis gi ayta?

mporei kapoios na vgalei kerdos mesa apo ayta h einai xasimo xronou?

pistevw einai poio asfales paixnidi

alla den kserw se vathos xronou an telika vgaineis nikiths...

mia sizhthsh epi tou thematos me sinodia cafe tha itan kali idea

an simfwneis kai esy to mail mou einai harpavl@gmail.com

harris

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

loipon tora pou anaferthike to coaching opoios i opoia endiaferetai mporo na ton matho pos na paizei se tournaments ypsilou epipedou ,se rebuys kai freez out.aparaitita o endiaferomenos prepei na exei toulaxiston 600$ bank roll gia na mporei na paiksei se sobara tournaments kathos na exei kai eleuthero xrono.episis o endiaferomenos otan mou steilei PM na anaferei poso kala gnorizei to game ,an exei empeiria pano sta tournaments (rebuys kai freez out) kai an thelei na asxolithei sovara me to athlima.

:) kali tyxi stous PAIKTES

I M A FISH!!! WHERE IS THE FISHERMAN?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο holdem για την πρωτοβουλία.

Θα σου έλεγα να με αναλάβεις αλλα εγώ παιζω pot limit. ΝΟμίζω οτι είναι ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις σωστά πονταρισματα για να πας αργότερα στο NL.

Έπίσης εαν θες καλύτερα είναι τα χέρια που αναλύεται να τα στέλνεται εδω να τα διαβάζουμε.

Εαν ο μαθητής ντρέπεται μπορώ να σου στέλνω δικά μου χέρια και να τα σχολιάζεις΄.:) :)

ξανά μπράβο για την πρωτοβουλία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον. Δυστυχώς ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος και υπάρχουν ήδη 2 άτομα που βοηθάω (ελπίζω )

Δυστυχώς δε νομίζω ότι μπορώ να μεταφέρω όσα λέγονται εδώ στο φόρουμ κι ένας από τους κύριους λόγους είναι: χώρος του φόρουμ

Γενικά ζητώ από τον παίκτη να μου στείλει 100-150 συνεχόμενα χέρια κάθε φορά. Έτσι μπορώ κατ'αρχήν να δώ αν έχει κάποια φανερά προβλήματα

preflop στρατηγική: πχ παίζει πολλά χέρια, από λάθος θέσεις κλπ

postflop αν διαβάζει καλά τα φύλλα, αν μεγιστοποιεί το κέρδος του όταν είναι μπροστά, αν κάνει χαλαρά κόλ, πώς παίζει τη θέση του κλπ κλπ

Μετά προσπαθώ να μπώ σε περισσότερη λεπτομέρεια και θέλω να δω αν αντιλαμβάνεται τη δυναμική του τραπεζιού, αν προσαρμόζεται και ανταποκρίνεται σωστά στην εκτίμηση που έχει κάνει για το τραπέζι, τη συχνότητα που μπλοφάρει, κάνει κόλ κλπ.

Ολ'αυτά είναι δύσκολο να μεταφερθούν εδώ και δε νομίζω ότι θα άρεσε ιδιαίτερα (προπαντός στον poliscas :whistle: )

Θα παρακινούσα όμως όποιον έχει κάποιο χέρι που δεν είναι σίγουρος, να το στείλει εδώ. Υπάρχουν πολλοί έμπειροι παίκτες -και πιο έμπειροι από μένα- που θα χαρούν να απαντήσουν. Αφήστε λοιπόν τις ντροπές. Το όφελος είναι πολύ μέγαλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Einai megali xara gia to forum na exei paixtes san ton holdem.

Prosopika pisteuw oti oloi oi neoi paixtes apo edw mesa prepei na zitisoun tin boitheia tou.

Pragmatika lypame pou twra teleutaia den paizw arketa giati exw "douleia" alliws tha tou estelna kai egw merika dika mou giati me endiaferei poly o tropos pou skeftete , eidika an exei piei kafe to prwi

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σχετικά καινούργιο μέλος του pokerland και ομολογώ ότι ήταν μεγάλη η χαρά μου που ανακάλυψα ότι υπάρχει ένα τέτοιο site και στη χώρα μας και μάλιστα με πολύ αξιόλογα μέλη από ότι ΄έχω διαπιστώσει μέχρι τώρα.

Παίζω ποκερ εδώ και 1,5 χρόνο περίπου και ασχοληθεί πάρα πολύ με τη μελέτη του παιχνιδιού διαβάζοντας βιβλία (τα οποία δεν έχω και σε μεγάλη εκτίμηση μπορώ να πω καθώς είναι πολύ γενικόλογα) και κυρίως με αναλύσεις επάνω στο παιχνίδι. Το ποκερ είναι ένα πολύπλευρο παιχνίδι (αφορά θέματα μαθηματικών,ψυχολογίας,κοινωνιολογίας μέχρι και φυσικής κατάστασης παίκτη).Ευτυχώς για όσους θέλουν να το μάθουν δεν είναι εξαιρετικά πολύπλοκο κυρίως λόγω του ότι τελικά αφορά κάθε φορά 3 επιλογές του παίκτη مεκ των 5 (fold,check,call,bet,raise) οι οποίες πολλές φορές είναι προφανείς άλλες φορές πάλι οι πιθανότητες μοιράζονται έτσι ώστε οι 2 οι και οι 3 ακόμη επιλογές να είναι το ίδιο σωστες σχεδόν. Αυτά αφορούν βέβαια το λιμιτ γιατί στο νο-λιμιτ τα πράγματα μπερδεύονται πολύ από την επιλογή του ποσού.Βέβαια το ποσοστό των σωστών επιλογών

σε βάθος χρόνου θα ξεχωρίσει τον επαγγελματία από αυτόν που θα κλείσει το σπίτι του.

Από παικτικής άποψης παίζω κυρίως heads up sit n gos ح (όπου μπορώ να πω ότι έχω καλά αποτελέσματα με ποσοστά περίπου 62% νίκες και με ποσά από 50 εως 300

ευρώ. Αρκετά συχνά παίζω cash games με όριο από 10-20

εως 50-100. Ίσως ακούγονται μεγάλα τα όρια αλλά τελικά οι διακυμάνσεις που έχει κάποιος δεν είναι ιδιαίτερα τραγικές (ακομή και σε ένα παιχνίδι 25-50

μπορείς να παίζεις 10 ώρες με ανεβοκατεβάσματα της τάξης των 500 $).

Θα μπορούσα να μιλάω ατέλειωτες ώρες αλλά για να μην κουράσω θα έρθω στο θέμα.Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε συζήτηση επάνω στο παιχνίδι είτε για να διδαχθώ είται για να διδάξω όσα έχω εως τώρα μάθει ιδιαίτερα βέβαι με τον δημιουργό του topic του οποίου η πρωτοβουλία τον τιμά ιδιαίτερα.Το e-mail μου είναι ioakarras@freemail.gr.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalws orises fileasfog. Entypwsiako biografiko! Elpizw na exoume kales syzhthseis sto mellon.

Epaiza fixed limit paliotera sto $10/20. Nomizw oti oi diakymanseis einai poly megalyteres eidika twra pou kata genikh omologia ta paixnidia exoun ginei pio dyskola. Exw arketous gnwstous, poly dynatoi paiktes kai sigoura kerdismenoi pou eixan periodous zhmias mexri kai 500BB (dhl $10.000 an paizeis 10/20) h kai parapanw.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Holdem.Σίγουρα οι μέσες διακυμάνσεις είναι πολύ μεγαλύτερες από το παράδειγμα που ανέφερα, ιδιαίτερα εάν παίζεις επιθετικά. Είχα κι εγώ μέρες που σε 25-50 κέρδισα 4.700 σε ένα τραπέζι και άλλες που έχασα 3.500 με 4.000 (σε 2 τραπέζια). Ωστόσο αν αποφασίσεις να παίξεις κλειστά μπορείς να αποφύγεις τέτοιες διακυμάνσεις ειδικά σε ένα τραπέζι πολλών ατόμων όπου η θεωρία σου επιτρέπει να παίζεις ακόμη και ένα 7-8 % μόνο των αρχικών χεριών (ΑΑ,ΚΚ,ΑΚ,κ.λ.π.. Μάλιστα η γνώμη μου είναι ότι αν έχεις ένα αρχικό κασέ των 500 $ καλύτερα να παίξεις σε ένα 25-50 με 8-9 άτομα (κλειστά εννοείται με ένα τέτοιο ποσό) παρά να παιδεύεσαι σε 2-3 τραπέζια των 3-6 ή 5-10 όπου η ανυπομονησία και τα πολλά τραπέζια σε κάνουν να παίζεις άτσαλα.Γιατί κακά τα ψέματα το πόκερ όσο καλά και να το ξέρεις είναι ένα παιχνίδι όπου η ψυχολογία σου παίζει κύριο ρόλο.Ακόμη και ο Ροναλντίνιο όταν είναι σε κακή μέρα κάνει όλο λάθη,πόσο μάλλον εμείς:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παίζω κυρίως pokerroom,pokerstars,eurobet.Η αλήθεια είναι ότι συμπαθώ πολύ τις αίθουσες που προέρχονται από εταιρίες στοιχημάτων (eurobet,betfair,willhill κ.λ.π.).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν ο holdemgr άνοιξε αυτό το θέμα, κάνοντας πρόσκληση σε όποιον ενδιαφέρεται για coaching σε no-limit, έστειλα κατευθείαν PM κύρίως για πληροφορίες πανω στο τι είναι coaching και με την ελπίδα οτι θα "κλέψω" και καμία συμβουλή...

Παίζω αποκλειστικά limit και επομένως δεν είχα και πολλές ελπίδες, καθως το post ανέφερε καθαρά για no-limit.

Ο holdemgr απο μόνος του προσφέρθηκε του στείλω και να δει λίγα hands απο το παίξιμό μου και να μου πει την γνώμη του...

Για να μην μακρηγορώ...

Έστειλα τα hands και μου απάντησε χτες...

Οι παρατηρήσεις του ήταν απίστευτα ευστοχες αναφορικά με κάποια λάθη που έκανα (τα οποία απο σήμερα προσπάθησα να τα διορθώσω).

Δευτερον μου έδωσε κάποιες συμβουλές για το γενικότερο παίξιμο, οι οποίες δεν αναφέρονται στα βιβλία που έχω διαβάσει, και είναι φανερό πως βγαίνουν απο την εμπειρία του.. (Ανεκτίμητες για μένα)

Το post οπως καταλαβαίνετε είναι το ελάχιστο ευχαριστώ στον holdem για τον χρονο που μου αφιέρωσε και τις συμβουλές του..

Θα κλείσω με μια παράθεση του MannerBoy:

MannerBoy έγραψε:

Einai megali xara gia to forum na exei paixtes san ton holdem.

Prosopika pisteuw oti oloi oi neoi paixtes apo edw mesa prepei na zitisoun tin boitheia tou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Ektos apo kalos paixtis einai kai megalos anthrwpos.

Exei tin orimotita kai tin ypomoni.

Eilikrina den blepw ton logo opoios asxolite me to no-limit na min zitisei tin boitheia tou.

Einai win/win situation.

Makari na katevasei kapote kai kapoio programa (px skype) gia na boithisei kai to diko mou paixnidi.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fileasfog έγραψε:

Ακόμη και ο Ροναλντίνιο όταν είναι σε κακή μέρα κάνει όλο λάθη,πόσο μάλλον εμείς:)

astoxises file moy ston xarakthrismo posw mallon emeis

o ronalntinio einai ena agrammato sthn kyrioleksia paidi

poy kserei poly kala thn mpalla.

enw esy apo oti diakrinw sta keimena soy to akrivws antitheto den pisteyw na kanw lathos.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...