Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Supernova Value (Pokerstars) - Προσωπικος στοχος


foustouki

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

fileasfog έγραψε:

Ξερει κανεις χοντρικα για να μαζεψεις 100.000 vpp, πόσο rake πρεπει να χεις πληρωσει; Ισχύει το 1$ rake = 5 Vpp;

1$ rake= 5.5 vpp sto 6 max

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giorgio έγραψε:

Καλή τύχη και από μένα foustouki αν και δε μου αρέσει καθόλου ως στόχος. Θα μου άρεσε πολύ πιο πολύ ως στόχος να πεις ότι θέλεις 3,4,5bb/100 και το 0,5-1bb/100 του rakeback να έρθει ως συνέπεια αυτού. Η μεγάλη διαφορά Αντώνη είναι ότι ο απλά καλός tournament παίκτης παίζει με 10+bb/100 με stack από 30bb και πάνω και 4+bb/100 από κει και κάτω στα mid/high tournaments. Αυτά τα νούμερα νομίζω, αν κάνω λαθος διόρθωσέ με, δεν υπάρχουν πια στα αντίστοιχα cash. Πιστεύω επίσης ότι, σε αυτό το βάθος χρόνου που αναφέρεις είναι πολύ πιο εύκολο να είσαι breakeven στα τουρνουά από το να χάνεις 0,5ΒΒ/100 στα cash.

Δεν μπορώ να ερμηνεύσω καλά τα νούμερα που δίνεις για win rate με bb/100 hands σε τουρνουά, θα ήθελα λίγη βοήθεια εδώ, ίσως κάνω λάθος. Ένας παίκτης που είναι καλός στα αρχικά στάδια του τουρνουά, αλλά δεν είναι καλός στο short stack play μπορεί κάλλιστα να είναι loosing player στα τουρνουά. Και παιχνίδι με αυξανόμενα blinds κι επομένως ασταθή stack sizes δε νομίζω να χωράει σύγκριση σε αυτό το στατιστικό (bb/100) με το cash game. Επίσης, όταν στο τραπέζι είμαστε πχ σε προχωρημένο στάδιο εμείς με 40bb chip leader και όλοι οι υπόλοιποι έχουν γύρω στα 10-20bb το effective stack είναι 10-20bb, το win rate μας εκεί θα θεωρηθεί στο παιχνίδι με >30bb? Αν ναι, δεν είναι απόλυτα ορθοί οι υπολογισμοί. Κι επειδή blinds δεν ισούνται με $$$ στα τουρνουά δεν είναι και το πιο αντιπροσωπευτικό στατιστικό το bb/100 hands για τα τουρνουά. Το γράφημα που δίνεις μετά λέει βέβαια κάποια πράγματα αλλά έχει αξία νομίζω μόνο αν αντιπαρατεθεί με έναν άλλο παίχτη με παρόμοιο ROI με το δικό μας για να δούμε σε ποιο stack size δεν είμαστε τόσο αποδοτικοί όσο ο μέσος παίκτης του ROI μας (που και πάλι δε θα είναι απόλυτα σωστό αφού effective+stack και bubble factor δε συνυπολογίζονται στο παιχνίδι μας).

Δύσκολο πράγμα η αυτοαξιολόγηση στα τουρνουά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

foustouki έγραψε:

Καλημερες.

2)paizo ta 280fpp hyperturbo opou 1/3 tha pairno 11T$

ara 235000/280/3x11 = 3100T$ gia opoiodipote tournoua

Σε ποια καρτελα είναι αυτα τα τουρνουά?Δεν μπορώ να τα βρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SamGreek έγραψε:

Ένας παίκτης που είναι καλός στα αρχικά στάδια του τουρνουά, αλλά δεν είναι καλός στο short stack play μπορεί κάλλιστα να είναι loosing player στα τουρνουά. Και παιχνίδι με αυξανόμενα blinds κι επομένως ασταθή stack sizes δε νομίζω να χωράει σύγκριση σε αυτό το στατιστικό (bb/100) με το cash game.

Οι παίκτες που βλέπεις είναι πάρα πολύ καλοί στο shortstack play. Ελπίζω να μπορείς να καταλάβεις γιατί είναι αδύνατο να πετύχεις shortstack τα ίδια bb/100 με deepstack. Όταν βλέπεις ότι στα 30bb+ έχουν 10+bb/100 την ίδια στιγμή που στα cash και στο αντίστοιχο buyin πολύ καλοί παίκτες παλεύουν για 2-3bb/100 καταλαβαίνεις την διαφορά των παικτών μεταξύ tournament και cash. Αυτό ήθελα να δείξω όχι ότι ήμαστε παικταράδες.

Επίσης, όταν στο τραπέζι είμαστε πχ σε προχωρημένο στάδιο εμείς με 40bb chip leader και όλοι οι υπόλοιποι έχουν γύρω στα 10-20bb το effective stack είναι 10-20bb, το win rate μας εκεί θα θεωρηθεί στο παιχνίδι με >30bb? Αν ναι, δεν είναι απόλυτα ορθοί οι υπολογισμοί.

Προφανώς, αλλά δεν έχω βρει στο HEM κάποια working report με effective stacks. Λίγο το κακό. Αν βρεις καμία ή αν τη φτιάξεις εσύ στείλτη μου σε παρακαλώ.

Κι επειδή blinds δεν ισούνται με $$$ στα τουρνουά δεν είναι και το πιο αντιπροσωπευτικό στατιστικό το bb/100 hands για τα τουρνουά. Το γράφημα που δίνεις μετά λέει βέβαια κάποια πράγματα αλλά έχει αξία νομίζω μόνο αν αντιπαρατεθεί με έναν άλλο παίχτη με παρόμοιο ROI με το δικό μας για να δούμε σε ποιο stack size δεν είμαστε τόσο αποδοτικοί όσο ο μέσος παίκτης του ROI μας

Και βέβαια το έχω κάνει με πολλούς τρόπους. Σε ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη.

Δύσκολο πράγμα η αυτοαξιολόγηση στα τουρνουά...

Δεν λες τίποτα. Ένας βασικός λόγος που προσφέρουν τόσο μεγάλη απόδοση ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

labKK έγραψε:

foustouki έγραψε:
Καλημερες.

2)paizo ta 280fpp hyperturbo opou 1/3 tha pairno 11T$

ara 235000/280/3x11 = 3100T$ gia opoiodipote tournoua

Σε ποια καρτελα είναι αυτα τα τουρνουά?Δεν μπορώ να τα βρω.[/quote:ns72wehw]

Sattelite->fpps->satelites to sunday 1/4 million 280fpps (6max) hyper-turbo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Inflames έγραψε:

gl kai apo mena file mou.

ama thes na gini pio endiaferon to "challenge" sou vazoume kai ena side bet gia tin kataliksi tou enxirimatos.sou dinw 3 pros 1 oti poso epilexis kai stiximatizo against :S

gl kai pali

θα το βαλουμε τελικα η αλλαξες γνωμη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gsbets έγραψε:

λολ , ειναι σα να σχολιαζουμε το bet του ivey με τον dwan.

μπορω να βρω 10000 ατομα που για 1m θα τρωνε ψωμι και ελιες για 2 χρονια.

το παιζω και εγω αυτο για supernova , ζηταω μονο 2 αποδοση.

@crakling

το θεμα ειναι ομως οτι στην αλλη εταιρεια , ποσο rake θα βρεις ?

θα μπορεις να κανεις multi tabling ?

θα εχεις τις επιλογες που εχεις στο pokerstars ??

ισως σε cash games , να συμφερει.

ομως καποιος sng/tour player αν εχει 35+% rakeback ειναι μεγαλη υποθεση στο stars.

ayto akrivws , an pezeis sng/tour i cash games middle stakes ++ to stars einai best option an pezeis cash small stakes den axizei oyte ligo to supernova.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alienhack έγραψε:

Sattelite->fpps->satelites to sunday 1/4 million 280fpps (6max) hyper-turbo

Αυτά τα εισητήρια πρέπει να τα παίξεις κανονικά?

Υπάρχει τρόπος να μετατρέπεις τα tournament $ σε κανονικά $ όπως στην full tilt?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σόρρυ που θα βγώ λίγο off topic...

Το θεωρώ λίγο οξύμωρο να γινεται στόχος το να βγάλεις λεφτά από το rakeback και όχι το να βγάλεις λεφτά γενικά και ότι περισσότερο πάρεις πίσω από το rakeback καλα είναι...

Δηλαδή αν υπήρχε site που ούτε rake ούτε rakeback είχε δεν θα παίζαμε?

Στο θέμα τώρα, πιό σημαντικό θεωρώ ότι το stars σου δίνει τη δυνατότητα με το καλό software και την πληθώρα των παιχτών να κάνεις τον τζίρο που θέλεις, παρά να βρείς κάτι άλλο που θάχει 10% rakeback παραπάνω κ θα κυνηγάς να βρεις ραπέζι με το τουφέκι...

Καλή επιτυχία απο μένα πάντως B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

greggr έγραψε:

Σόρρυ που θα βγώ λίγο off topic...

Το θεωρώ λίγο οξύμωρο να γινεται στόχος το να βγάλεις λεφτά από το rakeback και όχι το να βγάλεις λεφτά γενικά και ότι περισσότερο πάρεις πίσω από το rakeback καλα είναι...

Δηλαδή αν υπήρχε site που ούτε rake ούτε rakeback είχε δεν θα παίζαμε?

Στο θέμα τώρα, πιό σημαντικό θεωρώ ότι το stars σου δίνει τη δυνατότητα με το καλό software και την πληθώρα των παιχτών να κάνεις τον τζίρο που θέλεις, παρά να βρείς κάτι άλλο που θάχει 10% rakeback παραπάνω κ θα κυνηγάς να βρεις ραπέζι με το τουφέκι...

Καλή επιτυχία απο μένα πάντως B)

opoiadipote lysi gia kerdos einai kathe allo para oksymwri , alla eksipni kai epikodomitiki.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και επειδη δε το ειπε κανενας...

τι 4κ τι 5κ να αξιζει το ολο supernova θεμα.

το να εχεις 5 κοκκινα αστερακια διπλα απο το ονομα ...

αξια ανεκτιμιτη

so lame :D :D :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

14/4 UPDATE

Εχω εως τωρα μαζεψει περιπου 25750vpp μονο αφου δεν εχω κατσει να κανω καλο session εδω και τουλαχιστον 20+μερες..

Τρεξιματα με σχολη,αισθημα,πασχαλινα μεθυσια,ταξιδι στο Λονδινο + κουραση δεν με αφησαν να παιξω σχεδον καθολου.

Απομενουν ακομα 74250vpp περιπου για το supernova.

Βαζει κανεις κανενα side bet για να εχω και εξτρα κινητρο να παιξω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι διαβασα τι ειχες γραψει στην αρχη...

σε ρωταω αν οντως παιζεις αυτα η ψηλοτερα,ποσα τραπεζια,μ.ο ωρες την εβδομαδα και αν θες τι bankroll εχεις.

Στα ρωταω για να δω αν τετοιος στοχος θα ηταν εφικτος και για μενα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορεις να μπεις www.fpppro.com και να δεις ποσα vpp παιρνεις για καθε χερι που παιζεις σε ενα συγκεκριμενο stake και μετα με απλες μαθηματικες πραξεις να δεις ποσα χερια χρειαζεσαι για να παρεισ 100000vpp οποτε να βρεις αναλογα με το ποσα τραπεζια παιζεις το ποσες ωρες χρειαζονται.

Οσο για το bankroll ανεξαρτητα απο το τι κεφαλαιο εχω συνολικα για το ποκερ αυτην την στιγμη εχω 5Κ στην ποκερσταρς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

6000+, αλλοι λενε και για 8000.θα σου πω μολις γινω (αν ολα πανε καλα) αλλα θα βγαλει πολλα περισσοτερα στην πορεια καθως θα παιρνει χ5 τους ποντους και θα αγοραζει το 4000$ bonus συχνοτερα.

Σιγουρα αξιζει αν εισαι micro-small stakes player

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...