Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Ένα σημαντικό hand απο το WCOOP $215 buy in.


Nickakis!

Recommended Posts

Καλησπέρα.. αυτή η παρτίδα εξελίχθηκε σε ένα WCOOP τουρνουά με 9.000 συμμετοχές. Στο τουρνουά είχαν μείνει οι μισοί περίπου παίχτες και το stack μου ήταν 14.000 μάρκες. Το προφιλ που έχω στο τραπεζι είναι ενός tight παίχτη με 18/14 stats. Τα blind είναι 100/200 και ο αντίπαλος μου κάνει raise από cut off-1 στις 680 μάρκες. Ο παίχτης απο την cut off κάνει call και οι υπόλοιποι πηγαίνουν πάσο.

Εγώ βρίσκομαι στο Big Blind και αποφασίζω να κάνω ένα 3-bet 1920 μάρκες. Ο αντίπαλος μου σπαταλάει περίπου 100 δευτερόλεπτα πριν αποφασίσει να κάνει το call. Ο δεύτερος παίχτης πηγαίνει πάσο και πάμε στο flop.

Flop: Q - 9 - 4 rainbow

Μιλάω πρώτος και ποντάρω 2.000 μάρκες σε περίπου 4.000 pot. Για ακόμη μια φορά παίρνει όλο του το χρόνο και κάνει call.

Turn: K

Check - Check

River: Q

Μιλάω και πάλι πρώτος και βαράω all in βάζοντας τον all in με 6.500 μάρκες που του είχαν απομείνει. Για ακόμη μία φορά παίρνει πάρα πολύ χρόνο και τελικά κάνει το call δείχνοντας 10-10. Τι πιστεύετε ότι κρατούσα εγώ και πως βλέπετε το call του αντιπάλου??

(To 3-bet μου preflop είναι 5%)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pistevo oti prepei na exeis AQ h KK H AA.Me 3-bet pre-flop kai me afta ta pontarismata gia tetia fila mou kanoun.AK den pistevo na ekanes check sto turn kai jt tha itan kalo to check sto turn alla 3-bet pre-flop kai xoris thesi den mou aresei to peksimo. B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aν το χέρι απλά πήγες να το κλέψεις (γιατί είχες βαρεθεί να είσαι τόσο tight :laugh: )τότε το bet στον ρήγα ήταν επιβεβλημένο το check έδειξε αδυναμία -φόβο (ή trap) έπρεπε ή να συνεχίσεις το ποντάρισμα ή check μέχρι τέλους .Αν δεν πήγες να το κλέψεις και το κέρδισες τότε πιστεύω πως έπαιξες πολύ καλά (και το trap έπιασε)για να τον κάνεις να νομίζει πως τα δεκάρια του ίσως αρκούν .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πιστευω οτι δεν χανεις ποτε,και εχει ενα easy fold στο river, χανει απο ΑΑ ΚΚ QQ AK AQ KQ(που δεν εχεις) ακομα κ απο 99(που επισης δεν εχεις). προσωπικα πιστευω οτι εχεις ΚΚ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nice hand .

ο αντιπαλος αποφασιζει οτι το bet σου στο flop ειναι απλα ενα cbet

και κολλαει στην αποφαση του μεχρι τελους .Προσπαθει να κρατησει μικρο το pot με το να μην πονταρει στο turn αλλα με αυτο τον τροπο βαδιζει τελειως στα τυφλα.Eτσι οπως εξελιχθηκε η παρτιδα το all in σου καλλιστα θα μπορουσε να ειναι any 2 .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας πω και εγω την γνωμη μου σαν πιο απειρος παικτης απο

τους υπολοιπους...

ΑQ ΚQ μου φαινεται ψιλοχλωμο λογω του του reraise στις 2000

που δειχνεις να εισαι πολυ δυνατος(τουλαχιστον σε μενα :silly: )

σε βλεπω σε ΚΚ η σε καρε( :woohoo: )

επισης μια πιθανοτητα που δεν αποκλειω ειναι να προσπαθησες να

αποσπασεις το ποτ με τιποτα 99 και να setαρες αλλα χλωμο(για μενα

τουλ.)...

Δεν ξερω φιλε το feeling μου με λεει οτι ξεκωλωθηκες με καρε

αλλα οπως ειπα πιο πανω δεν ειμαι και τοσο καλος στα read...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TOREADOR έγραψε:

nice hand .

ο αντιπαλος αποφασιζει οτι το bet σου στο flop ειναι απλα ενα cbet

και κολλαει στην αποφαση του μεχρι τελους .Προσπαθει να κρατησει μικρο το pot με το να μην πονταρει στο turn αλλα με αυτο τον τροπο βαδιζει τελειως στα τυφλα.Eτσι οπως εξελιχθηκε η παρτιδα το all in σου καλλιστα θα μπορουσε να ειναι any 2 .

Συμφωνώ.Εκανε μεγάλο λάθος με το να μην ποντάρει στο turn και είναι στα τυφλά.Και όχι μόνο αυτός αλλά και εμείς... :silly:

Δεν έχουμε ιδέα για το τι κρατάς.Θα μπορούσες να έχεις δοκιμάσει ένα squize στους 2 παίκτες (είναι της μόδας τελευταία :cheer: )

με total trash hand αλλά μπορεί να έχεις και monster.

Απλά κάνει μετά ένα τυφλό call στο river.Τα τυφλά calls είναι -ev.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katarxas karfwneis tin adunamia sou se 2 shmeia....

1on sto check sto turn

2on sto all in sto river...

to call tou me ta 10aria einai psilotragiko alla den kseroume k ti paixtis einai k se ti borei na se evale k na bika....borei apla na einai gaidaros alla auto einai asxeto..

twra esu....borei na eixes ena adunamo suited A...(duskolo), to pio pi8ano einai kapoio suited connector px 8-10 8-9 9-10 ...k alli mia mikri pi8anotita uparxei na eixes pair.. apo 8 k katw..JJ ligo api8ano epeidi to raize tou preflop einai arketa megalo k me call meta gia na kaneis 3bet...ti na pw....auta...diafwtise mas omws kapoia stigmi sudoma.... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαθηματικα μιλωντας και μεταφραζοντας το οτι ''το 3bet μου ειναι 5%''

το range σου αντιστοιχα ειναι :AA, KK , AK , AQ AJ KQ ,QQ, JJ ,1010 , 99 , 88 και αρα αυτο το Board σε εχει χτυπισει στις περισσοτερες φορες οποτε gg και ωραιο και το check στο turn και ωραιο το all in στο ριβερ το οποιο στην ουσια ειναι απλα ενα 3/4 bet του pot . (23% against το range σου στο river να κερδιζουν 10 10 )

Eχει βεβαια αλλη σημασια να μας πεις τι οντως ειχες γιατι πχ αν επαιξες ετσι βαλεδες το θεωρω μεγαλο λαθος και ας κερδισες

εκτος βεβαια αν ειχες και συ range για τον αντιπαλο και αν αντιστοιχα αυτος ειχε μια ιδεα για το δικο σου range (μπλεχτηκα :D)

Ελπιζω να σαι ειλικρινεις για το 5% preflop :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να είστε σίγουροι ότι θα απαντήσω τι έγινε με τη συγκεκριμμένη παρτίδα και τελικά τι είχα. Νομίζω ότι ας αφήσω ακόμα μία μέρα να δούμε και οι υπόλοιποι φίλοι μας τι έχουν να πουν για τη συγκεκριμμένη παρτίδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

labKK έγραψε:

TOREADOR έγραψε:
nice hand .

ο αντιπαλος αποφασιζει οτι το bet σου στο flop ειναι απλα ενα cbet

και κολλαει στην αποφαση του μεχρι τελους .Προσπαθει να κρατησει μικρο το pot με το να μην πονταρει στο turn αλλα με αυτο τον τροπο βαδιζει τελειως στα τυφλα.Eτσι οπως εξελιχθηκε η παρτιδα το all in σου καλλιστα θα μπορουσε να ειναι any 2 .

Συμφωνώ.Εκανε μεγάλο λάθος με το να μην ποντάρει στο turn και είναι στα τυφλά.Και όχι μόνο αυτός αλλά και εμείς... :silly:

Δεν έχουμε ιδέα για το τι κρατάς.Θα μπορούσες να έχεις δοκιμάσει ένα squize στους 2 παίκτες (είναι της μόδας τελευταία :cheer: )

με total trash hand αλλά μπορεί να έχεις και monster.

Απλά κάνει μετά ένα τυφλό call στο river.Τα τυφλά calls είναι -ev.[/quote:tlpobvua]

Εγω παντως πιστευω οτι το check στο turn ειναι προσπαθεια να κανει τον αντιπαλο να πονταρει,γνωριζοντας οτι το χερι του δεν κινδινευει απο καποιο free card.και στο river κανει ξεκαθαρο value bet.Αποκλειεται 3bet 5% να παιξει any two oop,τουλαχιστον ετσι ειναι το λογικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου άρεσε πάρα πολύ ο τρόπος που έπαιξες την παρτίδα. Από την αρχή ως το τέλος. Βέβαια εξαρτάται από το level of thinking του αντιπάλου καθώς κι από την προσοχή που δίνει στα betting patterns και στον τρόπο που τα ερμηνεύει. Αν έχεις 99 μπορείς να τον διώξεις αν έχει κάτι σαν ΑΚ. Βέβαια ίσως να μη διώξεις φύλλα που σε κερδίζουν όπως ΤΤ,JJ. Από την άλλη αν έχεις AQ,KK,QQ,AA μπορεί το half pot bet να το ερμηνεύσει σαν μια φτηνή απόπειρα κλεψίματος του ποτ με κάτι σαν ΑΚ,99, οπότε και κάνει το call παρά την Q που έχει το flop. Από εκεί και πέρα η συνέχεια ταιριάζει απόλυτα με το να κρατάς AQ, 99, KK. Στην περίπτωση που έχεις AQ,KK to check στο turn και το shove river είναι ότι πρέπει για να πουλήσεις αυτή την ιστορία με το αδύναμο CB στο flop. Το οποίο είναι μαγικό νούμερο για το χτίσιμο του ποτ σε περίπτωση που φλόπαρες monster (QQ). Αφήνεις λίγο λιγότερο από pot sized bet για τη συνέχεια.

Τελικά πιστεύω ότι είχες μάλλον 99 (από τον τρόπο που περιγράφεις το hand B) )μπορεί όμως και να κάνω λάθος read. Μετά θεωρώ ισοπιθανά τα AQ,ΚΚ,QQ. Τους ΑΑ τους αποκλείω γιατί δίπλωσε η Q και πιστεύω ότι θα πόνταρες λιγότερα σαν πιο thin value.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα που το ξανασκεφτηκα το βγαλες το καρε και το πληρωθηκες !!!

Ωραιο αισθημα ετσι... το καλυτερο !!!

Και ερχεσε το ποσταρεις και λες οριστε κυριοι καλη η τυχη αλλα και γω του το πηρα ολο το stack...και δικιο θα χεις..

Γιατι αν πονταρα και στο Κ με σετ και δεν εδειχνα αδυναμια πως θα τον κραταγα μεσα με τοσο χειροτερα χερια για να οδηγηθει στο μεγα λαθος οπως και τελικα εγινε....

ΛΕΕΕΜΕ ΤΩΡΑ.... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειχες 99% JJ και τα call του αντιπαλου δεν ειναι περιεργα σε εκεινο το σταδιο του τουρνουα.(αρχη και τα ψαρακια ακομη μεσα στο παιχνιδι,με 99 απεναντι σε Q η JJ,KK,AA?). μετα σας επιασε το πεισμα και τους δυο, bet o ενας, call o αλλος, και οποιον παρει ο χαρος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

asteri65 έγραψε:

ειχες 99% JJ και τα call του αντιπαλου δεν ειναι περιεργα σε εκεινο το σταδιο του τουρνουα.(αρχη και τα ψαρακια ακομη μεσα στο παιχνιδι,με 99 απεναντι σε Q η JJ,KK,AA?). μετα σας επιασε το πεισμα και τους δυο, bet o ενας, call o αλλος, και οποιον παρει ο χαρος...

Ακριβως ετσι παει !!!!

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης για να κανω τον δικηγορο του διαβόλου.

Τι το σημαντικο έχει ένα Hand σε ενα multi που απομενουν 4500 ατομα

στο 100-200 level αν το κέρδισες (περα του μεγαλου ισως buy in)

To λεω αυτο γιατι αν πχ εγω προσωπικα διπλασιασω σε αυτο το board κοντρα σε καποιον που με callare με δεκαρια τοσο νωρις στο τουρνουα συνηθως απλα θα πω ''οτι ναναι'' και θα συνεχισω.

Μηπως εντελει το καρφωσες και ψαχνεις παρηγορια???? :):):)

Σημειωση : το ολο line σου bet στο flop check το turn bet στο river

σε συνδυασμο με το 3bet range σου preflop ειναι line το οποιο θελει να πληρωθει απο μετριο-κακο παιχτη που θα θεωρησει αβιαστα αδυναμια το check σου στο turn.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AN eixeς QQ οπως λενε,αρα... εγραψες να δειξεις την ανοησια του αλλου μονο,και τι ωραια του τα πηρες του μπουφου,(σιγα το δυσκολο δηλαδη με καρε :) ),αρα... εισαι ΨΩΝΙΟ. Ο αλλος με 10,10 αφου δεν σε πιστεψε για Q,ας σου τα γυριζε στο turn kai oxi να ακολουθαει σα ....να μην πω,(μηπως εμεις δεν κολαμε καποτε και πληρωνουμε ανοητα?). ΟΥΤΕ ΑΑ,ΚΚ ειχες γιατι θα ηταν μια νορμαλ παρτιδα απεναντι σε αρχαριο και δε θα τη σχολιαζες... Γιαυτο πιστευω ειχες JJ, δηλαδη δεν ειχατε τιποτε και οι δυο και το ποστ.. τρωγεται. (oi JJ δικαιολογουν και το raise x3...xmmm!!!) ....to 99 πιο πανω.. λαθος,10,10 εννοουσα... :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω ότι είχες 99 ή JJ

Περίμενες να πάρεις τo pot preflop θεωρώντας ότι ο πρώτος raiser πηγαινε για κλέψιμο και ο caller είχε κάποιο μεσαίο φύλλο...

Λόγω του check στον Ρήγα και της προηγουμενης δρασης, ο αντίπαλός σου τον απέκλεισε ... όπως και την Ντάμα αφού έσκασε και η δευτερη και δεν πήγες για value bet...το ALL IN το μετάφρασε σαν επιβεβαίωση της αδυναμίας σου και πίστεψε ότι δεν έχεις επαφή και πας να πάρεις την παρτίδα με Ace High (AJ) ... με λίγα λόγια θεώρησε bluff το All-in σου και πίστεψε ότι έχεις AJ ... μόνο έτσι δικαιολογήται το call του ...

θεωρώ όμως λάθος το call του ακόμα και αν έκανε τέτοιο read αφού οι 6500 μάρκες με αυτά τα blind μπορούν να σε πάνε μακρυά και δεν αξιζει να τα ρισκάρεις σε τόσο επικίνδυνο board... τα πράγματα θα άλλαζαν αν ειχε πρώτος την ευκαιρία να σε πάει ALL-INN...(fold equity κτλ)...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...