Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Cash games bbv thread


Gouster

Recommended Posts

Καλημέρα... Αυτό που διακρίνω εγώ από τα stats είναι ότι είσαι ένας πολύ tight παίχτης. Για να σε βοηθήσω στο τι μπορεί να είναι ένα επικερδές παιχνίδι μπορείς να ανατρέξεις στις πόκερ στήλες στη κεντρική σελίδα του site μας, στο άρθρο μου με την κατηγοριοποίηση παιχτών με τον αριθμό 5.

Εκεί αν δεις τα στατιστικά ενός tight aggressive παίχτη πιστεύω θα καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kounamoutas παίρνεις απάντηση γιατί μου είσαι ιδιαίτερα συμπαθείς κ προς τιμήν κάποιων πολυ καλών ποστ που έχεις κάνει.

Πάιζεις πολύ πιο tight απο όσο είναι απαραίτητο κ αδύναμα. Οι καλύτεροι μου πελάτες μετά τα cs.

Η αλήθεια είναι οτι δεν είχα ποτε διαβάσει το 5ο άρθρο του Nickakis!(το έκανα σήμερα) κ εκεί βρίσκεται όλο το ζουμί

Αυτά ειναι τα νούμερα που πρέπει να παίζει κάποιος για είναι κερδοφόρος. Δεν ξέρω που τα βρήκε κ τα αντέγραψε ο Nickakis! αλλα τελικά έχει κάνει καλή δουλειά παρότι στο 4ο αντέγραψε κ μία μπαρούφα μαλωνοντάς τον μόνο κ μόνο γιατι την υποστήριξε, ενω δεν ήξερε.

Λοιπόν θα στα βελτιώσω λίγο.

22/17 agrr 2,5+ αλλα όχι πολύ πάνω απο το 3, 2,7 το ιδανικό κ αυτό θα πρέπει να είναι με balance ana street δηλ. περίπου 2,2 3,5 1,8 1,8. Το 3Bet σου τουλάχιστον διπλάσιο με το ιδανικό να πλησιάζει το 7. Προσοχή φυσικά να μην χάνεις λεφτά!!!

ΤΟ wtsd πρέπει να είναι μεταξύ 26-27 αλλα ειδικά στο ps λόγω πολλών cs μπορεί να είναι παραπάνω κ δεν μπορεί να σε κατηγορήσει κανείς γιαυτό αφου το w$sd ειναι αρκετά υψηλό κ μπράβο. Αρα το θέμα είναι μάλλον οτι δεν πας σε φουσκωμένα ποτ οταν εχεις νικηφόρα χέρια με αποτέλεσμα αρνητικό στην κερδοφορία.

Εννοείται οτι μπορείς να παίζεις κοντά στο τέλειο με μια απόκλιση +-10% αλλα σε ορισμένα ΄σημεία ειναι σημαντικό να μην είσαι +-5%.

Ομως μείνε στην συμβουλή που σου έδωσε ο holdemgr, μην γίνεις δέσμιος των αριθμών, κλεισε το hud για τον hero, προσπάθησε να παίξεις καλά το κάθε χέρι κ στο τέλος της ημέρας βλέπεις που υστερείς κ που θέλεις βελτίωση κ με πιο range χεριών θα έπρεπε να το είχες κάνει αυτό pfr h postflop π.χ.

Η αλήθεια είναι δύσκολα μπορεί να παίξει κάποιος κάπως έτσι, εαν δεν το έχει στον ίδιο του τον χαρακτήρα ή δεν το έχει δουλέψει πολύ κ χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει οτι δεν μπορεί να επιτυχει κ με κάποια άλλα στυλ που του ταιριάζουν περισσότερο, αρκεί κ αυτό να το δουλέψει πολύ μειώνοντας τα μειονεκτήματα του κ αυξάνοντας τα πλεονεκτηματα του.

Υ.Γ.1, Ζορίστικα αρκετά να κάνω το ποστ γιατι η αλήθεια είναι οτι έχω θυμώσει με αρκετούς βλάκες τελευταία, αλλα ήταν μια προσφορά δωρεά στον kounamoutas (σκέφτηκα να του το στείλω με pm, αλλα θα ήταν άδικο κ για κάποιους άλλους φίλους) κ ετσι οπως λέει κ ο λαός μας "μαζί με τον βασιλικό ποτίστηκε κ η γλάστρα"!!!

Υ.Γ. 2, Όλα αυτά αφορούν 6h.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Antonis έγραψε:

Υ.Γ.1, Ζορίστικα αρκετά να κάνω το ποστ γιατι η αλήθεια είναι οτι έχω θυμώσει με αρκετούς βλάκες τελευταία, αλλα ήταν μια προσφορά δωρεά στον kounamoutas (σκέφτηκα να του το στείλω με pm, αλλα θα ήταν άδικο κ για κάποιους άλλους φίλους) κ ετσι οπως λέει κ ο λαός μας "μαζί με τον βασιλικό ποτίστηκε κ η γλάστρα"!!!

Idies skepseis akribws Antoni!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτή είναι η ακριβής μετάφραση Antonis των αριθμών μου. Και αυτό ήταν ακριβώς τι ήθελα να ακούσω γιατί και το άρθρο το έχω διαβάσει αλλά και τα "ιδανικά" νούμερα που αναφέρεις γνωρίζω. Ομως πιστεύω στο NL25 6max είναι overplay αυτά τα νούμερα. Κάθε φορά που παω να τα φτάσω να ανοίξω λίγο το range μου, να κάνω πιο πολλά 3bet και resteals τις περισσότερες φορές καταλήγω σε αρνητικά sessions. Βέβαια αυτό λογικά φτάει λόγο της απειρίας μου...δε ξέρω.

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι όταν παίζω σούπερ tight τα session μου είναι πάντα κερδοφόρα. Και αυτό προσπαθώ να καταλάβω...

Στο Fulltilt προσπάθησα να παίξω κοντα στα νούμερα αυτά, ενω στο Partypoker έπαιξα tight και έμπαινα μόνο με nuts (βέβαια είναι μικρό το δείγμα και στα 2 αλλα το γράφημα δείχνει πιστεύω πολλά).

Στο pokerstars έπαιζα ότι ναναι (μάλλον δεν έπαιζα με στρατιγική αλλά έκανα στεγνό multitabling για να βγει το reload bonus).

Fulltilt

ftstats.jpg

ftgraph.jpg

Partypoker

ppstats.jpgppgraph.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχάς μην μειώνεις τη δουλειά των άλλων λέγοντας ότι τα αντιγράφω από αλλού και τα λοιπά χωρίς να έχεις ιδέα το ποιος είμαι και τι κάνω. Όσο για τη μπαρούφα που μου λες ότι έγραψα ήταν το αποτέλεσμα των στατιστικών αποτελεσμάτων του Holdem Manager μέσα από ένα μεγάλο αριθμό παιχτών στην Database, δεν το έβγαλα από το μυαλό μου.

Ακόμα πιστεύω ότι δεν μπορείς να παίξεις κερδοφόρα σε βάθος χρόνου με VPIP> 26-27. Δεν νομίζω ότι μπορείς να ξεφύγεις από αυτά τα νούμερα... Το να υπάρχει ένας ή δύο που μπορεί να το έχουν καταφέρει δεν αλλάζει το συνολικό αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ανάλυση του Αντώνη είναι πολύ καλή και είναι η βάση για να παίξει κάποιος winning poker. Η προσωπική μου εμπειρία λέει όμως ότι στα όρια που αναφέρεται ο kounamoutas δεν είναι εφαρμόσιμα τα νούμερα της ανάλυσης και όντως χρήζουν πιο tight προσέγγισης. Ίσως όχι τόσο tight όσο είναι το actual δείγμα με τα 60K hands που εμφανίζεις kounamoutas αλλά κάπου ανάμεσα.

Τα νούμερα που αναφέρεις Αντώνη (3bet, agg.f., vpip/pfr) περιέχουν αρκετό restealing και wider ranges από position απέναντι σε αντιπάλους που καταλαβαίνουν ότι όταν ανοίγεις από button στο 30% έχεις ένα x range αλλά λόγω του μειονεκτήματος θέσης δεν τους συμφέρει παρά μόνο με ένα y range δικό τους να αντεπιτεθούν. Αυτό αρχίζει και έχει νόημα από το 200NL και πάνω. Νομίζω ότι ακόμη και στο 100NL δύσκολα αυτά τα νούμερα είναι τα βέλτιστα (μπορεί να είναι κερδοφόρα αλλά ίσως όχι στο max). Από 50NL και κάτω πάντως (και σίγουρα στο 25NL) χρειάζεται διαφορετική προσέγγιση, βασισμένη βέβαια στις ίδιες αρχές, αλλά χρειάζεται ένα σχετικό fine tuning στα νούμερα προς τα κάτω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nickakis! έγραψε:

Καταρχάς μην μειώνεις τη δουλειά των άλλων λέγοντας ότι τα αντιγράφω από αλλού και τα λοιπά χωρίς να έχεις ιδέα το ποιος είμαι και τι κάνω. Όσο για τη μπαρούφα που μου λες ότι έγραψα ήταν το αποτέλεσμα των στατιστικών αποτελεσμάτων του Holdem Manager μέσα από ένα μεγάλο αριθμό παιχτών στην Database, δεν το έβγαλα από το μυαλό μου.

Ακόμα πιστεύω ότι δεν μπορείς να παίξεις κερδοφόρα σε βάθος χρόνου με VPIP> 26-27. Δεν νομίζω ότι μπορείς να ξεφύγεις από αυτά τα νούμερα... Το να υπάρχει ένας ή δύο που μπορεί να το έχουν καταφέρει δεν αλλάζει το συνολικό αποτέλεσμα.

Me tiltareis afantasta.

Afoy eisai kai mod loipon tha proteinw na prosthesete thn epilogh ignore. Dhladh na mporw na kanw ignore kapoion xrhsth kai na mhn blepw ta post toy. Pare thn protash moy, balth sto swsto forum, kane oti thes.

Exeis tromaktika lathos proseggish sto poker genikotera kai oi gnwseis soy sta mathimatika einai toylaxiston eliphs.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

w0undy έγραψε:

Nickakis! έγραψε:
Καταρχάς μην μειώνεις τη δουλειά των άλλων λέγοντας ότι τα αντιγράφω από αλλού και τα λοιπά χωρίς να έχεις ιδέα το ποιος είμαι και τι κάνω. Όσο για τη μπαρούφα που μου λες ότι έγραψα ήταν το αποτέλεσμα των στατιστικών αποτελεσμάτων του Holdem Manager μέσα από ένα μεγάλο αριθμό παιχτών στην Database, δεν το έβγαλα από το μυαλό μου.

Ακόμα πιστεύω ότι δεν μπορείς να παίξεις κερδοφόρα σε βάθος χρόνου με VPIP> 26-27. Δεν νομίζω ότι μπορείς να ξεφύγεις από αυτά τα νούμερα... Το να υπάρχει ένας ή δύο που μπορεί να το έχουν καταφέρει δεν αλλάζει το συνολικό αποτέλεσμα.

Me tiltareis afantasta.

Afoy eisai kai mod loipon tha proteinw na prosthesete thn epilogh ignore. Dhladh na mporw na kanw ignore kapoion xrhsth kai na mhn blepw ta post toy. Pare thn protash moy, balth sto swsto forum, kane oti thes.

Exeis tromaktika lathos proseggish sto poker genikotera kai oi gnwseis soy sta mathimatika einai toylaxiston eliphs.[/quote:roxpslhf]

+1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

safesteps έγραψε:

Από 50NL και κάτω πάντως (και σίγουρα στο 25NL) χρειάζεται διαφορετική προσέγγιση, βασισμένη βέβαια στις ίδιες αρχές, αλλά χρειάζεται ένα σχετικό fine tuning στα νούμερα προς τα κάτω.

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα εάν έδινες μία δική σου εκτίμηση για τους αριθμούς αυτών των stakes.

Ευχαριστώ

P.S.Ας μη χαλάσει ΚΑΙ αυτό το thread.. Να μάθουμε και τίποτα :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nickakis! έγραψε:

ότι έγραψα ήταν το αποτέλεσμα των στατιστικών αποτελεσμάτων του Holdem Manager μέσα από ένα μεγάλο αριθμό παιχτών στην Database, δεν το έβγαλα από το μυαλό μου.

Θεωρώ οτι εαν τα αρθρα σου περιειχαν αυτη την σημείωση θα αποκτούσαν περισσότερο κύρος αντι να προσπαθείς να μου "επιβάλλεις" τον σεβασμο ως πάικτης λεγοντας μου "χωρίς να έχεις ιδέα το ποιος είμαι και τι κάνω"

Για να καταλάβεις πόσο λάθος είναι αυτό που λες θα πρέπει να έχεις αντιληφθει την σύγκρουση των δύο μαθηματικών θεωρίων συχνοτήτων κ' πιθανοτήτων που μας οδηγούν σε έναν φαύλο κύκλο κ εν συνεχεία να κατανοήσεις την παρατήρηση που σου κάνω στο ποστ κάτω απο το 4ο σου άρθρο.

Επίσης εαν το άρθρο βασιζόταν σε προσωπικές παρατηρήσεις θα έιχες κατανοήσει το εξής.

Επίσης θα πρέπει να αντιληφθείς οτι τα νούμερα αυτά δεν είναι πανάκεια αλλα αποτελούν την βάση για νικηφόρα αποτελέσματα.

Επίσης θα πρέπει να αντιληφθείς οτι είναι πιο δύσκολο να πείσεις κάποιον να μεγαλώσει το 3 Bet του να παίξει πιο δυναμικά (ιδίως κάθε φορά που το δοκιμάζει τρώει ξύλο) έιτε αυτός παιζει 16/8 είτε 30/14!! Αντίθετα είναι παιχνιδάκι να πείσεις κάποιον απο 35/25 να πάιξει ελαφρώς επιθετικότερα κ να του εξηγήσεις οτι το 7-2ο ειναι μεν φυλλάρα έχεις position αλλα μην το κάνεις 3bet κ τόσο συχνά!!!! :P

Κ ένω έχεις να κάνει παρατηρήσεις ακόμα κ σε κερδοφόρους πάικτες που ανήκουν στην κατηγορία cs, super tight, πρέπει να έχεις ένα ιδιαίτερο respect σε παίκτες που καταφέρνουν να παίζουν με πολύ υψηλό vpip pfr κ είναι κερδοφόροι. Ειναι κουτό να του κάνεις οποιαδήποτε παρατήρηση κ πρόκειται για genius του πόκερ κ γιαυτό τον λόγο δεν προτείνετε στο ευρύ κοινό. :)

ΔΕν θα επανέλθω κ οτι καταλαβες-κατάλαβες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

safesteps έγραψε:

vpip 19-20

pfr 15

aggr.f. gyro sto 2.5 (to aggression prepei na diatirithei psila dedomenou oti meiosame to vpip kai to pfr)

3bet 5.5-6

τα νουμερα ειναι μονο για cash games , η εφαρμοζονται σε tour ?

γιατι για τουρνουα βλεπω ελαχιστα πανω το vp και το pr.

Κανω λαθος ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε ολους.

Αποφασισα και εγω να ποσταρω τα γραφικα απο το παιχνιδι μου σημερα.Μπηκα σημερα στο Partypoker και επαιξα χαλαρο NL10 cash game.Τα πηγα ψιλοκαλα,αλλα προς το τελος το χαλασα λιγο.Ισως εφταιγε και οτι επαιζα πολυ ωρα συνεχομενα.Περιμενω οποιος απ'τους εμπειροτερους εχει ορεξη να ριξει κανα σχολιο.Το προβλημα μου βασικα ειναι το $Won at showdown.

ppokertracker.th.jpg

ppokertrackershowdown.th.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gsbets έγραψε:

safesteps έγραψε:
vpip 19-20

pfr 15

aggr.f. gyro sto 2.5 (to aggression prepei na diatirithei psila dedomenou oti meiosame to vpip kai to pfr)

3bet 5.5-6

τα νουμερα ειναι μονο για cash games , η εφαρμοζονται σε tour ?

γιατι για τουρνουα βλεπω ελαχιστα πανω το vp και το pr.

Κανω λαθος ?[/quote:2pj1b3ed]

Τα νούμερα είναι για cash 6h σε limits under 100nl και αφορούν ως επί το πλείστον deep stack καταστάσεις. Στα τουρνουά μπορεί να προκύψουν πολύ διαφορετικά νούμερα με πιο βασική αιτία ότι το stack σου παίζει τον πιο καταλυτικό ρόλο στη συμπεριφορά σου στο τραπέζι η οποία εκφράζεται μέσα από αυτά τα νούμερα. Ενώ στο cash φροντίζεις να έχεις τουλάχιστον 100bb κάθε φορά, οπότε τα νούμερα αυτά μπορούν να είναι σχεδόν σταθερά, με μικρές αποκλίσεις ανάλογα με το τραπέζι, στα τουρνουά δεν εξαρτάται πάντα από σένα το αν θα είσαι deepstack και άρα να έχεις ένα μπούσουλα με νούμερα. Έτσι έχει τύχει να παίζω σε 10άρι τραπέζι σε τουρνουά που ήμουν chip leader στο τραπέζι με >50bb και να έχω νούμερα 22/17 (πρόσεξε ότι είναι 10άρι και άρα τα νούμερα είναι τεράστια) και έχει τύχει σε άλλη μέρα στο ίδιο τουρνουά που ήμουν περίπου στο avg να έχω νούμερα 15/12 και κάποιες φορές και 11/9! Δεν είναι εύκολο να βγάλεις επαρκή συμπεράσματα για τα νούμερα στα τουρνουά καθώς πρέπει να βγάλεις στατιστικά ανά στάδιο του τουρνουά γιατί το παιχνίδι σου δεν μπορεί να είναι deep stack από την αρχή ως το τέλος και άρα τα νούμερα σου προσαρμόζονται σ' αυτό. Χρειάζεσαι τεράστιο δείγμα από τουρνουά αλλά και πάλι τα στατιστικά σου μπορεί να μην μπορούν να πουν την αλήθεια γιατί εξαρτάται πάντα από την πορεία που είχες στα τουρνουά ανά στάδιο. Ένας πολύ γενικός μπούσουλας σαν τάση μπορεί να εξαχθεί μετά από 1Κ+ τουρνουά αλλά και πάλι δεν θα έδινα μεγάλη σημασία εκεί.

Συμπερασματικά, στα τουρνουά υπάρχουν άλλα στοιχεία πιο σημαντικά από τις τάσεις του vpip & του pfr και τα οποία καθορίζουν τη στρατηγική και τις κινήσεις μας οι οποίες τελικά διαμορφώνουν και την τελική εικόνα αυτών των στατιστικών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alienhack έγραψε:

Καλησπερα σε ολους.

Αποφασισα και εγω να ποσταρω τα γραφικα απο το παιχνιδι μου σημερα.Μπηκα σημερα στο Partypoker και επαιξα χαλαρο NL10 cash game.Τα πηγα ψιλοκαλα,αλλα προς το τελος το χαλασα λιγο.Ισως εφταιγε και οτι επαιζα πολυ ωρα συνεχομενα.Περιμενω οποιος απ'τους εμπειροτερους εχει ορεξη να ριξει κανα σχολιο.Το προβλημα μου βασικα ειναι το $Won at showdown.

ppokertracker.th.jpg

ppokertrackershowdown.th.jpg

Πόσα τραπέζια παίζεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδιά και εγώ στις αρχές έδινα πολύ προσοχή στα PokerTracker stats και κατέληξα στο συμπέρασμα πως δεν υπάρχουν ιδανικά VP$IP, Preflop percentages..aggression και τα λοιπά.. στο κάθε τραπέζι ανάλογα με τους παίχτες, blinds, stacks πρέπει να προσαρμόζεις και το ανάλογο παιχνίδι γι'αυτό μην δίνεται και τεράστια σημασία σ'αυτά..παρά μόνο στην αρχή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

exide έγραψε:

Παιδιά και εγώ στις αρχές έδινα πολύ προσοχή στα PokerTracker stats και κατέληξα στο συμπέρασμα πως δεν υπάρχουν ιδανικά VP$IP, Preflop percentages..aggression και τα λοιπά.. στο κάθε τραπέζι ανάλογα με τους παίχτες, blinds, stacks πρέπει να προσαρμόζεις και το ανάλογο παιχνίδι γι'αυτό μην δίνεται και τεράστια σημασία σ'αυτά..παρά μόνο στην αρχή..

Ti σε οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα και μετά από πόσα Κ hands το εξήγαγες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

An kai to thread asxoleite apokleistika kai mono me cash games kai zitw siggnwmi prokatabolika alla tha ithela na to girisw ligo kai sta Tours!Exw katebasei ti trial ekdosi tou pokertracker (an kai se allo thread eixa pei oti tha parw to holdem manager alla i statherotita opws katalabainete den einai kai to atou mou :P ) alla eimai ligo xamenos sto diastima gt twra teleutea arxisa na asxoloumai me to programa kai den ta katafernw kai poly kala sto na katalavw oli ti litourgia tou,mou fenete ligo polyploko!Tha borouse kapios (empeiros)na parathesei kapia kala stats gia MTT kai pou peripou tha prepei na kimenontai?Kserw oti xalaw ligo tin koubenta peri cash games alla pisteuw oti den eimai kai teleiws off topic..opws kai oti kai alla atoma tha ithelan na doun kapia analogi sizitisi gia MTT!

Euxaristw kai siggnwmi pali prokatabolika!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα πιο τυχερά..

***** History for hand R5-6979435-95 *****

Start hand: Sun Oct 18 07:46:15 GMT+0300 2009

Table: Williamsburg [6979435] (NO_LIMIT TEXAS_HOLDEM $2/$4, Real money)

User: sephirothe

Button: seat 4

Players in round: 5

Seat 5: sephirothe ($552.10)

Seat 7: dontaskjustf ($394)

Seat 8: 24Sieben ($868)

Seat 3: GKjaer11 ($229.40)

Seat 4: beruz88 ($333.40)

sephirothe posts small blind ($2)

dontaskjustf posts big blind ($4)

---

Dealing pocket cards

Dealing to sephirothe: :Ad :As

24Sieben folds

GKjaer11 calls $4

beruz88 raises to $20

sephirothe raises to $64

dontaskjustf raises to $394 [all in]

GKjaer11 folds

beruz88 calls $313.40 [all in]

sephirothe calls $330

---

--- Dealing flop :9h :4c :8s

--- Dealing turn :4h

--- Dealing river :Js

---

Summary:

Main pot: $1004 won by sephirothe ($1001)

Side pot 1: $121.20 won by sephirothe ($121.20)

Seat 5: sephirothe :Ad :As (TWO_PAIR ACE, FOUR)

Seat 7: dontaskjust :Kh :Ac (PAIR FOUR)

Seat 4: beruz88 :Qh :Ah (PAIR FOUR)

***** End of hand R5-6979435-95 *****

***** History for hand R5-4863149-245 *****

Start hand: Thu Sep 17 03:07:37 GMT+0100 2009

Table: Kawasaki [4863149] (NO_LIMIT TEXAS_HOLDEM $1/$2, Real money)

User: sephirothe

Button: seat 6

Players in round: 5

Seat 1: CEFF75 ($225.05)

Seat 2: arnald55 ($214.45)

Seat 3: sephirothe ($435.20)

Seat 5: pumpuns ($150.30)

Seat 6: Ghoulio1 ($223.70)

CEFF75 posts small blind ($1)

arnald55 posts big blind ($2)

---

Dealing pocket cards

Dealing to sephirothe: :5d :5s

sephirothe calls $2

pumpuns folds

Ghoulio1 calls $2

CEFF75 calls $1

arnald55 checks

--- Dealing flop :8s :6h :5h

CEFF75 checks

arnald55 checks

sephirothe bets $6

Ghoulio1 raises to $26

CEFF75 folds

arnald55 folds

sephirothe calls $20

--- Dealing turn :5c

sephirothe checks

Ghoulio1 bets $40

sephirothe calls $40

--- Dealing river :7d

sephirothe bets $90

Ghoulio1 raises to $155.70 [all in]

sephirothe calls $65.70

---

Summary:

Main pot: $451.40 won by sephirothe ($448.40)

Seat 3: sephirothe :5d :5s (FOUR_OF_A_KIND FIVE)

Seat 6: Ghoulio1 :8d :8h B) (FULL_HOUSE EIGHT, FIVE)

***** End of hand R5-4863149-245 *****

..κ τα πιο άτυχα

***** History for hand R5-3409936-496 *****

Start hand: Sat Aug 22 14:22:08 GMT+0300 2009

Table: Oxnard [3409936] (NO_LIMIT TEXAS_HOLDEM $1/$2, Real money)

User: sephirothe

Button: seat 3

Players in round: 5

Seat 5: sephirothe ($202.60)

Seat 6: Chill Evans ($321.95)

Seat 7: _Gotot_ ($200)

Seat 1: DinGoLinGo ($200)

Seat 3: Waschbeer ($347.45)

sephirothe posts small blind ($1)

Chill Evans posts big blind ($2)

---

Dealing pocket cards

Dealing to sephirothe: :9c :9d

_Gotot_ folds

DinGoLinGo folds

Waschbeer raises to $7

sephirothe calls $6

Chill Evans folds

--- Dealing flop :5d :7s :9h

sephirothe checks

Waschbeer bets $12

sephirothe raises to $38

Waschbeer calls $26

--- Dealing turn :3d

sephirothe bets $60

Waschbeer raises to $302.45 [all in]

sephirothe calls $97.60 [all in]

--- Dealing river :Jc

---

Summary:

Main pot: $407.20 won by Waschbeer ($404.20)

Seat 5: sephirothe :9c :9d (THREE_OF_A_KIND NINE)

Seat 3: Waschbeer :Jd :Jh (THREE_OF_A_KIND JACK) :(

***** End of hand R5-3409936-496 *****

***** History for hand R5-7205644-59 *****

Start hand: Wed Oct 21 14:49:47 GMT+0300 2009

Table: Chongjin [7205644] (NO_LIMIT TEXAS_HOLDEM $2/$4, Real money)

User: sephirothe

Button: seat 5

Players in round: 5

Seat 8: arviserd1 ($419.60)

Seat 9: BruceDriver ($507.90)

Seat 3: mobbys ($259.80)

Seat 4: iCanSeeYou_ ($522.60)

Seat 5: sephirothe ($406.30)

arviserd1 posts small blind ($2)

BruceDriver posts big blind ($4)

---

Dealing pocket cards

Dealing to sephirothe: :3s :3h

mobbys calls $4

iCanSeeYou_ folds

sephirothe calls $4

arviserd1 folds

BruceDriver raises to $20

mobbys calls $16

sephirothe calls $16

--- Dealing flop :3c :2h :7c

BruceDriver bets $50

mobbys folds

sephirothe raises to $175

BruceDriver raises to $487.90 [all in]

sephirothe calls $211.30 [all in]

--- Dealing flop :3c :2h :7c

--- Dealing turn :7h

--- Dealing river :7d :S

---

Summary:

Main pot: $834.60 won by BruceDriver ($831.60)

Seat 9: BruceDriver :Qc :Qh (FULL_HOUSE SEVEN, QUEEN)

Seat 5: sephirothe :3s :3h (FULL_HOUSE SEVEN, THREE)

***** End of hand R5-7205644-59 *****

***** History for hand R5-6976139-256 *****

Start hand: Sun Oct 18 06:34:30 GMT+0300 2009

Table: Tanga [6976139] (NO_LIMIT TEXAS_HOLDEM $1/$2, Real money)

User: sephirothe

Button: seat 1

Players in round: 4

Seat 2: 2FreTheBoss ($522.55)

Seat 3: sephirothe ($199)

Seat 5: Shrusher ($247.45)

Seat 1: hrvthblnt ($265)

2FreTheBoss posts small blind ($1)

sephirothe posts big blind ($2)

---

Dealing pocket cards

Dealing to sephirothe: :Qd :Qs

Shrusher folds

hrvthblnt folds

2FreTheBoss calls $1

sephirothe raises to $9

2FreTheBoss raises to $16

sephirothe raises to $60

2FreTheBoss calls $44

--- Dealing flop :4c :8s :Th

2FreTheBoss checks

sephirothe bets $139 [all in]

2FreTheBoss calls $139

--- Dealing flop :4c :8s :Th

--- Dealing turn :5c

--- Dealing river :As

---

Summary:

Main pot: $398 won by 2FreTheBoss ($396)

Seat 2: 2FreTheBoss :Ah :Qc (TWO_PAIR ACE, EIGHT) :blink:

Seat 3: sephirothe :Qd :Qs (TWO_PAIR QUEEN, EIGHT)

***** End of hand R5-6976139-256 *****

Τα πιο εύκολα...(κάθεστε??)

***** History for hand R5-5703917-435 *****

Start hand: Wed Sep 30 03:02:57 GMT+0300 2009

Table: Jarpebo [5703917] (NO_LIMIT TEXAS_HOLDEM $1/$2, Real money)

User: sephirothe

Button: seat 5

Players in round: 4

Seat 6: gugusg24 ($342.35)

Seat 2: vasokost ($129.40)

Seat 3: BANICEK1 ($247.65)

Seat 4: sephirothe ($273.40)

gugusg24 posts small blind ($1)

vasokost posts big blind ($2)

---

Dealing pocket cards

Dealing to sephirothe: :Kd :Ah

BANICEK1 raises to $7

sephirothe raises to $24

gugusg24 folds

vasokost calls $22

BANICEK1 calls $17

--- Dealing flop :Jd :Kh :Ad

vasokost bets $35

BANICEK1 raises to $99

sephirothe raises to $249.40 [all in]

vasokost calls $70.40 [all in]

BANICEK1 calls $124.65 [all in]

--- Dealing flop :Jd :Kh :Ad

--- Dealing turn :8h

--- Dealing river :8d

---

Summary:

Main pot: $389.20 won by sephirothe ($387.20)

Side pot 1: $236.50 won by sephirothe ($236.50)

Seat 2: vasokost :Qs :Ks (TWO_PAIR KING, EIGHT)

Seat 3: BANICEK1 :Ac :2s (TWO_PAIR ACE, EIGHT) :laugh: :laugh:

Seat 4: sephirothe :Kd :Ah (TWO_PAIR ACE, KING)

***** End of hand R5-5703917-435 *****

***** History for hand R5-4861363-261 *****

Start hand: Thu Sep 17 02:52:59 GMT+0100 2009

Table: Ann Arbor [4861363] (NO_LIMIT TEXAS_HOLDEM $1/$2, Real money)

User: sephirothe

Button: seat 3

Players in round: 4

Seat 5: YoshFandorin ($260.90)

Seat 6: mickael75018 ($251.30)

Seat 2: goiu5 ($242.15)

Seat 3: sephirothe ($233)

YoshFandorin posts small blind ($1)

mickael75018 posts big blind ($2)

---

Dealing pocket cards

Dealing to sephirothe: :Kc :Ks

goiu5 raises to $18 :)

sephirothe raises to $57

YoshFandorin folds

mickael75018 folds

goiu5 calls $39

--- Dealing flop :3c :2d :8d

goiu5 bets $88

sephirothe raises to $176 [all in]

goiu5 calls $88

--- Dealing flop :3c :2d :8d

--- Dealing turn :Qc

--- Dealing river :8h

---

Summary:

Main pot: $469 won by sephirothe ($467)

Seat 2: goiu5 :2h :Kd (TWO_PAIR EIGHT, TWO) :woohoo: :woohoo:

Seat 3: sephirothe :Kc :Ks (TWO_PAIR KING, EIGHT)

***** End of hand R5-4861363-261 *****

Start hand: Fri Oct 9 05:10:11 GMT+0300 2009

Table: Sonoma [6334317] (NO_LIMIT TEXAS_HOLDEM $1/$2, Real money)

User: sephirothe

Button: seat 6

Players in round: 5

Seat 7: sephirothe ($225)

Seat 8: checkchkfold ($316.80)

Seat 9: urallfish- ($352.80)

Seat 5: powerthirst ($537.25)

Seat 6: dave.seaweed ($407.70)

sephirothe posts small blind ($1)

checkchkfold posts big blind ($2)

---

Dealing pocket cards

Dealing to sephirothe: :5c :7c

urallfish- folds

powerthirst folds

dave.seaweed raises to $6

sephirothe calls $5

checkchkfold calls $4

--- Dealing flop :4s :6c :3s

sephirothe checks

checkchkfold checks

dave.seaweed bets $18

sephirothe raises to $45

checkchkfold folds

dave.seaweed calls $27

--- Dealing turn :Kh

sephirothe bets $54

dave.seaweed calls $54

--- Dealing river :Qh

sephirothe bets $120 [all in]

dave.seaweed calls $120

---

Summary:

Main pot: $456 won by sephirothe ($453)

Seat 7: sephirothe :5c :7c (STRAIGHT SEVEN)

Seat 6: dave.seaweed :Ad :4d (PAIR FOUR) B)

***** End of hand R5-6334317-572 *****

Τα misreads..

**** History for hand R5-3409936-552 *****

Start hand: Sat Aug 22 14:50:13 GMT+0300 2009

Table: Oxnard [3409936] (NO_LIMIT TEXAS_HOLDEM $1/$2, Real money)

User: sephirothe

Button: seat 4

Players in round: 5

Seat 5: sephirothe ($202.75)

Seat 6: garrincha xx ($198)

Seat 1: DinGoLinGo ($298.95)

Seat 3: Waschbeer ($890.60)

Seat 4: psboy13 ($33.45)

sephirothe posts small blind ($1)

garrincha xx posts big blind ($2)

---

Dealing pocket cards

Dealing to sephirothe: :9h :Jh

DinGoLinGo folds

Waschbeer folds

psboy13 folds

sephirothe raises to $6

garrincha xx calls $4

--- Dealing flop :7s :7h :Td

sephirothe bets $8

garrincha xx raises $20 to $20

sephirothe raises to $52

garrincha xx calls $32

--- Dealing turn :6h

sephirothe bets $87

garrincha xx raises to $140 [all in]

sephirothe calls $53

--- Dealing river :5c

---

Summary:

Main pot: $396 won by garrincha xx ($393)

Seat 5: sephirothe :9h :Jh (PAIR SEVEN)

Seat 6: garrincha xx :Ts :Th (FULL_HOUSE TEN, SEVEN)

***** End of hand R5-3409936-552 *****

***** History for hand R5-6076299-172 *****

Start hand: Mon Oct 5 16:17:37 GMT+0300 2009

Table: New York [6076299] (NO_LIMIT TEXAS_HOLDEM $1/$2, Real money)

User: sephirothe

Button: seat 8

Players in round: 5

Seat 9: sephirothe ($256.25)

Seat 2: capitano666 ($250.10)

Seat 3: lughar ($150)

Seat 7: davi&cin ($217.65)

Seat 8: Sudento ($290.60)

sephirothe posts small blind ($1)

capitano666 posts big blind ($2)

---

Dealing pocket cards

Dealing to sephirothe: :Ah :Jh

lughar folds

davi&cin folds

Sudento raises to $8

sephirothe raises to $26

capitano666 calls $24

Sudento folds

--- Dealing flop :9s :5c :9d

sephirothe checks

capitano666 checks

--- Dealing turn :2h

sephirothe checks

capitano666 bets $60

sephirothe raises to $230.25 [all in]

capitano666 calls $164.10 [all in]

--- Dealing river :4d

---

Summary:

Main pot: $508.20 won by capitano666 ($505.20)

Seat 9: sephirothe) :Ah :Jh (PAIR NINE) :blush:

Seat 2: capitano666 :5d :5h (FULL_HOUSE FIVE, NINE)

***** End of hand R5-6076299-172 *****

..κ των αντιπάλων μου

***** History for hand R5-3572590-49 *****

Start hand: Tue Aug 25 16:11:00 GMT+0300 2009

Table: Hamilton [3572590] (NO_LIMIT TEXAS_HOLDEM $1/$2, Real money)

User: sephirothe

Button: seat 5

Players in round: 4

Seat 6: sephirothe ($437.25)

Seat 7: king19631 ($47.80)

Seat 8: arviserd1 ($244.25)

Seat 2: doudou3709 ($333.05)

sephirothe posts small blind ($1)

king19631 posts big blind ($2)

---

Dealing pocket cards

Dealing to sephirothe: :Kc :Kh

arviserd1 folds

doudou3709 calls $2

sephirothe raises to $10

king19631 folds

doudou3709 raises to $18

sephirothe raises to $60

doudou3709 calls $42

--- Dealing flop :3c :Qs :4d

sephirothe bets $90

doudou3709 calls $90

--- Dealing turn :Js

sephirothe bets $287.25 [all in]

doudou3709 calls $183.05 [all in]

--- Dealing river :4s

---

Summary:

Main pot: $668.10 won by sephirothe ($666.10)

Seat 6: sephirothe :Kc :Kh (TWO_PAIR KING, FOUR)

Seat 2: doudou3709 :9c :9d (TWO_PAIR NINE, FOUR) :P

***** End of hand R5-3572590-49 *****

***** History for hand R5-3573080-58 *****

Start hand: Tue Aug 25 16:20:08 GMT+0300 2009

Table: Garland [3573080] (NO_LIMIT TEXAS_HOLDEM $1/$2, Real money)

User: sephirothe

Button: seat 8

Players in round: 5

Seat 9: sephirothe ($246)

Seat 10: Garanai ($247.70)

Seat 1: Champen777 ($169.30)

Seat 2: xmoumou1 ($40)

Seat 8: arviserd1 ($372.55)

sephirothe posts small blind ($1)

Garanai posts big blind ($2)

xmoumou1 posts small blind ($1)

---

Dealing pocket cards

Dealing to sephirothe: :3d :3h

Champen777 folds

xmoumou1 folds

arviserd1 folds

sephirothe calls $1

Garanai raises to $9

sephirothe calls $7

--- Dealing flop :4c :Qh :3s

sephirothe checks

Garanai bets $14

sephirothe raises to $39

Garanai raises $224.70 to $238.70 [all in] :)

sephirothe calls $198 [all in]

--- Dealing flop :4c :Qh :3s

--- Dealing turn :2h

--- Dealing river :Qs

---

Summary:

Main pot: $493 won by sephirothe ($490)

Seat 9: sephirothe :3d :3h (FULL_HOUSE THREE, QUEEN)

Seat 10: Garanai :6c :Ac (PAIR QUEEN)

***** End of hand R5-3573080-58 *****

Τέλος,τα πιο περίεργα...

***** History for hand R5-3567479-177 *****

Start hand: Tue Aug 25 15:19:12 GMT+0300 2009

Table: Fianar [3567479] (NO_LIMIT TEXAS_HOLDEM $1/$2, Real money)

User: sephirothe

Button: seat 1

Players in round: 4

Seat 3: Gerhard1949 ($406.05)

Seat 8: Pummeluff. ($330.60)

Seat 9: Roenser1 ($143.55)

Seat 1: sephirothe ($247.50)

Gerhard1949 posts small blind ($1)

Pummeluff. posts big blind ($2)

---

Dealing pocket cards

Dealing to sephirothe: :2c :3c

Roenser1 folds

sephirothe raises to $6

Gerhard1949 folds

Pummeluff. calls $4

--- Dealing flop :As :4s :5c

Pummeluff. checks

sephirothe bets $10

Pummeluff. raises to $35

sephirothe raises to $90

Pummeluff. raises to $324.60 [all in]

sephirothe calls $151.50 [all in]

--- Dealing flop :As :4s :5c

--- Dealing turn :7c

--- Dealing river :5d

---

Summary:

Main pot: $496 won by Pummeluff. ($494)

Seat 8: Pummeluff. :4h :4c (FULL_HOUSE FOUR, FIVE)

Seat 1: sephirothe :2c :3c (STRAIGHT FIVE)

***** End of hand R5-3567479-177 *****

***** History for hand R5-6548625-294 *****

Start hand: Mon Oct 12 05:07:11 GMT+0300 2009

Table: Sucre [6548625] (NO_LIMIT TEXAS_HOLDEM $1/$2, Real money)

User: sephirothe

Button: seat 7

Players in round: 5

Seat 8: BigD4Lyfe ($94)

Seat 2: ahas001 ($225.95)

Seat 3: quilmes1979 ($497.95)

Seat 4: sephirothe ($665.40)

Seat 7: Songonur1601 ($65.95)

BigD4Lyfe posts small blind ($1)

ahas001 posts big blind ($2)

---

Dealing pocket cards

Dealing to sephirothe: :Kc :Ad

quilmes1979 raises to $4

sephirothe raises to $15

Songonur1601 folds

BigD4Lyfe folds

ahas001 folds

quilmes1979 raises to $26

sephirothe calls $11

--- Dealing flop :Ts :Qc :Ac

quilmes1979 checks

sephirothe checks

--- Dealing turn :Qh

quilmes1979 bets $2

sephirothe calls $2

--- Dealing river :As

quilmes1979 bets $102

sephirothe raises to $637.40 [all in]

quilmes1979 calls $367.95 [all in]

---

Summary:

Main pot: $798.90 won by sephirothe ($795.90)

Seat 3: quilmes1979 :Ks :Qs(FULL_HOUSE QUEEN, ACE) :laugh:

Seat 4: sephirothe :Kc :Ad (FULL_HOUSE ACE, QUEEN)

..κ τα πιο κακοπαιγμένα

***** History for hand R5-6965583-929 *****

Start hand: Sun Oct 18 10:23:59 GMT+0300 2009

Table: Groningen [6965583] (NO_LIMIT TEXAS_HOLDEM $2/$4, Real money)

User: sephirothe

Button: seat 2

Players in round: 5

Seat 4: saidox ($656.40)

Seat 5: Buria13 ($398)

Seat 9: jackyvousnik ($310.80)

Seat 10: sephirothe ($492.60)

Seat 2: RobertTimms ($416.10)

saidox posts small blind ($2)

Buria13 posts big blind ($4)

---

Dealing pocket cards

Dealing to sephirothe: :Ks :Ts

jackyvousnik folds

sephirothe raises to $14

RobertTimms calls $14

saidox calls $12

Buria13 calls $10

--- Dealing flop :5s :Ah :As

saidox checks

Buria13 checks

sephirothe checks

RobertTimms checks

--- Dealing turn :2s

saidox checks

Buria13 checks

sephirothe bets $35

RobertTimms folds

saidox calls $35

Buria13 folds

--- Dealing river :3d

saidox bets $55

sephirothe raises to $200 (ακόμα δν ξέρω τι με έπιασε κ το κανα αυτό)

saidox raises to $345

sephirothe calls $145

---

Summary:

Main pot: $816 won by saidox ($813)

Seat 4: saidox :Ad :Ac (FOUR_OF_A_KIND ACE)

Seat 10: sephirothe :Ks :Ts (FLUSH ACE)

***** End of hand R5-6965583-929 *****

***** History for hand R5-4992294-193 *****

Start hand: Sat Sep 19 04:45:28 GMT+0100 2009

Table: Kenitra [4992294] (NO_LIMIT TEXAS_HOLDEM $1/$2, Real money)

User: sephirothe

Button: seat 7

Players in round: 3

Seat 3: estrelgreen1 ($188.50)

Seat 4: sephirothe ($200.80)

Seat 7: Ghoulio1 ($243.90)

estrelgreen1 posts small blind ($1)

sephirothe posts big blind ($2)

---

Dealing pocket cards

Dealing to sephirothe: :Ad :As

Ghoulio1 raises to $5

estrelgreen1 folds

sephirothe calls $3

--- Dealing flop :Jc :6h :3s

sephirothe checks

Ghoulio1 bets $8

sephirothe calls $8

--- Dealing turn :Kc

sephirothe checks

Ghoulio1 bets $20

sephirothe calls $20

--- Dealing river :Ac

sephirothe bets $40

Ghoulio1 raises to $210.90 [all in]

sephirothe calls $127.80 [all in]

---

Summary:

Main pot: $402.60 won by Ghoulio1 ($400.60)

Seat 4: sephirothe :Ad :As (THREE_OF_A_KIND ACE)

Seat 7: Ghoulio1 :Qc :7c (FLUSH ACE)

***** End of hand R5-4992294-193 *****

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Johnny22 έγραψε:

exide έγραψε:
Παιδιά και εγώ στις αρχές έδινα πολύ προσοχή στα PokerTracker stats και κατέληξα στο συμπέρασμα πως δεν υπάρχουν ιδανικά VP$IP, Preflop percentages..aggression και τα λοιπά.. στο κάθε τραπέζι ανάλογα με τους παίχτες, blinds, stacks πρέπει να προσαρμόζεις και το ανάλογο παιχνίδι γι'αυτό μην δίνεται και τεράστια σημασία σ'αυτά..παρά μόνο στην αρχή..

Ti σε οδήγησε σε αυτό το συμπέρασμα και μετά από πόσα Κ hands το εξήγαγες?[/quote:3nokxt2e]

Κατάληξα σε αυτό συμπέρασμα καθώς έλεγχα συχνά τα στατιστικά μου όποτε είχα τελειώσει κάποιο poker-session. Κάποτε είχα τα ιδανικά VPIP,Agg,WTSD.. και είμουν μείον και άλλες φορές είχα μεγάλα Αγγ,Preflop Percentage,κλπ.. και είχα καλύτερα αποτελέσματα... Γι'αυτό πιστεύω πως πρέπεις να προσαρμόζεις το παιχνίδι σου ανάλογα μ'αυτά που είχα πει προηγουμένως.. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

exide έγραψε:

Κατάληξα σε αυτό συμπέρασμα καθώς έλεγχα συχνά τα στατιστικά μου όποτε είχα τελειώσει κάποιο poker-session. Κάποτε είχα τα ιδανικά VPIP,Agg,WTSD.. και είμουν μείον και άλλες φορές είχα μεγάλα Αγγ,Preflop Percentage,κλπ.. και είχα καλύτερα αποτελέσματα... Γι'αυτό πιστεύω πως πρέπεις να προσαρμόζεις το παιχνίδι σου ανάλογα μ'αυτά που είχα πει προηγουμένως.. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος..

Ναι, πρέπει να προσαρμόζεις το παιχνίδι σου ανάλογα με τους αντιπάλους. Μπορεί απέναντι σε έναν αντίπαλο να πρέπει να κάνεις πιο συχνά CB, σε άλλον όχι, σε άλλους να έχεις μεγαλύτερο agg. κλπ. Αλλά μεμονωμένα sessions είναι πολύ μικρά δείγματα για να βγάλεις τα συμπεράσματά σου γενικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...