Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ-ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ ΧΕΡΙΩΝ


pol gt

Recommended Posts

ειναι ακομη πιο απλο:

αν δεν υπηρχαν αυτοι που χανουν, πως θα υπηρχαν αυτοι που κερδιζουν?

γενικα μου κανει εντυπωση που ολοι ξαφνικα θελουμε να βγαλουμε λεφτα απο το ποκερ. δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. αν καποιος δεν μπορει να κερδισει το παιχνιδι, τουλαχιστον ας το αντιμετωπισει σαν χομπι και ας παιζει οσο αντεχει η τσεπη του και η ψυχολογικη του ισορροπια, ωστε να μη χαλιεται και αγγιζει τα ορια της παρανοιας, μιλωντας για τις γνωστες συνομωσιολογιες.

γενικα, αν καποιος πιστευει οτι το ιντερνετ ποκερ ειναι ριγγεδ δεν υπαρχει λογος να συνεχιζει να παιζει.

δοξα τω θεω, το παιχνιδι παιζεται πλεον νομιμα και στα καζινο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν καποιος δεν μπορει να κερδισει το παιχνιδι, τουλαχιστον ας το αντιμετωπισει σαν χομπι και ας παιζει οσο αντεχει η τσεπη του και η ψυχολογικη του ισορροπια,

+1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοβαρα ελαχιστοι καταλαβαινουν τις διαστασεις που μπορει να παρει το λεγομενο "Variance"

Τι εννοείς;;; Τι είναι "Variance" ;;;

Variance είναι η διακύμανση ή αλλιώς τύχη.

Όσο για τα υπόλοιπα που λες ότι είσαι φαβορί για να νικήσεις μέχρι το turn και χάνεις στο river να σου θυμίσω ότι αν δεν έχετε μπει all in πριν το river αυτό δεν λέγεται bad beat. Επομένως, έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να παίζεις λάθος (να δίνεις στον αντίπαλο τα σωστά odds για να κυνηγήσει το φύλλο του); Αν για παράδειγμα υπάρχουν στο flop 2 κάρτες του ίδιου χρώματος σε pot $10, τότε αν το ποντάρισμά σου με top pair είναι $2 έχεις κάνει λάθος. Το γιατί μπορείς να το ψάξεις στο internet ή σε κάποιο βιβλίο που μιλάει για pot odds.

Ξέρω Μελισσουργέ. Η εμπειρία διδάσκει. Και εναρμονίστηκα με αυτό που λες χτυπώντας υπερβολικά με σκοπό να αποτρέψω τον αντίπαλο, ή αντίπαλους, να συνεχίσει την παρτίδα. Όμως κάποιες στιγμές δεν γλυτώνεις ακόμη και η πείρα των 20 κορυφαίων επαγγελματιών παγκόσμια να είναι μέσα σου. Παράδειγμα που συνέβη πριν λίγο, και που μου συμβαίνει με υπερβολική συχνότητα. Έχω Άσσο-Δέκα ο αντίπαλος Ντάμα-Δέκα. Το Φλόπ φέρνει ένα δεκάρι και δυό άσχετες, το Τουρν άσχετο, εν τω μεταξύ ποντάρω και ακολουθεί ο αντίπαλος, και ο Ρίβερ φέρνει Ντάμα. Ρέστα λέει αυτός μέσα εγώ, τι να έκανα αφού τα ρέστα ήταν τόσα που ήδη τα έβαλα στο ποτ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχουν μερικές περιπτώσεις όπου παγιδεύεσαι και δεν μπορείς να ξεφύγεις. Η συγκεκριμένη δεν ξέρω αν ήταν τέτοια, διότι δεν γνωρίζω αρκετά στοιχεία (profil αντιπάλου, blinds, στάκες, κτλ). Αυτές τυχαίνουν σε όλους μας. Το ότι σου τυχαίνει με υπερβολική συχνότητα, είναι σχετικό. Ανά πόσα χέρια θεωρείς ότι πρέπει να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Έχεις διαβάσει κάτι σχετικό σε κάποιο βιβλίο; Το πιθανότερο είναι να μην σου συμβαίνει περισσότερο από άλλους παίχτες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω Άσσο-Δέκα ο αντίπαλος Ντάμα-Δέκα. Το Φλόπ φέρνει ένα δεκάρι και δυό άσχετες, το Τουρν άσχετο, εν τω μεταξύ ποντάρω και ακολουθεί ο αντίπαλος, και ο Ρίβερ φέρνει Ντάμα. Ρέστα λέει αυτός μέσα εγώ, τι να έκανα αφού τα ρέστα ήταν τόσα που ήδη τα έβαλα στο ποτ.

τι σου γυρισε ??? :( :( :( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχουν μερικές περιπτώσεις όπου παγιδεύεσαι και δεν μπορείς να ξεφύγεις. Η συγκεκριμένη δεν ξέρω αν ήταν τέτοια, διότι δεν γνωρίζω αρκετά στοιχεία (profil αντιπάλου, blinds, στάκες, κτλ). Αυτές τυχαίνουν σε όλους μας. Το ότι σου τυχαίνει με υπερβολική συχνότητα, είναι σχετικό. Ανά πόσα χέρια θεωρείς ότι πρέπει να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Έχεις διαβάσει κάτι σχετικό σε κάποιο βιβλίο; Το πιθανότερο είναι να μην σου συμβαίνει περισσότερο από άλλους παίχτες.

Είναι ασυνίθηστα συχνά, δεν νομίζω άλλος να βιώνει αυτό που βιώνω εγώ. Γι' αυτό τι έχεις να πεις, 90% με 95% όταν είμαι θέση Βλάϊντ θα μου μοιραστεί δυάρι ή τριάρι. Έλεος δηλαδή. Και μετά τα βάζω με την ΧXXΧΧ moderator: όχι βρισιές παρακαλώ.

Κάπου πρέπει να ξεσπάσω ο δυστυχής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[Και μετά τα βάζω με την ΧXXΧΧ moderator: όχι βρισιές παρακαλώ.

Κάπου πρέπει να ξεσπάσω ο δυστυχής.

omfg!!!! ούτε αυτή η υπέροχη φράση του pol δεν πέρασε???

cmon

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε παρακαλώ τότε δείξε μας τα γραφήματα από όλα τα χέρια που έχεις συλλέξει. Γιατί φαντάζομαι δεν θα μπορούσες να μιλάς με ποσοστά αν δεν είχες ακριβή στοιχεία και αποδείξεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολ παρακολουθοντας ολο αυτο το thread εχω σχηματισει την εντυπωση οτι το προβλημα που εχεις και σε οδηγει σε λανθασμενα συμπερασματα ειναι οτι επιμενεις να φτανεις στο showdown με καθε κοστος..επιπλεον δειχνεις μια αρνηση να κατανοησεις καποια πραγματα απο αυτα που σου εχουν πει καποιοι οπως ο stikis κλπ. μου δινεις την εντυπωση οτι ανοιξες το thread απλα και μονο για να σου επιβεβαιωσει καποιος οτι εχεις δικιο σε αυτα που πιστευεις και απο τη στιγμη που δεν βρεθηκε καποιος,συνεχιζεις προσπαθοντας να μας πεισεις χωρις ομως σοβαρα επιγχειρηματα(γραφηματα δλδ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπιρμπίλη όταν έχουμε μία ακριβή περιγραφή, έστω μέρους συνόλου, τότε αυτός που είναι περισσότερο ασφαλής από κάθε άλλον στην εξαγωγή συμπερασμάτων είναι αυτός που βιώνει και το σύνολο και το μέρος του. Αλλά αφού αυτά κατάλαβες δεν έχω να πω τίποτε άλλο.

Καλά κέρδη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολ συνεχιζεις στο ιδιο μοτιβο.οταν μας λες οτι οταν εισαι bb σου μοιραζεται παντα 2 η 3 90% με 95% ή τα αλλα ποσοστα που εδινες στο πρωτο σου ποστ,γελαει ο κοσμος.παρολα αυτα συνεχιζεις να δεχεσαι απαντησεις που δεν περιεχουν ειρωνιες κλπ ισως γιατι φαινεται οτι δεν εισαι πιτσιρικας και εχεις μια λεπτοτητα στο υφος σου που λειτουργουν αποκαρδιωτικα για τους υποψηφιους ειρωνες.

το πιο ευκολο ειναι να φορτωνεις τις δικες σου ευθυνες σε αλλους.το καλο με το online ποκερ ειναι οτι δεν σε αναγκαζει κανενας να παιξεις οποτε αν επιμενεις να θεωρεις οτι κατι λειτουργει εις βαρος σου απλα το κοβεις η εστω αλλαζεις εταιρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pol , για τι αριθμό παρτίδων μιλάμε περίπου? Έχεις κάποια στοιχεία (γραφήματα κλπ.) για αυτά που υποστηρίζεις η μιλάς απλά εμπειρικά και "με το μάτι"? Κανείς δεν είπε ότι όλοι όσοι σου απαντήσαμε σε αυτό το thread έχουμε τα άπειρα κέρδη ούτε το παίζουμε κάποιοι. Απλά έχουμε αποδεχθεί κάποια πράγματα που εσύ αρνείσαι. Γι' αυτό λοιπόν σου ξαναλέω, εφόσον πιστεύεις ότι υπάρχουν παράγοντες οι οποίοι σε αποτρέπουν από το να είσαι κερδοφόρος μακροπρόθεσμα, σταμάτα να παίζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολ συνεχιζεις στο ιδιο μοτιβο.οταν μας λες οτι οταν εισαι bb σου μοιραζεται παντα 2 η 3 90% με 95% ή τα αλλα ποσοστα που εδινες στο πρωτο σου ποστ,γελαει ο κοσμος.

Γελάει ο κόσμος γιατί ;;; Πάντως όχι από συναισθησία παρόμοιας εμπειρίας ούτε από μία προνομιακή θέση δεδομένου πως οι ίδιοι δεν έχουν παρόμοιο πρόβλημα.

Πέραν αυτών, τα ποσοστά που σας γράφω είναι πέρα για πέρα αληθή. Έχω αλλάξει πολλές εταιρείες για τον λόγο αυτό. Γιατί, και νομίζω θα συμφωνήσεις και εσύ, δεν είναι δυνατόν η λογισμική γεννήτρια αριθμών να εμφανίζει τους αριθμούς τυχαία και παράλληλα να συμβαίνει να μου δίνει δυάρι ή τριάρι σε ποσοστά 90% με 95% όταν βρίσκομαι σε θέση ΒΒ ή μικρού Β.

Μάλιστα κάποτε αναγκάστηκα κάτω από το βάρος των συνθηκών αυτών (ένα βάρος που μόνο όσοι αντιμετωπίζουν παρόμοια κατάσταση μπορούν να νοιώσουν), να ζητήσω από μιά εταιρεία με μάιλ, να μου εξηγήσουν με ποιό τρόπο λειτουργεί το λογισμικό γεννήτριας αριθμών. Μου είχαν απαντήσει αλλά η εξήγηση δεν μου ήταν καταληπτή διότι η περιγραφή τους απαιτούσε εξειδικευμένες γνώσεις προγραμματισμού λογισμικού και ηλεκτρονικών υπολογιστών, κάτι που δεν κατέχω.

Κλείνοντας θα παρακαλέσω εάν υπάρχει κάποιος που μπορεί σε εκλαϊκευτική γλώσσα να περιγράψει τον τρόπο λειτουργίας του λογισμικού γεννήτριας αριθμών ας το κάνει στο παρών νήμα ή αν υπάρχει σχετρικό θέμα σε άλλη ενότητα ας μου την υποδείξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα δεν μας είπες, τα ποσοστά αυτά πως τα ξέρεις; Που τα βρίσκεις; Υποθέτεις ότι "επειδή σου συμβαίνει πολλές φορές" το ποσοστό πρέπει να είναι πάνω από 90%;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μελισσουργέ όσα ανέφερα δεν είναι αυθαίρετα και βασίζονται σε δειγματοληπτικές σημειώσεις τις οποίες κρατούσα παλαιότερα. Δυστυχώς δεν βρίσκονται στην διάθεση μου να τις δημοσιεύσω εδώ γιατί, μάλλον, τις πέταξα όταν κάποια στιγμή είχα αποφασίσει πως το πόκερ δεν είναι για εμένα.

Ο καθένας, μάλλον, πρέπει να εναρμονίζεται και να πορεύεται σύμφωνα με τα ταλέντα που η φύση τον προίκισε έτσι ώστε να πετύχει στο μέγιστο δυνατό το Ευ Ζην. Και το πόκερ απαιτεί το δικό του ταλέντο έτσι ώστε ο κάτοχος του, από την φύση προνομιούχος, να το αξιοποιεί κερδοφόρα βελτιώνοντας διαρκώς τις συνθήκες ζωής του.

Εμένα δυστυχώς η φύση με προίκισε με ταλέντα τα οποία όσο κι αν αξιοποιήσεις, ακόμη και στο μέγιστο βαθμό ανάπτυξης να τα φέρεις, προσφέρουν ανύπαρκτο οικονομικό όφελος. Για παράδειγμα εδώ: http://polgt.pblogs.gr/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μελισσουργέ όσα ανέφερα δεν είναι αυθαίρετα και βασίζονται σε

πολυ ωραια εκφραση μεσω της ποιησης σου..keep walking on this way...πιστευω ενας πετυχημενος ποιητης ειναι δσκολο να καταξιωθει στα μοχθηρα μονοπατια του τζογου..

δειγματοληπτικές σημειώσεις τις οποίες κρατούσα παλαιότερα. Δυστυχώς δεν βρίσκονται στην διάθεση μου να τις δημοσιεύσω εδώ γιατί, μάλλον, τις πέταξα όταν κάποια στιγμή είχα αποφασίσει πως το πόκερ δεν είναι για εμένα.

Ο καθένας, μάλλον, πρέπει να εναρμονίζεται και να πορεύεται σύμφωνα με τα ταλέντα που η φύση τον προίκισε έτσι ώστε να πετύχει στο μέγιστο δυνατό το Ευ Ζην. Και το πόκερ απαιτεί το δικό του ταλέντο έτσι ώστε ο κάτοχος του, από την φύση προνομιούχος, να το αξιοποιεί κερδοφόρα βελτιώνοντας διαρκώς τις συνθήκες ζωής του.

Εμένα δυστυχώς η φύση με προίκισε με ταλέντα τα οποία όσο κι αν αξιοποιήσεις, ακόμη και στο μέγιστο βαθμό ανάπτυξης να τα φέρεις, προσφέρουν ανύπαρκτο οικονομικό όφελος. Για παράδειγμα εδώ: http://polgt.pblogs.gr/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιλε μου από την πρώτη στιγμή που διαβασα το thread σου αναρωτήθηκα δύο πράγματα:

1) για ποιον λόγο παίζεις πόκερ

2) για ποιόν λόγο εξωτερικεύεις όλα αυτά με αυτόν τον ιδιότυπο τρόπο σου σ'αυτό το φόρουμ

Την απάντηση στο (2) την έλαβα τώρα που έβαλες αυτό το λινκ που παραπέμπει στο blog σου.

Την απάντηση στο (1) δεν μπορώ να την παλέψω με τίποτα. Αν είναι επειδή δεν μπορείς να εχεις οικονομικά οφέλη από την ομολογουμένως ψαγμένη και ίσως και αρκετά καλή για τους ειδήμονες ποίησή σου (εγω δεν σκαμπάζω γρι από ποίηση οπότε ότι και να σου πω άσχετος ειμαι) και την ψάχνεις για καλό χαρτζηλίκι κάθε μήνα με το πόκερ, νομίζω οτι δεν θα σε βγάλει κάπου και ειναι κρίμα να χαλιέσαι. Θέλει τρελλό στομάχι, στρατιωτική πειθαρχία, καθόλου συναισθηματισμό και μια cpu στο κεφάλι για ν'αρχίσουν να 'ρχονται ζεστά μπακίρια στην τσέπη. Βλέπε Simakos για ρομποτοποιημένη σκέψη ή PearlJammer για να καταλάβεις το τί κηνυγάς να γίνεις.

Επειδή έχεις και κάποια ηλικία όπου πιστεύω οτι ήδη έχεις ψαχτεί μέσα σου και ξέρεις πώς εισαι και πώς δεν εισαι, δεν λέει να παλεύεις με θεριά που δεν μπορείς να εξημερώσεις ρε man. Προφανώς δεν θα ηταν δίκαιο να εχεις μαζέψει όλα τα ταλέντα του κόσμου εσύ παληκάρι μου και για τους άλλους να μην μείνει τίποτα, οπότε ξεκίνα από το να δεχτείς οτι σε αντίθεση με το ταλέντο σου στην ποίηση και το να εξωτερικεύεις γλαφυρά τον συναισθηματικό σου κόσμο (πράγμα που μάλλον λίγοι μπορουν να κάνουν), στο πόκερ είσαι ένας συμπαθής ερασιτεχνης. Διψασμένος για γνώση βεβαια που ειναι καλό, αλλά ερασιτεχνης. Όπως εκατομμυρια άλλοι στον κόσμο. Nothing wrong with that.

Θα μπορούσα κι εγω και πολλοί άλλοι να σου αναλύσουμε πώς λειτουργεί ενας αλγόριθμος ψευδοτυχαίας γεννητριας.Είχε πέσει πρωτη φορά στα χερια μου ένας πριν 20 χρόνια και καθόμουν και τον μελετούσα, και μπορείς κι εσύ να βρεις μπόλικα απλά κειμενα πάνω σ'αυτό στο google. Αλλά για ποιόν λόγο; Όχι δεν θα μπορεις να προβλεπεις τι φύλλο θα ερθει και ουτε θα γινεις καλύτερος παίκτης; Καμία σχεση. Αλλά καμία όμως...

Παίζε το παιχνίδι επειδή σ'αρεσει και μόνο γι'αυτό. Όταν αρχίζεις να σκέφτεσαι συνομοσίες και στημένα 2άρια στο big blind αφηνέ το και γράφε ποίηση. Ή βγαίνε καμιά βόλτα με την παρέα σου. Δόξα το Θεό έχει καλό καιρό τα απογευματα και μια καλή τσιπουροκατάσταση με την γυναίκα και καλούς φιλους ειναι οτι καλύτερο. Εγώ αυτό θα'κανα.

Cheers!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Babyjane πιθανόν να σφάλεις στις απαντήσεις σου. Γι' αυτό θα απαντήσω στη συνέχεια και μέσα από την απάντηση τούτη καλύπτω μέρος του δεύτερου ερωτήματος σου.

1) Παίζω πόκερ επειδή ευελπιστώ να κερδίσω χρήματα. Όμως για να συμβεί αυτό πρέπει, όπως μας υποδεικνύει η εμπειρία και η ιστορία, να θέλει και η θεά Τύχη να κερδίσεις χρήματα. Εάν η θεά αυτή σε αγνοεί ή σε αγνοήσει, ο πλέον κορυφαίος παίκτης πόκερ να είσαι παγκόσμια, θα πιάσεις πάτο οικονομικά. Ένα παράδειγμα, παρακολουθούσα ένα βίντεο με επαγγελματίες παίκτες όπου ένας εξ αυτών ήταν ο Σκανδιναβός, νομίζω, Αντόνιους. Ο Αντόνιους, λοιπόν, στο συγκεκριμένο βίντεο, δεν έπαιζε όλες τις κάρτες μα επέλεγε τον συνδιασμό των δύο καρτών που του μοιράζονταν για να συμμετάσχει στον γύρο. Κάθε 3 με 4 γύρους οι κάρτες που έπαιρνε τύχαινε να είναι από εκείνες που έκρινε πως παίζονται και έτσι έβαζε συμμετοχή. Και κάθε φορά που άνοιγε το φλοπ είχε, πάντοτε στο συγκεκριμένο βίντεο, επαφή ή πιο δυνατό συνδιασμό. Δεν χρειάζεται να αναφέρω πως όλες αυτές οι παρτίδες ήταν κερδισμένες δικές του. Επομένως δίχως την ευμένεια της θεάς Τύχης έχεις πολύ περιορισμένες πιθανότητες κέρδους.

2) Αυτό γίνετε στο πλαίσιο της κοινονικότητας η οποία λόγω της φύσης του διαδικτύου κατακερματίζεται και χάνει τον ανθρώπινο χαρακτήρα της. Και για να διορθώσω την ζημία αυτήν, στο μέτρο του δυνατού φυσικά, εκφράζομαι με τον ιδιότυπο, όπως λες, τρόπο μου. Τι σημαίνει αυτό;;; Σημαίνει, στο πλαίσιο της κοινωνικότητας, πως θέλω ο άλλος που έρχετε σε επαφή μαζί μου, έστω με την επικοινωνιακή διαδικτυακή αυτή μορφή, να γνωρίζει ποιός είμαι σαν να με γνώριζε εάν προερχόμασταν από τον ίδιο κοινωνικό κύκλο.

Σφάλλεις όμως και στο συμπέρασμα σου για τον λόγο που θέλω να γνωρίζω τον τρόπο που λειτουργεί το λογισμικό γεννήτριας αριθμών. Ο μόνος λόγος που θέλω να γνωρίζω είναι διότι είμαι από την φύση μου φιλόσοφος, δηλαδή πρέπει απαραίτητα να γνωρίζω την Φύση των Πραγμάτων, και αυτό λειτουργεί θέτοντας ερωτήματα στον εαυτό μου γύρω από τα Πράγματα. Και όταν δεν οδηγούμε σε απάντηση ή αδυνατώ με άλλους τρόπους καταφεύγω σε όποιον γνωρίζει. Θα σου είμουν ευγνώμων εάν μου έλεγες 2-3 πράγματα γύρω από το θέμα ή με παράμπεμπες σε ιστοσελίδα που όπως λες υπάρχουν μπόλικες στο διαδίκτυο.

Ευχαριστώ εκ προτέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1)...

το εβλεπς live με ανοχτες καρτες?

γιατι αλλιως ειναι μονταζ ολα αυτα τα χερια, μπορει να σου δειξουν 10 συνεχομενα και μετα το επομενο hand να ειναι μετα απο 7 μοιράσματα,

λες να καθετε ο σκηνοθετης να βαζει σε 40 λεπτη εκπομπη χερια fold μεχρι το button, raise αυτος και fold τα blinds?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pol διάβαζα τα ποιήματα σου και θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατί μέσα σε random λέξεις έβαλες και το nickname σου

Πιάσε την ησυχία και τεμάχισέ την σε ήχους. Δες μέσα τι έχει και κάνε μια σύνθεση.

Νάζι

Ξελάφρωμα

Οικείο

Πολ γτ

Ρομαντισμός

Σεμνότητα

Τάξη

Ύπαρξη

Φανέρωση

Χριστός

Ψαλμωδία

Ωδή

ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωλ, απ’την αρχή το βλέπεις λάθος το όλο θεμα. Γι’αυτό σε ρώτησα γιατί παίζεις πόκερ. Απ’οτι βλεπω δεν καταλαβαίνεις τη φυση του παιχνιδιού. Είναι φάουλ να ασχολεισαι τόσο πολύ και να αγχώνεσαι με κατι το οποίο δεν εχεις κατανοησει.

Ο Αντόνιους και ο κάθε Αντόνιους για καθε φορά που του κάθονται σούζα τα χαρτιά έχει άλλες 12 φορές που δεν του κάθονται. Ειναι μάγκας ομως και καταφερνει όταν κερδιζει να παίρνει περισσοτερα απ’οσα χανει τις προηγούμενες φορες, οπότε στην τελική σούμα είναι +.

Πόκερ σημαίνει θελω να ειμαι + σε βάθος χρόνου. Ανα τρίμηνο, εξάμηνο, 1000 χερια, whatever. Εσυ θα το καθορισεις αυτό ανά πότε, αλλά πάντα να κοιτάς τα αποτελέσματα μακροπροθεσμα. Ή εχεις δεχτει οτι σε 10,000 χερια τα coinflip σου θα ειναι 50%-50% περιπου ή παιζεις λάθος παιχνιδι. Και κάθε 4 φορες που δεν σπανε οι Ασσοι σου, μία θα σπάνε. Μέσα σ’έναν χρόνο ομως κι όχι σε 5 και σε δέκα τουρνουά. Άσε την θεά τυχη και τα σχετικά. Αλλιώς ξεκινα τα ζάρια, παίρνε λαχείο, φρουτάκια κι όλα τα ωραία μεχρι το πρωί. Αυτό ειναι τζόγος κι όχι τα χερια που κερδιζει ο Αντόνιους.

Η γεννητρια ψευδοτυχαίων αριθμών με δυό λογια λειτουργεί ως εξης:

Υπάρχουν πίνακες ή και μαθηματικοί τυποι που ξεκινώντας από εναν αριθμό μπορείς να εχεις μια ακολουθία δεκάδων χιλιάδων αριθμών. Επειδη κανείς δεν ξερει τον αρχικό αριθμό και τον τύπο με τον οποίο βγαινουν οι επόμενοι, οι αριθμοί που επιλεγονται μετά φαίνονται σαν τυχαίοι. Ετσι, βασει του αρχικού αριθμού μπορεις να βαλεις σε μια σειρά φυλλα τραπουλας, και ουσιαστικά ειναι σαν να την εχεις ανακατέψει. Ο αρχικός αριθμός συνηθως επιλεγεται βασει του τί ωρα ειναι σε επίπεδο μικροsecond ή καπως ετσι, αλλά μπορεί και με έναν αισθητήρα που μετραει πχ την θερμοκρασία ή τον θόρυβο ενός δωματίου, νούμερο εντελώς τυχαίο. Νομιζω η Full Tilt κάπως ετσι δουλευει.

Anyway, παίζε δυνατά τα καλά σου φυλλα οταν το board το επιτρέπει, τσίμπαγε ποτ από αδυναμους παίκτες και σε βαθος χρονου θα εισαι κερδισμενος. Παίξε 200 SitNGo των $2 και δες στο τελος τί εγινε. Αν εισαι στα μπάγια σου ή εχεις κερδος προχώρα το. Αν πάλι δεν μπορείς να τα δεχτείς ολα αυτά και σε αγχώνουν, παίζε με play money μια στις τόσες για τη φάση κι όλα μια χαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pol διάβαζα τα ποιήματα σου και θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατί μέσα σε random λέξεις έβαλες και το nickname σου

Τι σημαίνει random ;;;

Το συγκεκριμένο ποίημα έχει χαρακτήρα Φιλοσοφικό, Κοινωνικό, Υπαρξιακό, και έχει πολλά στοιχεία αυτοβιογραφικά και περιβαλλοντολογικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Babyjane, δεν μπορώ να πω η ευφυεία μου είναι ιδιαίτερη μα ούτε με αφήνει και ευχαριστημένο, όμως το ποκερ στα δικά μου αισθητήρια είναι παιγχνίδι το οποίο δεν απαιτεί ιδιαίτερη ευφυϊα ούτε ικανότητα ισχυρής αφαιρετικής αντίληψης. Ως εκ τούτου δεν βλέπω να υπάρχει κάτι βασικό και θεμελιώδες από τη φύση του παιγχνιδιού που να μου διαφεύγει. Εξάλλου η εμπειρία όπως διδάσκει σε όλα έτσι και στο πόκερ, κάτι που σημαίνει πως αδυναμίες και αρνητισμός με το πέρασμα του χρόνου όλο και περισσότερο ελλατώνονται.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όμως το ποκερ στα δικά μου αισθητήρια είναι παιγχνίδι το οποίο δεν απαιτεί ιδιαίτερη ευφυϊα ούτε ικανότητα ισχυρής αφαιρετικής αντίληψης.

:shock::shock::shock::shock:

Καλυτερα να βγαλεις εντελως το ποκερ απο την ζωη σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pol διάβαζα τα ποιήματα σου και θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατί μέσα σε random λέξεις έβαλες και το nickname σου
Πιάσε την ησυχία και τεμάχισέ την σε ήχους. Δες μέσα τι έχει και κάνε μια σύνθεση.

Νάζι

Ξελάφρωμα

Οικείο

Πολ γτ

Ρομαντισμός

Σεμνότητα

Τάξη

Ύπαρξη

Φανέρωση

Χριστός

Ψαλμωδία

Ωδή

ευχαριστώ

Αχαχαχα γελάω σαν χαζός, κοντεύω να πέσω από την καρέκλα!!! Ανάμεσα στο χέσιμο και στον ρομαντισμό, ο polgt!!!!!! αχχαχχαχαχα αν είναι δυνατόν!!!!(προφανώς είμαι νέος και αδαής και δεν έχω ιδέα από ποίηση, μην παρεξηγηθείς pol)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...