Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Τι κάνουμε μετά από raise και reraise με Top Pair;


dmelissourgos

Recommended Posts

Μπήκαμε με late registration σε αυτό το 55άρι 6-max τουρνουά της Party Poker και έτσι έχουμε παίξει μόνο 20 χέρια. Έχουμε κάποια στοιχεία για τους αντιπάλους, αλλά δε ξέρω πόσο μας βοηθάνε γιατί έχουμε λίγα χέρια εναντίον τους. Ο CO είναι ένας LAG Νορβηγός που παίζει με 40/28 και ο SB (που έχει το μικρότερο stack) παίζει με 30/5.

Εμείς έχουμε αρκετά aggressive εικόνα.

NL Holdem $60(BB) Party

SB ($1,680)

Hero ($3,520)

UTG ($3,305)

UTG+1 ($4,500)

CO ($15,941)

BTN ($2,510)

Dealt to Hero :Jdiamond::Aheart:

fold, fold, CO raises to $180, fold, SB calls $150, Hero calls $120

FLOP ($540) :Adiamond::2spade::6club:

SB checks, Hero checks, CO bets $270, SB raises to $600, Hero ???

Δεδομένων των στοιχείων των αντιπάλων και του stack του SB πώς πρέπει να κινηθούμε εδώ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eπεξες πολύ παθητικά ένα χέρι που κατά την γνώμη μου έπρεπε να παίξεις φουλ aggressive σύμφωνα με της δομές των στακκ και τα position των αντιπάλων σου αλλά παρά ταύτα αν κάποιος από αυτούς σέταρε η ο co έχει AK AQ τότε απλά χάσαμε.Το raise στα 600 του sb μπορεί άνετα να είναι ένας μικρότερος άσσος του δικού σου (ούτως η άλλως δεν "εκδηλωθήκες" πρεφλοπ και μαλον σε βάζει σε random φύλλα).Τώρα αν έχει 2pair που είναι και το πιο πιθανό και συνηθισμένο, έχεις και συ τα outs σου.Έχω την εντύπωση ότι τα έβαλες όλα τελικά και αντικρυσές κάποιο μικρότερο άσσο(και πολύ καλά έκανες αν τα 'βαλες )??? απλά πρέ μαλον θα έκανα κάποιο raise για να μην παίξω με ένα αρκετά καλό χέρι σε 3way .Αν στα βάλει ο co μαλον έχεις εύκολη απόφαση (fold).Με τον sb παίζεις εύκολα αφού πρέ απλά φλαταρε και τον βάζω σε κάποιο pair μεσαίο.στην περίπτωση που πάρεις κάποιο call παίζεις πόκερ αλλά με το raise έχεις κάποια στοιχεία για τα χέρια των αντιπάλων σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με το 3bet preflop . O opener είναι πολύ loose και θα σε κάνει με πολύ χειρότερα call και το sb είναι fish που παίζει να κάνει και αυτός με χειρότερα φύλλα call . Επίσης το να παίξεις oop 3way το AJ είναι δύσκολο γιατί τις περισσότερες φορές θα αναγκαστείς να πας c / f . Όπως παίκτηκε θα το πέταγα.Ο sb είναι πολύ passive δεν θα το έκανε με χειρότερο Α .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας. Μόνο που έχω ένα θέμα για "τον καλύτερο άσο" που είπατε και οι 2 ότι πιθανώς κρατάει ο SB. Αν είχε ΑΚ ή AQ δε θα έκανε 3bet pre; Παίζει με 30/5, δηλαδή κάνει 3bet με το top 5% των φύλλων του, δηλαδή 99+, ΑΚο, AJs+. Και πάλι αυτό είναι σε πολύ μικρό δείγμα, οπότε δε λέει και πολλά. Δεν είναι σπάνιο να κάνεις 1 ή κανένα 3bet σε 20 χέρια και φυσικά δε σημαίνει ότι είσαι rock.

@laxmana

Το sb γιατί είναι fish;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

30/5 το 5 δεν είναι preflop raise ?όταν βλέπεις 30/5 fish τον λες :D .στο πάρτυ πόκερ και απέναντι σε τέτοιο παίχτη είναι fold .πρέπει να τον εχω δει να γίνεται επιθετικός με χειρότερο φύλλο από το δικό σου έστω μια φορά για να το σκεφτώ να τα βάλω.AQ έχει πολύ εύκολα εδώ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το 30/5 σημαίνει VPIP (volunteer put in pot ) = 30 και PFR (preflop raise )= 5 . Δηλαδή κάνει raise preflop 5% και το υπόλοιπο 25% το κάνει limp δείγμα κακού παίκτη (για holdem πάντα ) . Αν εσύ έχεις βάλει σε διαφορετικη σειρά τα stats στο manager ή στο pokertracker είναι άλλο θέμα αλλά όταν δίνεις στατιστικά για ένα παίκτη το στάνταρ είναι αυτό . Πχ 25/22/3.0 με 3bet 12% και cbet 65%. Αυτό είναι μια κλασική περιγραφή online παίκτη με 25 το VPIP και 22 το PFR και 3.0 το aggression factory .

Μόνο που έχω ένα θέμα για "τον καλύτερο άσο" που είπατε και οι 2 ότι πιθανώς κρατάει ο SB. Αν είχε ΑΚ ή AQ δε θα έκανε 3bet pre;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ένας passive παίκτης (το καταλαβαίνουμε από το 5% που ανοίγει) δεν θα έκανε c / r με κανένα Αχ ούτε AQ , ΑΚ ούτε ΑΤ, A9 . Δηλαδή το range του είναι two pair+ . Καταλαβαίνω ότι το value range του είναι πολύ μικρό δλδ Α2, Α6, 22, 66 αλλά συνήθως όταν το κάνουν το έχουν. Επίσης είναι 3way πράγμα που το κάνει πιο δύσκολο να μπλοφάρει. Τι θεωρώ βασικά σχεδόν απίθανο. Επίσης συμφωνώ ότι τις περισσότερες φορές θα έκανε το ΑΚ 3bet αλλά το AQ δεν το θεωρώ και τόσο σίγουρο αλλά και πάλι δεν πιστευώ ότι θα το έκανε c / r . Ελπίζω να βοήθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι έχετε δίκιο για τα stats. Το χέρι είναι ενός φίλου (τον έβλεπα όταν το έπαιζε, εγώ δεν παίζω στην Party) και είχε τα στατιστικά όπως τα είπατε. Εγώ τα έχω αλλάξει με το 1ο να δείχνει preflop raise και το 2ο 3bet και έτσι μπερδεύτηκα. Sorry.

Όσο για το χέρι πιστεύετε είναι αρκετά αυτά τα στατιστικά σε τόσο λίγα χέρια για να μας περιγράψουν τον παίχτη αρκετά ώστε να πάμε fold το φύλλο μας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο για το χέρι πιστεύετε είναι αρκετά αυτά τα στατιστικά σε τόσο λίγα χέρια για να μας περιγράψουν τον παίχτη αρκετά ώστε να πάμε fold το φύλλο μας;

Ναι αλλά και να ήταν το πρώτο χέρι στο τραπέζι πάλι θα το πέταγα. Ίσα ίσα όσο πιο πολλά στατς τόσο πιο εύκολα κάνεις ένα τέτοιο hero call . Όσο λιγότερα στατς τόσο πιο στανταρ πάσο είναι σε αυτό το σημείο. Αν και για μένα πρέπει να έχω πολύ καλό read για να κάνω τέτοιο call όσα στατιστικά και να έχω πχ να τον έχω δει να κάνει overplay το χέρι του, να τον έχω δει να κάνει 3way c / r draw ή να κάνει slowplay σετ ή αν είναι 1$ τουρ ή αν είναι ηλίθιος κτλπ

Θες να μου εξηγήσεις λίγο γιατί είσαι υπέρ του call ή τουλάχιστον ποιοι είναι οι ενδιασμοί σου με το πάσο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...