Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Απόψεις για live παρτίδα


SamGreek

Recommended Posts

Έτυχε να παρακολουθήσω live παρτίδα από τουρνουά στο Απολλώνια και θα ήθελα να ανταλλάξω απόψεις γιατί μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που παίχτηκε, ειδικά preflop και στο turn.

Το τουρνουά είναι 50€+10€+10€ με bounty τα 10€. Έχουν αποκλειστεί περίπου οι μισοί από τους 73 παίκτες και σε 7-handed τραπέζι, με τον UTG και τον ΒΒ να είναι καινούργιοι στο τραπέζι και να μην έχουν παίξει πάνω από 1 level μαζί. Blinds 300/600 ante 75. UTG raises to 1525, SB calls, BB raises to 4600, UTG calls, SB calls. Ο ΒΒ έχει άλλα 21000 από πίσω ενώ ο UTG φαίνεται να έχει λίγα παραπάνω, δεν μπορούσα να δω ακριβώς, άλλα δε νομίζω να είχε πάνω από 30000. Ο SB φαινόταν μάλλον ανάμεσα από τους άλλους δύο σε στακ. Flop Q-3-4 rainbow. SB checks, BB bets 6000, UTG calls μετά από λίγη σκέψη, SB folds. Turn 6. Νομίζω πως είχε πλέον 2 κούπες κάτω. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για τα κοινά φύλλα, πάντως πρέπει στο turn να υπήρχε open ended straight draw με ένα μικρό φύλλο, η ντάμα ήταν στάνταρ, τα άλλα τρία φύλλα ήταν ή 346, ή 235. Στο turn ποντάρει πάλι ο BB 9000 και μετά από δισταγμό και σκέψη τον ρωτάει ο UTG πόσα έχεις ακόμα και του απαντάει ο ΒΒ περίπου 6000. Μετά από αρκετή ακόμη σκέψη πάει πάσο face up δείχνοντας AQo και αμέσως ο ΒΒ πανηγυρίζει και χοροπηδάει από την καρέκλα δείχνοντας το JTo που είχε!

Δε φαίνεται να ήταν παίκτες που προδίδουν ιδιαίτερα tells και προφανώς ήταν και οι 2 παίκτες άνω του μετρίου παίκτη του τουρνουά. Πώς σας φάνηκε ο τρόπος που έπαιξαν; Ιδιαίτερα με ενδιαφέρει το call στο squeeze, το μέγεθος του turn bet και το fold στο turn.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sam kai preflop eixe lathos , mikro to reraise tou BB, me caller behind.

Obv to turn bet tha eprepe na itan all in afou proxeira nomizw to pot prepei na eixe mesa ~24k ?, kai o BB eixe 15k pisw tou , so obv all in, afou theleis na represantareis Big Pair, i whatever, kai oson afora to fold sto turn,,,:):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε μου αρέσει καθόλου το postflop play του UTG. Το call που κάνει στο squeeze του ΒΒ δεν το βρίσκω και τόσο τραγικό κυρίως λόγω θέσης. Σκέφτηκε να ακολουθήσει πιο συντηρητικό line φοβούμενος κάποιο monster και δεν επιχείρησε 4-bet. Αλλά κάνοντας αυτό το call preflop o UTG, τί flop περίμενε να χτυπήσει για να τα βάλει όλα μέσα? Πιάνει TPTK σε ακίνδυνο flop που είναι ένα από τα ιδανικότερα σενάρια για αυτόν, καθώς ουσιαστικά χάνει μόνο από ΑΑ,ΚΚ και πολύ πιο δύσκολα από QQ. Εγώ προσωπικά αν έκανα το call του UTG preflop, θα έκανα raise/all-in στο flop. Αν φοβήθηκε τόσο πολύ το overpair του ΒΒ, τότε γιατί κάνει flat call στο flop και πάσο στο turn? Δεν έχει λογική αυτό το παίξιμο. Για μένα δεν υπάρχει flat στο flop. Από την άλλη το line που ακολούθησε ο BB ταιριάζει απόλυτα με overpair, κάτι που τελικά "έχαψε" ο αντίπαλός του. Τολμηρή μπλόφα πάντως που πέτυχε απόλυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To μόνο που είναι σίγουρα το χειρότερο option είναι το raise allin στο φλοπ απ'το AQ.Για μένα είναι call flop/call any turn ή αλλιώς fold or 4bet preflop.

Στο turn τέτοιο bet sizing θα μου άρεσε αν ήταν πιο deep και οι δυο για leverage,οπότε πλέον νομίζω ότι ο ΒΒ έπρεπε να shovarei το turn σαν μπλόφα αν πίστευε ότι θα περνούσε.Όμως δεν αποκλείεται να το έκανε επίτιδες τέτοιο ποντάρισμα γιατί πίστευε για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζουμε αφού δεν είμασταν στο τραπέζι ότι θα δώσει περισσότερο FE απ'το shove,ή ότι "αρκεί" για να διώξει 99-JJ.Σε squeezed pot και τόσο dry board το flop sizing είναι ΟΚ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alienhack έγραψε:

To μόνο που είναι σίγουρα το χειρότερο option είναι το raise allin στο φλοπ απ'το AQ.Για μένα είναι call flop/call any turn ή αλλιώς fold or 4bet preflop.

Γιατί το raise στο flop είναι η χειρότερη επιλογή? Αν πας call flop και call any turn που λες, στο river τί θα κάνεις? Δεν πρόκειται πλέον να κάνει check στο river ο αντίπαλος. Αλλά και να ποντάρει όπως και να έχει θα τα δεις τα υπόλοιπα 6k που έχει κι αν τελικά είναι μπροστά ο ΒΒ πάλι θα χάσεις. Οπότε τί κερδίζεις με αυτό το line? Να τον κρατάς μέσα? Κι αν ανοίξει Κ ή βγει κανένα draw? Κάνεις raise στο flop και τα πράγματα είναι πιο απλά καθώς έχεις πιθανότητες να πάρεις εκεί το ήδη φουσκωμένο pot ή να είσαι και μπροστά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

No value in raising allin(call μόνο από ΑΑ,ΚΚ,QQ).Call shove on any turn.Αφού αφήνει 6Κ τα βάζουμε εμείς.Δεν έχει ουσία το raise allin flop χωρίς ιδιαίτερο history.Το μόνο εκτός από call που δεν είναι τοσο κακό όσο το allin as played θα ήταν min-raise flop.Αλλά allin σίγουρα όχι.

Κάνουμε call στο φλοπ και επειδή το calling range μας είναι weak(πχ 99-JJ) περιμένουμε να γίνουμε barreled πολύ συχνά.Αν είμαστε μπροστά στο φλοπ είμαστε way ahead,οπότε δεν χρειάζεται να προστατέψουμε το +90% equity που έχουμε.Αφού πλέον το turn δίνει heart και wheel(Q245 αν ήταν) draw έχουμε απόφαση shove over his bet.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν πρόσεξες έγραψα raise/all-in. Δηλαδή όχι απαραίτητα ρέστα. Σίγουρα raise πάντως που μπορεί να φτάσει και ως all-in. Εννοείται ότι θα φας call μόνο από ΑΑ,KK,QQ αλλά και αν έχει αυτό το φύλλο και callάρεις σε κάθε street τα πονταρίσματά του το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο χωρίς όμως να παίρνεις καμιά πληροφορία για το χέρι του. Επίσης άλλο call any turn που είπες στην αρχή και άλλο call shove any turn.

Μου αρέσει αυτό που είπες για min-raise στο flop. 2-2.5x νομίζω είναι καλά. Και να πάρω το pot εκεί δε με χαλάει καθόλου γιατί είναι ήδη μεγάλο. Σεβαστή η άποψή σου πάντως για call στο flop αλλά θα την προτιμούσα ίσως αν ήταν μικρότερο το pot. Συμφωνώ και για την απόφαση shove over his bet στο turn. Όχι call όμως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gambler81 έγραψε:

Αν πρόσεξες έγραψα raise/all-in. Δηλαδή όχι απαραίτητα ρέστα. Σίγουρα raise πάντως που μπορεί να φτάσει και ως all-in.

dedomenwn twn stack sizes 2 streets of betting einai arketes gia na paei to pot se all in showdown...meta to call pre k sto flop egw 8ewrw oti eimai hand commited...to vriskw polu xazo na akolou8isw toso wste na kanw monster laydown sto turn se no draw board...opote to raize sto flop 8a sumfwnisw oti einai i xeiroteri epilogi ka8ws xaneis ka8e pi8ano value apo underpair i air..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πρόβλημα με το flop raise είναι βασικά ότι δε δέχεται call από κάτι χειρότερο ούτε αναγκάζει κάτι καλύτερο να πάει πάσο. Άρα δεν υπάρχει λόγος για raise. Ναι μεν γίνονται και οι 2 παίκτες πλέον committed και στο turn έχουμε position και μπορούμε να πάρουμε ένα 2nd barrel bluff από τον αντίπαλο γιατί θα μας βάλει πολύ συχνά σε 99-JJ όπως λέει κι ο allienhack. Από κει και πέρα το τραγικό που βλέπω εγώ στο fold του παίκτη με το AQ είναι ότι ενώ αποφάσισε να γίνει cοmmitted στο flop δεν ακολούθησε στο turn με το pot να έχει γίνει 35Κ και να ειναι να βάλει μολις 9Κ. Ή αν ειναι να μπουν ολα τα λεφτα στο turn είναι να βάλει 15Κ για 41Κ. Αν δεν τα βάλει εδώ δεν είχε νόημα να παίξει το AQ κι έπρεπε να το είχε πετάξει στο squeeze. Ή το πετάς preflop ή πας all the way σε Q hi board με draws που σχεδόν ποτέ δεν υπάρχουν στο range κανενός από τους δύο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι ίσως έχει επηρεάσει λίγο το γεγονός πως στο τέλος μάθαμε τα φύλλα που κρατούσαν οι παίκτες. Αν ο ΒΒ έδειχνε ΑΑ πιστεύω πως θα ήταν διαφορετική η κουβέντα. Δε διαφωνώ ότι πιθανό να χάσεις value από underpair ή air κάνοντας raise στο flop, αλλά από την άλλη πού ξέρεις τί κρατάει ο άλλος? Στην περίπτωσή μας δεν υπάρχουν reads και το line του αντιπάλου δείχνει overpair. Θεωρώ πως δεν μπορείς να κάνεις flat συνέχεια για να πιάσεις τη μπλόφα του. Κάνεις έστω ένα min-raise στο flop και αν στα γυρίσει κατά πάσα πιθανότητα χάνεις. Μένεις τουλάχιστον όμως με το μισό stack σου. Αν τα πετάξει αυτός τότε όπως ξαναείπα παίρνεις πάλι ένα σημαντικό pot. Με τα callαρίσματα όμως είσαι τυφλός.

Το call flop και fold turn του UTG πάντως είναι ό,τι χειρότερο μπορούσε να κάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...