Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Pokerstars High Stakes Video Series


Jimmakos

Recommended Posts

Antoni se 280 hand pou o jimm ekane 4-bet XWRIS na exei TT+/AQs+/AQ+ exase 400bb enw an se ola auta ta xeria (dld opote ton kanan 3 bet den ekane pote 4 bet ektos an eixe real hand(as eksairesoume to na kanei call klp.)) ekane fold opws les tha exane 280 x 3.5bb = 840bb. (estw 3bb to meso open-raise tou).

Ara an den ekane POTE 4 bet bluff twra tha eixe 440bb ligotera sto account tou.

Sinepws h stratigikh tou na kanei 4-bet bluffs (oso sixna kanei) einai kaliterh apo to na mhn ekane pote. Telos.

Ti akrivws den katalaves apo auto? Einai apla noumera me sigekrimeno deigma apo sigekrimeno paixth.

Sigoura iparxei kaliterh stratigikh gia to 4-bet bluff frequency (ektos an o jimm einai o kaliteros paixths tou kosmou) alla sigoura auth den einai to na mhn to kaneis pote opws fainete apo ta 300k hands tou jimm.

Gia na mhn milisoume profanws oti an thes vale ena paixth se auta ta stakes (i vasika se oti stakes thes arkei na mhn einai kathisterimenoi oi antipaloi) o opoios otan kanei 4-bet exei PANTA TT+/AQs+/AQ+ kai meta arakse merikes xiliades xeria na deis ti ginei.

Oso gia to thema tou EV profanws apla einai thema orismou dld otan les holdemgr oti einai 0 xrhsimopoieis san afethria to shmeio AFOU kaname 3bb raise klp. (an to metrhsoume etsi tote ta stats gia ta 280 hand tou jimm parapanw tha vgaloune to play tou anti gia 400bb meion, 440 bb+). Koinws to play tou jimm na kanei 4-bet bluffs PROFANWS einai -EV alla einai LIGOTERO -EV apo to na mhn kanei katholou.

Otan kanw raise se ena tour 3bb apo button me JT kai to BB kanei AI gia 6bb prepei na dw 3bb gia 6+3+0.5=9.5bb dld thelw 24% enw exw as poume 30% sto range tou opote leme einai +EV to call. Sthn pragmatikothta apo auto xeri tha xasw lefta opws kai na xei (xwris na to kserw evala lefta preflop me xeirotero xeri apo ton antipalo) apla me to call tha xasw ligotera apo oti me to fold.

holdem wraia h sinoptikh perigrafh sou gia to pws gennhthike (kai giati einai anagaio) to 4-bet bluffing klp.

jimm keep it up.

edit: iparxei mia periptwsh to Tracker na xrisimopoiei san afethria (afou valoume ta filtra) to shmeio meta to 3 bet pou dexomaste. An isxiei auto shmainei oti o jimm einai xamenos 400bb PERISOTERA apo to an ekane fold. Tote nai to play tou (i mallon i sixonithta me thn opoia to kanei me sigekrimenous antipalous klp) einai lathos dld kalitera tha htan na phgainei paso. (den to nomizw) kapoios pou to xrhshmopoiei na to checkarei an thelei giati egw den exw kan hands sto diko mou exw kati xronia na paiksw online cash.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίδες απορώ. Οταν πάω πάσο τα 3 ΒΒ που κάνω raise τότε το στατιστικό μου μεταφέρεται στα raised hands preflop κ εκει θα εξετάσω πάλι το στατιστικό μου κ.λ.π. k δεν υπολογίζεται στα 4Bet Ευτυχώς που κανέις δεν έγραψε το ίδιο με τον sicksick 3BB/100-1.κάτι απο αυτό που χανω άρα θετικός κ δεν απέχει απο την μαθηματική ανάλυση του Ηλία

sicksick Οταν κάνω raise 3bb κ πάω πάσο δεν σημαίνει οτι χάνω 3bb/100

ΕΠίσης Metagame. Οπως παρατηρήσαμε στα 300κ χέρια κάνω στα 280 4betbluff. Δηλ περίπου 1στα 1000.

Επειδή ο σκοπός μου ειναι να αναγκάσω τον αντίπαλο σε πάσο ή να πάω πάσο σε 5Βet, ΠΟλύ λίγα χέρια θα πάνε στο flop κ ακόμα λιγότερα ισως κ 1 στα 10,000(υποθετικό νούμερο αλλα κοντά στην αλήθεια) θα πάνε στο showdown για να δείξουμε το 4betbluff. Οπότε για πιο Μetagame Μιλάμε?

Σε συνέχεια της παρατηρησής μου κ επειδή μου φτάνουν τα bad beats κ τα λάθη μου για να μου ψαλιδίζουν τα κέρδη μου ειναι λογικό να εμπιστεύομαι τα στατιστικά μου κ να μην επιθυμώ κ κινήσεις ζημιογόνες στο παιχνίδι μου που δεν μου προσφέρουν τπτ.

Ετσι αλλάζοντας τον τρόπο στα 4 bet κ χωρίς σχεδόν να μειώσω το ποσοστό μου (κατι που αποτέλεσε έκπληξη για μένα) κατάφερα να κάνω το 4bet χωρίς showdown Θετικό ενω κ το showdown bb/100 βελτιώθηκε αλλα μου ήταν εν πολλοίς μου ήταν αδιάφορο. Πρόσεξα εν συνεχεία εαν μετεφερα κάπου αλλού το λάθος είδα κάποια πράγματα στο 3betcall που μάλλον μετέφερα εκεί αυτά τα χέρια κ προσπάθησα να το βελτιώσω κ εκεί.

Εγω έκανα μία παρατήρηση που είχα κάνει στο game Μου κ προβληματιζόμουν κ προβληματίζομαι κ η παρατήρηση αυτή έδειξε στον άλλο παίκτη 4 buy-ins Κάτω, τα οποία πληρώνουν αρκετούς λογαριασμούς. Είτε προσπαθήσει να το διορθώσει είτε όχι μου είναι αδιάφορο

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν αλλα ουτε μπορείτε να πείσετε οτι αυτά που λέτε είναι σωστά ενω οι θεωριτικές κ μόνο προσεγγίσεις χωρίς την χρήση στατιστικών οπως έκανα εγω ο jim κ gouster μου ακούγονται σαν αυτά που λεέι ο κάθε νέοπας που πρωτοασχολείτε με το πόκερ οτι δηλ. το onilne poker is rigged. :)

@ holdemgr

Ωραία η σκέψη σου. Ειναι γεγονός οτι στο πόκερ ακολουθείται μια τάση μόδα οι οποία διαφέρει κατα καιρούς. Εαν καταφέρνεις να προσαρμόσεις το παιχνίδι σου ανάλογα κερδίζεις. Εαν όχι χάνεις. Απλά πράγματα. Τελευταία εχω παρατηρήσει μια άλλη μόδα η οποία έχει αρκετό γέλιο, αλλα περιμένω καναν "επιστήμονα" να την αναφέρει (δεν μπορεί κάπου θα την διαβάσει) για του την πέσω. :laugh:

Ευχαριστώ για την κουβέντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

teleio to thread jimmako.sunexise.i mousiki einai kai mamw krata tin!!!perimenw me endiafeeron k alla video.

antoni aporw re file.ti kathesai k paleueis.pigaine paikse poker k efarmose ola auta pou ksereis k ase to forum.afou vlepeis de se theloun oi analuseis k ta provlhmata.toulaxiston min paraplaneis k allo kosmo k kathetai k akouei auta pou grafeis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρομαι που έχει προκύψει μια ενδιαφέρουσα συζήτηση. Ενώ αυτή τη στιγμή γίνεται το encoding του 3ου επεισοδίου (κι ανυπομονώ να φτάσω στα επόμενα επεισόδια όπου υπάρχει ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου με κάτι μπλόφες all-in), να πω ότι τα βίντεο τα κάνω πρώτον αφού έχω παίξει τα συγκεκριμένα τραπέζια (δεν παίζω την ώρα που σχολιάζω δηλαδή) και δεύτερον δεν έχω τη δυνατότητα pause ώστε να κάτσω να αναλύσω το κάθε χέρι. Βσικά δεν είναι κι ο στόχος μου αυτός όπως έχω πει.

Θέλω να πω ότι μπορεί να λέω ότι εδώ πιστεύω ότι ο αντίπαλος είχε ΧΧ και ΥΥ, αλλά δεν είναι το μόνο μου σκεπτικό πίσω από κάθε χέρι. Επίσης π.χ. είναι φορές που το betsizing μου είναι τέτοιο ώστε να προδιαθέτει για raise-bluff τον αντίπαλο, αλλά μέχρι τώρα δεν το έχω αναφέρει. Γενικά όταν παίζω περνάν 1002 σκέψεις από το μυαλό μου που πραγματικά ακόμα και κατά το σχολιασμό που δεν έχω το άγχος, δεν προλαβαίνω να τις πω όλες.

Πέρα φυσικά από το γεγονός ότι μπορεί να σκεφτόμουν κάτι διαφορετικό όταν τις έπαιξα, αν και σε γενικές γραμμές το σκεπτικό είναι ίδιο (άλλωστε εγώ τις έπαιξα τις παρτίδες!!! Χαχα).

Όταν ξεκίνησα τα βίντεο, είχα σκεφτεί να βγάλω 4 βίντεο, ένα για κάθε τραπέζι με τις κυριότερες παρτίδες του τραπεζιού. Ωστόσο έτσι όπως τα κάνω τελικά, ήθελα να δείξω την αίσθηση του multitabling, κάποια χέρια που δε θα τα έδειχνα καθώς είναι απλά (raise preflop, cont bet, fold), και γενικά σαν να καθόσασταν δίπλα μου όσο έπαιζα.

Για τυχός παρατηρήσεις όσον αφορά τη σκηνοθεσία (ατσσσς), την ενδυματολογία, την εικόνα και τον ήχο των βίντεο ευπρόσδεκτες ώστε να γίνουν ακόμα καλύτερα. Παρατηρήσεις για το παιχνίδι μου, κομμένοι! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Πλάκα κάνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

the nuts έγραψε:

teleio to thread jimmako.sunexise.i mousiki einai kai mamw krata tin!!!perimenw me endiafeeron k alla video.

antoni aporw re file.ti kathesai k paleueis.pigaine paikse poker k efarmose ola auta pou ksereis k ase to forum.afou vlepeis de se theloun oi analuseis k ta provlhmata.toulaxiston min paraplaneis k allo kosmo k kathetai k akouei auta pou grafeis.

nuts ευχαριστώ για την παρατήρηση κ την προσφορά σου στο ερωτημά μου. Μην ανυσηχείς ιδιαίτερα. Οι χαζοί δεν παραπλανόνται με ότι ακούνε αλλα εξαπατόνται. Οι εξύπνοι σκέπτονται κ.λ.π.

Κ για να μην υπάρξει κανέις που θα παραπλανηθεί θα τονίζω κάθε φορά οτι είμαι άσχετος, μη σκεπτόμενος, losing player κ.λ.π. οπότε μην λάβετε κ ιδιαίτερα σοβαρά αυτά που λέω.

Ευχαριστημένος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw ti na prosferw sto erwthma sou??den to kserw k to paradexomai.den kathomai na grafw aerologies mia selida oloklriri.

skeptomenos eisai file alla me lathos tropo.des k alles gnwmes.mhn exeis sto kefali sou ta dika sou k den ta allazeis me tpt.tespa telos min mamisoume to thread.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

the nuts έγραψε:

egw ti na prosferw sto erwthma sou??den to kserw k to paradexomai.den kathomai na grafw aerologies mia selida oloklriri.

skeptomenos eisai file alla me lathos tropo.des k alles gnwmes.mhn exeis sto kefali sou ta dika sou k den ta allazeis me tpt.tespa telos min mamisoume to thread.

Εαν διάβαζες προσεκτικά αυτό έκανα. Ειχα μία παρατήρηση κ ψαχνόμουν εαν συμβαίνει μόνο σε μένα ή σε άλλους κ ρώτησα για να δω εαν εγώ δεν τα κατάφερνα καλά ωστε κάτι να αλλάξω κάτι.

Αλλα μέχρι στιγμής (περα απο 2-3 εξαιρέσεις) οι απαντησεις που πήρα είναι lol αλλα γιαυτό ισως ευθύνεται οτι το έχω δουλέψει λίγο παραπάνω κ εχω σκεφτεί απο πρίν αυτά που λένε, γιαυτό κ είμαι έτοιμος για αυτή την συζήτηση ενω οι συνομηλιτές μου ισως όχι.

Το οτι έδωσα ενα κομμάτι σε κάποιον παίκτη που του στοιχιζει 4 buy-ins νομίζω οτι εκτιμήθηκε απο τον ίδιο. Το εαν θα το αλλάξει κ πως ή δεν το αλλάξει, ποσως με ενδιαφέρει.

Αυτό που λες (μη μαμήσουμε) για το tread ελπίζω να μην το ξανακάνεις γιατί σε κάθε ενδιαφέρον tread που γράφω κάποιος έρχεται(που συνήθως δεν τον ενδιαφέρει να μάθει ή τα ξέρει όλα) να κάνει spam. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προστέθηκε και το 3ο επεισόδιο (όπως πάντα στο πρώτο μήνυμα του thread). Με νέο μουσικό χαλί (είχα κάτι copyright ενοχλήσεις από το yotube, ελπίζω να μην το κόψουν) και με νέο οutfit.

Στο επεισόδιο αυτό έχουμε αρκετή δράση προς το τέλος. Κατά τη διάρκεια του βίντεο υπάρχουν 4bets ενώ είμαστε deep, double barrels και τελικά rivered την κέντα, loose stealing, 3bet bluff OOP και give up on turn, καθώς και ένα κερδισμένο pot στο τέλος του βίντεο με middle pair και OOP. Το τι είχε ο αντίπαλος θα το δούμε στο επόμενο επεισόδιο.

Δεν το έκανα επίτηδες φυσικά, απλώς το youtube με αφήνει να ανεβάζω 10 λεπτά βίντεο, κι αν δείτε εκμεταλλεύομαι και το τελευταίο δευτερόλεπτο! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jimmakos έγραψε:

Προστέθηκε και το 3ο επεισόδιο (όπως πάντα στο πρώτο μήνυμα του thread). Με νέο μουσικό χαλί (είχα κάτι copyright ενοχλήσεις από το yotube, ελπίζω να μην το κόψουν) και με νέο οutfit.

wow , paw na dw all in bluffs !!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jimmakos έγραψε:

crackLiNg έγραψε:

wow , paw na dw all in bluffs !!!! :)

Αχέμ, δεν έχει σε αυτό το επεισόδιο. Υπομονή για τα επόμενα.[/quote:3pq6bsk9]

nai to parathrhsa , mia erwtisi : genika se ti boards sinithizeis na varas apo brosta? gt egw den to kanw sxedon pote k isws xanw pots giayto to logo...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crackLiNg έγραψε:

mia erwtisi : genika se ti boards sinithizeis na varas apo brosta? gt egw den to kanw sxedon pote k isws xanw pots giayto to logo...

Μιλάς όταν είμαι εκτός θέση και όχι PF raiser έτσι; Όταν είναι low board, όταν δεν έχει draws... Αναλόγως και τι θέλω να πετύχω και τι πιστεύω ότι έχει ο αντίπαλος. Εάν δεν έχω καθόλου showdown value αλλά είναι πολύ loose, θα ποντάρω συχνότερα. Εάν έχω λίγη showdown value και δεν είναι scary board θα lead. Εάν έχω showdown value και θέλω να προστατεύσω απέναντι σε κάποιον που θα κάνει check behind θα ποντάρω. Κι αν έχω set ή draw συνήθως ποντάρω και πάλι, ενώ χρησιμοποιώ και check raise. Φυσικά check raise χρησιμοποιώ και με air, αλλά σπανιότερα. Στο συγκεκριμένο flop θα πόνταρα σχεδόν με όλα τα φύλλα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

melancholy έγραψε:

Antoni se 280 hand pou o jimm ekane 4-bet XWRIS na exei TT+/AQs+/AQ+ exase 400bb enw an se ola auta ta xeria (dld opote ton kanan 3 bet den ekane pote 4 bet ektos an eixe real hand(as eksairesoume to na kanei call klp.)) ekane fold opws les tha exane 280 x 3.5bb = 840bb. (estw 3bb to meso open-raise tou).

Ara an den ekane POTE 4 bet bluff twra tha eixe 440bb ligotera sto account tou.

FYP

Οταν το PT μετράει ΒΒ/100 εννοεί 2ΧΒΒ.

Απορω πως μας διέφυγε κάτι τόσο σημαντικό κ δεν το πρόσεξε κανείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gouster έγραψε:

Raised preflop 3bet = true, , allin preflop = false καθώς ο σκοπός μας με το 4bet bluff είναι να κάνουμε τον αντίπαλο να κάνει fold, ή να κάνουμε fold στο 5bet του, και όχι να μπουμε allin.

Raised preflop 3bet = true, allin preflop = false = -92$ = -215bb/100 (43hands)

Αυτό είναι το νούμερο που μας ενδιαφέρει. Στην περίπτωσή μου είναι μείον αλλά μόνο 1 buyin. Θα ήθελα να δω και άλλων παικτών. Πολύ μικρό price to pay για να έχεις τον αντίπαλο guessing, imo

Πάμε παρακάτω,

Raised preflop 3bet= true, saw showdown = false = +76$ = 185bb/100 (41hands)

Aυτό είναι που ζήτησε ο αντώνης και σε απόλυτα νούμερα αποδεδεικνύεται στην περίπτωση μου πάντα ότι είναι +ev.

Για να δούμε τι γίνεται στις περιπτώσεις που μου κάνει call το 4βετ, και παίζουμε postflop:

Raised preflop 3bet= true, allin preflop = false, saw flop = true, = -200$ (9hands)

Όπως είναι λογικό οταν μου κάνουν call είμαι fucked.

Αυτά..Κοντεύει 3 το πρωί και δεν είμαι σε θέση να συνοψίσω. :blink:

nice job Gouster.

Περιμένω την σύνοψη.

Σίγουρα τα έχεις καταφέρει καλύτερα απο εμένα κ το jim σε αυτό το κομμάτι παρόλα αυτά απότι κατάλαβα (υπήρχαν φίλτρα που δεν κατάλαβα) συνολικά ειναι χαμένος απο την κίνηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

4ο επεισόδιο της σειράς προστέθηκε σήμερα στο πρώτο μήνυμα του thread. Μια λέξη χαρακτηρίζει αυτό το βίντεο: "μπλόφα". :)

Νομίζω η θέση της κάμερας στο μέσον της εικόνας είναι η πιο βολική τελικά καθώς δεν εμποδίζει την δράση των τραπεζιών. Με το που αρχίζει το βίντεο και για λίγα δευτερόλεπτα βλέπουμε την τελευταία παρτίδα και με τι φύλλα έκανε ο αντίπαλος raise το lead που έκανα στο φλοπ, στο τελευταίο χέρι του 3ου επεισοδίου.

Πιστεύω ότι είναι το πιο ενδιαφέρον βίντεο της σειράς μέχρι τώρα, καθώς έχει 3bets/4bets και μπλόφες στο turn και στο river.

Αυτή τη φορά δεν υπάρχει μουσική στο background.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο 4ο video επαληθέφτηκαν τα reads Που είχα κ είπα στο 1ο μου πόστ.

Μόνο μία παρατήρηση. Λες οτι οι αντίπαλοι σε έχουν δει να κάνεις 4bet με χειρότερα φύλλα. Λάθος. Εσυ το ξέρεις κ εμείς που βλέπουμε κ ο αντίπαλος εικάζει δεν το έιδε. Το showdown των 4βετbluff στην περίπτωση του gouster γινεται κάθε 30,00 hands το ίδιο περίπου κ στην δική σου, οπότε το Metagame υπάρχει μόνο στο μυαλό μας. Στην τελευταία πάσα είδαμε στην πράξη που μας οδηγεί το 4betbluff. Ελπίζω να είχε καλή κατάληξη για σένα εστω αυτή την φορά.

Θα μπορούσα να συνεχίσω την κουβέντα γιατί εισαι κοντά στο στύλ μου, αλλα υπάρχουν αρκετοί άσχετοι κομπλεξικοί που με περιμένουν στην γωνία για να με ειρωνευτούν κ.λ.π. κ θα αρχίσουμε τα ποστ για να εξηγώ οτι δεν είμαι ελέφαντας, οπότε κλέινω το τεράστιο αυτό θέμα εδώ κ ίσως κάποια στιγμή ανταλλάξουμε γραφήματα κ αποψεις απο κοντά. gl.

Επειδή δέχτηκα αρκετές ερωτήσεις σε σχεση με τις "μαθηματικές" αναλύσεις που έγιναν αν κ τις έχω απαντήσει (κάποιοι θέλουν μασημένη τροφή).

Ο ένας κάνει πολλαπλασιασμό με το μηδέν 0 (foldEV=0) και εξάγει αποτέλεσμα :woohoo: κ ο άλλος αφαιρεί καρπούζια απο πεπόνια. :woohoo: Οπότε δεν υπάρχουν μαθηματικές αναλύσεις προς το παρόν.

Αλλά ενα γράφημα σαν κ αυτό δεν χρειάζεται καμμιά περαιτερω μαθηματική ανάλυση, γιατί δεν έχει ουτε ενα τικ προς τα πάνω ή έστω μια σταθεροποίηση αλλα η τάση είναι εμφανώς καθοδική κ δεν έχουμε καμμιά ένδειξη οτι αυτό μπορεί να σταματήσει αντιθέτως εχουμε αρκετές ενδείξεις οτι εαν το συνεχίσουμε το αποτέλεσμα δεν μπορεί να είναι άλλο απο το να χάνουμε λεφτά.

Παρολα αυτά ευχαριστώ κ τα δύο παιδιά που μπήκαν στον κόπο να ασχοληθούν με το ερωτημά μου κ ελπίζω να μην παραπλάνησα αρκετό κόσμο πάλι. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Μόνο μία παρατήρηση. Λες οτι οι αντίπαλοι σε έχουν δει να κάνεις 4bet με χειρότερα φύλλα. Λάθος. Εσυ το ξέρεις κ εμείς που βλέπουμε κ ο αντίπαλος εικάζει δεν το έιδε. Το showdown των 4βετbluff στην περίπτωση του gouster γινεται κάθε 30,00 hands το ίδιο περίπου κ στην δική σου, οπότε το Metagame υπάρχει μόνο στο μυαλό μας. Στην τελευταία πάσα είδαμε στην πράξη που μας οδηγεί το 4betbluff.

Εμ, το έψαξα λίγο αυτό με το 4bet και έκανα το εξής. Φίλτρα: 4bet από όλες τις θέσεις με όλα τα φύλλα εκτός από όλα τα ζευγάρια, και χωρίς ATo+/ATs+/KQo+/KQs+. Είμαι μείον σε σχεδόν 600 χέρια, εκ των οποίων τα 80 πήγαν showdown, σε σύνολο 350,000 χεριών. Άρα 1 στα 4,375 χέρια πάω στο showdown.

Τώρα άμα θέλουμε να βγάλουμε όλα τα Αx, 66+, ΚΤ+, ΚΤs+, QJo+ και QJs+ και να δούμε τα υπόλοιπα hands, μιλάμε για 550 χέρια που έκανα 4bet bluff εκ των οποιών πήγα showdown τα 67. 1 στα 5220 χέρια. Σίγουρα είναι ένα στα τόσα, αλλά του μένει του αντιπάλου και 99% παίρνουμε note.

Από τα παραπάνω συμπεραίνω ότι πάω συχνότερα από τον gouster σε showdown με τις μπλόφες που σημαίνει ή ότι κάνω συχνότερα 4bet bluffs, ή ότι δεν εγκαταλείπω τόσο γρήγορα το χέρι. Each to his own.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχετικα με το fold EV=0

Στο Mathematics of NL Holdem εχει χαρακτηριστικα:

Folding is by definition neutral or 0 EV

Method1:

EV= [our equity]*[what we win]-[villain equity]*[what we lose]

EV= 0*0-100%*0

EV= 0

Method2:

EV= [our equity]*[total pot]-[cost of our call]

EV= 0*1350-0

EV= 0

folding is never +EV

Ηταν σε ενα παραδειγμα με 1000$ stack για αυτο το 1350 total pot... Αυτο ισχυει προφανως οταν δεν ξερουμε τα φυλλα του αντιπαλου αν ομως τον ειχαμε σε ενα range και ξερουμε οτι ειμαστε μπροστα ας πουμε 70% και κανει shove αυτος το fold μας δεν ειναι -EV.?? Η και αν ειμαστε πολυ πισω αναλογα να ειναι +EV γιατι γλυτωνουμε τα υπολοιπα. Mπορει να το εξηγησει καποιος αυτο τι ακριβως ισχυει?? Θεωρουμε οτι τα χρηματα που εχουμε βαλει στο pot ειναι ηδη χαμενα οποτε κανουμε το EV calc εκεινη τη στιγμη για αυτο βγαινει 0. Εμενα στο μυαλο μου ομως αν κανω fold ξερωντας οτι ειμαι πισω ειναι +EV.. :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jim το οτι δεν εγκαταλείπεις γρήγορα τα χέρια(κ εγω μάλλον το ιδιο κάνω lol) ή το κάνεις σε μεγαλύτερη συχνότητα ίσως εξηγεί το γεγονός γιατί δημιουργείς μεγαλύτερο αρνητικό αποτέλεσμα.

Το 1/5000 δεν είναι λίγα αλλα δεν είναι κ πολλά λόγω της ιδιάζουσας περίπτωσης που είναι το 4bet bluff ομως σίγουρα αφήνει ενα περιθώριο εξέτασης οσον αφορά το Metagame αλλα για να μπει κάποιος στον κόπο να καθίσει να κάνει κάποιες πράξεις κ να αλλάξει το αποτέλεσμα απο -ΒΒ/100 σε +ΒΒ/100, θα πρέπει να τον βοηθήσει το αρχικό αποτέλεσμα το οποίο θα είναι μεν αρνητικό αλλά πολύ κοντά στο 0.

Παίξε λίγο με το range που βάζεις στα φίλτρα κ κάντο λίγο πιο σφικτό αν κ πιστεύω οτι "μαγείρεμα" κ εαν κάνουμε, μάλλον δύσκολα πολύ δύσκολα θα φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα που θα υποστηρίξει οτι το 4bet bluff ειναι +ev.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

μάλλον δύσκολα πολύ δύσκολα θα φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα που θα υποστηρίξει οτι το 4bet bluff ειναι +ev.

Ev + ή - δεν ξέρω, αλλά δε γίνεται να σε τρελαίνει ο άλλος στο 3bet και να κάνεις πάσο ή απλά call και 4bet μόνο με premiums. Κι άντε, όταν έχεις θέση, να κάνεις το call με ζευγάρι/connectors και AT/AJ. Αλλά όταν δεν έχουμε θέση; Τα πετάμε όλα; Πάντως έχει μεγάλη σημασία του τι έχει προηγηθεί και γενικά, αλλά και συγκεκριμένα στα αμέσως προηγούμενα χέρια. Εάν δηλαδή δε μου έχει έρθει κάτι και τρώω συνέχεια 3bet και πάω πάσο, πρέπει να κάνω ένα 4bet bluff αφού θα μου δώσει credit ο άλλος. Απλά τότε πέφτεις πάνω στο slowplayed AA και χαιρετίσματα! Χαχαχα!

Άσε που όσο πιο loose είσαι, τόσες περισσότερες μπλόφες πρέπει να κάνεις. Πάνω κάτω παίζω στο 25/20 VPIP/PFR. Έχει τύχει 35/25, έχει τύχει και 18/15. It's a crazy world out there!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crackLiNg έγραψε:

apokliete na yparxei pekths poy to 4bet bluff toy na einai +ev to 8ema einai oti an exeis 4bet range 0.000001% tote ta aa/kk tha ta plironese kathe xristougenna

Του χρόνου τώρα! Υπομονή! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jim εκει ακριβώς ήθελα να πάω την κουβέντα στους εναλλακτικούς τρόπους (εχω σκεφτεί 3-4 πράγματα κ η κουβεντα ισως με βοηθούσε να τους βελτιώσω ή να σκεφτώ κάτι καλύτερο) αλλα δεν θα το κάνω απο εδω για τους λόγους που εξήγησα.

crackLiNg αυτό που λες ειναι 100% λάθος κ σε καμμιά περίπτωση δεν αφορα παίκτες με το στυλ του jim, το δικό μου, του gouster, holdemgr κ.λ.π. κ το εξηγώ κάπως στα προηγούμενα πόστ μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Μόνο μία παρατήρηση. Λες οτι οι αντίπαλοι σε έχουν δει να κάνεις 4bet με χειρότερα φύλλα. Λάθος. Εσυ το ξέρεις κ εμείς που βλέπουμε κ ο αντίπαλος εικάζει δεν το έιδε. Το showdown των 4βετbluff στην περίπτωση του gouster γινεται κάθε 30,00 hands το ίδιο περίπου κ στην δική σου, οπότε το Metagame υπάρχει μόνο στο μυαλό μας.

No No ! Αυτό είναι το γαματο με τις 4bet bluffs ότι μετά τις δείχνεις κι όλας :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...