Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Concepts - Short stack strategy - Βασική Στρατηγική


Recommended Posts

Δε θα έπρεπε να κατακρίνουμε κάποιον επειδή θα παίξει με έναν τρόπο που δε θα παίζαμε εμείς γιατί δε μας αρέσει. Γιατί δεν έκαξε κανείς το Θέμη για τις ατελείωτες ώρες Omaha Hi-Low που έχει παίξει; Του Σταύρου του άνοιξε το μεράκι να ασχοληθεί με κάτι που κάποιοι απεχθάνονται, (όπως κάποιοι απεχθάνονται πχ το Omaha hi-low). Αυτό και μόνο δεν είναι λόγος να βλέπουν το εγχείρημά του έτσι.

Όσοι πιστεύουν πως είναι λάθος στρατηγική ας κυνηγήσουν να παίξουν στα τραπέζια του για να του τα πάρουν, ή απλά να πούνε τη γνώμη τους χωρίς να προσβάλλουν. Όσοι πιστεύουν ότι δεν αξίζει τον κόπο και το χρόνο εκτιμώντας μικρό κέρδος από κάτι τέτοιο ας το αγνοήσουν ώσπου να δουν τα αποτελέσματα.

Τα αναμφισβήτητα πλεονεκτήματα του σωστά εφαρμοσμένου shοrt stacking έρχονται λόγω της εκμετάλλευσης μιας βασικής αρχής του πόκερ: "Προσαρμόσου στο παιχνίδι των αντιπάλων σου. Αν οι άλλοι παίζουν tight παίξε loose κι αν παίζουν loose παίξε tight." Τι κάνει ο shortstacker? Εκμεταλλεύεται το ότι πχ κάποιοι κάνουν open raise με το 20%+ των αρχικών τους φύλλων κι επειδή λόγω αυτού δέχεται call από το 30-35% των φύλλων όσων έχουν position εναντίον του κι έτσι κάνει squeeze επικερδώς με κάποιο συγκεκριμένο tight range. Όλη η ικανότητα του shortstacker (ναι, χρειάζεται ικανότητα γι' αυτό το εγχείρημα) έγκειται στο να καθορίσει με ακρίβεια το pushing range του σε τέτοιες καταστάσεις ώστε να έχει το μέγιστο EV απέναντι στους συγκεκριμένους αντιπάλους που αντιμετωπίζει κάθε φορά. Το βάθος των stacks των αντιπάλων τους δίνει τα implied odds να παίξουν πολλά φύλλα κι έτσι να κάνουν loose calls. Θα πει κανείς καλά και γιατί να μην κάνει squeeze ή απλά να παίζει tight κόντρα στους loose αντιπάλους του με ένα κανονικό στακ σαν κι αυτούς; Πάλι δεν εκμεταλλεύεται τις τάσεις των αντιπάλων; Η απάντηση είναι ότι το shortstacking δε δίνει καθόλου implied odds στους loose αντιπάλους μας και βελτιστοποιεί έτσι το κέρδος. Αυτά τα δεδομένα δε χωράνε καμία αμφισβήτηση και θα πρέπει όλοι να τα αναγνωρίσουμε, είτε μας αρέσει, είτε όχι. Αν κάποιος τα αμφισβητεί είμαι ανοιχτός να ακούσω τα επιχειρήματά του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Μιχάλη έχεις μια λάθος προσσέγγιση στο θέμα καθως ο foustouki ειναι φίλος σου.

Εαν π.χ. το σπίτι σου γεμίσει κατσαρίδες θα κάνεις απεντόμωση κ δεν θα ψάξεις τρόπο να τις προστατευσεις.

Το ιδιο θα κάνεις οταν γεμίσουν το χώρο εργασίας σου κ δεν σε αφήνουν να δουλεψεις.

Απεντόμωση θα κάνω κ δεν θα τις ταίζω ουτε θα τις επικροτώ.

Lua είσαι ακριβώς στο επίπεδο που απατείται για το παρόν θέμα.

AHAHHAHAHAHAH KLAIW.AROXOOOOOL!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Samgreek το γυρίσαμε στο ss? :laugh: :laugh:

Gouster έγραψε:

Η άποψη μου είναι ότι αποτελεί την τελευταία ελπίδα κάποιου που είναι έτοιμος να παρατήσει το πόκερ.

Φυσικό επακόλουθο των "ποιοτικών" ποστ που μας έχεις προσφέρει τόσο καιρό κ μια καταληξη που είχα προβλέψει. Κρίμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θεωρω λιγο ατοπη τη συζητηση γυρω απο το αν το ss ειναι κερδοφορο κλπ.αν καποιος κανει σωστες κινησεις τοτε μπορει να ειναι κερδισμενος παντου ss η fs η 6max η 9max η hu η sng η mtt...

Το θεμα ειναι να επιλεγεις τη μορφη στην οποια εχεις τα περισσοτερα πλεονεκτηματα(η τα λιγοτερα μειoνεκτηματα),αρα για να επιλεγει καποιος ss σημαινει οτι παει καλυτερα απο fs,οπως καποιος επιλεγει 6max αντι για 9max.

Εκει που με χαλαει το εγχειρημα σου foustouki,ειναι στο οτι λες οτι μπορουν να βγουν γενικα συμπερασματα μετα τα 100k hands.Ειτε βγεις κερδισμενος ειτε οχι τα αποτελεσματα εχουν να κανουν αποκλειστικα με σενα.Εκτος αν μας αποδειξεις οτι πχ εισαι loser fs στο 50nl αλλα ss εισαι winning αρα αξιζει να ασχολεισαι και εσυ και ολοι οι looser με το ss.H αν εισαι winning στο 50nl fs και εισαι loser ως ss αρα δεν αξιζει το ss. Αλλα αν εισαι winning στο 50nl fs τοτε γιατι να το γυρισεις στο ss?

Αλλο ενα αρνητικο που βρισκω ειναι οτι θα δαπανησεις πολυ χρονο χωρις να βελτιωσεις σε κανενα σημειο το παιχνιδι σου αφου οι επιλογες σου περιοριζονται preflop

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To πόκερ, τόσο το online όσο και το offline, περνάει κρίση τον τελευταίο χρόνο. Πέρα από τη γενικότερη οικονομική κρίση, που λογικό είναι να επηρεάσει έναν κλάδο που στηρίζεται 99% στο ηλεκτρονικό χρήμα, ένας άλλος λόγος, είναι η μποτοποίηση του παιχνιδιού. Γιατί συμβαίνει αυτό?

1.Tα καταστρεπτικά software, τύπου pokertracker, που αυξάνουν τα έσοδα και το πλεονέκτημα του επαγγελματία, με αποτέλεσμα να μειώνεται ο χρόνος παραμονής του ψαριού στο τραπέζι όπως και η διάθεσή του να ξανακάτσει.

2.Η κατάργηση του φλοπ, που ήταν η χαρά του ψαριού. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά για ένα τζογαδόρο από το να κυνηγήσει ένα draw ή να ακολουθήσει μια επαφή μέχρι τέλους, θεωρώντας πως ο αντίπαλος του κάνει μπλόφα. Κύρια αιτία της κατάργησης του φλοπ, είναι τα ss, που με τα συνεχή shove δεν αφήνουν το ρημάδι να ανοίξει και έτσι καταργούν το πιο ενδιαφέρον μέρος του παιχνιδιού.

3. Η φτωχή εικόνα ενός τραπεζιού, που κάθονται 3-4 ss. Αν ακούσετε τζογαδόρους να μιλάνε για κάποιο παιχνίδι που θυμούνται και ευχαριστήθηκαν που έπαιξαν, είναι για κάποιο παιχνίδι, που είχε πολλά λεφτά το τραπέζι. Που είχαν ελπίδα να χτυπήσουν το τζακποτ, και με ένα μαγικό ρίβερ να μαζέψουν ότι μάρκα υπήρχε. Αν η βιτρίνα είναι άδεια ή μισογεμάτη, δεν τραβάει τον πελάτη.

Με λίγα λόγια τα ss, και ειδικά τα κερδοφόρα πήγαν πολύ πίσω το παιχνίδι. Ακόμη και οι συζητήσεις περί πόκερ φτώχυναν. Έχουν καταντήσει να είναι .... Είναι +EV το shove με Α9s από middle position? To KΤ είναι optimum shove από BB σε 3bb raise του button?

Όλοι βέβαια έχουν θέση στο τραπέζι, όσοι πραγματικά νοιάζονται όμως για το ίδιο το παιχνίδι, καλά κάνουν και κριτικάρουν, ο καθένας με τον τρόπο του, (Αντώνη παλιόπαιδο).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Erev0s έγραψε:

Κάθε concept είναι προσωπικό και αν για παράδειγμα τα πάει καλά ο foustouki ή μηδενίσει το cashier του δεν σημαίνει τίποτα για την στρατηγική short-stack γενικά και αν το οι νέοι παίκτες βρήκαν μια "Μέκκα" για κέρδος.

birbilisgr έγραψε:

Εκει που με χαλαει το εγχειρημα σου foustouki,ειναι στο οτι λες οτι μπορουν να βγουν γενικα συμπερασματα μετα τα 100k hands.Ειτε βγεις κερδισμενος ειτε οχι τα αποτελεσματα εχουν να κανουν αποκλειστικα με σενα.

Γι αυτό ακριβώς το λόγο προσπαθώ να εξηγήσω σε εσας του pokerland οτι το concept του είναι γελοίο και εχει μηδενική αξία.

Δηλαδή αν αύριο ένας κάνει το εξής "concept" :

"Παιδιά γεια σας με λένε Τυχαίο (το όνομα) Πάιχτηpoker (το επίθετο)

και θα ξεκινήσω να παίζω 0.5/1$ με bankroll 1000$ μέχρι να πάω broke."

Είναι αυτό ας πούμε ένα σοβαρό εγχείρημα για να βγάλουμε συμπεράσματα αν τα 1000$ ειναι επαρκές bankroll για το NL100?Αξίζει αυτό να γίνει στήλη στο pokerland και να ασχοληθεί κάποιος?Όχι βέβαια.

Ο foustouki ομως με το μυαλό που έχει νομίζει οτι το concept του θα δώσει συμπεράσματα στην παγκόσμια κοινότητα του poker λέγοντας:

foustouki έγραψε:

Μετα το τελος του concept,μια αποτυχια του σε $ θα κανει ολους να δουν με νουμερα οτι δεν πετυχε και να την αποκλεισουν.

Με λιγα λογια με μια προσωπικη μου αποτυχια θα προστατευσω ατομα απο το να χασουν τον χρονο και τα λεφτα τους κανοντας κατι παρομοιο.

Antonis έγραψε:

Εαν ήθελες πραγματικά να διαπιστώσεις αυτό, θα το έκανες ήσυχα μόνος σου, θα μας πόσταρες τα νούμερα ...... θα σε κράζαμε μία φορά κ θα τελείωνε το ζήτημα εκεί.

Αυτό είναι όλη η ουσία.Και πραγματικά εγώ δεν θα έκραζα ούτε καν θα είχα ασχοληθεί.Αλλα έρχεται το pokerland και το κάνει επίσημη στήλη και το παρουσιάζει σαν concept και και και .... ποιο?αυτή την μπούρδα...

PS.

Erev0s έγραψε:

Σε οποιοδήποτε άλλο φόρουμ το έγραφε εκτός Ελλάδας θα του έγραφαν gl ή στην χειρότερη: "Been there, done that...I don't like it". Εμείς γιατί πρέπει να έχουμε κυριολεκτικά ότι να 'ναι αντιπαραθέσεις;

Μήπως θες να το κάνουμε το επόμενο concept του pokerland?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω κατα ποσο αυτη η προσπαθεια του foustouki ειναι σωστη/αξιοπιστη ή χαρακτηριστε το οπωσδηποτε αλλιως θελετε. Εγω προσωπικα την κρινω "φιλοδοξη" (με την καλη εννοια κ οχι ειρωνικα). Προσπαθει με εναν τροπο να προσφερει σε αυτο το community, και αυτο εμενα προσωπικα μου αρκει. Δεν εχω την γνωση ουτε την εμπειρια να τον κρινω, και ο λογος που κανω αυτο το post ειναι το γεγονος οτι με στεναχωρει πραγματικα ο τροπος που βλεπω να γινονται προσωπικες συγκρουσεις (και δεν αναφερομαι μοναχα σε αυτο το thread) μεταξυ διαφορων μελων μας. Εγω θελω να βλεπω αυτο το forum σαν ενα μερος οπου ανταλλαζουμε ολοι αποψεις, με αγνο σκοπο, με σκοπο ο ενας να βοηθαει τον αλλον, ασχετα του κατα ποσο το πετυχαινουμε. Θελω να τονισω οτι δεν προσπαθω να υπερασπιστω/κατακρινω κανεναν, και ουτε εχω κανενα οφελος στο να το κανω.

Πιστευω οτι υπαρχουν πολλοι καλοι παιχτες σε αυτο το forum και ισως αν ο ανταγωνισμος μεταξυ τους ηταν πιο "υγιης" να κερδιζαμε ολοι οι υπολοιποι πολλα περισσοτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

IMIMATHIA EINAI XIROTERI TIS AMATHIAS AGAPITE FOUSTOUKI XASIS KERDISIS MONO PARADIGMA PROS APOFIGI PAIKTI THA EISE

MOU TIN DINEI NA VLEPO TO 95 TIS EKATO TON PAIKTON EDO MESA KAI EKSO (XORIS NA THELO N PROSVALO)NA TO PAIZOUN EIDIKOI KAI PRO ME KEFALAIO 1000 KAI 3000 DOLLARIA KAI EPEIDI EXOUN POSTARI ANOUSIA POST

KATA TI GNOMI MOU TO SITE PREPEI NA VOITHISEI TO 99 TIS EKATO TON PEKTON NA KATALAVOUN OTI EINAI XAMENOI PEZODAS POKER KAI OXI OTI THA GINOUN O NEOS DURR I O NEOS PHILL I O NEOS FOUSTOUKIS PEZODAS ETSI I ALLIOS SE VATHOS XRONOU KAI LOIPES SAXLAMARES

EINAI MONO ENA GAME ME YPEROGI GANIOTA KAI ME KARXARIES NA PARAMONEVOUN STA HIGH STAKES

Το Pokerland σας εφιστά την προσοχή να παίζετε υπεύθυνα. Αν εσείς ή κάποιος γνωστός σας έχει πρόβλημα με το τζόγο, καλέστε το Ελληνικό Κέντρο Διαπολιτισμικής Ψυχιατρικής και περίθαλψης, στη γραμμή SOS: (8001110401). Οι πληροφορίες που περιέχονται στο site είναι αποκλειστικά ενημερωτικές. Οποιαδήποτε χρήση τους για παραβίαση της Ελληνικής νομοθεσίας απαγορεύεται ρητά.

Y.G POLI BLABLA KAI APO POKER TIPOTA

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

parakalw oloi eseis pou katigoreite kai eirwneveste ton foustouki, grapste ligo ta nickname sas kai tis etaireies pou pezete na sas doume ligo...sas parakalw an exete tin kalosini...na mathoume kati vre paidia apo sas...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mathew ace έγραψε:

parakalw oloi eseis pou katigoreite kai eirwneveste ton foustouki, grapste ligo ta nickname sas kai tis etaireies pou pezete na sas doume ligo...sas parakalw an exete tin kalosini...na mathoume kati vre paidia apo sas...

Αν είσαι φίλος του foustouki κανε του μια χάρη και σταμάτησε να ποστάρεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικα τωρα καταλαβα γιατι τα ss δεν εχουν ιδεα απο moves και ΄΄παντρευονται'' ενα pair και ας ειναι top pair η ΄΄παντρευονται τα draw τους!

Εν ολιγοις μαγκες αν πιασετε K-Q απτο cutoff κανετε raise. Aν ο UTG που εχει κανει limp κανει reraise you all in καντε auto call!

ΕΙΠΑΜΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΜΑΣ! ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟ PROFILE ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΠΑΙΧΤΗ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΥΤΕ ΤΟ ACTION ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ! ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ : ''ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ'' ?

GOD SAVE US. . . . .

ΥΓ: Τωρα που το σκεφτομαι τζαμπα ποσταρω. Ανουσιο ανοφελο και με 0 κερδος η ωρα που μου πηρα να διαβασω το ποστ.

+1 στον nicecallsir.

+1 μονο και μονο για το ΄΄εξυπνο'' χιουμορ στον Αντωνη. Εκλαιγα απτα γελια αλλα μην χαρακτηριζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

foustouki an kai stin arxi mou espages ta neyra me ta post sou,meta apo ayto pou epixireis se sibathisa poli.

eisai o protos pou exei ta arxidia na kanei kati tetoio kai na to pei.

makari na petixeis re file

Gia na valeis tous anonimous xeroles sti thesi tous

gl

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nicecallsir έγραψε:

1.Tα καταστρεπτικά software, τύπου pokertracker, που αυξάνουν τα έσοδα και το πλεονέκτημα του επαγγελματία, με αποτέλεσμα να μειώνεται ο χρόνος παραμονής του ψαριού στο τραπέζι όπως και η διάθεσή του να ξανακάτσει.

Συμφωνώ ότι αυτά τα software είναι καταστρεπτικά από την άποψη ότι ο παίκτης πλέον χάνει την ικανότητα να μπορεί να "ζυγίζει" από μόνος του τους αντιπάλους σε ένα τραπέζι με βάση την παρατήρηση της δράσης. Από την άλλη δεν είναι κακό πέρα από κάποιες σημειώσεις για έναν παίχτη να έχεις και κάποια άλλα βασικά στατιστικά στοιχεία για τυχόν μελλοντικές συναντήσεις. Επίσης πολύ καλό είναι να κρατάς αρχείο για τον εαυτό σου μέσα από μια τέτοια βάση δεδομένων για να βελτιώνεις το παιχνίδι σου. Οπότε λέω ναι στη χρήση του software, αλλά με μέτρο κι όχι κάθε φορά. Όσο για αυτό που λες για το ψάρι δε θα συμφωνήσω απόλυτα. Το edge που θα αποκτήσει ο επαγγελματίας του multi-tabling από κάθε fish ξεχωριστά θα είναι τόσο λίγο, που ίσως αν έπαιζε μόνο σε αυτό το τραπέζι και χωρίς tracking software θα τους τα έπαιρνε πιο γρήγορα. Επίσης το να χάσει το fish τα χρήματά του κατά μέσο όρο σε 3-4' γρηγορότερα από το αν δεν υπήρχαν tracking software δεν είναι πια ικανό να του μειώσει τη διάθεση να ξανακάτσει. Ναι, θα του φάει το κεφάλαιο κάτι λίγες μέρες ή ίσως κι εβδομάδες πιο γρήγορα αλλά η επιλεκτική του μνήμη να θυμάται και τα suck-out που σου έριξε θα του δημιουργεί την ψευδαίσθηση ότι παίζει σωστά κι ότι χάνει το κεφάλαιό του από ατυχίες κι έτσι θα μείνει στο παιχνίδι αφού έχει το "μικρόβιο". Στην ανάγκη θα συνεχίσει σε χαμηλότερα stakes αλλά γενικά δε θα σταματήσει τόσο εύκολα.

nicecallsir έγραψε:

Με λίγα λόγια τα ss, και ειδικά τα κερδοφόρα πήγαν πολύ πίσω το παιχνίδι. Ακόμη και οι συζητήσεις περί πόκερ φτώχυναν. Έχουν καταντήσει να είναι .... Είναι +EV το shove με Α9s από middle position? To KΤ είναι optimum shove από BB σε 3bb raise του button?

Όλοι βέβαια έχουν θέση στο τραπέζι, όσοι πραγματικά νοιάζονται όμως για το ίδιο το παιχνίδι, καλά κάνουν και κριτικάρουν, ο καθένας με τον τρόπο του, (Αντώνη παλιόπαιδο).

Το αποκλειστικά deepstack παιχνίδι πήγε πίσω, ναι. Αλλά ευτυχώς πολλές εταιρείες φρόντισαν να αντιδράσουν σε αυτό κι έτσι έκαναν min 50bb και min 200bb tables ακριβώς για το λόγο που αναφέρεις. Από την άλλη δείτε το σαν μια εξέλιξη/πρόκληση για το παιχνίδι. Βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει πώς θα πρέπει να προσαρμόσετε το παιχνίδι σας σε pots με ανάμεικτα effective stacks (πχ 2 παίχτες με 200bb, εναν με 100bb, έναν με 50bb κι έναν με 20bb). Εκεί οι αποφάσεις μας γίνονται πιο δύσκολες και το σωστό παίξιμο πια δε θα είναι αυτό που ξέραμε πάντα. Πρόκληση! Όσο για τις συζητήσεις αυτές μοιάζουν με αυτές ενός τουρνουά όπου σε προχωρημένα στάδια τα stacks μειώνονται κι αποσκοπούν στη βελτίωση της ss στρατηγικής.

Υ.Γ.: Όχι Αντώνη, δεν το γύρισα στο ss, γιατί το λες αυτό; Απλά τυχαίνει να ξέρω κάποια πράγματα γιατί έρχομαι κι εγώ αντιμέτωπος με ss.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ!!

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ,ΕΝΑΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ,ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΒΑΡΚΑ ΚΑΙ ΨΑΡΕΥΟΥΝ ΧΑΛΑΡΑ!ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ Ο ΧΑΡΟΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΕΧΑΝΑΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΠΕΡΝΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ.ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΕΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΕΒΡΙΣΚΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΠΕΡΝΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ,,ΕΑΝ ΟΧΙ,ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ!ΡΙΧΝΕΙ Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΕΝΑ ΒΟΤΣΑΛΑΚΙ,ΒΟΥΤΑΕΙ Ο ΧΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙ,ΟΠΟΤΕ ΠΑΕΙ Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ! Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ ΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΡΙΧΝΕΙ ΣΤΟ ΝΕΡΟ….ΒΟΥΤΑΕΙ Ο ΧΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ,ΟΠΟΤΕ ΠΑΠΑΛΑ Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ!!ΗΡΘΕ ΚΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΟΠΟΤΕ ΠΕΤΑΕΙ ΕΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΤΟ ΝΕΡΟ……ΨΑΧΝΕΙ Ο ΧΑΡΟΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ….ΞΑΝΑΒΟΥΤΑΕΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ….ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΛΕΕΙ—ΕΛΛΗΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΧΑΡΙΣΩ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΡΕΣΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΠΕΤΑΞΕΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ????ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ—ΕΡΙΞΑ ΕΝΑ ΝΤΕΠΟΝ ΑΝΑΒΡΑΖΟΝ!!

ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΡΑΒΗΞΕ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΦΟΥΣΤΟΥΚΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΕΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ!Ε ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΟΤΙ ΝΑΝΕ…….ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΝΤΩΝΗ….

DOCTOR,ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΑ POST,,ΤΟ ΠΟΤΑΚΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ……ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΗΝ ΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΟ……..ΟΧΙ ΑΛΛΑ…….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Θα ήθελα να γράψω κι εγώ δυο κουβέντες για το θέμα. Πρώτα από όλα καλή επιτυχία στον foustouki στο εγχείρημά του. Μακάρι μετά το τέλος του concept του να έχει αποκομίσει ένα αξιόλογο κέρδος. Όμως θα συμφωνήσω με τον otinanai ότι από ένα τέτοιο concept δεν μπορούν να βγουν σε καμία περίπτωση γενικά συμπεράσματα για το αν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος με την ss strategy και το πόσο κερδοφόρα ή όχι είναι αυτή η στρατηγική. Δεν μπορεί (όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα του concept) να αποτελέσει αυτό το thread σημείο αναφοράς ή "οδηγό" για αρχάριους παίκτες που θέλουν να ασχοληθούν με ss ή απλά να δοκιμάσουν. Είναι ουτοπικό κάτι τέτοιο. Συνεπώς δε βλέπω το όλο θέμα να έχει να προσφέρει κάτι το ουσιώδες. Θα μπορούσε στο τέλος του concept ας πούμε να πει ο foustouki έπαιξα τόσα hands με αυτά τα αποτελέσματα και η γνώμη μου για τη ss strategy είναι αυτή. Νομίζω ότι πήρε (κακώς) πολύ έκταση αυτή η κουβέντα με τις αντιπαραθέσεις για άλλη μια φορά να δίνουν και να παίρνουν. Προσωπικά μπορεί να παίζω κυρίως tournaments και σπάνια cash (λόγω bankroll) αλλά πιστεύω πως το ανώτερο επίπεδο που μπορείς να φτάσεις στο πόκερ είναι να μπορείς να σταθείς σε cash τραπέζια με υψηλά stakes παίζοντας deep stack. Όπως και να έχει πάντως έχω διαβάσει με ιδιαίτερη προσοχή όλα τα άρθρα του pokerstrategy.com σχετικά με την ss strategy. Η άποψη που έχω είναι η εν λόγω στρατηγική μαζί με τα double or nothing τουρνουά είναι οι χειρότερες μορφές πόκερ που υπάρχουν όσο αφορά το ενδιαφέρον και την εξέλιξή σου ως παίκτης. Πραγματικά θεωρώ εξαιρετικά βαρετό και ανούσιο αυτό το είδος παιχνιδιού που δε σε βοηθάει καθόλου να ανέβεις επίπεδο. Και πώς να μην είναι όταν το μόνο που κάνεις είναι αυτοματοποιημένες κινήσεις. Προσοχή όμως! Δεν κρίνω αν είναι κερδοφόρο ή όχι. Δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που εφαρμόζει αυτές τις τακτικές και βγάζει σημαντικά κέρδη. Μαγκιά του. Σίγουρα το αποτέλεσμα στην τσέπη του μετράει πιο πολύ από τα αρνητικά σχόλια. Άλλος μπορεί να μην έχει τη δυνατότητα (ή/και την ικανότητα που χρειάζεται...) να παίξει full stack. Δεκτό. Πάντως αυτή τη γνώμη έχω για την ss strategy την οποία εγώ προσωπικά βαρέθηκα σε χρόνο dt όταν τη δοκίμασα για λίγο διάστημα αφού είχα διαβάσει τα άρθρα στο pokerstrategy. Τουλάχιστον αυτό που κέρδισα από εκεί ήταν το κούτρα πενηνταρικάκι στη fulltilt...!!! lol

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AngryKoreaMan έγραψε:

Oxi alla teleytaia!!!!!!!

As xanapiasoume to thema meta ta 100k hands :P

Δεν συμφωνώ. :laugh: :laugh:

Δεν παίζει πολλά χέρια ημερησίως ετσι για καιρό δεν θα έχουμε με τι (σοβαρό) να ασχολούμαστε. :laugh:

Εγω αντιθέτως θέλω γραφημα με -ΒΒ/100 κ μαθηματικούς υπολογισμούς, χάνω τόσα απο το bankroll μου θα πάρω τόσα στο τέλος του μηνα απο rakeback άρα εχω κέρδος τόσα. :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...