Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

aporia gia hand


koh1990

Recommended Posts

PokerStars Παιχνίδι #70099142062: Τουρνουά #545011346, $4.00+$0.40 USD Hold'em Χωρίς Όριο - Επίπεδο XXV (1400/2800) - 2011/11/06 4:15:58 EET [2011/11/05 22:15:58 ET]

Τραπέζι '545011346 187' 9-max Θέση #8 είναι το button

Θέση 1: Bebrik Star (106570 σε μάρκες)

Θέση 2: gs84 (56988 σε μάρκες)

Θέση 3: Tripleace112 (98856 σε μάρκες)

Θέση 4: nineclubs (21563 σε μάρκες)

Θέση 5: ovidiu021 (82823 σε μάρκες)

Θέση 6: elhuron2010 (16605 σε μάρκες)

Θέση 7: shortoluck (188338 σε μάρκες)

Θέση 8: damian770 (153812 σε μάρκες)

Θέση 9: HERO (141492 σε μάρκες)

Bebrik Star: βάζει το ante 350

gs84: βάζει το ante 350

Tripleace112: βάζει το ante 350

nineclubs: βάζει το ante 350

ovidiu021: βάζει το ante 350

elhuron2010: βάζει το ante 350

shortoluck: βάζει το ante 350

damian770: βάζει το ante 350

HERO: βάζει το ante 350

HERO: βάζει το small blind 1400

Bebrik Star: βάζει το big blind 2800

*** ΚΡΥΦΑ ΦΥΛΛΑ ***

Μοίρασε στο HERO [Kd Ad]

gs84: πάει πάσο

Tripleace112: πάει πάσο

nineclubs: πάει πάσο

ovidiu021: πάει πάσο

elhuron2010: πάει πάσο

shortoluck: κάνει ρελάνς 2800 to 5600

damian770: κάνει ρελάνς 8360 to 13960

HERO: κάνει ρελάνς 9206 to 23166

Bebrik Star: πάει πάσο

shortoluck: πάει πάσο

damian770: calls 9206

*** FLOP *** [5h Kc 4h]

HERO: ποντάρει 24566

damian770: calls 24566

*** TURN *** [5h Kc 4h] [Kh]

HERO:?

η παρτίδα είναι από το the big 4.40 της pokerstars.στο τραπεζi είμαστε λίγο οπότε δεν έχουμε στατιστικά για τον villain .ποια είναι η πιο σωστή κίνηση στο turn ?επίσης πιο είναι το range του villain που callarei το 4bet και με τη από αυτά συνεχίζει στο turn ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθόλου εύκολο spot ειδικά επειδή είσαι out of position ... Εδώ το 3-bet του αντιπάλου δε λέει τίποτα μιας και από τα position είναι πολύ πιθανό να είναι ένα τυπικό resteal .. Δεν μου αρέσει το sizing που επιλέγεις στο 4-bet μιας και έχετε και οι 2 μεγάλα stack .. Σε κάνει call με οποιοδήποτε hand και να αποφάσισε να κάνει reraise αφού έχει να βάλει μόλις άλλες 9 χιλιάδες για να διεκδικήσει 48,5.. το range του λοιπόν θεωρώ ότι είναι τεράστιο και περιέχει any playable hand + μερικά suited trash hands ..

Πιστεύω πως στο flop δε σε κάνει call με αέρα και δε σε κάνει καν call με any pair οπότε πλέον θεωρώ ότι κρατάει set ή Κ ή κάποιο draw ..

Το πρόβλημα είναι πώς το pot έχει φουσκώσει πάρα πολύ και βρίσκεσαι εκτός θέσης.. Δεδομένου του που έχω τοποθετήσει τον αντίπαλο το turn είναι μια κάρτα στην οποία με το μεγαλύτερο κομμάτι του range του θα μπει all in (με Κ και με flush ) ενώ το μόνο που θα αφήσει είναι το straight draw .. Σε μικρότερο pot θα σου έλεγα bet ξανά και fold σε raise αλλά εδώ δεν έχεις αυτήν την πολυτέλεια..

Δεδομένου ότι οι συνδυασμοί των φύλλων που είναι κούπες είναι πολλοί περισσότεροι από τους συνδυασμούς των Κ που έχει στο range του μάλλον τις περισσότερες φορές θα δεις χρώμα σε αυτό το σημείο οπότε μάλλον το πιο σωστό είναι να κάνεις check / fold στο turn όσο σκληρό κι αν ακούγεται...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν πρεπει να απανταμε εδω με το σκεπτικο οτι για να το εβαλε ποστ σημαινει οτι τελικα εχασε και θελουμε να απαντησουμε εξυπνα..για μενα το μονο φυλλο που χανεις ειναι το AQ καρδιες. Αμα εχει αυτο, ας το εχει δεν μπορεις να παιζεις φοβισμενος παντα οτι εχει τα νατς ο αλλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθόλου εύκολο spot ειδικά επειδή είσαι out of position ... Εδώ το 3-bet του αντιπάλου δε λέει τίποτα μιας και από τα position είναι πολύ πιθανό να είναι ένα τυπικό resteal .. Δεν μου αρέσει το sizing που επιλέγεις στο 4-bet μιας και έχετε και οι 2 μεγάλα stack .. Σε κάνει call με οποιοδήποτε hand και να αποφάσισε να κάνει reraise αφού έχει να βάλει μόλις άλλες 9 χιλιάδες για να διεκδικήσει 48,5.. το range του λοιπόν θεωρώ ότι είναι τεράστιο και περιέχει any playable hand + μερικά suited trash hands ..

Πιστεύω πως στο flop δε σε κάνει call με αέρα και δε σε κάνει καν call με any pair οπότε πλέον θεωρώ ότι κρατάει set ή Κ ή κάποιο draw ..

Το πρόβλημα είναι πώς το pot έχει φουσκώσει πάρα πολύ και βρίσκεσαι εκτός θέσης.. Δεδομένου του που έχω τοποθετήσει τον αντίπαλο το turn είναι μια κάρτα στην οποία με το μεγαλύτερο κομμάτι του range του θα μπει all in (με Κ και με flush ) ενώ το μόνο που θα αφήσει είναι το straight draw .. Σε μικρότερο pot θα σου έλεγα bet ξανά και fold σε raise αλλά εδώ δεν έχεις αυτήν την πολυτέλεια..

Δεδομένου ότι οι συνδυασμοί των φύλλων που είναι κούπες είναι πολλοί περισσότεροι από τους συνδυασμούς των Κ που έχει στο range του μάλλον τις περισσότερες φορές θα δεις χρώμα σε αυτό το σημείο οπότε μάλλον το πιο σωστό είναι να κάνεις check / fold στο turn όσο σκληρό κι αν ακούγεται...........

really?Διαφωνω με τα περισσοτερα θα απαντησω λιγο αργοτερα check it later

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε 4.40 buy in και όπως παίχτηκε, ALL ΙΝ και ανάβεις τσιγάρο...

Με το 4- bet που έκανες, δεν μπορείς να περιορίσεις και πολύ το range του, σε κάνει call με οτιδήποτε αποφάσισε να κάνει 3-bet . Θα είσαι out of position .. και θέλεις βοήθεια απο το flop αλλιώς έχεις αέρα... οπότε Με ένα 3χ 4-bet τελειώνεις την παρτίδα εκεί αν κάνει fold και συνεχίζει με 1010+, ΑQ

Με το ΑΚ στα χέρια σου είναι από τα καλύτερα flop που μπορείς να δεις... το call με μία overcard μόνο στο flop στο κάνει ακόμα και με 66- jj(αν ήταν κακός παίκτης... ο καλός θα έκανε ενα raise -fold ) (με qq+ θα στα γύρναγε pre ), Κ9+, draw , ίσως ακόμα και με ΑJ +, και φυσικά με 44,55 που άφησες να μπουν μέσα αλλά πιστεύω θα έκανε raise για προστασία και θα παρακάλαγε να έχεις ΑΚ για να μπουν όλα μέσα.

Στο turn βλέπεις ένα pot σχεδόν 90κ και έχεις 100κ πίσω, αν κάνεις check κινδυνεύεις να κάνει check για freecard αν έχει μια h .. ή να στα βάλει όλα αυτός ακόμα και με αέρα γιατί δεν σου δίνει credit για Κ .. και η turn card είναι ιδανική για καθαρό bluff ή να αποφασίσει να κάνει σεμι-bluff με μια h . Και να σε βάλει να πάρεις μια δύσκολη απόφαση....

Αν κάνεις οποιοδήποτε bet είσαι commited στο all in του και στο river για τα υπόλοιπα....

Οπότε τον βάζεις all in και ή παίρνεις call από pair + h η KQ με h όχι ή σου ανοίγει το foul ή το flush και τελειώνεις το τσιγάρο σου βρίζοντας και κοιτώντας στο replay το αρχικό 4bet για να μην το ξανακάνεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνώ με τον stikis ότι το sizing στο 3bet ήταν λάθος, είχες το stack για μεγαλύτερο και ουσιαστικά να τελειώσεις την παρτίδα εκεί η να έχεις μια πιο ξεκάθαρη άποψη για το range του v

διαφωνώ με το fold όμως.. ουσιαστικά χάνουμε μόνο από flush (44 55 που έγραψε ο stikis δεν τα έχω στο range που κάνει 3bet και call σε 4bet ο v ) και το pot είναι πλέον πάνω από 100.000 ενώ εμείς μείναμε με 90.000 περίπου

μην ξεχνάμε ότι το tour είναι 4$ οπότε μπορούμε να πάρουμε value από πολύ χειρότερα φύλλα καθώς συνήθως το επίπεδο δεν είναι τόσο υψηλό ... bet στο turn και allin αν χρειαστεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1. To 4-bet sou einai mikro o antipalos tha kanei call me any 2 IP obv. 9 se 48k den to sizitw. Erwtisi: se 5bet ti tha ekanes? To ekanes mikro to 4-bet to induce 5-bet gia na 6-bet shove? Den nomizw. Epomenws pio megalo 4-bet. eisai OP me AK.

2. Ean thewrisoume oti 22-99 ( oriako to 99) tha ekanan flat sto flop IP, (ypotypwdes float ousiastika) kai oti TT+ tha eixame 5-bet (player oriented -anafere mas an einai reg or not, paizei ligo rolo ) ara oson afora ta pairs to TT-JJ-QQ αποκλείονται,parola afta ean gia kapoio insane logo apofasise na ta kanei flat pre, tote either way eimaste ahead kai episis nai einai filla ta opoia tha kanoun float to flop. Sto range tou Obv ta brodway me K mesa, kai ta suited connectors OR just connectors...Episis kai pure trash. (not so likely).

3. Bet/ call turn.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

3. Bet/ call turn.

Μπορείς λίγο να εξηγήσεις γιατί bet και όχι all ιν... οποίο size και να κάνουμε στο bet μας commited δεν είμαστε ? Αν είναι bet για να induce all in από αυτον ναι....

αλλά επειδη σε αυτα τα buy in παίζω συνήθως, με το bet θα πάρω call από heart 100% και μπορεί και από 67 ανετα και αν το river έρθει h τι κάνουμε ???

Αν ο αντίπαλος είναι reg με το all - in δεν μπορούμε να τον κάνουμε να μας βάλει σε draw και να μας callarei με 66-ΤΤ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sorry file mou den eida to pot poso peripou itan..

pot: Gyrw sta 108k.

Stack left: gyrw sta 90k?...

Eksartatai apo esena . Wanna let him chase and get 40-50k more if he misses?...Wanna take down the pot there? (if you are ahead vevaia). Thes na tou pareis akoma 50 k kai stin periptwsi pou vrei to flush tou i to str tou sta @@ mas? ...

Up to you my man.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν πρεπει να απανταμε εδω με το σκεπτικο οτι για να το εβαλε ποστ σημαινει οτι τελικα εχασε και θελουμε να απαντησουμε εξυπνα..για μενα το μονο φυλλο που χανεις ειναι το AQ καρδιες. Αμα εχει αυτο, ας το εχει δεν μπορεις να παιζεις φοβισμενος παντα οτι εχει τα νατς ο αλλος.

Φίλε μου δεν απαντάω ποτέ για να το παίξω έξυπνος..Βλέπω το χέρι και λέω τη γνώμη μου με την οποία όπως βλέπεις κανείς δε συμφωνεί οπότε μάλλον χαζός παρά έξυπνος φαίνομαι!!!

Στην εξίσωση δεν έχω συμπεριλάβει το γεγονός ότι η συμμετοχή του τουρνουά είναι πολύ χαμηλή κι επομένως απέναντι μας μπορεί να έχουμε ραντομ άκυρο παίκτη..

Επιμένω και λέω πως θεωρώντας ότι ο αντίπαλος μας ξέρει τι κάνει δε νομίζω ότι μπορεί να κάνει floating το flop . Είναι πολύ χαζό από μέρους του να κάνει call το φλοπ πιστεύοντας ότι θα μας μπλοφάρει στο turn όταν μετά το call του το Pot θα έχει φτάσει στο θεό και θα είναι μεγαλύτερο από το stack που μας απομένει. Μόνο και μόνο για αυτό λοιπόν θεωρώ πως "κάτι" έχει.

Όπως το βλέπω αυτό το "κάτι" δεν μπορεί να είναι τπτ άλλο εκτός από draw , set , η Κ..

Βλέποντας το turn απομένει ένας μόνο Κ να κρατάει ο αντίπαλος στα χέρια του και επομένως οι συνδυασμοί είναι λίγοι.. πολύ λιγότεροι από τους συνδυασμούς που μας κερδίζουν... Το stack που μας μένει είναι 33bb και είναι μια χαρά για να παίξουμε από το να τα βάλουμε σε αυτό το spot ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σετ όμως δε νομίζω να έχει λόγω pre flop action .παρ όλα αυτά συμφωνώ με την αλαλυση σου stiki . c /f κ από μένα αν και δεν ξέρω πόσο συχχνα θα το έκανα in game για να πω την αλήθεια .πάντως δεν αποκλείω να έχει 99-JJ αλλά πιστευω πως επί το πλείστον θα τα κάνει ch back στο turn .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κακό παίξιμο πρε-φλοπ,κακό παίξιμο στο φλόπ.....το τσέκ στο τέρν δεν θα μ άρεσε...εκει πρέπει να κάνεις ενα μπετ γύρω στο 1/4 του πότ και να δείς πως θ αντιδράσει.....αν δεις min raise τοτε είσαι σίγουρα χαμένος αν δεις all in τοτε μπορει να κερδίζεις...εγω τον παίχτη τον βάζω σε QQ JJ...Καθαρα λογω preflop action.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κακό παίξιμο πρε-φλοπ,κακό παίξιμο στο φλόπ.....το τσέκ στο τέρν δεν θα μ άρεσε...εκει πρέπει να κάνεις ενα μπετ γύρω στο 1/4 του πότ και να δείς πως θ αντιδράσει.....αν δεις min raise τοτε είσαι σίγουρα χαμένος αν δεις all in τοτε μπορει να κερδίζεις...εγω τον παίχτη τον βάζω σε QQ JJ...Καθαρα λογω preflop action.....

Να κάνει bet 1/4 pot στο turn;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία κάνετε check ... οκ? ΔΕΚΤΌ και ο αντίπαλος σας βάζει all in μετά ολοκληρώνετε και αφήνετε μια παρτίδα που μπορείτε τις περισσότερες φορές να διπλασιάσετε... με fold επειδή χάνεται μόνο από flush ???? αφού 44 και 55 δεν τα θεωρούμε πιθανά...

Και το ότι callarei στο flop ένα standar cbet από τον 4betor σε board με ένα overcard αν έχει 99-jj η άλλο pair μικρότερο με το που δει check ! σας τα έβαλε ειδικά αν έχει και μια heart στα χέρια του .

Το ίδιο και με broadway cards που κάνει φλοατ, ειδικά και πολύ άνετα με Α-broadway στα χέρια

Το τη έγινε τελικά θα το δούμε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να πω κάτι το χέρι στο turn είναι σίγουρα check .δεν υπάρχει bet ποτέ imo . έχει πολύ λίγα pp στο range τ για να κάνει το bet +ev . άρα είναι check καπό εκεί κ πέρα διαλέγετε με βάση το αν πιστευετε αν έχει αρκετά φλοατς στο range τ για να κάνει το c / c +ev . απλώς εμένα με πείθει η άποψη τ stiki πως δύσκολα τη κάνει φλοατ με αυτά τα stacks winning παίκτης από ότι είδα απ τα stats του .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sfixth.jpg

Uploaded with ImageShack.us

μια στα γρήγορα επειδή παίζω tour αργότερα αν είναι κάθομαι να βάλω και μια μια κάποιες H που μπορεί να έχει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κακό παίξιμο πρε-φλοπ,κακό παίξιμο στο φλόπ.....το τσέκ στο τέρν δεν θα μ άρεσε...εκει πρέπει να κάνεις ενα μπετ γύρω στο 1/4 του πότ και να δείς πως θ αντιδράσει.....αν δεις min raise τοτε είσαι σίγουρα χαμένος αν δεις all in τοτε μπορει να κερδίζεις...εγω τον παίχτη τον βάζω σε QQ JJ...Καθαρα λογω preflop action.....

Πολλοί καλοί παίκτες κάνουν miniraise σε weak bet γιατί πολύ απλά καταλαβαίνουν το σκεπτικό του sizing και το εκμεταλλεύονται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε 4.40 buy in και όπως παίχτηκε, ALL ΙΝ και ανάβεις τσιγάρο...

thisss ....

and ...

Οπότε τον βάζεις all in και ή παίρνεις call από pair + h η KQ με h όχι ή σου ανοίγει το foul ή το flush και τελειώνεις το τσιγάρο σου βρίζοντας και κοιτώντας στο replay το αρχικό 4bet για να μην το ξανακάνεις

Read more: Pokerland Φόρουμ - aporia gia hand http://pokerland.gr/forums/poker-hands/ ... z1d9VG3eHF

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για μένα αυτός είναι που ξέρει ότι ο 4betor κάνει σίγουρα cbet και με αέρα και αυτός που ξέρει να κάνει float με ένα overcard και αυτός που μπορεί να βάλει το all in μου σε κάτι πιο αδύναμο από ότι είναι και να πάρω call από κάποιο pair με h αν τρακάρω σε FLUSH gg πάμε παρακάτω η foul . αλλά αυτό δεν μου το δείχνει το call του στο flop .... αν καθε φορά που σε flatarei ο άλλος στο flop τον βάζεις σε nuts δεν έχω να πο κάτι άλλο ...

και επειδή στο turn το check μας είναι δώρο για αυτόν αν δεν έχει ήδη κάτι και κυνηγάει μόνο το all in έμεινε .....bet δεν το συζητο εκτός αν θες να του βάλεις 50 και στο river να δεις το h και να πεις ααα τώρα χάνω σίγουρα κάτσε να κρατήσω τα 50!. Και πάλι το check μόνο για να induce all in από τη μεριά του και call !!!! Αν και με αυτά τα στατς δεν νομίζω να άφησε την παρτίδα να πάει στο river (μπήκαν όλα στο turn είχε 1010-jj με ένα h και έβγαλε χρώμα στο river και το ανέβασε .... :lol::evil: ) λέω εγώ τώρα.... αλλά είπα πολλά και περισσότερα από ότι πρέπει .

Ας μιλήσουν άλλοι καλύτερα με μεγαλύτερη εμπειρία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...