Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Οδηγος στρατηγικης 45 man sng mirco stakes


dfwME

Recommended Posts

@ dfwME

δεν ξέρω αν το παρατήρησες.......αλλά όλοι όσοι κράζουν το τόπικ σου , είναι απο αργυρά μέλη και πάνω...

τυχαίο???????????.............

μηπως δεν τους συμφερουν οσα γραφεις? λεω εγω τωρα...... ;)

Μήπως ισχύει το ακριβώς αντίθετο; Δεν υπάρχει καμία περίπτωση αυτά που είπε ο dfwME να έχουν πολλά λάθη και εμείς να θέλουμε να βοηθήσουμε τους παίχτες όσο και ο ΟP; Για σκέψου το.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν να πω κ εγώ την ταπεινή μου γνώμη,δεν νομίζω ότι όσα λέει ο φίλος μας είναι λάθος, κάποια είναι έτσι όπως τα λέει ίσως κάποια αλλά να μπορούν να γίνουν κ αλλιώς εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που δεν είναι του παρόντος να το αναλύσω οποίος κατάλαβε καλώς οποίος όχι δεν πειράζει.Απλά θα ήταν καλύτερο οποίος λέει την γνώμη του να μην την λέει με απαξίωση κ χλευασμό όχι μόνο σ αυτό το τοπικ αλλά γενικά σε όλα κάτι που είναι πολύ δύσκολο αλλά μια προσπαθεία δεν βλάπτει.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν να πω κ εγώ την ταπεινή μου γνώμη,δεν νομίζω ότι όσα λέει ο φίλος μας είναι λάθος, κάποια είναι έτσι όπως τα λέει ίσως κάποια αλλά να μπορούν να γίνουν κ αλλιώς εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που δεν είναι του παρόντος να το αναλύσω οποίος κατάλαβε καλώς οποίος όχι δεν πειράζει.Απλά θα ήταν καλύτερο οποίος λέει την γνώμη του να μην την λέει με απαξίωση κ χλευασμό όχι μόνο σ αυτό το τοπικ αλλά γενικά σε όλα κάτι που είναι πολύ δύσκολο αλλά μια προσπαθεία δεν βλάπτει.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

;) thumbs up

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδιά,σιρούρα δεν είναι ότι καλύτερο αυτό που γράφω και ξέρετε γιατί?Γιατί το στο πόκερ δεν υπάρχει καλύτερο η χειρότερο,δεν υπάρχει μόνο μια στρατηγική.Δηλαδή άλλος με άσους κάνει 3x raise και άλλος 4 δεν μπορείς να πεις πως κάποιος κάνει και λάθος.Αυτός ο τρόπος που σας παρουσίασα είναι καρδοφόρος σίγουρα αλλά όχι τέλειος .Να σας πω την αλήθεια και ο σημακός να μπει να κάνει μια παρουσίαση για τον τρόπο που παίζει μπορώ εύκολα να του την βγάλω άχρηστη ιδικά αν δεν ξέρω ποιος είναι.Έχω καθίσει άπειρες ώρες μπροστά από έναν υπολογιστή για να διαβάσω την κάθε αηδία για να αποκτήσω λίγες γνώσεις και ήθελα να της μοιραστώ μαζί σας (με τους αφραγκούς εννοώ) γιατί σας νιώθω.Ότι και να σας πουν εσείς να κάνετε τα δικά σας πειράματα και να βγάζετε τα δικά σας συμπεράσματα .Μην νιώθετε μάγκες αν παίζετε τουρνουά τον 100 ευρώ και μην νιώθετε μ@λ@κές αν παίζετε τον 0,25.Το θέμα είναι να κερδίζετε περισσότερα από αυτά που βάζετε.Η αλήθεια είαι πως μετάνιωσα που άνοιξα αυτό το topic αλλά αφού το άνοιξα συνεχίζουμε,οποίος έχει απορίες μπορεί να με ρωτάει και εγώ θα σας δίνω τα φώτα μου γιατί απλά δεν μου στοιχίζει.και κάτι τελευταίο,ΜΗΝ ΠΑΊΖΕΤΕ ΌΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΆ ΣΑΣ ΣΕ ΈΝΑ ΠΟΤ ΦΤΩΧΌ ,ακόμα και αν έχετε JJ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α μαλιστα,μπορεις και ευκολα να βγαλεις αχρηστη μια παρουσιαση του σιμακου,ανυπομονω να δω τι αλλο θα γραψεις,εγω δεν ξανασχολουμε με αυτο το τοπικ γιατι θα με βγαλετε και εμπαθη μια κοπανια

υγ:και εγω micros παιζω και δε νιωθω καθολου μαλακας,μεροκαματο να βγαινει και ολα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dfwME

Γράφεις: Ποστ που ξεκινάνε με "ρε φίλα μας δουλεύεις η καλή προσπάθεια αλλά..."τα θεωρώ το λιγότερο εμπαθή .

και πιο νωρις γράφεις στην απάντηση σου προς εμένα:

Θα σου το πω με αγάπη,είσαι παραδιγμα προς αποφυγήν,στην ουσία ο οδηγός φτιάχτηκε για να νικάμε παίκτες σαν εσένα. :mrgreen: Μην μπερδεύεις τον κόσμο,πες μου που διαφωνείς αλλά μην τους λες να παίζουν jj η Aj shove με 14 ΒΒ γιατι το λιγοτερο που μπορω να σκεφτώ είναι πως απλά θες να τους κάψεις ειτε εσκεμένα ειτε από ημιμάθεια.Δώστε βάση στους πίνακες στο τέλος,είναι πολύ βασικό.

Ποια ποστ περιέχουν περισσότερη εμπάθεια?

Τώρα το είδα καλύτερα το τελευταίο κομμάτι από το ποστ σου : και κάτι τελευταίο,ΜΗΝ ΠΑΊΖΕΤΕ ΌΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΆ ΣΑΣ ΣΕ ΈΝΑ ΠΟΤ ΦΤΩΧΌ ,ακόμα και αν έχετε JJ....

Αυτά για το κομμάτι της εμπάθειας που έγραψες.

Εγω πάντως θα τις γράψω της παρατηρήσεις - διαφωνίες μου, που και εσύ ζήτησες στην αρχή του τοπικ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και πάλι φίλος. Έκανα κάποιες παρατηρήσεις και έχω κάποιες προτάσεις να σου κάνω. Λοιπόν στα 3 πρώτα lvls χάνονται πολλές ευκαιρίες από το SB. Προτείνω να ανοίξουμε λίγο το range μας σε καταστάσεις με limpers. Δηλαδή με 2 limpers από SB θα πρότεινα call με:

A2s+, K2s+,Q7s+,J9s+

A5o+,K7o+,Q10o+

10-9s+

από 3 limpers και πάνω σχεδόν ΟΛΑ (σχεδόν ;) )

Όλους τους suited Άσσους , Ρηγάδες, Ντάμες, Βαλέδες

Α5ο+,K5o+,Q7o+

5-6s+, 7-9s+

9-10o+

Αυτό γιατί τα pot odds σε τέτοια περίπτωση είναι υπερβολικά καλά. Στους 2 limpers είναι 7:1 και στους 3+ είναι 9:1 + !!!! Έχουμε ήδη βάλει κάποιο ποσό και σε σχέση με το stack μας κοστίζει πολύ πολύ λίγο!! Δεν αξίζει να χάνουμε τέτοιες ευκαιρίες. Στην τελική συνεχίζουμε postflop μόνο με τέλειο flop αλλιώς τα πετάμε. Τι λες?? Ίσως άμα θες πρότεινε ένα πιο tight range αλλά όχι πολύ γιατί όπως είπα τα pot odds είναι τέλεια σε τέτοιες καταστάσεις και δεν αξίζει να χάσεις την ευκαιρία να βγάλεις nut straight nut flush ή nut flush draw για τόσα λίγα λεφτά. Επίσης νομίζω πως στα lvls 4,5,6 πρέπει να ανοίξουμε λίγο το range μας. Όχι πολύ.. Είμαι οπαδός του tight Αλλά σε καταστάσεις unopened pot από το button δεν νομίζω να αξίζει να πετάξουμε AJs παράδειγμα. Αλλά γενικώς δεν το έχω σκεφτεί πολύ το range οπότε δεν μπορώ να σου κάνω καμία πρόταση απλά στο λέω να μου πεις την γνώμη σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίταξε πρέπει να το δοκιμάσεις και αν δουλεύει σε βάθος χρόνου τότε γιατί όχι,απλά στα πρώτα επίπεδα τα blinds είναι τοτό μικρά που μας συμφέρει να κάνουμε call αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να τα πληρωθούμε.Παντός στα επόμενα τρία επίπεδα μάλλον υπάρχουν αρκετή calling station που βέβαια θα μας δυσκολεύει να καταλάβουμε που ήμαστε αλλά από την άλλη σίγουρα θα πληρωθούμε.Αν παίξεις όπως λες ανέβασε ένα τουρνουά σου που θα το κερδίζεις στο τέλος να δούμε αν οι αποφάσεις σου ήταν καλές.Εγώ είμαι της φιλοσοφίας να ανοίξω το παιχνίδι μου κει που οι αλοι θα κάνουν το αντίθετο αλλά και αυτό είναι σχετικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dfwME

Γράφεις: Ποστ που ξεκινάνε με "ρε φίλα μας δουλεύεις η καλή προσπάθεια αλλά..."τα θεωρώ το λιγότερο εμπαθή .

και πιο νωρις γράφεις στην απάντηση σου προς εμένα:

Θα σου το πω με αγάπη,είσαι παραδιγμα προς αποφυγήν,στην ουσία ο οδηγός φτιάχτηκε για να νικάμε παίκτες σαν εσένα. :mrgreen: Μην μπερδεύεις τον κόσμο,πες μου που διαφωνείς αλλά μην τους λες να παίζουν jj η Aj shove με 14 ΒΒ γιατι το λιγοτερο που μπορω να σκεφτώ είναι πως απλά θες να τους κάψεις ειτε εσκεμένα ειτε από ημιμάθεια.Δώστε βάση στους πίνακες στο τέλος,είναι πολύ βασικό.

Ποια ποστ περιέχουν περισσότερη εμπάθεια?

Τώρα το είδα καλύτερα το τελευταίο κομμάτι από το ποστ σου : και κάτι τελευταίο,ΜΗΝ ΠΑΊΖΕΤΕ ΌΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΆ ΣΑΣ ΣΕ ΈΝΑ ΠΟΤ ΦΤΩΧΌ ,ακόμα και αν έχετε JJ....

Αυτά για το κομμάτι της εμπάθειας που έγραψες.

Εγω πάντως θα τις γράψω της παρατηρήσεις - διαφωνίες μου, που και εσύ ζήτησες στην αρχή του τοπικ.

Σε πήρα λίγο από τα μούτρα εσένα έχεις δίκιο.Μην ξεχνάς πως είμαστε στην ίδια μεριά.Και βέβαια να γράφεις της παρατηρήσεις σου θα χαρώ πολύ,είμαι της γνώμης πως δεν πρέπει να παίζουμε τόσα φύλλα στα πρώτα επίπεδα.Ίσως αν έπαιζα live να έκανα αυτό που λέτε αλλά θέλω να παίζω πολλά τραπέζια μαζί και να έχω ένα πιο..μηχανικό παιχνίδι χωρίς οριακές καταστάσεις.Όχι στην αρχή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σήκωσα!!!! Είχα και λίγη τύχη σε κάποια σημεία. Έπαιξα λίγο πιο loose από ότι προτείνεις. Άνοιξα το range από το 4 lvl και μετά. Θα ανεβάσω το game να μου πεις γνώμη και εσύ και όποιος άλλος θέλει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.pokerhandreplays.com/multihands.php/id/47210

στην παρτίδα με το Α9 το ξέρω ότι έκανα βλακεία γιατί το ήξερα ότι είχε άσσο και σίγουρα μεγαλύτερο από τον δικό μου. δεν ξέρω γιατί το έπαιξα έτσι. βλακεία της στιγμής. ευτυχώς μου βγήκε σε καλό. lucky river !!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Drowace

Γενικά πρέπει να κάνεις πολύ λιγότερα limps και calls preflop και περισσότερα raises. Αναλυτικά:

Στα χέρια #19 και #25 με τους ρηγάδες και με τις ντάμες ήταν πολύ μικρά τα bets σου postflop.

Στο χέρι #37 γιατί κάνεις limp; Raise it. Μετά ήταν ok το c-bet.

Στο χέρι #42 γιατί bet στο river;

Το χέρι #63 όντως πολύ λάθος παιγμένο.

Στο χέρι #83 δε μου άρεσε ούτε το limp, ούτε η συνέχεια.

Χέρι #92 κάνε ή 3bet ή fold. Έτσι όπως το έπαιξες ο άλλος είδε φτηνά flop και ήσουν και λίγο πίσω όταν τα βάλατε.

Στο χέρι #95 γιατί limp με ΑΤs; Κάνε raise.

Χέρι #110 σίγουρα 3bet. Στο turn λάθος το check και στο river πάλι λάθος το bet.

Χέρι #112 raise your button.

Χέρι #113 επίσης raise. As played bet flop.

Χέρι #114 σωστό, αν και ίσως να έπρεπε να κάνεις λίγο μικρότερο raise pre, αλλά οκ.

Χέρι #116 γιατί όχι squeeze;

Χέρια #118, #120, #121 και #123 that's what I'm talking about.

Χέρι #125 ξανά raise δεν έχει σημασία το ότι είσαι UTG. Στο turn πολύ μικρό το 2ο barrel.

Χέρι #127 raise it up. As played γιατί δεν κάνεις bet ούτε στο flop αλλά κυρίως ούτε στο turn;

Χέρι #135 καλή ιδέα το 2 barrels αλλά πολύ μικρά τα bet.

Χέρια #137 και #138 raise or fold.

Χέρι #140 πολύ μεγάλο το raise σου.

Στο HU ήθελε πιο πολύ επιθετικότητα ιδιαίτερα από το button.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην νιώθετε μάγκες αν παίζετε τουρνουά τον 100 ευρώ και μην νιώθετε μ@λ@κές αν παίζετε τον 0,25.Το θέμα είναι να κερδίζετε περισσότερα από αυτά που βάζετε.

Φιλε οτι καλυτερο εχω ακουσει.

Keep up ,γιατι ειμαστε πολλοι που προσπαθουμε να μυηθουμε στους ορους "στρατιγικη" , "πειθαρχεια" και σωστης επιλογης επιπεδου Buy In αναλογα και του BR.

Υ.γ αναμενω πως και πως λιγο ελευθερο χρονο για να διαβασω φουλ τις αναλυσεις των χεριων σας.

Υ.γ2 οπως επεισης και για καποια συνεχεια για 50λεπτα η μονοευρα sng.

Ευχαριστω και παλι :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ dfwME

δεν ξέρω αν το παρατήρησες.......αλλά όλοι όσοι κράζουν το τόπικ σου , είναι απο αργυρά μέλη και πάνω...

τυχαίο???????????.............

μηπως δεν τους συμφερουν οσα γραφεις? λεω εγω τωρα...... ;)

Μήπως ισχύει το ακριβώς αντίθετο; Δεν υπάρχει καμία περίπτωση αυτά που είπε ο dfwME να έχουν πολλά λάθη και εμείς να θέλουμε να βοηθήσουμε τους παίχτες όσο και ο ΟP; Για σκέψου το.

το πιο πιθανό και για εμένα είναι κάποιοι NA MH ΘΈΛΟΥΝ να μάθουν οι μικροί παίκτες ΣΩΣΤΌ ΠΌΚΕΡ!! ... επιπλέον ... μελισσουργε μήπως εάν θες να βοηθήσεις νέους παίκτες να πας να ανοίξεις ένα δικό σου θέμα ...? ΛΈΩ ΕΓΏ ΤΏΡΑ ...

dfwme το θέμα σου είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΌ ΊΣΩΣ στο φόρουμ που παρακολουθώ με πολύ ευχαρίστηση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου έχω δώσει την εντύπωση ότι προσπαθώ να χαντακώσω τους νέους παίχτες; Ίσα ίσα που όποιος μου ζήτησε βοήθεια έκανα ότι μπορούσα για αυτόν, αν και δεν είναι αυτή η δουλειά μου. Επίσης θεωρείς ότι αν ανοίξω ένα αντίστοιχο θέμα βοηθάω περισσότερο από το αν διορθώνω ένα θέμα κάποιου άλλου; Δηλαδή το να μη σχολιάσω αυτό που πιστεύω ότι είναι λάθος είναι θετικό κατά τη γνώμη σου για τους νέους παίχτες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην νιώθετε μάγκες αν παίζετε τουρνουά τον 100 ευρώ και μην νιώθετε μ@λ@κές αν παίζετε τον 0,25.Το θέμα είναι να κερδίζετε περισσότερα από αυτά που βάζετε.

Φιλε οτι καλυτερο εχω ακουσει.

Keep up ,γιατι ειμαστε πολλοι που προσπαθουμε να μυηθουμε στους ορους "στρατιγικη" , "πειθαρχεια" και σωστης επιλογης επιπεδου Buy In αναλογα και του BR.

Υ.γ αναμενω πως και πως λιγο ελευθερο χρονο για να διαβασω φουλ τις αναλυσεις των χεριων σας.

Υ.γ2 οπως επεισης και για καποια συνεχεια για 50λεπτα η μονοευρα sng.

Ευχαριστω και παλι :D

πολύ σωστός ..ΕΙΔΙΚΆ ON LINE ΜΗ ΠΑΊΖΕΤΕ sng με buy in πάνω από 10 ευρώ το πολύ

εκτός του ότι δε χρειάζεται ...

έχετε τόσο εμπιστοσύνη στο on line poker ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μελισσουργε το ΣΊΓΟΥΡΟ είναι πως έχει πέσει στην αντίληψη μου ότι ΠΡΟΣΤΑΤΕΎΕΙΣ ME ΚΆΘΕ ΠΡΟΣΠΆΘΕΙΑ τους καλούς πελάτες του φόρουμ ... και τέλος .... δεν είναι εδώ ο σωστός χώρος για να συζητηθεί κάτι τέτοιο αλλά η γνώμη μου είναι πως είστε MIA ΑΓΈΛΗ που AN δει μια απειλή από οπουδήποτε γίνεστε ENA για να την φάτε..... αυτά .. και ένα ΜΕΓΆΛΟ ΣΥΓΝΏΜΗ από τον dfwME ..... ελπίζω να συνεχίσει την προσπάθεια του και να γράφει ΣΩΣΤΆ ΠΡΆΓΜΑΤΑ γύρω από το πόκερ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σήκωσα!!!! Είχα και λίγη τύχη σε κάποια σημεία. Έπαιξα λίγο πιο loose από ότι προτείνεις. Άνοιξα το range από το 4 lvl και μετά. Θα ανεβάσω το game να μου πεις γνώμη και εσύ και όποιος άλλος θέλει.

στα 50αρια bb είπαμε να κανείς limp τις QQ για σετ mining !!!και εσύ τις ανοίγεις x4 !!

στο Α9 s το πεζεις έτσι γιατί συνήθως στο λογισμικό της stars river έχει 9 ε?για max value ?

nice limps στα middle και late stages !για ένα φλοπ ζούμε ούτως η άλλως σ αυτή τη ζωή !random plays - random win

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μελισσουργε το ΣΊΓΟΥΡΟ είναι πως έχει πέσει στην αντίληψη μου ότι ΠΡΟΣΤΑΤΕΎΕΙΣ ME ΚΆΘΕ ΠΡΟΣΠΆΘΕΙΑ τους καλούς πελάτες του φόρουμ ... και τέλος .... δεν είναι εδώ ο σωστός χώρος για να συζητηθεί κάτι τέτοιο αλλά η γνώμη μου είναι πως είστε MIA ΑΓΈΛΗ που AN δει μια απειλή από οπουδήποτε γίνεστε ENA για να την φάτε..... αυτά .. και ένα ΜΕΓΆΛΟ ΣΥΓΝΏΜΗ από τον dfwME ..... ελπίζω να συνεχίσει την προσπάθεια του και να γράφει ΣΩΣΤΆ ΠΡΆΓΜΑΤΑ γύρω από το πόκερ!!

κάθισε ο καημένος ο dmelissourgos κ είδη όλα τα hands μπήκε στη διαδικασία να κάνει ανάλυση της donkias και να τη του λένε!

@astego _fish είναι μια αγέλη που θέλει να σας πάρει όλα τα λεφτά όσο ζείτε στην άγνοια !!φυλαχτείτε και μάθετε πόκερ όλοι σαν μια γροθιά για να μη σας κλέβουν !!ήρθε το τοπικ της δικαιοσύνης!!επιτέλους ο μορφέας σας σας έδωσε το κόκκινο χάπι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κάθισε ο καημένος ο dmelissourgos κ είδη όλα τα hands μπήκε στη διαδικασία να κάνει ανάλυση της donkias και να τη του λένε!

Ναι ρε είναι επειδή ανήκω σε αυτή την αγέλη που τρώει μικρούς παίχτες. Όλες οι συμβουλές μου είναι επίτηδες λάθος για να μη μάθουν ποτέ οι νέοι παίχτες poker.

Τέλος πάντων, εγώ είμαι αισιόδοξος και πιστεύω ότι ο astego _fish είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας σε αυτό το forum. Επίσης πιστεύω ότι ο Drowace θα το εκτιμήσει και θα βελτιωθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...