Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

υπαρχουν ατυποι κανονεσ στο hold-em


referakos

Recommended Posts

παιζω hold-em περιπου δυο χρονια,θεωρω τον εαυτο μου οτι ακομα ειμαι σε μετριο επειπεδο.η eρωτηση που κανω κυριως οταν σου μοιραζονται τα φυλλα ,ειναι αν υπαρχουν ατυποι κανονες τους οποιους πρεπει να εχεις στο μαυαλο σου για να μπεις πριν πεσουν τα υπολοιπα φυλλα,που εκει πλεον βλεπεις και κρινεις.οκ τα (jj,QQ,KK,AK,1010,....)

ποσες φορεσ θα τα παρεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

referakos, σόρυ αλλά μπορείς να διατυπώσεις πάλι την ερώτησή σου γιατί πραγματικά δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να πεις; Απόφαση στο φλοπ, για ζευγάρια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Referako, καλώς ήρθες στην παρέα του pokerland. Εγώ ανήκω στην κατηγορία των "ψαριών" εδώ μέσα και προσπαθώ να βελτιώνομαι. Εδώ θα βρείς πολλούς αξιόλογους πάιχτες οι οποίοι και θα σε βοηθήσουν να βελτιώσεις το παιχνίδι σου. Επειδή νομίζω ότι καταλαβαίνω την ερώτηση σου, θα ήθελα να σου πω ότι ξεκινάς λάθος το σκεπτικό σου και κατά συνέπεια, διατυπώνεις κάθος ερώτηση.

Ο λόγος είναι ότι στο poker σημασία έχει η θέση και ο αριθμός των παιχτών στο τραπέζι και το τι πάιχτες είναι. Μετά υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες, αλλά ξεκινάμε από αυτούς. Τι εννοώ; Αναλόγως την θέση που έχεις και μιλάς στο τραπέζι και αναλόγως και το πόσοι πάιχτες πάιζουν, πάιζεις και τα φύλλα σου. Π.χ., το A8 offsuit εγώ δεν το παίζω σχεδόν ποτέ από αρχικές θέσεις κι ιδιάιτερα σε full τραπέζια. Αλλά εάν είμαι στο button και όλοι πριν από μένα έχουν πάει πάσο, φυσικά και θα το παίξω με raise. Θα ρισκάρω να πάρω το pot εκείνη την στιγμή χωρίς να με κάνει call το SB και το BB. Ομοίως και τα μικρά ζεύγη.

Για να μην πλατιάζω, απλά ήθελα να εξηγήσω ότι θα ήταν καλύτερα να έμπαινες στην λογική της θέσης, των pot odds και όλα τα υπόλοιπα. Κάποιο άλλο μέλος του forum, που θα είναι και πολύ πιο έμπειρο από μένα, μπορεί να σου τα εξηγήσει αυτά. Εγώ ακόμα είμαι στην αναζήτηση ποιοτικών βιβλίων για το poker. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο ποιητής, ειναι ποια χέρια θα βλέπει pre-flop?

Ως γνήσιο ψάρι και εγώ θα συμφωνήσω με τον dimimil για την θέση. Θα διαφωνήσω μόνο για το 1-8 άχρωμο(περισσότερο χαμένος θα είσαι απο τέτοιες κινήσεις παρά κερδισμένος)

Προσωπικά βλέπω μόνο τα 13 λοζέ απο οποιαδήποτε θέση.

1-Κ επίσης. Επίσης χρώματα με cicker 1 και συνεχόμενα χρώμα μ΄νο απο τελευταίες θέσεις. Οπότε οχι Κ-Q 1-J K-J Q-J άχρωμα. Κάποιες φορές τα βλέπω αλλα μόνο απο την τελευταία θέση και εαν δεν υπάρχει δυνατό raise στο τραπέζι. Επίσης 1-Q απο πρώτες θέσεις κάνω απλό call και δεν διστάζω να το πετάξω σε περίπτωση που υπάρχει δυνατό raise στο τραπέζι. Σημασία επίσης έχει και ο παίκτης που κάνει το raise.

Ομως ακόμη και αυτό το πολύ σφικτό σύστημα να ακολουθείς σημασία έχει ο τρόπος που θα αντιμετωπίσεις τις καταστάσεις μετά το flop.

Είσαι στην θέση UTG έχεις :Ah :Ad raise 5XBB το στοίχημα βλέπουν άλλοι τρείς παίκτες και έρχεται flop :Js :Qc :Ks

ΜΙλάς πρώτος και?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχιν σασ ευχαριστω για τη ζεστασια που απανατατε στα μυνηματα.ειστε πραγματικα μια καλη παρεα.

τωρα στην ερωτηση σου απαντω¨κανω check. λαθος??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγαπητε φιλε αυτο που εννοω ειναι το εξης,αν μπορει βεβαια να επιτυχεις.

θα το πω διαφορετικα

ποια ειναι τα φυλλα που δεν πρεπει με τιποτα να μπαινεις,που απαγορευεται ακομα και αν αυτα εινα ζευγη

π.χ χθες μου ηρθαν δυο φορες 10, και κκ μπηκα και εφαγα τα μουτρα μου.το ξερω οτι το φυλλο ηταν καλο αλλα δεν μου καθισε,με στην τσαντιλα μου (ειναι λαθος το ξερω) εμπαινα με οτι ερχοταν 35,26.....και πηρα ,κανονατας μεχρι και foul,

ξερω ομως οτι αυτο δεν ειναι σωστος τροπος.

επλιζω να με καταλαβες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπίκά και επειδή τα έχω πληρ΄ωσει αρκετές φορές.:) :) Εαν το λοζέ μου δεν γίνει set ή δεν εξακολουθεί να είναι overcard, fold χωρίς δευτερη σκέψη. Δηλαδή με 10 αρια και flop :Qd :6h :7d σε περίπτωση δυνα΄τού bet ή raise του αντιπ΄΄αλου μου δεν έχω άλλη επιλογή απο το fold ακόμη και εαν σε κάποιες περιπτώσεις θα πέσεις θύμα μπλόφας, δεν έχεις την εμπιστοσύνη (που απαιτείται) στο χέρι σου για να συνεχίσεις.

Δεν χρειάζεται να παίρνεις αγκαλιά κάθε λοζε και να φτάνεις μέχρι το river μήπως σου έρθει... το set και καταστρέφεις το bankroll σου.

Επίσης σε τέτοιες καταστάσεις οπως περιγράφω στο προηγούμενο ποστ σε δυνατό bet raise reraise ακόμη και με ΑΑ στο χέρι (αν και μου ειναι δύσκολο να τους πετάξω) πρώτα το fold θα πρέπει σκεφτώ και μετά οτιδήποτε άλλο. ¨ΑΣχετα αν τελικά δεν το κάνω και το πλήρώνω σαν γνήσια ψαρούκλα.Μόλις εχτες αντιμετώπισα μια τέτοια κατάσταση. Σκέφτηκα πρώτα το fold είχα το ποντίκι πάνω απο αυτό και τελικά πάτησα call. ΚΑλά να πάθω. ΠΟυ θα μου πάει θα αποκτήσω την πειθαρχία που απαιτείται και γιαυτό.

Επίσης για να μην βαριέμαι ανοίγω πάντα 4 τραπέζια και παίζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα παίδες...

Δεν ξερω αν υπάρχουν κανόνες έστω και άτυποι στα φύλλα που έρχονται preflop αλλά σίγουρα υπάρχουν κάποια φύλλα που με βάση πιθανοτήτων είναι καλύτερα απο άλλα..Εδώ παραθέτω ένα πινακάκι που έχω βρει και διαμορφώσει λίγο ώστε να είναι καταννοητό. Δηλώνει πότε και πως πρεπει να παίζουμε κάποια φύλα ώστε να έχουμε ένα ευνοϊκό αποτέλεσμα..

Φυσικά μεγάλος παράγοντας είναι και η τύχη αλλά σίγουρα και οι πιθανότητες μετράνε..

Ρίξτε του μια ματιά και περιμένω να το σχολιάσουμε όλοι μαζί.

*http://rapidshare.com/files/32961450/StartingHands.pdf.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από το flopturnriver.com τα αρχικά χέρια που προτείνονται για αρχάριους είναι μόλις 19..

Παραθέτω αυτούσιο το άρθρο:

Texas Holdem Starting Hands

One of the biggest problems new poker players have is that they play too many hands. aokrongly discusses starting hands for new players in ring games.

--------------------------------------------------------------------------------

The 19 starting hands apply to no limit ring games. They don't apply to tournaments, sng's, or limit. They are good for new players. Everyone needs a base from which to expand their playing repetiore.

The 19 starting hands are

All poket pairs (that's 13)

AK

AQ

AJ

KQ

QJ

KJ

Here's how you play them. (BTW, this thread will be full of alot of people talking about alot of things. That's great. I could talk about alot of things too. But the fact is newbie players need someplace to start that's going to keep them in the game and out of trouble. Texture, Color, Feel, The FLOW OF THE GAME, etc. are all advanced topics. Be sure to fire away.) Play the 19 hands on NL ring games below below NL $200 and you'll at least be playing live cards and win when you hit the flop more often than not.

Here's how you play them AA, KK, QQ, JJ and AK raise preflop 3-5xBB. If the pot is raised before it gets to you then reraise with AA, and probably KK. If you get reraised back then Push the AA. KK is a toss up, do what you want. Call a raise with the rest. If you end up in the middle of a raise/reraise between to players, just get out of the way without AA - or if you think your KK is good push and hope one of them doesn't hit their A high.

AQ, IF NO ONE HAS RAISE BEFORE YOU then RAISE. If someone Does RAISE BEFORE YOU then FOLD. You heard me right. AQ is a raising hand preflop into an unraised pot but it's an autofold into a raised preflop pot.

AJ, KQ, QJ, call preflop if it's unraised. FOLD preflop if it's raised.

POCKET PAIRS call raises preflop up to 4xBB Fold to bigger raises. HOWEVER, look at the raiser (and other callers stacks) if they don't have any money then just fold. You want them to have money so IF YOU HIT A SET you will get paid off. If you don't hit a set then be prepared to fold very quickly. If you have an overpair to the board then play it carefully.

AT is an auto fold, KT is an autofold. People will talk about connectors and suited whatevers, position, pot odds, blah blah blah. They don't mean much in very low NL ring games. In those games your cards generally win. But if you're going to push people off a hand then at least do it with a good Continuation Bet after raising preflop.

Anyway. I'm a big fan of learning to play a well rounded game. But I've done that and made alot of money in nl ring, sng, and mtt's. Wanna know how many hands I play preflop?

19!!!

It'll keep you out of trouble. I will say I'm a master at playing those 19 hands, imho. And I will say there's alot more to poker than what hands you start with. HOWEVER, the biggest problem most players have (not just beginning players, but MOST players) is that they have no idea what they should play preflop, how or why. Just master the 19 and at least explore various ways to play them, learn how others react, see how hands play out, etc. After you do that (which should take about a year playing 5000 hands per week) then start doing some other things.

Anyway, you asked. That's the answer on 19 hand NL holdem. I'm the one who coined the phrase and created the style of play, so you got it from the horse's mouth. GL.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με καλυπτεις.

πολυ καλο αρθρο.πιστευεις πως εμπειροι παικτες δεν ακολουθουν κατι τετοιο,η ειναι λαθος να κρατας μια τετοια τεχνικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Endiktika na anaferw oti autos pou egrapse ton kanona gia ta 19 xeria einai ena skoupidi.

Den paizei poker , den xerei poker den xerw kan an zei pleon (elpizw na exei autoktonisei).

Oti egrapse to egrapse gia na travixei ta fwta epanw tou.

Episis endiktika anaferw oti kapoia stigmi prin e3afanistei eftase na xrwstaei peripou 15.000 dolaria se forumites enw einai kai megalos pseutis.

Opoios thelei as akolouthisei tis symboules ... kapoiou... pou den xerei na paizei poker... pou den paizei poker.. kai ta megalitera stakes pou exei paixei einai 0.12/0.25$, pou exei kataferei na xasei 25.000$ dollaria se auta ta stakes kai se tournoua.

Megala paidia eimaste oloi kai ypeuthina apo tin stigmi pou asxoloumaste me to poker...

Gia opoion pei oti mou xrwstaei xrimmata kai milaw etsi , den mou xrwstaei tpt.

Gia opoion pei oti den xerw ti lew , ton xerw prosopika , ton exw synantisei ton gnwrizw 2 xronia kai eimai 25xronon pisteuw mporw na krinw kapoion.

Gia opoion pei oti eimai skliros kai oti auta pou lew einai blakeies , apla tha tou apantisw pws kai liga lew...

I apologize for the above post.

Lord forgive me

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σε ολους.

βλεπω οτι πολλοι ανταποκριθηκαν σε αυτο το προβηματισμο που εθεσα,αλλα οι αποψεις πανω σε αυτο το θεμα ειναι πολλες και κανεις δεν συμφωνει με τον αλλον τελικα.

σε ολα τα παιχνιδια υπαρχουν κανονες που πρεπει να ακολουθεις για παραδειγμα στο black-jack.....

λεει λοιπον ο ατυπος νομος οτι οταν ο dealer εχει 2,3,4,5,6 οτι και να σου ερθει π.x Q+3..13 δεν τραβας απαγορευεται αφηνεις το dealer vα τραβηξει και αυτο γιατι οι πιθανοτητες να παρει αν εχει ενα 6 για παραγειγμα, ενα 10 και ενα 6 και πανω ειναι πολλες,εσυ περιμενεις.

στη ρουλετα δεν πονταρεις νουμερα επιδη εχεις διαισθηση,παρακολουθεις και χωριζεις τη ρουλετα στα τεσσερα και παιζεις εκει που ο dealer βλεπεις οτι φερνει πιο πολυ. και αλλα,και αλλα που ισως ειναι κουραστικα να πω.

το αρθρο με τα 19 χερια μου φανηκε οτι εναι μια τακτικη ,δεν εχω αποψη τι φερνει σε βαθος χρονου γιατι ειμαι καινουργιος,να ομως που μερικοι δεν το αποδεχονται τελικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MannerBoy έγραψε:

Sto blackjack kai stin rouleta yparxoun kanones giati paizeis enantion tou kazino.

Sto poker paizeis enantion paixtwn.

do u see why ?

Ακριβώς! Αυτή είναι άλλωστε η μεγάλη διαφορά και η άγρια ομορφιά του πόκερ. Δεν πρέπει να το προσσεγγίζεις όπως ένα οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι του καζίνο.

Παλιότερα είχα ασχοληθεί με το card counting στο μπλακτζακ - πριν βγουν αυτά τα αναθεματισμένα μηχανάκια ανακατέματος των φύλλων που κατέστρεψαν το παιχνίδι - και πραγματικά δεν υπάρχει καμία σχέση με το πόκερ. Εκεί είσαι μία μηχανή, που μετράει τα φύλλα και παίζει πάντα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Στο πόκερ αν κρατάς έχα ορισμένο χέρι σε μία σταθερή θέση, θα το παίξεις κάπως αν αντίπαλός σου είναι ο Α (π.χ βράχος) και εντελώς διαφορετικά αν αντίπαλός σου είναι ο Β (π.χ. loose)...Άρα οι "μεταβλητές" που μπαίνουν στην εξίσωση είναι πάρα πολλές και όχι απλά τι φύλλο κρατάς στο χέρι σου.

Σιγά-σιγά με την εμπειρία και την παρατήρηση θα αποκτάς ένα feeling του τραπεζιού και του κάθε αντιπάλου σου. Δεν υπάρχει στο πόκερ τυφλοσούρτης, δηλαδή μία στάνταρ λύση για κάποιο χέρι: το ΑΑ παίζεται έτσι και όχι αλλιώς...

Οι διάφορες τακτικες πετυχαίνουν ή όχι, ανάλογα με το πως θα τις προσαρμόσεις στη δική σου ιδιοσυγκρασία και στο δικό σου παιχνίδι. Το μόνο που μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα είναι ότι οι αρχάριοι πρέπει να παίζουν λιγότερα και πιο επιλεκτικά αρχικά χέρια, γιατί δεν έχουν την εμπειρία να παίξουν για παράδειγμα ένα χέρι όπως το Q-10ο μετά το φλοπ...

Όσο η εμπειρία και η αυτοπεποίθηση μεγαλώνει, τόσο μπορείς να αρχίσεις να πειραματίζεσαι με κάποια λιγότερο ισχυρά φύλλα για να μπερδεύεις λίγο το παιχνίδι σου και να γίνεσαι πιο απρόβλεπτος.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και γρήγορη πρόοδο. Το ότι προβληματίζεσαι σημαίνει ότι ήδη βρίσκεσαι στο σωστό δρόμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MannerBoy έγραψε:
Endiktika na anaferw oti autos pou egrapse ton kanona gia ta 19 xeria einai ena skoupidi.

Den paizei poker , den xerei poker den xerw kan an zei pleon (elpizw na exei autoktonisei).

Oti egrapse to egrapse gia na travixei ta fwta epanw tou.

Episis endiktika anaferw oti kapoia stigmi prin e3afanistei eftase na xrwstaei peripou 15.000 dolaria se forumites enw einai kai megalos pseutis.

Opoios thelei as akolouthisei tis symboules ... kapoiou... pou den xerei na paizei poker... pou den paizei poker.. kai ta megalitera stakes pou exei paixei einai 0.12/0.25$, pou exei kataferei na xasei 25.000$ dollaria se auta ta stakes kai se tournoua.

Megala paidia eimaste oloi kai ypeuthina apo tin stigmi pou asxoloumaste me to poker...

Gia opoion pei oti mou xrwstaei xrimmata kai milaw etsi , den mou xrwstaei tpt.

Gia opoion pei oti den xerw ti lew , ton xerw prosopika , ton exw synantisei ton gnwrizw 2 xronia kai eimai 25xronon pisteuw mporw na krinw kapoion.

Gia opoion pei oti eimai skliros kai oti auta pou lew einai blakeies , apla tha tou apantisw pws kai liga lew...

I apologize for the above post.

Lord forgive me

[/quote:tj3z3hdc]

MannerBoy θες να γίνεις πιο σαφής?

Πρίν μερικές μέρες μου είχες πει οτι για τα χαμηλά stakes εχεις το σύστημα 19 χέρια. Χωρίς να έχω διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο ακολουθώ περίπου το ιδιο σύστημα (απλά βλέπω κάποια φύλλα παραπάνω)και το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό.

Βασικά εχω ακολουθήσει το αρκετά σφικτό σύστημα που μου είπες. Εχω περίπου 3-4 buyin κέρδος κάθε με΄ρα!!!

Επειδή δεν μας έχεις συνηθίσει σε τέτοια ποστ θές να γίνεις πιο σαφής?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xairomai pou se boithisan oi symboules mou Antoni.

To oti kerdizeis 3-4 buy-ins kathe mera simainei h oti eisai se upswing i oti eisai se lathos stakes. Elpizw na isxyei to deutero kai syntoma na kaneis move-up.

Eixa pei "exw ena systima me 19 xeria" eirwnika giati auti i istoria einai arketa palia arketa gnwsti kai arketa megali.

Sigoura den exei thesi edw mia tetoia sizitisi kai giauto apologithika gia to post mou.

Kalo tha einai na teleiwsei edw afou... exw na akousw ton............ kyrio auto panw apo 3 mines. Elpizw kai euxomai me olh mou tin kardia na autoktonise h na ton patise autokinito.

Exw pliri epignwsi tou ti lew kai epidi opws eipes den sas exw synithei se tetoia post lypame pou egine.

Elpizw na min allaxa arnitika tin eikona mou auto.

Plz oxi alla PM's sxetika me auto to thema....

Mono poker :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To post tou typou periexei apaisies symboules. Auto de shmainei oti den prepei na paizeis (kapoia) apo ta xeria pou leei alla to skeptiko tou (h h apousia skeptikou) kanoun to post tou axrhsto.

Sigoura yparxoun polles kales phges gia preflop paixnidi. Egw tha proteina to

"Little Green Book" tou Phil Gordon pou einai genika eksairetiko biblio gia na ksekinhseis sto NL.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

referakos έγραψε:

καλημερα σε ολους.

στη ρουλετα δεν πονταρεις νουμερα επιδη εχεις διαισθηση,παρακολουθεις και χωριζεις τη ρουλετα στα τεσσερα και παιζεις εκει που ο dealer βλεπεις οτι φερνει πιο πολυ. και αλλα,και αλλα που ισως ειναι κουραστικα να πω.

Me kathe sobarothta, sth rouletta h kalyterh taktikh einai na mhn paikseis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδιά πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα στο ποκερ δεν είναι με τι χέρια πρέπει να ξεκινάς (δεν υπάρχει πιο εύκολο πράγμα απ το να μάθεις να παίζεις μόνο κάποια 10,15,19,25 η 35 αρχικά χέρια)αλλά η προσαρμογή στις συνθήκες του τραπεζιού σε κάθε χέρι. π.χ. είσαι ΒΒ σε τραπέζι limit 4 ατόμων κρατάς 8c,9h και σου κάνει raise o SB φουλ επιθετικός παίκττης που ξέρεις ότι θα ποντάρει ότι και να βγει κάτω.Μπαίνεις η όχι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...