Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΧΕΡΙ


orfeasorfeas

Recommended Posts

Θα ήθελα να συζητήσουμε και αυτό το χέρι και να μου πείτε την γνώμη σας χωρίς να σας πω ποιός από τους δυο είμαι.

Εκείνο που ρωτάω πάντα είναι το πώς θα μπορούσε να βελτιωθεί το παίξιμο ΚΑΙ από τις δυο πλευρές.

--------------

PokerStars Hold'em Χωρίς Όριο ($1/$2 USD) Θέση #5 είναι το button

Θέση 1: ($304 σε μάρκες)

Θέση 2: ($160 σε μάρκες)

Θέση 3: ($176 σε μάρκες)

Θέση 4: ($211 σε μάρκες)

Θέση 5: ($196 σε μάρκες)

Θέση 6: ($188 σε μάρκες)

Θέση 7: ($188 σε μάρκες)

Θέση 8: ($129 σε μάρκες)

Θέση 9: ($100 σε μάρκες)

Θ6: βάζει το small blind $1

Θ7: βάζει το big blind $2

*** ΚΡΥΦΑ ΦΥΛΛΑ ***

Θ8: κάνει ρελάνς $4 to $6

Θ9: πάει πάσο

Θ1: πάει πάσο

Θ2: κάνει ρελάνς $10 to $16

Θ3: πάει πάσο

Θ4: πάει πάσο

Θ5: πάει πάσο

Θ6: πάει πάσο

Θ7: πάει πάσο

Θ8: calls $10

*** FLOP *** [2h 2d 9h]

Θ8: πάει ντούκου

Θ2: ποντάρει $22

Θ8: calls $22

*** TURN *** [2h 2d 9h] [Qd]

Θ8: πάει ντούκου

Θ2: ποντάρει $42

Θ8: κάνει ρελάνς $49 to $91 και είναι all-in

Θ2: calls $49

*** RIVER *** [2h 2d 9h Qd] [Tc]

*** SHOW DOWN ***

Θ8: δείχνει [9c 8c] (δύο ζευγάρια, Εννιάρια και Δυάρια)

Θ2: δείχνει [Ac Ks] (ζευγάρι Δυάρια)

Θ8 μάζεψε $249 από pot

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

as poume loipon ti gnomi mas o kathenas.

se trapezi me polla atoma pou kanoun 3bet de mou aresei to paiksimo auto. se trapezi me pollous callers mallon tha to epaiza kai ego. oson afora to call ektos thesis pou kanei sto 3bet tou Ak to theoro losing paiksimo. eksartatai bebaia kai apo to AFQ kai VP tou antipalou.ean exei VPIP px 18 einai eukolo paso, eno an exei 35 einai call. genika pisteuo pos mono se thesi mporoun na se bgaloun sto +EV ta suited connectors apenanti se kalous TAG.

oson afora to flop de theoro kako to bet se thesi .oute kai to check behind theoro asximo paiksimo. theoro omos tragiko kai apaisio to paiksimo pou sunexizei ti mplofa sto turn. de ksero ti akribos noima exei.gia na kanei call sto 3bet to range tou perilambanei polla solid hands. AQ,QQ, KQsuited, zeugari sto xeri, 89 kai 9,10 einai episis pithana etsi opos exei paixtei i partida mexri stigmis. akoma kai trapping me KK kai AA mporei na kanei.akoma kai QJsuited ama theorei talipman auton poy ekane 3bet. to paiksimo tou AK sto turn mou thimizei kati talimpan ellines asxetous pou tha epaizan to amaksi tous, to spiti tous , ti gkomena tous kai ta panta ola sto AK kai xoris epafi. pragmatika den exei koitaksei oute kan to megethos ton stacks kai ginetai pot commited, eno xanei apo to 65-75% tou range tou antipalou. afou de skopeue na to petaksei kalutera na karfone 2 overbet se flop kai turn

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξαιρετικό σχόλιο! Άμα ήταν στα ελληνικά θα το τύπωνα. Επιπροσθέτως, θα σε παρακαλούσα να μου πεις με απλά λόγια τί είναι τα εξής: AFQ, VP, VPIP.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fold pre o Θ8, μεγαλύτερο 3bet ο Θ2,fold ο Θ8.Θα ήθελα να σου πω ότι προφανώς έχεις δικαίωμα να ποσταρεις ότι θέλεις και οποίος θέλει απαντάει, αυτονόητο.Το να ρωτάς κάτι που έχει να κάνει με ορολογία μοιάζει σαν να κοροϊδεύεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε Γεωπόνε, είναι αυτονόητο ότι δεν κοροϊδεύω και δεν καταλαβαίνω γιατί εσύ και ολίγοι μετρημένοι το λέτε και το ξαναλέτε. Το να ρωτάω τί σημαίνει AFQ σημαίνει ότι κοροϊδεύω ή σημαίνει ότι απλά δεν ξέρω την συντομογραφία; Σίγουρα ξέρω το περιεχόμενο της συντομογραφίας γι αυτό και ζητώ την εξήγηση. Οκ αγαπητέ μου;

Επίσης, αν δεν είναι κόπος, θα ήθελα να μου αναλύσεις περισσότερο το σκεπτικό σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν γράψω οτιδήποτε θέλω να αναφέρω ότι παίζω HU και δεν είμαι συνηθισμένος σε 9max, 6max(εδώ περισσότερο).

Παίζουν πολλά ρόλο για κάθε απόφαση και δυστυχώς δεν γίνεται να αποφύγω της ορολογίες του πόκερ για να σε διευκολύνω. Αν δεν σου κάνει κόπος κάνε ένα search στο google και θα τα βρείς όλα. Ο Θ8 ανοίγει από UTG οπού ανάλογα με το πόσο ανοίγει από αυτή την θέση έχει και την αντίστοιχη γκάμα φύλλων. Ο Θ2 κάνει 3bet. Αρχικά θέλει μεγαλύτερο γύρω στα 20$ για τον λόγω ότι αν μπλοφάρει έχει μεγάλυτερο fold equity με αυτό το bet και δεύτερον αν έχει καλό φύλλο μεγαλώνει το ποτ. Όσο για τον Θ2 τώρα έχει 3 επιλογές. 4bet, fold, call με το call για μένα να είναι η χειρότερη ανεξαρτήτους φύλλου ( εκτός αν παίζει πολύ καλά post flop και ο αντίπαλος δεν είναι καλός ). Το 4bet έχει νοήμα αν ο αντίπαλος κάνει πολλά 3bet. Αν όχι για μένα καλύτερα το fold ειδίκα αν είναι tight και εφόσον είμαστε OOP. Επίσης πρέπει ο Θ8 να λάβει υπόψη του ότι ο παρόλο που κάνει raise από UTG του κάνουν 3bet από MP.

Έστω τώρα ότι κάναμε call για τον οποιοδήποτε λόγο. Στην θέση του Θ2 αν ο αντίπαλος είναι σχετικά tight θα τον έβαζα σε 22-ΤΤ, AQ (Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).Πιστεύω με JJ-AA, AK θα έκανε 4bet. Αν ήταν loose ή γενικότερα δεν πήγαινε πάσο σε 3bet κτλπ θα τον έβαζα στο προηγούμενο range συν KQ, KJ, JT κάποιους suited connectors κτλπ.

Στο φλοπ τώρα σε αυτό το board θα έκανα ένα cbet να πετάξω τα brodway cards και τα μικρά pair. Αφού με κάνει call στο cbet μου πιστεύω είτε ότι έχει μικρά πισματάρικα pair κτλπ και σην περίπτωση του loose παίκτη θα του έβαζα κάποια 9x. Η Q στο turn είναι ωραίο φύλλο για να πιέσεις / μπλοφάρεις γιατί βοηθάει το range μας στα μάτια του αντιπάλου και θα πετάξει σχεδόν τα πάντα. Στο c/r όμως θα πήγαινα πάσο γιατί δεν βλέπω σχεδόν κανέναν αέρα από την μερία του Θ8.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

orfeasorfeas έγραψε:

Φίλε Γεωπόνε, είναι αυτονόητο ότι δεν κοροϊδεύω και δεν καταλαβαίνω γιατί εσύ και ολίγοι μετρημένοι το λέτε και το ξαναλέτε. Το να ρωτάω τί σημαίνει AFQ σημαίνει ότι κοροϊδεύω ή σημαίνει ότι απλά δεν ξέρω την συντομογραφία; Σίγουρα ξέρω το περιεχόμενο της συντομογραφίας γι αυτό και ζητώ την εξήγηση. Οκ αγαπητέ μου;

Επίσης, αν δεν είναι κόπος, θα ήθελα να μου αναλύσεις περισσότερο το σκεπτικό σου.

Το να ρωτάς τις πιο βασικές ορολογίες δείχνει οτι δε σέβεσαι το forum, τόσο απλά.Αν ρώταγες τι σημαίνει polarise range δε θα λεγα τίποτα, αλλά εσυ ρωτάς τι είναι το vpip.Σαν να πας σε ενα φόρουμ για σκάκι και να αρχίσεις να ρωτάς πως κινείται το αλογάκι.Να στο πω και αλλιώς:2 χρόνια είμαι γραμμένος στο forum και το τελευταίο 6μηνο ποσταρω που και που και λέω μια γνώμη που μάλλον είναι και λάθος τις περισσότερες φορές. Πρώτα προσπάθησα να μάθω 2 πράγματα, έστω τα βασικά.

Οσον αφορά το χέρι στη θέση του utg και μετά το 3 bet του θ2 θα πέταγα 22-99,AJ,AQo kai ίσως να λέω και λίγα.Αν είχε 150bbs τοτε μπορεί να άξιζε αλλά και πάλι δε νομίζω οοp.φλοπ as played turn θα εκανα check behind με το ΑΚ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LAXMANA ευχαριστώ θερμά, οι παρατηρήσεις σου ήταν γόνιμες και σαφείς. Δεν με χαλάει, πάντως η ορολογία (πχ για να εξηγήσεις περιφραστικά το UTG θες δυο αράδες. Ωστόσο, αντί να γράψεις OOP, θα μπορούσες άνετα να γράψεις με καθαρά ελληνικά "εκτός θέσης").

Όμως εγώ δεν "απαγόρευσα" ποτέ την ορολογία. Νομίζω ότι μίλησα για αργκό. Η ορολογία είναι απολύτως αποδεκτή και επιβάλλεται. Η αργκό είναι περιθωριακή γλώσσα, ελάχιστα κατανοητή από τους πολλούς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωπόνε, δεν το δέχομαι αυτό που λες για ασέβεια στο φόρουμ. Θα ήθελα να ξέρω πόσοι από τα μέλη του σάιτ (ένας εγώ σίγουρα) δεν γνωρίζουν κάποιες τέτοιες συντομογραφίες. Πιστεύω ότι είναι κάμποσοι. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Εμένα αν έρθει κάποιος και με ρωτήσει σε ένα σκάκι φόρουμ τί είναι το 0-0-0 θα του εξηγήσω και δεν θα τον αποπάρω. Ούτε ασφαλώς θα τον πώ ασεβή που τολμά και χρησιμοποιεί το φόρουμ χωρίς να ξέρει το μεγάλο ροκέ.

Το θέμα είναι για πολλούς από σας -δεν σε βάζω μέσα, αλλά ούτε και σε εξαιρώ- ότι είστε τσαντίλες και ξεσπάτε εδώ μέσα επειδή δεν τα πάτε καλά (ή όσο καλά θα θέλατε) στα τραπέζια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

orfeasorfeas έγραψε:

Γεωπόνε, δεν το δέχομαι αυτό που λες για ασέβεια στο φόρουμ. Θα ήθελα να ξέρω πόσοι από τα μέλη του σάιτ (ένας εγώ σίγουρα) δεν γνωρίζουν κάποιες τέτοιες συντομογραφίες. Πιστεύω ότι είναι κάμποσοι. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Εμένα αν έρθει κάποιος και με ρωτήσει σε ένα σκάκι φόρουμ τί είναι το 0-0-0 θα του εξηγήσω και δεν θα τον αποπάρω. Ούτε ασφαλώς θα τον πώ ασεβή που τολμά και χρησιμοποιεί το φόρουμ χωρίς να ξέρει το μεγάλο ροκέ.

Το θέμα είναι για πολλούς από σας -δεν σε βάζω μέσα, αλλά ούτε και σε εξαιρώ- ότι είστε τσαντίλες και ξεσπάτε εδώ μέσα επειδή δεν τα πάτε καλά (ή όσο καλά θα θέλατε) στα τραπέζια.

Δηλαδή από αυτά που γράφω διακρίνεις νεύρα?Αν ρώταγε κάποιος τι είναι το μεγάλο ροκε η το τάδε άνοιγμα στο σκάκι,θα πρεπε να το κάνει σε ξεχωριστό νήμα,αφου θες ελληνικά. Έτσι και εδώ αν θες να κανείς τέτοιες ερωτήσεις γιατί είσαι αρχάριος ανοίγεις ένα νήμα και ρωτάς τις απορίες σου. Τέλος πάντων κανε ότι θες δεν είμαι αστυφύλακας του forum,έτσι και αλλιώς μέχρι τέλος του μήνα θα έχεις βαρεθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα παρακαλέσω για άλλη μια φορά να μην γράφετε ειρωνείες και εξυπνάδες στα δικά μου ποστ. Παρακαλώ να το σεβαστείτε και να αφήσετε τα μουγκανητά για άλλα ποστ που δεν ενοχλούν τους συγγραφείς τους. Όπως έχετε διαπιστώσει δεν δίνω δεκάρα για αυτούς που αγνοούν την παράκλησή μου.

Αλλά, επιτέλους, σεις οι 5-6 εξυπνάκηδες δεν σέβεστε όλους τους σιωπούντες δεκάδες αναγνώστες που διαβάζουν τα ποστ και δεν μιλούν; Ας είναι χαμηλή η ποιότητα των ποστ. Εσείς μπορείτε να στραφείτε στα πιο ποιοτικά και εκεί να σχολιάσετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα VPiP,AFq κτλ από πότε είναι "βασική ορολογία"?Και επίσης δεν έχουν όλοι ΗΕΜ/ΡΤ3 για να τα έχουν διαθέσιμα.

Επίσης δεν έχω καταλάβει γιατί έχετε όλοι τέτοια αντιμετώπιση προς τον ορφέα.Δεν φτάνει που είναι ο μόνος που ποστάρει κανά χέρι τον ειρωνεύονται κιόλας όλοι.Αν δηλαδή μιλάγατε με έναν άγνωστο και σας περιέγραφε ένα χέρι θα του απαντάγατε με τέτοιο τρόπο?Το ότι είμαστε στο ίντερνετ δεν σημαίνει ότι είναι αποδεκτό να μιλάμε με τέτοιο τρόπο.Είμαστε άγνωστοι μεταξύ μας,αλλά προς Θεού λίγη ευγένεια δεν βλάπτει...

*Το call στο 3bet του UTG είναι major mistake.Το 3bet sizing λίγο μικρό αλλά δεν είναι και χάλια για 60bb effective stacks.Το c/r στο turn είναι η κλασσική "κίνηση απελπισίας" τα βάζω κι ελπίζω να έχει ΑΚ.Το cbet στο turn δεν είναι άσχημο γενικά απλά με τέτοια στακς δεν υπάρχει leverage και τα "fish" του nl200 20-50bb δεν ξέρω κατά πόσο πασάρουν τα underpairs που κυριαρχούν στο range τους εκεί.

**Αν μπορεί κάποιος να μου πει το AFq και το VPiP τι σχέση έχουν με το call Στο 3bet OOP....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

laxmana έγραψε:

Στην θέση του Θ2 αν ο αντίπαλος είναι σχετικά tight θα τον έβαζα σε 22-ΤΤ, AQ (Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).Πιστεύω με JJ-AA, AK θα έκανε 4bet. Αν ήταν loose ή γενικότερα δεν πήγαινε πάσο σε 3bet κτλπ θα τον έβαζα στο προηγούμενο range συν KQ, KJ, JT κάποιους suited connectors κτλπ.

Γενικά συμφωνώ με όλη την ανάλυση (δεν με πειράζει τόσο το 3bet sizing), αλλά διαφωνώ λίγο με το calling range για full ring. Νομίζω ότι έχει στο calling range και JJ και αν είναι tight passive και AK (ίσως όχι με αυτά τα stacks αλλά και εξαιτίας card removal effect).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geoponos έγραψε:

orfeasorfeas έγραψε:
Φίλε Γεωπόνε, είναι αυτονόητο ότι δεν κοροϊδεύω και δεν καταλαβαίνω γιατί εσύ και ολίγοι μετρημένοι το λέτε και το ξαναλέτε. Το να ρωτάω τί σημαίνει AFQ σημαίνει ότι κοροϊδεύω ή σημαίνει ότι απλά δεν ξέρω την συντομογραφία; Σίγουρα ξέρω το περιεχόμενο της συντομογραφίας γι αυτό και ζητώ την εξήγηση. Οκ αγαπητέ μου;

Επίσης, αν δεν είναι κόπος, θα ήθελα να μου αναλύσεις περισσότερο το σκεπτικό σου.

Το να ρωτάς τις πιο βασικές ορολογίες δείχνει οτι δε σέβεσαι το forum, τόσο απλά.Αν ρώταγες τι σημαίνει polarise range δε θα λεγα τίποτα, αλλά εσυ ρωτάς τι είναι το vpip.Σαν να πας σε ενα φόρουμ για σκάκι και να αρχίσεις να ρωτάς πως κινείται το αλογάκι.Να στο πω και αλλιώς:2 χρόνια είμαι γραμμένος στο forum και το τελευταίο 6μηνο ποσταρω που και που και λέω μια γνώμη που μάλλον είναι και λάθος τις περισσότερες φορές. Πρώτα προσπάθησα να μάθω 2 πράγματα, έστω τα βασικά.

[/quote:dhs0bip9]

akrivos geopone para poli sosta

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

orfeasorfeas έγραψε:

Γεωπόνε, δεν το δέχομαι αυτό που λες για ασέβεια στο φόρουμ. Θα ήθελα να ξέρω πόσοι από τα μέλη του σάιτ (ένας εγώ σίγουρα) δεν γνωρίζουν κάποιες τέτοιες συντομογραφίες. Πιστεύω ότι είναι κάμποσοι. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Εμένα αν έρθει κάποιος και με ρωτήσει σε ένα σκάκι φόρουμ τί είναι το 0-0-0 θα του εξηγήσω και δεν θα τον αποπάρω. Ούτε ασφαλώς θα τον πώ ασεβή που τολμά και χρησιμοποιεί το φόρουμ χωρίς να ξέρει το μεγάλο ροκέ.

Το θέμα είναι για πολλούς από σας -δεν σε βάζω μέσα, αλλά ούτε και σε εξαιρώ- ότι είστε τσαντίλες και ξεσπάτε εδώ μέσα επειδή δεν τα πάτε καλά (ή όσο καλά θα θέλατε) στα τραπέζια.

orfea to google pantws einai dwrean...grafeis ti leksoula p den gnwrizeis k sti vgazei amesws..mi thes mashmenh trofh...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...