Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Ένα σημαντικό hand απο το WCOOP $215 buy in.


Nickakis!

Recommended Posts

eixes 10-Js kata protimisi mpastoynia

prospa8ia gia klepsimo-ekmetaleyese to tigth paixnidi soy....eazy fold an se pane re-raise...kai ama bgei 8a pareis kali mpaza....to check sto turn einai gia adinamia kai kala mpas kai boytiksi o allos monos toy...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σύμφωνα με τις πληροφορίες που μας έδωσες για το image και τον τρόπο παιχνιδιού σου θεωρώ πιθανό να είχες full house ή ίσως και καρέ. Το Κ-Q μου κάθεται καλά σε όλη την ιστορία αν θεώρησες ότι ο πρώτος preflop raiser πάει να κλέψει και είδες ως αδυναμία το call του δεύτερου. Επίσης υπάρχει και το ενδεχόμενο να κρατούσες ΚΚ ή QQ. Το πακέτο του cb στο flop και του check στο river γίνεται συνήθως όταν έχουμε κάτι πολύ καλό και θέλουμε να παγιδέψουμε τον αντίπαλο να μας δει ως αδύναμους. Επίσης γίνεται και όταν δεν έχουμε τίποτα... Τώρα αν τοποθέτησες τον αντίπαλό σου σε μεσαίο ζευγάρι δεν αποκλείω και το all-in στο river με JJ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

harima έγραψε:

Επίσης για να κανω τον δικηγορο του διαβόλου.

Τι το σημαντικο έχει ένα Hand σε ενα multi που απομενουν 4500 ατομα

στο 100-200 level αν το κέρδισες (περα του μεγαλου ισως buy in)

To λεω αυτο γιατι αν πχ εγω προσωπικα διπλασιασω σε αυτο το board κοντρα σε καποιον που με callare με δεκαρια τοσο νωρις στο τουρνουα συνηθως απλα θα πω ''οτι ναναι'' και θα συνεχισω.

Μηπως εντελει το καρφωσες και ψαχνεις παρηγορια???? :):):)

Σημειωση : το ολο line σου bet στο flop check το turn bet στο river

σε συνδυασμο με το 3bet range σου preflop ειναι line το οποιο θελει να πληρωθει απο μετριο-κακο παιχτη που θα θεωρησει αβιαστα αδυναμια το check σου στο turn.

Σίγουρα το σημαντικό που βλέπουμε από αυτό το χέρι είναι ...ότι υπάρχουν πολύ κακοί παίκτες στο 200-άρικο όπως ο αντίπαλος του που δεν μπορεί να πετάξει τα 10αρια με τίποτα. :P

Και δηλαδή εσύ πιο θεωρείς ότι είναι το σωστό line?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savas30 έγραψε:

eixes 10-Js kata protimisi mpastoynia

prospa8ia gia klepsimo-ekmetaleyese to tigth paixnidi soy....eazy fold an se pane re-raise...kai ama bgei 8a pareis kali mpaza....to check sto turn einai gia adinamia kai kala mpas kai boytiksi o allos monos toy...

Αυτο το σκεφτηκα και εγώ... J10s... παρα πάρα πολύ πιθανό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο αντιπαλος πιστευει οτι με ΑΚ , ΑΑ πονταρεις στο turn , με Q στο river ειναι λιγοτερες οι πιθανοτητες να εχεις Q και εσυ , με JJ δεν ειναι και τοσο value το allin , οποτε δεν βρησκω τραγικο το call (απο την στιγμη που εχει φτασει εκει).

εμενα δεν μου αρεσει το 3bet pre.Λογο των stacks σας θες το betting size σου να ειναι τετοιο ετσι ωστε να μην υπαρχει bet στο river(call του αντιπαλου στο river πολλες φορες σημαινει καλο χερι).

Προτιμω δηλαδη μεγαλητερο 3bet , και η αποφαση του αντιπαλου να ειναι καθαρα στο flop.

δε βλεπω το λογο να εκανες το post αν ειχες ΑΑ or whatever.

WP με QQ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

labKK έγραψε:

harima έγραψε:
.

Σίγουρα το σημαντικό που βλέπουμε από αυτό το χέρι είναι ...ότι υπάρχουν πολύ κακοί παίκτες στο 200-άρικο όπως ο αντίπαλος του που δεν μπορεί να πετάξει τα 10αρια με τίποτα. :P

Και δηλαδή εσύ πιο θεωρείς ότι είναι το σωστό line?[/quote:3m3ua0m3]

Μαλλον δε εγινα κατανοητος.

Αυτο που εκανε οντως θεωρω οτι ειναι το σωστο line αν το κανε για να πληρωθει (το γιατι το εξηγει απο πανω πολυ ωραια ο gsbets) και οχι αν εκανε μπλοφα με random AJ η 88

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχάς να πω ότι μου άρεσε το γεγονός ότι βρήκε ανταπόκριση αυτό το περίεργο και ενδιαφέρον post. Ακόμα ήταν αστείο ότι ορισμένοι προσπαθήσατε με βάση το πως έχει γραφτεί αυτό το post ή το λόγο που γράφτηκε να βγάλετε συμπεράσματα για το τι έγινε στη παρτίδα.Αρχικά έκανα αυτό το post γιατί το βρήκα ενδιαφέρον και ήθελα να δω αν μπορούσα να πουλήσω σε εσάς το παραμύθι που προσπάθησα να πουλήσω στον αντίπαλο μου. Φυσικά δεν μπορούσα να αναφερθώ σε όλες τις πληροφορίες που συνέκλιναν στο ότι ο αντίπαλος μου ήταν πολύ tight. Αρχικά βρισκόταν στο τραπέζι απο την αρχή του τουρνουά και έτσι είχα και είχε αρκετές πληροφορίες ο ένας για τον άλλον. Σε όλες τις παρτίδες έπαιζα επιθετικά και στα all in είχα πάντα τα nuts στο συγκεκριμμένο τραπέζι. Είχα χτίσει ένα καλό tight aggressive image αλλά που έτεινε πολύ πιο πολύ στο tight preflop. Στο χέρι που προανέφερα βρήκα ότι ήταν ένα τέλειο σημείο για squeeze play με ένα raise και ένα call απο δύο αντιπάλους μου. Ειδικά σε αυτό το σημείο περιμένω μόνο fold απο τον tight παίχτη εκτός αν κρατάει κάποιο μεγάλο hand. Το ότι πήρε όλο το χρόνο, 160seconds, για να κάνει ένα call preflop αυτό μου έλεγε σίγουρα ότι δεν έχει κάποιο μεγάλο φύλλο. Έτσι περίμενα να το πάρω στο flop. Στο συγκεκριμμένο flop ήταν απαραίτητο το c-bet αφού συνέχιζα να παρουσιάζω κάποιο μεγάλο χέρι. Στο turn που χτύπησε ο Κ έκανα check, κάτι που κάνω συνήθως ακόμα και αν χτυπούσα τον Κ κυρίως για pot control ή να δω τι κάνει ο αντίπαλος. Στο river σκάει ακόμα μία Q και έτσι σχεδόν αμέσως βαράω all in πολύ γρήγορα θέλωντας να δείξω ακόμα περισσότερο ότι έχω A-Q, A-K, A-A, K-K.

Τελικά ο αντίπαλος μου παραδόξως κάνει το call με τα 10-10 σε μία παρτίδα που το 98% των φορών έχει χάσει... Είναι πραγματικά τραγικό το call παίζοντας όλο το τουρνουά του με 10-10 σε τέτοιο board και εγώ ακόμα και J-J να κρατάω έχει χάσει. Πιστεύω ότι ένα 95% των φορών έχω πουλήσει το παραμυθάκι μου ειδικά σε tight παίχτες και έτσι δεν θα χρειαστεί να δείξω αυτό που κρατούσα.

Τελικά για του λόγου το αληθές κρατούσα 4-7 offsuit. Εντάξει έπαιξα τελείως με βάση τον αντίπαλο και καθόλου τα φύλλα μου...

Ξέχασα να συμπληρώσω ότι με ένα bet να βάλω τον άλλο all in απο ότι να μπω εγώ all in πιστεύω ότι θα λειτουργούσε καλύτερα εκει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΑ ΠΑΜΕ ΜΠΛΟΦΑ........

ΑΛΛΑ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΡΑΓΙΚΟΣ....

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ALL IN ΚΑΙ ΕΚΑΝΕΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ BET 60-80% ΤΟΥ ΡΟΤ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΑΣΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δε βρησκω καθολου τραγικο το call του

και εξηγησα την λογικη μου πιο πανω.

το "παραμυθι" που του πουλησες δεν ηταν καθολου ασχημο.

ομως imo δεν ειναι οτι καλητερο να pushareis καποιον που εχει μεινει

με 6κ και εχει ηδη βαλει το μισο του stack μεσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα λεγα τα λεγα (παριγορια θελει το μαναρι)

Περα απο τι πλακα τωρα νομιζω οτι παρασκεφτηκες και πηγες δυο επιπεδα πανω απτην σκεψη του αντιπαλου..

Γενικα οπως ειχα πει αυτο το line ειναι ωραιο για trapping και για να πληρωθουμε οχι για να ξεφυγουμε και να σκεφτομαστε οτι α τσεκαρα τον Κ στο turn και α ο αντιπαλος θα σκεφτει οτι τον εχω..(Ο αντιπαλος δεν εχεις ιδεα αν σε παρακολουθει με τον τροπο που τον παρακολουθεις εσυ. αυτη δυστυχως η ευτυχως ειναι η φυση του Online)Νομιζω οτι υπαρχουν σημαντικα μεγαλυτερες πιθανοτιτες να τα πεταξει με all in στο turn.. Με τον τροπο που επαιξες εδωσες ευκαιρια στον αλλο να θεωρησει weird το check και οτι υπαρχουν πολλα πραματα που κερδιζει (οπως ειχε αναλυσει ο gsbets) ΓΙΑΥΤΟ και ειναι ωραιο το Line ωστε να ψαρωσεις καποιον να σε πληρωσει με ενα τετοιο hand

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το line ήταν stack-a-donk και όντως όπως είπε η πλειοψηφεία των posters θα ήταν πολυ ωραία παιγμένο το hand αν όντως κράταγες αυτό που θάπρεπε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

harima έγραψε:

Γενικα οπως ειχα πει αυτο το line ειναι ωραιο για trapping και για να πληρωθουμε οχι για να ξεφυγουμε και να σκεφτομαστε οτι α τσεκαρα τον Κ στο turn και α ο αντιπαλος θα σκεφτει οτι τον εχω..

...Με τον τροπο που επαιξες εδωσες ευκαιρια στον αλλο να θεωρησει weird το check και οτι υπαρχουν πολλα πραματα που κερδιζει (οπως ειχε αναλυσει ο gsbets) ΓΙΑΥΤΟ και ειναι ωραιο το Line ωστε να ψαρωσεις καποιον να σε πληρωσει με ενα τετοιο hand

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά και θα υπενθυμίσω κάτι που ξαναείπα. Τα betting patterns είναι κάτι που τέτοιοι παίκτες προσέχουν, ειδικά αν εξαντλούν το χρόνο τους για δύσκολες αποφάσεις ανατρέχουν σε αρκετές λεπτομέρειες. Το αδύναμο Cbet είναι το λάθος και ενδύκνειται για trapping με monster. Στο turn τα παρατάς και στο river ξαναδιεκδικείς το ποτ μη έχοντας άλλο τρόπο να κερδίσεις. Αν πόνταρες περίπου 4/5 pot στο flop λογικά θα είχες πάρει το ποτ εκεί. Και call να σου έκανε εκεί με AQ μπορεί να τα πετούσε με push στο turn παρά τα pot odds.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν έλεγα οτι ακόμα και trash hand μπορεί να έχεις δεν φανταζόμουν τόσο trash.Καλό είναι την επόμενη φορά να το δοκιμάσεις με ένα χέρι

που να έχει και κάποιο pontential πχ 56s.Και συμφωνω ότι τόσο ψαγμένες μανούβρες πρέπει να τις κάνεις στα late stages του τουρνουα που τα blinds είναι μεγαλύτερα.

Κατά τα άλλα νομίζω έπρεπε να το παρατήσεις όταν σου έκανε call στο c-bet.Εσυ δεν γινόταν να ξέρεις ότι αυτός έχει ένα τόσο μέτριο φύλλο στο river, ώστε να έχεις μια ελπίδα για μπλόφα.

Αν αυτός είχε ποντάρει στο turn τα πράγματα θα ήταν αλλιώς.Μάλλον θα γλίτωνες τα υπόλοιπα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nickakis! έγραψε:

πιστεύω ότι είσαι απο τους παίχτες που δεν μπορούν να πάνε πάσο τους ΑΑ ότι και να γίνει. Το αποτέλεσμα που θα προκύπτει απο αυτό θα είναι να κερδίζεις την πλειάδα των pots με ΑΑ αλλά μικρά ποσά ενώ όταν θα σε ακολουθούν οι αντίπαλοι σου πάντα θα χάνεις πολύ μεγάλα pot με αποτέλεσμα να βγαίνεις -$ στο τέλος. Πρέπει να πάμε και πάσο...δεν χάλασε ο κόσμος. Φιλική συμβουλή

Κρίμα ατυχία... μας έστησε!!! Εαν είχαμε ΑΑ θα είχαμε ενα εύκολο πάσο αλλα με αυτό το τεράστιο χέρι πως να κάνουμε fold?

harima έγραψε:

Μηπως εντελει το καρφωσες και ψαχνεις παρηγορια???? :):):)

Κακοήθειες!!!

vatal έγραψε:
holdemgr έγραψε:

omfg. Kapoios na sbhsei olo to thread parakalw!

kai na bannarei ton moderator [/quote:1n7arpbl]

Επειγόντως!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως το line ειναι για trapping με monster(ετσι το πηρα και γω και ειπα για νταμες) ε λεω ενα καρε ας πουμε οτι αξιζει να το ποσταρει..

Βεβαια το οτι ηξερες τα δεκαρια του αλλου με εβαλε σε σοβαρες υπονοιες γιατι σιγα μην ειχε τα μουτρα να το δειξει ο αλλος στο τελος αν ειχε χασει..

Γενικα δεν υπηρχε λογος τοσο early να κανεις τοσο tricky moves με 4500 να μενουν και blinds 100/200 ...

Τεσπα οτι ειναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω αν στο river πόνταρες 2500 (1/3 του pot και του stack του) θα το θεωρούσε value-bet και όχι μπλόφα και θα τα πέταγε τα 10αρια... σε περίπτωση reraise θα εγκατέλειπες την πρόσπάθεια αλλά θα παρέμενες στο τουρνουά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...