Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Με top pair σε turn/river-ερώτημα περί "pot control" concept


Themis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Το hand που παραθετω προέρχεται από NL Holdem MTT 6-handed . FWIW το buy in του τουρνουά ήταν $22 .

Starting stack 3.000 . Blinds 30/60 . Ο villain δεν μου έχει προσφέρει κάποιο ιδιαίτερο read ως τώρα. Διπλασίασε το stack του σε hand στο οποίο έκανε raise preflop με βαλέδες από UTG , ο αντίπαλος έκανε call με 7-αρια, all in σε flop J - 7 - x .

BB: 2950

UTG: 3910

MP: 1520

Hero (CO): 3180

BTN: 6890

SB: 3120

Pre Flop: (90) Hero is CO with :Aspade::Kdiamond:

2 folds, Hero raises to 180, BTN calls 180, 2 folds

Flop: (450) :6spade::3diamond::3spade: (2 players)

Hero bets 305 , BTN calls 305

Turn: (1060) :Aheart: (2 players)

Hero bets 715, BTN calls 715 .

River: (2490) :Tspade:

Η πρώτη μου ερώτηση αφορά το ποντάρισμά μου στο turn . Σε ερώτημα που έθεσα σε κάποιο άλλο forum - ξενόγλωσσο - , μου απάντησε κάποιος ότι θα έκανε check στο turn για "pot control ". Λοιπόν, επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου δυστυχώς μέχρι στιγμής με το concept του pot control θα ήθελα να ρωτήσω αν συμφωνείτε με αυτή την άποψη, καθώς και γιατί πιστέυετε ότι είναι προτιμότερο από το bet σε αυτή την περίπτωση ( του check για pot control )...

Όσο για το river , σε τέτοιες περιπτώσεις προτιμάτε το check / call ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωστό βετ στο τέρν γιατη μπορεί να αγοράζει χρώμα η να κρατά μικρότερο ζεύγος. με το 10ς ρίβερ είσαι σίγουρα check και κολλ αν κάνει ένα νορμάλ μπέτ. ( βέβαια είναι άσχημο φύλλο γιατί μπορεί να συμπλήρωσε χρώμα ) είναι δικό σου θέμα τη θα κανείς στο ρίβερ αλλά στο τέρν είσαι μπέτ σε αυτό το σποτ 2/3 ποτ περίπου και όχι ποτ κοντρολλ εκεί..σωστά έπαιξες...αν δεν υπήρχαν draw εκεί τότε θα ήταν σωστό το check καλλ και τέρν και ρίβερ για ποτ κοντρόλ σε περίπτωση που χάνεις και maximise σε περίπτωση που δεν έχει φύλλο ο αντίπαλος και επιχειρήσει μπλόφα. ...με το πιθανό flushdraw όμως είσαι μπέτ στο tern...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλύτερο line για μένα ---> preflop : raise 120-150 ---> από κει ξεκινάει το ποτ κοντρόλ

φλοπ : bet 150

turn : CHECK γτ σκάει ο άσσος, δεν θες να διώξεις κάποια σμαλλ pairs - 6x klp , δώσε το free card αφού είσαι και oop , εξάλλου αν κυνηγάει χρώμμα θα σε δει όπως και να χει ;) , και ανάλογα το river βετ/call ,c /c κ.ο.κ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@kampanario , γιατί να με δει οπως και να εχει αν εχει flush draw ; Ακομα και αν το κανει αυτο που λες (αν δλδ. κανει call σε pot bet με flush draw ), ειναι λαθος το παιξιμο του - ανεξαρτητως του τι θα ερθει στο river .

Θα μου επιτρεψεις λοιπόν να διαφωνησω λοιπον με αυτο που γραφεις... Νομιζω ειχε ξανασυζητηθει το θεμα εδω στο forum . Γιατι , εχοντας ΤP / TK (αντε, Two pair , king kicker για τους τυπολατρεις) να κανω check οταν υπαρχει πιθανοτητα για flush draw από τον αντίπαλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξει, 6max είμαστε μην βλέπουμε πάντα φαντάσματα... Σωστά το παιζεις το χέρι κατ'εμέ, στο river είσαι check/call. Απλά, μην του λές τόσα πολλά στο turn έτσι ώστε να ψηθεί να πάει σε showdown χέρια που έχουν showdown value γι αυτόν αλλά τα κερδίζεις (μικρόυς άσσους, 77, 88 π.χ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως το βλέπω εγώ το χέρι preflop το range των φύλλων που σε κάνει call (ας είμαστε λίγο πιο χαλαροί γιατί είναι ακόμα νωρίς και ο τύπος έχει κάνει κι ένα πρόχειρο double up ) μπορεί να περιέχει any pair , any 2 big καρδς , any suited connectors και any Ax suited -πιο απλά any playable hand και μάλλον θα βγάλω από το range ΑΚ, ΑΑ, ΚΚ, QQ, JJ μιας και θεωρώ ότι δεν έχει λόγο να μην κάνει reraise ...-

Πάμε στο flop τώρα στο οποίο επιλέγεις να κάνεις ένα αρκετά δυνατό ποντάρισμα και δέχεσαι call .. θεωρώ πλέον ότι επίσης μπορεί να κρατάει any pair , flush draw και λίγο πιο δύσκολα να κάνει floating με AJ ή AQ . Δύσκολα κρατάει Α3 34s ή 32s μιας και πιστεύω πως θα έκανε raise να φουσκώσει το ποτ.

Στο turn χτυπάς τον Α σου.. Εδώ δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να κάνεις check μιας και πλέον κερδίζεις σχεδόν όλο το range του αντιπάλου σου και δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις value από πιθανό χειρότερο Α (το floating που λέγαμε καθώς και Αxss )

Και πάλι δέχεσαι call και πλέον θεωρώ ότι τα πράγματα είναι λίγο πιο ξεκάθαρα..

Πάμε στο river το οποίο έρχεται $#%% μπαστούνι... όπως έχεις παίξει την πάσα και με τα πονταρίσματα που έχεις διαλέξει προσωπικά θεωρώ ότι το river είναι για check / fold μιας και στο river θα κάνει bet ή το χρώμα ή το φλοπατο full ...

Τώρα αν θες τη γνώμη μου εγώ θα έπαιζα το χέρι πανομοιότυπα με μικρότερα πονταρίσματα και preflop και φλοπ και turn και στο river θα έβαζα blocking κάνοντας πανεύκολο fold σε πιθανό raise ...

και αφού σε έπρηξα για τα καλά θα απαντήσω και λίγο πιο γενικά στο ερώτημα σου.. Δε νομίζω πως τίθεται θέμα pot control όταν παίζεις με effective stack 65bb και preflop το action είναι raise και call από ένα παίκτη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

c / c χειρότερη επιλογή μακράν στο river .

συμφωνω,θα τσεκαρει πισω οτι κερδιζουμε και δε βλεπω να πονταρει κατι που κερδιζουμε,ισως κατι σε AQ ,AJ .να μπλοφάρει εδώ και όπως πήγε το χέρι μόνο αν είναι ρώσος η ισπανός σε μικρό stakes :) . το μέγεθος του ποτ και τα stacks οδηγούν σε c /f όπως είπε και ο stikis .επίσης νομίζω, σε τέτοια φλοπς τουλάχιστον, 1/2 του pot είναι καλό ποντάρισμα είτε με 66 είτε air .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ έχει καλύψει ο stikis που κάθισε και σου αφιέρωσε μια ολόκληρη έκθεση :P !δεν υπάρχει pot control στο turn και οποίος το ισχυρίζεται μπερδεύεται με άλλου τύπου καταστάσεις...στο river check για εμένα και αν είναι τόσο μάγκας ο αντίπαλος ας πει all in -bet (χωρίς να ξέρει τι παίχτες είμαστε) να πασαρουμε ...ίσως το bet sizing σου να ήθελε λίγο κοντρόλ αν όχι preflop σίγουρα flop kai turn ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...