Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΕΜΠΕΙΡΩΝ ΠΡΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟ


Τσαχουρίδης

Recommended Posts

Κι εγώ χάρηκα που τα είπαμε αδελφέ. Δεν συμβαίνουν συχνά οι ευκαιρίες για παρόμοιες συζητήσεις και τοποθετήσεις.

Καλό βράδυ!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να παίζεις στα μικρότερα δυνατά stakes cash game που υπάρχουν και σιγά σιγά να βάζεις 2 και 3 τραπέζια ταυτόχρονα, αλλά με αποθήκευση των hand histories και ανάλυσή τους από κάποιο tracking software (Poker Tracker, Holdem Manager), χρησιμοποιώντας trial version που κρατάει 2 ή 3 μήνες (δε θυμάμαι ακριβώς). Εκεί θα έχεις πλέον πιο σαφή στατιστικά στοιχεία για το αν οι γκαντεμιές σου είναι τόσο συχνές που υπερκαλύπτουν το προβάδισμα παικτικής ικανότητας που πιστεύεις ότι έχεις απέναντι στους αντιπάλους σου.

Έπειτα, μπορείς να βελτιωθείς με βιβλία βασικά και γιατί όχι λίγο αργότερα κάποιο training site.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[b]Τσαχουρίδης έγραψε:

D.uK.e ευχαριστώ για την υπόδειξη.

JeanJK η σχέση μου με την ελληνική γλώσσα υπήρξε άψογη στο παρελθόν, βαθειά ερωτική, κι επειδή της στάθηκα πιστός και αφοσιωμένος σύντροφος, για όσο καιρό είμασταν μαζί, με αντάμειψε με τον καλύτερο τρόπο, κάτι που θα διαπιστώσεις εδώ:

Και πως λες πως η αγγλική γλώσσα είναι πιο ακριβής στην ορολογία όταν για παράδειγμα η λέξη set γνωρίζουμε πως δηλώνει ένα κάποιο "σύνολο", στην προκείμενη περίπτωση οι τρεις όμοιες κάρτες τίνος σύνολο είναι;

αν και δεν βοηθάει σε τίποτα την εξέλιξη της πραγματικής ερώτησης έχω να προσθέσω ότι συνήθως η ορολογία σε κάθε εξειδίκευση καθιερώνεται στήν γλώσσα στην οποία συστηματοποιήθηκε

όπως δηλαδή στήν ιατρική βρίσκουμε πολλές ελληνικές λέξεις πχ agoraphobia απο το ελληνικό αγορά και το ελληνικό φοβία έτσι και στο πόκερ έχουν καθιερωθεί παγκοσμίως οι αγγλικοί όροι

ακόμα και σε κινέζικο σπικάζ εκπομπής για το πόκερ θα ακούσεις τις λέξεις set flush draw κλπ ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν γίνετε μια φορά αδιαφορείς, το ίδιο και την δεύτερη και τρίτη φορά. Αδιαφορείς γιατί λες έτσι το ήθελε η τύχη, ήταν στη σειρά αυτό το χαρτί και βγήκε αυτό πάνω. Όταν όμως γίνετε κατά κράτος, όταν παίζεις καθημερινά σε 3 αίθουσες από 2-3 τουρνουά, και σε όλα τυχαίνει, κάθε μέρα, να σε πετάει έξω ο River ενώ έως και το Turn η παρτίδα είναι κερδισμένη δικιά σου, τότε λες πλέον, <<ρε παιδιά με ακούτε, πείτε μου αν με ακούτε και γνωρίζετε, είναι μεγάλη ανάγκη, πείτε μου που είναι ο τάφος αυτουνού που "ανακάλυψε" το πόκερ, να πάω να χέσω στα κόκαλά του, να ξαλαφρώσει η ψυχούλα μου...>>

ε άϊ στο διάολο πια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LUADARKO έγραψε:

kofto to mamimeno na paei sto diaolo.afou vlepeis oti dn se paei i mpilia.rikstin allou.

Έλεος δηλαδή, ρε παιδιά έλεος... Πόση ώρα πέρασε από το προηγούμενο ποστ; Παίζω όπως υπέδειξε κάποιος φίλος σε μικρο τραπέζι με χρήματα.

10$ 05$ & 0.10 Τώρα πριν λίγο. Εχω ΚΚ είμαι σε ΒΒ όλοι πάνε πάσο και το SB ανεβάζει 0.34 εγώ το διπλασιάζω αυτός λέει ρέστα 3.5$ περίπου, μέσα εγώ. Ανοίγουν φλοπ και τουρν μικρά άσχετα, νοιώθω πως η παρτίδα είναι δική μου, ανοίγει ριβερ 8 και έχει ο αντίπαλος ζευγαράκι οχτάρια. Ε γαμω την Π, γαμώ τον Χ, γαμω τον ΤΘ και όλα τα αγιογραφικά πρόσωπα... ε μα αϊ στο διάολο πια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παντως απορω πως ενας ανθρωπος που γεμιζει 2-3 σελιδες για τεχνη κ.λ.π καθεται και βριζει χριστους και παναγιες για ενα ενδεχομενο 80-20% pot 8$...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gademis έγραψε:

Εγω παντως απορω πως ενας ανθρωπος που γεμιζει 2-3 σελιδες για τεχνη κ.λ.π καθεται και βριζει χριστους και παναγιες για ενα ενδεχομενο 80-20% pot 8$...

hahahahaha :cheer: :cheer:

THIS!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gademis έγραψε:

Εγω παντως απορω πως ενας ανθρωπος που γεμιζει 2-3 σελιδες για τεχνη κ.λ.π καθεται και βριζει χριστους και παναγιες για ενα ενδεχομενο 80-20% pot 8$...

και το σωστο μπινελικι θελει την "τεχνη" του μη νομιζεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τσαχουρίδης έγραψε:

LUADARKO έγραψε:
kofto to mamimeno na paei sto diaolo.afou vlepeis oti dn se paei i mpilia.rikstin allou.

Έλεος δηλαδή, ρε παιδιά έλεος... Πόση ώρα πέρασε από το προηγούμενο ποστ; Παίζω όπως υπέδειξε κάποιος φίλος σε μικρο τραπέζι με χρήματα.

10$ 05$ & 0.10 Τώρα πριν λίγο. Εχω ΚΚ είμαι σε ΒΒ όλοι πάνε πάσο και το SB ανεβάζει 0.34 εγώ το διπλασιάζω αυτός λέει ρέστα 3.5$ περίπου, μέσα εγώ. Ανοίγουν φλοπ και τουρν μικρά άσχετα, νοιώθω πως η παρτίδα είναι δική μου, ανοίγει ριβερ 8 και έχει ο αντίπαλος ζευγαράκι οχτάρια. Ε γαμω την Π, γαμώ τον Χ, γαμω τον ΤΘ και όλα τα αγιογραφικά πρόσωπα... ε μα αϊ στο διάολο πια...[/quote:2ot7vaki]

File mou dwse mou ligo xrono kai steile mou se PM 40 noumera apo to 1 - 45 kai 19 noumera apo to 1 - 20.

To talento sou einai efkairia!!!

kai ta kerdi misa misa!!!

filika kai me humour

Mike

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τσαχουρίδης έγραψε:

Ο αδελφός μου εργάζεται ως βιομηχανικός ανειδίκευτος εργάτης και συντηρεί τριμελή οικογένεια. Έχτισε δικό του σπίτι και κάθε καλοκαίρι στην άδεια του κάνει 2-3 βδομάδες διακοπές σε κάποια παραλία.

ela ree plaka sou kanei...poker pro tha nai !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gademis έγραψε:

Εγω παντως απορω πως ενας ανθρωπος που γεμιζει 2-3 σελιδες για τεχνη κ.λ.π καθεται και βριζει χριστους και παναγιες για ενα ενδεχομενο 80-20% pot 8$...

εγω παλι απορω γιατι θελουμε ολοι μας να γινουμε επαγγελματιες παικτες ποκερ.

παντως φιλε, στην ποιηση τα καταφερνεις καλυτερα.

μην το ζοριζεις με το παιχνιδι.

(συμβουλη απο ακομη εναν ασχετο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gademis έγραψε:

Εγω παντως απορω πως ενας ανθρωπος που γεμιζει 2-3 σελιδες για τεχνη κ.λ.π καθεται και βριζει χριστους και παναγιες για ενα ενδεχομενο 80-20% pot 8$...

Θα σου πω. Απλό είναι. Όταν συμμετέχεις καθημερινά σε περίπου 10 τουρνουά στα οποία σε πετάνε έξω κατά βάση φύλλα αδύναμα σε σύγκριση με αυτά που κρατάς εσύ ή όταν στις 10 φορές που είσαι σε θέση ΒΒ τις 5 από αυτές θα σου μοιραστεί ένα δυάρι, ή όταν στα 10 set που θα κάνεις με το άνοιγμα φλοπ, είτε κρατώντας ζεύγος είτε από δύο όμοιες κάτω και μία στο χέρι σου, στις 9 περιπτώσεις από αυτές συμπληρώνει ο River 3 και 4 κάρτες ίδιου χρώματος με αποτέλεσμα να χάνεις με set σε ποσοστά 50% αυτών των παρτίδων και τα άλλα 50% να έχεις την τύχη με το μέρος σου έτσι ώστε να μην έχει ίδιου χρώματος κάρτα ο αντίπαλος, ε, κάτω από αυτές τις συνθήκες, πρωταθλητής της Απάθειας να είσαι, αναπόφευκτα παίφτεις "θύμα" μιάς πρωτογενούς εσωτερικής έκρηξης η οποία γίνετε τόσο αισθητή, όσο χρειάζετε για να τρέχουν δεκάδες οι αναφορές των γειτόνων στο αρμόδιο όργανο (orndungsamt) για διατάραξη κοινής ησυχίας, που με τη σειρά του έπειτα από δεκάδες υποδείξης συμμόρφωσης, συνεχίζει το έργο του με την έκδοση και αποστολή στο σπίτι χρηματικών προστίμων. :(

Εξάλλου ποιόν να βρίσω; Ο Μέγας Βασίλειος επίσκοπος Καισαρείας γράφει σε ένα βιβλίο του. <<Όλα όσα γίνονται πάνω στην γη, θέλει ο Θεός και γίνονται έτσι όπως γίνονται, ακόμη κι ένα σπουργίτι που γέρνει και πεθαίνει ο Θεός το θέλει να γίνει έτσι>>. Άρα σύμφωνα με τα λεγόμενα του άγιου, αυτά που περιγράφω στην προηγούμενη πρόταση, θέλει ο Θεός και γίνονται έτσι.

Αφού είναι έτσι λοιπόν, θα τον βρίζω τον κουφάλα... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να σου πω οτι καταλαβαινεις..εγω δεν θα γραψω εκθεση για αυτα που σου λεω γιατι ειναι πολυ απλα.Αμα σε χαλαει τοσοοοο(ακομα και για pot=2 καφεδες)ενα χερι που φυσιολογικα 8α χασεις 1/5,μπορεις παντα να κανεις κατι αλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τσαχουρίδης έγραψε:

Ε γαμω την Π, γαμώ τον Χ, γαμω τον ΤΘ και όλα τα αγιογραφικά πρόσωπα... ε μα αϊ στο διάολο πια...

αν μπορεις διευκρινησε σε παρακαλω ποιος ειναι ο ΤΘ γιατι δεν μπορω να το βρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ayuken έγραψε:

Τσαχουρίδης έγραψε:
Ε γαμω την Π, γαμώ τον Χ, γαμω τον ΤΘ και όλα τα αγιογραφικά πρόσωπα... ε μα αϊ στο διάολο πια...

αν μπορεις διευκρινησε σε παρακαλω ποιος ειναι ο ΤΘ γιατι δεν μπορω να το βρω[/quote:1794l6sy]

Είναι ο μ....

XXX - οχι βρισιές και ιδιαίτερα τα θεία (αν συνεχίσεις θα υπάρξει αποβολή από το φόρουμ για κάποιο διάστημα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...