Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Flat call με nuts στο river;;;


dmelissourgos

Recommended Posts

Βρισκόμαστε στα πρώτα στάδια (2ο level) του Saturday Micro $3.30 της pokerstars. Ο MP2 είναι πολύ επιθετικός και παίζει σχεδόν σε κάθε χέρι (έχω και HUD αλλά δεν έχει νόημα να σας το δώσω για 30 χέρια).

Ο MP2 έχει παίξει 578 MTT's με ABI $2.03 και χάνει $168.83. Κερδίζει, βέβαια, το ίδιο ποσό σε SnG's.

Ο SB έχει παίξει 290 MTT's με ABI $1.20 και χάνει $239.28.

Είναι ένα spot που με προβλημάτισε για την πιο σωστή κίνηση. Ορίστε το χέρι:

PokerStars No-Limit Hold'em, 3.3 Tournament, 15/30 Blinds (9 handed) - PokerStars Converter Tool from FlopTurnRiver.com

Hero (BB) (t5400)

UTG (t2115)

UTG+1 (t5415)

MP1 (t2460)

MP2 (t10925)

MP3 (t3955)

CO (t2950)

Button (t2880)

SB (t3090)

Hero's M: 120.00

Preflop: Hero is BB with 5club.gif, 3spade.gif

2 folds, MP1 calls t30, MP2 calls t30, 1 fold, CO calls t30, Button calls t30, SB calls t15, Hero checks

Flop: (t180) 2heart.gif, 4spade.gif, Jdiamond.gif(6 players)

SB bets t60, Hero calls t60, MP1 calls t60, MP2 raises to t690, 2 folds, SB calls t630, Hero calls t630, 1 fold

Turn: (t2310) 7diamond.gif(3 players)

SB bets t390, Hero calls t390, MP2 calls t390

River: (t3480) Aspade.gif(3 players)

SB bets t1125, Hero ???

Το call στο flop το κάνω γιατί και εγώ και ο MP2 είμαστε πάρα πολύ deep.

Εδώ κάνουμε call ή raise; Και αν κάνουμε raise ποιο θα είναι το sizing;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ερώτημα είναι αν θα κάνουμε flat call για induce call ή ακόμα καλύτερα induce raise από τον MP2 που μιλάει μετά από εμάς, καθώς το call του είναι περισσότερες μάρκες από το all in του SB. Αφού έχει δείξει πολύ δύναμη στο flop με κάποιο set θα κάνει σίγουρα call ή και raise οπότε μας συμφέρει από το να πάρουμε τις σίγουρες 855 μάρκες του SB.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με ένα min raise πιστεύεις θα πάρεις 2 call η στην καλύτερη ένα call και ένα all in από τον αρχικό?Νομίζω τον ο MP 2 προφανώς έχει κάποιον βάλε που εύκολα θα πετάξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dfwME

Τι εννοείς 2 call; Ο SB είναι all in σε min raise. Και δε νομίζω το range του MP2 να είναι Jx. Ποιος ο λόγος για τόσο μεγάλο raise στο flop τότε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σύμφωνα με το raise στο flop, που είναι τεράστιο, ο MP2 δεν είναι και τέρας των μαθηματικών και των odds του πόκερ. Οπότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι θεωρεί σχεδόν το ίδιο το να κάνεις call με το να κάνεις raise. Οπότε κάνε raise all in, στο φινάλε το 3.30 παίζεις μπορεί να σε κάνει call με κανα JQ μόνο κ μόνο με περιέργεια να δεί τι έχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιλε δημητρη καταρχας εμενα δεν μ αρεσει το call στο raise στο φλοπ...deep μεν αλλα δεν νομιζω πως αξιζει τοσο μαθηματικα(αν και με τους υπολογισμους δν τα παω τελεια :D ) .

τωρα στο river νομιζω πως ο mp2 δεν callαρει συνηθως οποτε πας να παρεις ολες τις μαρκες του sb. τοσο μεγαλο raise του mp2 στο φλοπ μου φαινεται περισσοτερο σαν μπλοφα η εστω κατι μετριο και απελπιδα προσπαθεια να το παρει,επομενως και με Α river δεν μπαινει imo αυτος...οποτε raise για το all in του sb :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ερώτημα είναι αν θα κάνουμε flat call για induce call ή ακόμα καλύτερα induce raise από τον MP2 που μιλάει μετά από εμάς, καθώς το call του είναι περισσότερες μάρκες από το all in του SB. Αφού έχει δείξει πολύ δύναμη στο flop με κάποιο set θα κάνει σίγουρα call ή και raise οπότε μας συμφέρει από το να πάρουμε τις σίγουρες 855 μάρκες του SB.

Ναι δικιο εχεις εκτος και αν έχει j 2 j 4 και κερδίζει πολλούς δυνατούς βαλέδες.Εγώ παντός δεν συμφωνώ με την θεωρία οκ 3,3 είναι κάνε all in για να σε δει ο άλλος από περιέργια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ παντός δεν συμφωνώ με την θεωρία οκ 3,3 είναι κάνε all in για να σε δει ο άλλος από περιέργια.

Ούτε κι εγώ. Περιμένω λίγο πιο σοβαρές απαντήσεις γιατί είναι ένα σημείο στο οποίο όλοι κάποτε έχουμε βρεθεί και δεν βλέπω να υπάρχουν και πολλά thread για την optimal κίνηση. Δεν είναι τόσο απλό νομίζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@tzatzikis4

Δεν έχω προλάβει να κάνω τα μαθηματικά ακόμα, γιατί μόλις βγήκα από το τουρνουά.

Επίσης δεν υπάρχει λόγος να κάνει τόσο μεγάλη μπλόφα, μου φαίνεται ότι πάει να προστατέψει το φύλλο του και γι' αυτό εγώ υποθέτω 2 pair.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@tzatzikis4

Δεν έχω προλάβει να κάνω τα μαθηματικά ακόμα, γιατί μόλις βγήκα από το τουρνουά.

Επίσης δεν υπάρχει λόγος να κάνει τόσο μεγάλη μπλόφα, μου φαίνεται ότι πάει να προστατέψει το φύλλο του και γι' αυτό εγώ υποθέτω 2 pair.

προσωπικα δεν μπορω να βρω φυλλο που να διπλοζευγαρωνει στο φλοπ..το οποιο μαλιστα να callαρει απλα στο turn αφου συμφωνα με το σκεπτικο σου θα συνεχιζε το raise του,αφου μπαινετε και οι 2(οποτε αν εχει αυτος καλο εσεις μαλλον κυνηγατε).. γι αυτο στηριζω μπλοφα κυριως...το μονα αλλα φυλλα που μπορω να σκεφτω ειναι JQ,JK,JA αλλα εκτος του τριτου δεν ξερω κατα ποσο σε πληρωνει σε 3 way pot..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι όπως έπαιζε ο συγκεκριμένος παίχτης δεν είναι απίθανο να έχει J2 ή J4. Επίσης είναι πιθανό και το set τεσσάρια ή δυάρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι όπως έπαιζε ο συγκεκριμένος παίχτης δεν είναι απίθανο να έχει J2 ή J4. Επίσης είναι πιθανό και το set τεσσάρια ή δυάρια.

γιατι ομως να κανει τετοιο reraise με σετ σε τοσο ακινδυνο board? σιγουρα ξερεις καλυτερα πως επαιζε αφου εγω μονο το hand ξερω αλλα πολυ παραξενο μου φαινεται :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα μου φαίνεται πολύ παράξενο, δε μπορώ να είμαι σίγουρος για κανένα χέρι απλά δίνω λιγότερες πιθανότητες στη μπλόφα, απλά επειδή δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρει τόσα πολλά για τόσο μικρό pot. Το μόνο που ξέρω είναι ότι έπαιζε πολύ επιθετικά, αλλά δεν έχω reads.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν, σήμερα το πρωί που είχα λίγο πιο πολύ ελεύθερο χρόνο έκανα τα μαθηματικά και νομίζω το έλυσα. Ιδού:

Κατ' αρχάς για το call στο flop. Σύμφωνα με τα pot odds για να κάνω το call χρειάζομαι 27,27% πιθανότητα νίκης ενώ έχω μόνο 24% για να βγάλω την κέντα μου. Επειδή όμως αν βγει η κέντα με δύο αντιπάλους μέσα στο χέρι θα πάρω σίγουρα λίγες ακόμα μάρκες τα implied μας δίνουν εύκολα τα odds που θέλουμε. Και ναι για άλλη μια φορά δικαιολογούμε τη donkia μας με τα implied :lol:

Σοβαρά πάντως αν έχει κανείς αντίρρηση με αυτό να το συζητήσουμε.

Για την optimal κίνηση στο river είναι πιο δύσκολα τα πράγματα. Δε μπορούμε να υπολογίσουμε τίποτα με ακρίβεια, οπότε θα προσεγγίσουμε πιθανοτικά το αποτέλεσμα ανάλογα με τις κινήσεις των αντιπάλων. Δηλαδή:

1η περίπτωση να κάνουμε raise (min-raise):

10% πιθανότητα ο MP2 να έχει φύλλο που κάνει call το min-raise στις 2250 μάρκες. Παίρνουμε δηλαδή 10% x 2250 = 225 μάρκες από τον MP2. Τώρα κατά 99% θα πάρουμε και τις 855 μάρκες του SB οπότε 10% x 99% x 855 = 85. Δηλαδή 225 + 85 = 310 μάρκες.

5% πιθανότητα να μας κάνει raise ο MP2 είτε με set είτε με μπλόφα για 4290 μάρκες, δηλαδή παίρνουμε 5% x 4290 = 214 μάρκες συν 38 μάρκες από τον SB (5% x 90% x 855) έχουμε 252 μάρκες.

Στο υπόλοιπο 85% ο MP2 πάει πάσο και παίρνουμε κατά 99% μόνο τις μάρκες του SB δηλαδή 719.

Όλα αυτά μαζί κάνουν 310 + 252 + 719 = 1281 μάρκες στο river στην περίπτωση του min-raise.

2η περίπτωση να κάνουμε all in:

Δίνω 3% να μας κάνει call ο MP2 και στη συνέχεια ο SB θα τα βάλει και αυτός τις περισσότερες φορές οπότε 3% x 4290 = 129. Για τον SB 3% x 90% x 855 = 23. Σύνολο 152 μάρκες.

Στο υπόλοιπο 97% που δε μας κάνει call ο MP2 ο SB τα βάζει ξανά κατά 99% οπότε 97% x 99% x 855 = 821 μάρκες κέρδος.

Σύνολο 152 + 821 = 973.

3η περίπτωση να κάνουμε flat call:

Κατά 25% κάνει call και ο MP2 οπότε 25% x 1125 = 281 μάρκες

Κατά 5% μας τα γυρνάει ο MP2 οπότε 5% x 4290 = 214. Συν τις μάρκες του SB που τις βάζει και αυτός κατά 90% μετά το all in του MP2: 5% x 90% x 855 = 38.

Στο υπόλοιπο 70% κάνει fold ο MP2 και παίρνουμε 855 μάρκες από τον SB δηλαδή 598.

Σύνολο 281 + 38 + 598 = 917.

Συμπέρασμα ότι το all in και το flat call είναι σχεδόν η ίδια κίνηση ενώ το min-raise είναι καλύτερη σε μάρκες. Ξέρω ότι τα νούμερα των πιθανοτήτων είναι αυθαίρετα αλλά δεν έχει και μεγάλη διαφορά αν αλλάξουν λίγο, λόγω της συνδυαστικής πιθανότητας. Αν βέβαια πιστεύετε ότι κάποιο ποσοστό είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας τότε το αλλάζουμε για να δούμε τι θα βγει. Αν π.χ. μου πει κάποιος δεν έχει 5% πιθανότητα ο MP2 να στα γυρίσει στην πρώτη περίπτωση, αλλά 20% τότε τα νούμερα αλλάζουν πολύ. Πάντως δεν πιστεύω να έχω πέσει κάπου τόσο έξω. Ελπίζω να φτάσατε να διαβάζετε αυτή τη γραμμή και να μη βαρεθήκατε κάπου στη μέση, ώστε να μπορέσουμε να το συζητήσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάτι τυπάκια που δεν ξέρουν πόκερ στο 2+2 μου είπαν ότι πρέπει να δώσω το ίδιο ποσοστό στο να με κάνουν call σε all in με το να μου κάνει ο MP2 all in μετά από flat call ή min-raise. Επίσης, οι περισσότεροι μου είπαν shove, οπότε δεν ξέρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...