Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ft sto 10+1 rebuy


Recommended Posts

eimai ft sto 55k guaranteed, exoume meinei 4 paiktes kai ego eimai deuteros se chips 3.900.000. o protos exei 4.300.000 o tritos 750k kai o 4os exei 500k peripou.{blinds 75.000/150.000}loipon exo jj sto big blind kai o 3os kanei raise 380k o 40s fold kai o chip leader kanei raise 800k ,ego kano raise 1,899,999 :) profanos o 3os kanei fold kai o chip leader me kanei call. flop 9 9 7 MILAEI PROTOS KAI BAZEI 1,000,000 .. ego ystera apo poli skepsi apofasizo na pao all in me to skeptiko oti exei ak aq i mikrotero zeygari, otypos me kanei call kai :2c :2s kai pathaino plaka kai syxronos elpizo gia deutera ot pira to monster pot . turn 2 river 6 kai meno me tin ...... sto xeri. arxizo kai ton brizo kai tou rixno mpinelikia giati trelathika paidia,ton rotao pos me kanei call i kanei bet se flop :9s :9h :7h , autos gyrnaei kai mou leei < deuces never loose> kai ego tou apantao me mpinelikia fysika loipon teleiosa 4os kai pira 4k o tritos pire 6.5k o deuteros 8.5k kai o protos 15k.loipon prepei na po oti einai stimeno? prepei na po oti den epaiksa sosta?ti prepei na po ?????

the brave are winners...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ήρθες και μάλιστα με επιτυχία!

4k μια χαρά μου ακούγονται αν και πάντα μόλις πάρουμε ένα έπαθλο όλοι σκεφτόμαστε πως θα κερδίζαμε το αμέσως μεγαλύτερο ;)

Τώρα για το φύλλο σου, αναμφισβήτητα ήσουν άτυχος, όμως έχω να προτείνω και μια άλλη προσέγγιση.

Σε αυτό το στάδιο, με 2 παίκτες με το ένα πόδι έξω από το τουρνουά, εγώ θα προτιμούσα να διασφαλίσω τη 2η θέση και μετά να παίξω για την πρώτη. Ανεξαρτήτως φύλλου που κρατούσα, θα "συνεργαζόμουν" με τον chip leader για να πετάξουμε έξω τους 2. Άρα απλό call στο raise του chip leader (ο οποίος στοχεύει τον 3ο και όχι εσένα με το raise του) ώστε να αναγκάσω τον 3ο να παίξει με 2 αντιπάλους τα ρέστα του, ή να κάνει fold και να έχει μειώσει το ήδη ελάχιστο stack του στο μισό. Αν κάνει call θα κάνω check μέχρι τέλους με οποιοδήποτε φύλλο εκτός από το απόλυτο nuts στο river, έτσι ώστε να μειώσω δραστικά τις πιθανότητές του να ξαναμπεί στο παιχνίδι.Γενικά όταν ένας παίκτης είναι all in με λίγα chips σε θέση που μετά αλλάζουν τα χρηματικά έπαθλα, δεν υπάρχει side pot άξιο λόγου και είναι κι άλλοι παίκτες που διεκδικούν το main pot δεν κοντράρομαι γιατί πρώτο μέλημα όλων μας είναι να φύγει ο all in παίκτης ώστε οι υπόλοιποι να αυξήσουμε τα κέρδη μας. Και όσο πιο πολλοί παίκτες στο pot μέχρι το river τόσο πιο λίγες οι πιθανότητες του all in να κερδίσει.

Συγχαρητήρια και πάλι. Πάντα τέτοια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι το έπαιξε πολύ καλά. Συμφωνώ με την προσέγγιση του goingup αλλά το JJ είναι πολύ καλό για να αφήσουμε την ευκαιρία να χαθεί. Το μικρό στακ μπορεί να κάνει ρέιζ -και πολύ σωστά μάλιστα- με οπιαδήοπτε 2 αρχικά φύλλα και το μικρό ριρειζ του μεγάλου στακ δε δείχνει και πολύ δυναμη.

Κάνοντας απλά κόλ πριν το φλοπ, θα βρεθούμε σε κακή κατάσταση στο φλοπ. Εκτός θέσης και έχοντας δείξει αδυναμία πριν το φλοπ, θα δυσκολευτούμε να συνεχίσουμε αν πεσει A,K,Q στο φλοπ.

Αυτό το χέρι μου θυμίζει γιατί δεν παίζω τουρνουά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι το έπαιξε πολύ καλά. Συμφωνώ με την προσέγγιση του goingup αλλά το JJ είναι πολύ καλό για να αφήσουμε την ευκαιρία να χαθεί. Το μικρό στακ μπορεί να κάνει ρέιζ -και πολύ σωστά μάλιστα- με οπιαδήοπτε 2 αρχικά φύλλα και το μικρό ριρειζ του μεγάλου στακ δε δείχνει και πολύ δυναμη.

Κάνοντας απλά κόλ πριν το φλοπ, θα βρεθούμε σε κακή κατάσταση στο φλοπ. Εκτός θέσης και έχοντας δείξει αδυναμία πριν το φλοπ, θα δυσκολευτούμε να συνεχίσουμε αν πεσει A,K,Q στο φλοπ.

Αυτό το χέρι μου θυμίζει γιατί δεν παίζω τουρνουά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι είναι εντελώς διαφορετικό το τουρνουά από το cash. Στο pot αυτό αν κερδίσω με το pre flop raise, δεν έχω κερδίσει κάτι ουσιαστικό παρά μόνο ότι αύξησα τις πιθανότητές μου για την πρώτη θέση vs της δεύτερης. Αν όμως ο αντίπαλος (3ος) χάσει είτε σε μένα είτε στον 1ο, τότε κερδίζω εδώ και τώρα 2,000. Γι' αυτό το σημαντικό είναι να χάσει ο αντίπαλος και όχι να κερδίσω εγώ.

Αν μπορούσα θα "δάνειζα" λεφτά και στον 4ο να κάνει κι αυτός call... :laugh: :laugh: :laugh:

Το all in στο flop είναι στην ουσία ένα στοίχημα που αν το κερδίσω παίρνω 7,000 ενώ αλλιώς χάνω 4,500 (θεωρώ ότι "δικαιούμαι" τη 2η θέση αδιαμφισβήτητα). Άρα μου φτάνει να έχω 37% πιθανότητες να το κερδίσω. Άρα σε πρώτη ανάγνωση μάλλον το βάζω. Όμως επειδή κι ο αντίπαλος την ίδια σκέψη θα κάνει για το δικό του παιχνίδι (αν παίζει με μυαλό)τότε θα πρέπει να κάνει call με 37% και αυτός. Πολλά χέρια που δίνουν σε αυτόν 37% (δεν είναι τα 2άρια προφανώς)είναι χέρια που είναι ήδη καλύτερα από μένα. Κάπου εκεί οι πιθανότητες μπλέκουν τελείως και γι' αυτό θα προτιμήσω το "5 και στο χέρι". Εν προκειμένω 8,500 και στο χέρι (και ίσως 15κ) παρά 15 και καρτέρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασίζεσαι πολύ στο ότι ο αντίπαλος θα παίξει όπως πρέπει πχ αν το μικρό στακ πάει ΑΙ τότε δε θα βάλει άλλα μπετ μετά το φλοπ, ώστε να μεγιστοποιηθούν οι πιθανότητες να βγει εκτός ο 3ος.

Επίσης νομίζω ότι άνετα έχουμε 37% στο φλοπ. Ακόμα κι αν είναι σκεπτόμενος παίκτης και κάνει call πριν το φλοπ μόνο με AK/AA/KK/QQ τότε έχουμε 40% equity. Φυσικά το πιο πιθανό μ'αυτά τα φύλλα είναι να κάνει ριρέιζ πριν το φλοπ.

Ο τρόπος που παίζει όμως: μκρό ρέιζ πριν το φλοπ, απλό κόλ του δικού μας μεγάλου μπετ και μετά μικρό μπετ εκτός θέσης ολ'αυτά δείνουν ένα κακό παίκτη που συνήθως δεν έχει τίποτα και το equity μας εδώ είναι πολύ πιο πάνω από 37%

Θα συμφωνούσα περισσότερο με το συντηρητικό παίξιμο αν ήμαστε στο bubble (με τον τελευταίο να μην παίρνει δεκάρα) όπου πιθανό να έκανα φόλντ το JJ στο ρέιζ του μεγάλου στακ.

Αυτό είναι το σκεπτικό ενός cash game παίκτη και πιθανόν λάθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

file moy epaikses para poly kala

twra an exases einai giati merikoi paiktes exoyn agnoia kindynoy.

ayto to vlima poy mpike sto all-in soy epaikse korwna grammata 15K gia mena htan hlithios.

mono an toy perase apo to myalo oti eixes 33 h 44 ton dikaiologw ligo.alla kai pali eprepe na skeftei thn pithanothta na kratas 9 esy alla kai ta outs htan enantion toy esy an thimamai kala to flop htan 997 eixes kai outs gia kenta aytos mono 2 outs eixe htan theotrellos.

alla tha se symvoyleysw na toys afineis na vgazoyn ta matia toys metaksy toys kai meta ton rokanizeis siga siga opws to pontiki to ksylo

exw thn entypwsi oti o typos htan h amerikanos h skandinavos aytoi einai theomoyrloi.

proxthes enas soyhdos moy eipe resta me aaa enw katw htan akj42 egw exw 10q aytos exei a9 kai sto river moy leei resta 900.000 chips apo prwtos poy htan kai me diafora apo ton trito kapoy 450000 egw hmoyn deyteros me 820000 e loipon meta pigene olo fold toy meinane 80000 kai pasxize na mpei sta lefta den htan hlithios?

e kati tetoio soy synevh kai sena alla den ton dikase aytoi oi paiktes den prepei na kerdizoyn pote .

oso gia ayto poy eipe oti ta dipla den xanoyn egw ta exw piasei to teleytaio trimhno kapoy 150 fores kai kerdisa ena mikro pot kai tipote allo thn mia kai monadikh fora poy kerdisa me ayta.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και δεν θα έχω και την πιο αντικειμενική άποψη μιας και οι βαλέδες στο χέρι κατέληξαν να είναι από τα πλέον μισητά φύλλα (σκέφτομαι πια να τους κάνω fold ακόμα κι αν είμαι big blind και κανείς δεν έχει κάνει pre-flop raise), νομίζω πως το re-raise θα ήταν η τελευταία μου επιλογή και θα είχα μια στιγμιαία εσωτερική πάλη για το τι να επιλέξω ανάμεσα στο fold και το απλό call με προφανή προτίμηση στο να δω το flop.

Αν ο τύπος με τα διπλά μου είχε δώσει από πριν δείγματα της βλακείας του ίσως να το σκεφτόμουν και για re-raise, αλλά δεδομένης της δυσχερούς θέσης των υπολοίπων 2 παικτών, μάλλον θα έπαιζα πιο σφικτά...

jeune έγραψε:

There are three ways to play pocket jacks.

--All of them wrong!

:respect: ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...