Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

turbo sng 45 - bubble hand


mauros

Recommended Posts

giorgio από τα επιχειρήματα σου καταλαβαίνω οτι δύσκολα θα πας πάσο εδώ γενικώς, αλλά αν είχαμε ένα ακόμα πιο μέτριο φύλλο τι θα έκανες? πχ 96s ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

labKK έγραψε:

giorgio από τα επιχειρήματα σου καταλαβαίνω οτι δύσκολα θα πας πάσο εδώ γενικώς, αλλά αν είχαμε ένα ακόμα πιο μέτριο φύλλο τι θα έκανες? πχ 96s ?

Fold. Άλλο το δύσκολο fold και άλλο το call με any two.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mayrogata έγραψε:

Gia akomi mia fora symfono apoluta mexri telefteas lexis me bits 10. Me mia yposimiosi omos. An eimaste regular sto Super Tuesday tote OK. An kai pali den nomizo oti mporei kaneis na asxolithei me long term analisi otan milame gia ebdomadiaio tour. Alla telos panton. Ayto pou thelo na po einai oti sta 45aria-180aria sng's prepei na frontizei kaneis me to play toy gia xtisei ikanopoiitiko stack se middle-late ki oxi sto telos. Sto telos oi perissoteroi paiktes stoxeuoun sto...''thelo na plirotho gia na xanapexo''. Opoios paizei etsi asta... ;)[/quote

:)kala nai to super tuesday itan ena paradeigma..katalavaineis ti ennoousa.

o giorgio me kalupse apolyta gia ti diafora 45+180 me ta 1 table.

+polla sto eisai anagkasmenos na paixeis -EV gia na min paixeis pio -EV argotera.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένα πολύ ωραίο hand από χτες το βράδυ. Sorry, αλλά δεν έχω εδώ το HH. Blinds 600/1200/150 8 παίκτες σε $60/45p. O bully του τραπεζιού και εγώ έχουμε από 12500 και οι άλλοι 2000-6500. Raise o bully από ΜΡ 3600. Εγώ SB με ΑΤs. Τι κάνω; Με 98s; Με 72; Με KK; Με τι κάνει call το allin μου o initial raiser; Νομίζω ότι είναι ένα κλασσικό level of thinking problem.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AQo+,88/99+ san arxiki skepsi einai to calling range tou me vasi ta stacks

me to bully de xerw poso bully alla katalavainw oti einai arketa bully gia na thes na kaneis move me ATs,epomenws vazeis fylla sto range tou opws KQ,KJ,JT kai akoma mikrptera.

polles epiloges.ATs,98s de xerw an vriksw megali diafora sto line pou tha akolouthisoume proswpika.

72 tha to pasara panta ki as xerw oti to simantiko sto hand einai to range me to opoio kanei call o antipalos kerdizw 5k kai xanw to 100%twn forwn kai xanw 12k to 70-75% twn forwn.xmmmmm.endiaferon vasika:).

vasika shove me ola twra pou to skeftomai.katholou sto tight side alla proxorwntas ti skepsi mou mallon einai pio narrow to range pou kanei call.

i ap tin alli fold me ola.de xerw.mperdeytika thelw xrono.xaxaxa.pooo sry gia to mperdemeno post mou apla to grafa skeptomenos

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

Ένα πολύ ωραίο hand από χτες το βράδυ. Sorry, αλλά δεν έχω εδώ το HH. Blinds 600/1200/150 8 παίκτες σε $60/45p. O bully του τραπεζιού και εγώ έχουμε από 12500 και οι άλλοι 2000-6500. Raise o bully από ΜΡ 3600. Εγώ SB με ΑΤs. Τι κάνω; Με 98s; Με 72; Με KK; Με τι κάνει call το allin μου o initial raiser; Νομίζω ότι είναι ένα κλασσικό level of thinking problem.

3bet obv..

Κανει call με ΑΚ/AQ/99+

Τι κερδιζω?? :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν λοιπόν ο τύπος ανοίγει με το top 20% (πολύ συντηρητικό) και κάνει call το allin μας με AJs +, AQ+, 88+ επειδή είναι ICM oriented, αν δεν μπούμε πετάμε πολλά chips. $2004 με 72, $3149 με 98s, $3403 με AT s και $6654 με ΚΚ. Και υπάρχει μεγάλη κρίση για να πετάξουμε τόσα chips σε ένα turbo tour. Ενδιαφέρον ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an thewrisoume oti eimaste sto bubble to n kaneis all in kai na kanei call einai -EV kai gia tous 2 sas kathws an diplasiasei o enas ap tous 2 paramenei chip leader enw an xasei apokleietai k wfelountai oi upoloipoi. Ap ti stigmi pou ta vazoume emeis prwtoi to calling range ginetai pisteuw akoma pio mikro (10-10+,A-Qs+) opote vgazoume k fylla pou mas kerdizoun... opote all in to A-10s kai 8-9s k fold to 7-2 gia na glitwsoume tis panagies ama rixoume suckout :laugh: ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

Ένα πολύ ωραίο hand από χτες το βράδυ. Sorry, αλλά δεν έχω εδώ το HH. Blinds 600/1200/150 8 παίκτες σε $60/45p. O bully του τραπεζιού και εγώ έχουμε από 12500 και οι άλλοι 2000-6500. Raise o bully από ΜΡ 3600. Εγώ SB με ΑΤs. Τι κάνω; Με 98s; Με 72; Με KK; Με τι κάνει call το allin μου o initial raiser; Νομίζω ότι είναι ένα κλασσικό level of thinking problem.

To resteal είναι και θέμα timing.πριν μερικές μέρες έπαιζα ένα 27-ατόμων, είμασταν 8 στο 100-200-25 και ο δικός μου αντίπαλος ,2 θέσεις πριν από μένα, έκανε συνεχώς raise από cut-off kai button σε unraised pot.Moυ είχε φαει πολλά blinds αλλά δεν ηθελα να ρίξω ένα 3-bet με απολύτως τίποτα και έτσι περίμενα αφού είχα ένα υγειές stack.Στον 5 ή 6 συνεχόμενο γύρο που το

κάνει , έχω ΚQs στο ΒΒ.Εγώ 6000, αυτός 4000.Κάνει raise,κάνω reraise,κάνει call.flop του στυλ ( δεν θυμάμαι καλά) Κ 7 3 rainbow.Εκανα check-raise sto flop και μου πέσαν τα σαγόνια όταν ανοιξαν τα φύλλα και είχε ΑΚ.

Στο δικό σου hand,με τέτοια stack,θα πάω πάσο.Και γενικώς τώρα πια τους 3ΒΒ raisers απο MP τους δίνω περίσσότερο respect από όλους.Πιο πολύ και από τους UTG raisers. Πάσο όλα τα marginal hand,όχι τόσο οσο λόγω respect στο raise ενός bully(στο συγκεκριμένο χέρι)

αλλά πιο πολύ γιατί δεν νομίζω να συμφερει να ρισκάρεις με τέτοια stack (δικό σου,δικό του και του μέσου όρου στο τραπέζι).

Μe monster AA και ΚΚ, νομίζω το πιο ev από όλα είναι το flat call για trap.θα έκανα reraise all-in μόνο αν είχα δει τον αντίπαλο να κάνει τουλάχιστον μια φορά ένα loose call σε all-in.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

Αν λοιπόν ο τύπος ανοίγει με το top 20% (πολύ συντηρητικό) και κάνει call το allin μας με AJs +, AQ+, 88+ επειδή είναι ICM oriented, αν δεν μπούμε πετάμε πολλά chips. $2004 με 72, $3149 με 98s, $3403 με AT s και $6654 με ΚΚ. Και υπάρχει μεγάλη κρίση για να πετάξουμε τόσα chips σε ένα turbo tour. Ενδιαφέρον ε;

Δηλαδή το reraise all-in me 7 2 είναι +ΕV ???? :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πιστεύω οτι χρειαζέτε τόση ανάλυση, είναι fold και τα 3 με την απλή λογική ότι όσο ανεβούμε θα πληρωθούμε καλύτερα και με τόσο καλό stack δεν έχει νόημα το move!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

Ένα πολύ ωραίο hand από χτες το βράδυ. Sorry, αλλά δεν έχω εδώ το HH. Blinds 600/1200/150 8 παίκτες σε $60/45p. O bully του τραπεζιού και εγώ έχουμε από 12500 και οι άλλοι 2000-6500. Raise o bully από ΜΡ 3600. Εγώ SB με ΑΤs. Τι κάνω; Με 98s; Με 72; Με KK; Με τι κάνει call το allin μου o initial raiser; Νομίζω ότι είναι ένα κλασσικό level of thinking problem.

Από τα chip stacks που δίνεις λείπουν περίπου 15Κ chips από το τουρνουά και δεν μπορώ να μελετήσω το πρόβλημα καλά. Αλλά θα θέσω περίπου όπως τα λες και με λειψά chips για να μη χαλάσω τις αναλογίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

Ένα πολύ ωραίο hand από χτες το βράδυ. Sorry, αλλά δεν έχω εδώ το HH. Blinds 600/1200/150 8 παίκτες σε $60/45p. O bully του τραπεζιού και εγώ έχουμε από 12500 και οι άλλοι 2000-6500. Raise o bully από ΜΡ 3600. Εγώ SB με ΑΤs. Τι κάνω; Με 98s; Με 72; Με KK; Με τι κάνει call το allin μου o initial raiser; Νομίζω ότι είναι ένα κλασσικό level of thinking problem.

Αν ανοίγει με 22,5% (22+,A4s+,K8s+,Q9s+,J9s+,T9s,98s,A7o+,KTo+,QJo)

251 hands και κάνει call το resteal σου όπως λες με AJs+,AQo+,88+ (69 hands)

Η κίνηση του resteal all-in τότε θα έχει $EV=$448. Αν πας πάσο θα έχεις $EV=$444

Αυτά όμως αυστηρά με ICM. Φυσικά και το level of thinking τίθεται σε τι range σε βάζει αυτός κι από αυτό θα εξαρτηθεί το calling range στο 3-bet του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω Sam που δέχτηκες να μελετήσεις το πρόβλημα παρά τις δυσκολίες που σου προκάλεσα με τα 5-10Κ που λείπουν. Μετά από τόσα χρόνια εξακολουθείς να είσαι ο μοναδικός άνθρωπος σε αυτό το φόρουμ που με τιλτάρει. Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις λίγο πιο αναλυτικά τους υπολογισμούς σου για να φτάσεις σε αυτό το αποτέλεσμα γιατί αμφιβάλλω αν είναι σωστοί;

elmago καλωσήρθες. Σε περιμέναμε. Αλλά αυτή η απλή λογική που αναφέρεις δε με καλύπτει. Με αυτή τη λογική foldάρεις και AQ; και ΑΚ; ή μήπως και ΑΑ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να απαντήσει κάποιος σ'αυτό που ρωτάς πρέπει να βάλει τα chips και το prizepool σε ICM calculator, να βρεί το equity και να δεί αν αξίζει το ρίσκο σε σχέση με το κέρδος. Μέχρι να το κάνει αυτό ας κάνει fold...Εγώ νομίζω "με το μάτι" οτι θα βγεί fold. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στα stakes που παιζω ( 10-20 $ tsng 30pax )

ειναι standard play σε παρομοια κατασταση το all in ,and they never call . Tωρα σε 60αρια δε ξερω κατα ποσο αλλαζει το game.

Νομιζω αυτο που εχει περισσοτερο ενδιαφερον ειναι αν εισαι στη θεση του original raiser me ti kaneis call.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

Μετά από τόσα χρόνια εξακολουθείς να είσαι ο μοναδικός άνθρωπος σε αυτό το φόρουμ που με τιλτάρει.

Θα παρηγορηθείς εαν σου πω οτι δεν εισαι ο μοναδικός που τιλτάρει με τον Sam? :)

Sam απορώ πως σου λείπουν chips οταν το πνεύμα της ερώτησης του giorgio (εαν κατάλαβα καλά) ήταν οτι υπάρχουν δυο μεγάλα στακ στο τραπέζι κ το επόμενο ειναι στο μισό περίπου. Τι κάνουμε? κ.λ.π.

Απάντηση στα ερωτήματα δεν μπορώ να δώσω γιατί είμαι άσχετος απο sitngo αλλα η απάντηση στο ερώτημα του mauros ειναι εύκολη ...... sitngo wizard!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας εξηγήσω λίγο το πρόβλημα όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ και μακάρι να διαφωνήσετε. Υπολογίζοντας μόνο τα chips είναι +EV το allin ακόμα και με 72. Προφανώς, δεν είναι και το σωστό play. Υπολογίζοντας και το ICM με το SNGwiz είναι οριακά -$EV ακόμα και το move με το ΑΤs αν ισχύουν οι προυποθέσεις που αναφέραμε παραπάνω για το open και το calling range του raiser. To range μας θα πρέπει να είναι 99+,ΑΚ,AQs . Είναι τόσο οριακό όμως που αν θεωρήσουμε ότι είναι 25% το opening range του ή βγάλουμε από το calling range του 88,99,AJs είναι +$EV. Αν θεωρήσουμε ότι, το calling range του είναι JJ+, AK, AQs (που ίσως να μην είναι λάθος Χρήστο καθώς το raise δεν απευθύνεται σε μας ) τότε το allin είναι +$EV με any two. Τόσο καλό read είναι πολύ δύσκολο για μένα.

Ο level 1 παίκτης θα δει τα odds και θα κάνει το call. O level 2 θα δει την απίστευτη δύναμη που δείχνω και θα κάνει το call με monster μόνο. O level 3 καταλαβαίνει την δύναμη των chips σε συνδυασμό με τα odds και ακολουθεί μια μέση λύση. Πολύ δύσκολο read επίσης.

ALLIN από μένα πιέζοντας τον εαυτό μου να πατήσει το κουμπί. Γιατί ο μόνος λόγος που μπορώ να κάνω το move εδώ και θα μπορώ ακόμα καλύτερα αργότερα είναι το μέγεθος του stack μου. Δυστυχώς, αυτή η δύναμη δεν είναι μετρήσιμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

Ας εξηγήσω λίγο το πρόβλημα όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ και μακάρι να διαφωνήσετε. Υπολογίζοντας μόνο τα chips είναι +EV το allin ακόμα και με 72. Προφανώς, δεν είναι και το σωστό play. Υπολογίζοντας και το ICM με το SNGwiz είναι οριακά -$EV ακόμα και το move με το ΑΤs αν ισχύουν οι προυποθέσεις που αναφέραμε παραπάνω για το open και το calling range του raiser. To range μας θα πρέπει να είναι 99+,ΑΚ,AQs . Είναι τόσο οριακό όμως που αν θεωρήσουμε ότι είναι 25% το opening range του ή βγάλουμε από το calling range του 88,99,AJs είναι +$EV. Αν θεωρήσουμε ότι, το calling range του είναι JJ+, AK, AQs (που ίσως να μην είναι λάθος Χρήστο καθώς το raise δεν απευθύνεται σε μας ) τότε το allin είναι +$EV με any two. Τόσο καλό read είναι πολύ δύσκολο για μένα.

Ο level 1 παίκτης θα δει τα odds και θα κάνει το call. O level 2 θα δει την απίστευτη δύναμη που δείχνω και θα κάνει το call με monster μόνο. O level 3 καταλαβαίνει την δύναμη των chips σε συνδυασμό με τα odds και ακολουθεί μια μέση λύση. Πολύ δύσκολο read επίσης.

ALLIN από μένα πιέζοντας τον εαυτό μου να πατήσει το κουμπί. Γιατί ο μόνος λόγος που μπορώ να κάνω το move εδώ και θα μπορώ ακόμα καλύτερα αργότερα είναι το μέγεθος του stack μου. Δυστυχώς, αυτή η δύναμη δεν είναι μετρήσιμη.

Para poly oraia ta les Giorgio... Ki ego teleftaia pou asxoloumai me SnGos apokleistika syneiditopoio kathimerina pleon oti kai se mia push/fold katastasi paizei poly level of thinking metaksy regulars.

Oso gia tin analysi mou evala chip stacks ki ekana ypologismous, para ta chips pou eleipan, giafto isos na mi vgike to apotelesma akrivos opos to perimenes. De thymamai tora ti stacks evala stous allous akrivos, pantos symperielava kai tin apoleia ton antes sto telos tou xeriou giaftous pou den emplekontai. Afto pou paradexomai oti den ypologisa einai i pithanotita overcall tou BB an ksypnisei me kapoio monster.

Oso gia tis prakseis, nai ekana lathos kai vgainoun diaforetika ta apotelesmata. Gia tin istoria paratheto oti me vasi ICM opos ta ypologisa ek neou to reraise all-in me ATs apo plevras mas exei $EV=0.725*$519.11+0.275*(0.335*$611.34)=$432.67, opou 0.725 i pithanotita na paei paso sto resteal mas, $519.11 to neo equity tou stack mas meta apo epityximeno resteal, 0.275 i pithanotita na dextei call (69/251=0.275) ki efoson plironontai oi 7 ki an xasoume to all-in tha paroume $0, to equity mas stin periptosi pou mas kanei call einai 0.335*$611.34, afou to xeri mas paizei me equity 33,5% apenanti sto range tou, eno endexomeni niki mas tha mas ftasei se prize pool equity=$611.34. Antithetos an kanoume preflop fold me to neo mas stack (meiomeno kata ena SB=ante) tha antistoixei se equity $444.63. An thes dosmou akrivi stack sizes na kano ki ego ksana tous ypologismous mou (xoris omos na ypologiso pali pithanotita overcall tou BB) kai ta sygkrinoume me SnGwiz (pou kanei ti douleia pou ekana ego kalytera vevaia). De nomizo na epesa toso ekso vevaia alla pote den ksereis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crf88 έγραψε:

iparxei anthropos pou anoigei me 10 blinds 3 x 20% ton xerion kai kanei kanei call me 5% se 10 bb shove????.den exo peksei pote auta ta sng kai de ksero tis dinamikes tou bubble...

+1 ston giorgio gi auta pou leei gia to icm

den exo peksi pote auta ta sng kai den ksero tis dinamikes tou bubble alla +1 to giorgo giauta pou lei gia to icm

diladi simfonis xoris na kseris an isxioun? i simfonis mono gia to icm? lol

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to icm einai to kalitero modelo pou kseroume auti ti stigmi gia ft mtt kai gia ta sng alla den einai teleio..den ipologizei pote pernane ta blinds apo pano mas den ipologizei posi dinami tha exoume an exoume parapano chips.einai statiko modelo eno to poker einai dinamiko game...oti leei o giorgio diladi..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...